Čína dobývá Afriku a chce její zdroje
|

Čína dobývá Afriku a chce její zdroje

Čínské investice v Africe sleduje zbytek světa tak trochu s otevřenou pusou. Přislíbené investice za 20 miliard USD ze začátku letošního roku komentovala americká ministryně zahraničí Clintonová tak, že by "Afrika měla zvážit, s jak spolehlivými obchodními partnery spolupracuje". Čínská vláda ovšem považuje osočování ze snahy vyčerpat africké nerostné bohatství ve svůj prospěch za naprosto nemístné. Na mapě jsou zobrazeny všechny známé investice Číny v Africe od roku 2010.

Komodity Čína Afrika

Čína navrhla projekty za 750 milionů USD na podporu zemědělství a za 50 milionů USD na podporu malých a středních firem. Je ovšem kritizována za jasné zaměření se na nerostné suroviny a za špatnou kvalitu svých stavebních projektů. Africké země, které samy nemají dost peněz a vzdělaných pracovníků, ovšem "pomoc" z Číny vítají.

Čínské investice v Africe

Čína ekonomicky kolonizuje Afriku
Během uplynulých deseti let se Afrika stala třetím největším ekonomickým partnerem Číny. V Demokratické republice Kongo například Země středu investovala 25 miliard dolarů.

Murat Ulgen (HSBC): Africké země čeká další dekáda silného růstu
Politické bouře na severu Afriky nic nemění na přitažlivosti kontinentu. Region na jih od Sahary se navíc jen stěží nakazí revolučním duchem od Egypta a dalších. Naopak, poslední události v mnoha zemích naznačují politickou stabilizaci, která by mohla přispět k pokračování robustního růstu z uplynulého desetiletí. Jihoafrická republika společně s Keňou nebo Ugandou by měly být v hledáčku každého investora, říká Murat Ulgen, hlavní ekonom zodpovědný v bance HSBC za regiony střední a východní Evropy a subsaharské Afriky. Za černého koně považuje Tanzanii.

Zdroj: Stratfor