Anketa: Podzimní obchodování na burzách očima českých investičních profesionálů
|

Anketa: Podzimní obchodování na burzách očima českých investičních profesionálů

Co čekáte od podzimního obchodování na burzách? Jaká bude nálada? Jakým typům investic se podle vás bude dařit, a u čeho naopak čekáte spíše negativní vývoj? To byly otázky, které položil na začátku srpna Investiční web ve spolupráci se serverem Chytrýhonza.cz českým investičním expertům.

Investice Eurozóna Fed Světové akcie ECB Dluhová krize
Petr Zajíc

Petr Zajíc

Portfoliomanažer, Pioneer Investments

Prohlášení představitelů ECB z konce července trhy povzbudila a i přes chladnou reakci na vystoupení Maria Draghiho minulý týden převažují spíše příznivé vyhlídky. K tomu přispívá i stále se zvyšující pravděpodobnost dalšího kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. V takovém případě by byly atraktivní zejména akcie a takzvané high-yield dluhopisy.

Mezi akciemi by mohly dobré výkonnosti dosahovat zejména akcie rozvíjejících se trhů východní Evropy, které byly negativně ovlivněny krizí v eurozóně a nabízejí v současné době velice atraktivní ocenění. Naopak slabší výkonnost by mohly mít německé akcie, které momentálně profitovaly ze statutu bezpečného přístavu a z velké exportní kapacity německého průmyslu, který byl podporován slábnoucím eurem. Ty by při změně trendu mohly zaostávat.

Do podzimu se však samozřejmě může objevit ještě řada události, které současný výhled naprosto změní.

Anketa: Michal Valentík

Michal Valentík

Hlavní investiční stratég, ČP INVEST

Aktuálně se trhy nejvíce zaměřují na situaci v periferii eurozóny. Zastavení zadlužování veřejných rozpočtů a jejich konsolidace je záležitost na několik let. Jasným příkladem je Řecko, které se řeší již dva roky, ale konec je v nedohledu. Proto bude na trzích dominovat zvýšená nervozita a i větší volatilita.

To ovšem neznamená, že nemá smysl investovat. I těchto v turbulentních dobách jsou aktiva, kterým se daří dobře, investor ovšem musí dobře vybírat. Historie ukazuje, že jsou v těchto těžkých časech optimální investicí firemní dluhopisy. Fondy korporátních dluhopisů jsou totiž schopny díky pravidelnému kupónu (výplatě úroků) navyšovat majetek investorů, i když trhy neposilují, nebo když dokonce klesají.

Výkonnost Fondu korporátních dluhopisů ČP INVEST v letošním roce je již přes 7 % a za posledních 10 let přes 70 %, a to jsme zažili finanční krizi a nyní dominuje krize dluhová. Proto také tento fond letos získal hlavní cenu mezi podílovými fondy v anketě Zlatá koruna.

Martin Pavlík

Martin Pavlík

Portfoliomanažer, Conseq

Očekávám poměrně volatilní zbytek roku, vývoj na finančních trzích rozhodně nebude nudný. Investoři, kteří jsou ochotni tolerovat volatilitu akciového trhu, by měli investovat právě do kvalitních akciových titulů. Příznivé ceny akcií by měly být hlavním důvodem růstu akciových trhů, avšak pravděpodobnost příchodu špatných zpráv, které by investory vedly ke zbavování se rizikových aktiv, není zanedbatelná. Právě takové události poskytují příležitosti k nákupu "krátkodobě neatraktivních" cenných papírů.

Pokud se podíváme na akciové trhy z krátkodobého hlediska, pro růst cen akcií hovoří mnoho faktorů. Mimo příznivé valuace to jsou silné monetární podpory centrálních bank, kdy například šéf ECB Mario Draghi nedávno vyjádřil odhodlání udělat cokoli pro záchranu eurozóny. Investoři dávají velikou pravděpodobnost také spuštění třetího kola nákupů amerických státních dluhopisů a hypotéčních aktiv centrální bankou Fed (QE3).

Dalibor Hampejs

Dalibor Hampejs

Ředitel externího prodeje, J&T Banka

Pokud nedojde k silné podpůrné monetární politice ze strany ECB, očekávám, že bude přetrvávat kolísavost trhů bez jasného trendu.

V opačném případě by mohlo dojít k silnému pozitivnímu impulzu na rizikových finančních trzích. Domnívám se však, že takovýto impulz bude opět pouze dočasný.

Podzim bude na trzích hodně zrádný, varuje stratég
Ať byly důvody jakékoli, investoři se v posledních týdnech dočkali lepšího výkonu akcií. Alfou a omegou zůstávají centrální banky. Příští týdny a měsíce ovšem mohou být velice zrádné. Tvrdí to mimo jiné i stratég BTIG Dan Greenhaus.

Petr Pokorný

Petr Pokorný

Obchodní ředitel, Volksbank

Podzimní obchodování se nebude příliš lišit od zbytku roku. Pozitivním impulzem pro trhy by mohly být kvartální výsledky amerických společností. Nadále však budou investoři bedlivě sledovat děni v eurozóně a další vývoj dluhopisové krize. Proto se budou investoři nadále držet konzervativnějších investic.

V akciovém sektoru by se mohlo dařit defenzivním titulům se zajímavou dividendovou politikou. Mezi ně mohou patřit některé farmaceutické tituly. Co se týká evropského akciového trhu jako takového, bych byl nadále opatrný.

Jiří Tyleček

Jiří Tyleček

Analytik, X-Trade Brokers

Současná situace na finančních trzích připomíná klid před bouří. Na akciích a komoditách převažují kladná čísla, která však nejsou podložena výsledky reálné ekonomiky. Trhy rostou díky slibům evropských politiků a centrálních bankéřů založených na přerozdělování a tištění nových peněz. Přestože tyto kroky mohou krátkodobě podpořit zdání prosperity a růst trhů, z dlouhodobého hlediska situaci pouze zhorší.

Na podzim proto čekám vysokou volatilitu, která na jednu stranu přináší příležitosti, na stranu druhou však také riziko. Nejvíce se budou pohybovat riziková aktiva (akcie a komodity), zvláště pak ty z cyklických sektorů ekonomiky. Zajímavé by mohly být také pohyby na měnovém páru EURUSD. Konzervativnímu a dlouhodobému investorovi bych doporučil spíše reálná hmatatelná aktiva.

Citi FX výhled: Ve střednědobém horizontu silný dolar a slabší rizikové měny
Jakým směrem se budou vyvíjet hlavní světové měny v krátkodobém horizontu a kde mohou být na konci roku? Jak si povede vůči dolaru a euru česká koruna a co čeká měny rozvíjejících se ekonomik? Výhled na měnový trh Forex s přehledným komentářem z dílny analytiků Citibank.