Největší výzvy pro čínskou ekonomiku
|

Největší výzvy pro čínskou ekonomiku

Čínská průmyslová produkce rostla v srpnu nejnižším tempem za poslední tři roky. Oficiální čínský PMI klesl v srpnu na 49,2 z červencových 50,1. Čínská makrodata se zhoršují, nemovitostní trh válčí se splaskávající bublinou a objem špatných úvěrů roste. Někteří ekonomové se stále utěšují, že jde o součást vládního plánu rebalancování čínské ekonomiky a úmyslné "ochlazování" růstu.

Čína HDP Krize Světová ekonomika
Čína

Po třiceti letech rapidního růstu se Čína začíná restrukturalizovat. Země musí najít řešení 9 hlavních problémů:

1. Zpomalení ekonomického růstu

Čína zpomaluje. Není to jen přechodný jev, nýbrž trend. Firmy budou čelit ztrátám, některé to neustojí a bude následovat vlna bankrotů. Tlak na nezaměstnanost bude vysoký.

2. Dlouhodobá inflace

Ceny rostly v srpnu o 2 % oproti minulému roku. Inflace je pro Čínu střednědobým až dlouhodobým problémem. Současné nízké hodnoty ovšem vládě umožňují zavádět nové stimulační balíčky.

3. Nafukování ekonomických bublin

Léta rychlého růstu vedla k nafouknutí mnoha bublin. Nyní se hromadí obavy, že bubliny začnou praskat. Pokud by se vládě podařilo dostat makroekonomický vývoj pod kontrolu, mohla by nechat splasknout bubliny postupně bez vyvolání ekonomické krize či sociálních nepokojů. Získala by čas na vybudování základů pro nový ekonomický růst. Podniky by se restrukturalizovaly a inovovaly, takže by země získala nové konkurenční výhody. Tak by mělo vypadat "měkké přistání", bubliny by nepraskaly naráz. Rok 2013 bude vyžadovat zvýšenou pozornost.

4. Hledání nové rovnováhy

Čínu čeká přechod:

  • ze zahraniční poptávky na domácí;

  • z investičně taženého růstu na spotřebně tažený růst;

  • z vládního financování na soukromé;

  • z využití tradičních zdrojů konkurenceschopnosti na rozvinutou produkci.

Aby udržela tempo růstu, bude muset vláda ekonomiku ve změnách podpořit. Jinak dopadne jako Latinská Amerika nebo Japonsko, které sice určitou transformací prošly, ale upadly do středně-, respektive vysoko-příjmové pasti (situace, kdy ekonomický růst ustane na určité úrovni rozvoje - pozn. red.).

5. Strukturální změny

Čína se potřebuje zbavit nadbytečné produkce, inovovat technologie, zlepšit management a zaměstnávat kvalifikovanější pracovníky. Firmy doufají, že podpora přijde z Pekingu, ale tomu docházejí finanční prostředky. Nicméně aktuálně oznámené infrastrukturní projekty mohou tento bod o několik měsíců nebo let odsunout.

Východní lék pro světovou ekonomiku neexistuje, Čína zná jen obrovské finanční injekce
Na přelomu let 2008 a 2009 se světová ekonomika řítila do recese. Čína nebyla výjimkou. Všechny rozumné indikátory ukazovaly prudký propad - spotřeba elektrické energie, spotřeba surovin, objem železniční dopravy i index aktivity nákupních manažerů ukazovaly směrem k recesi, možná dokonce krizi. Přesto se nakonec Čína nepropadla, ale dokonce rostla, a to robustně.

6. Nedostatek surovin a zhoršující se životní prostředí

Je potřeba řešit energetické otázky, zejména v rychle rostoucích regionech centrální a západní Číny. Poptávka po energiích a surovinách je v Číně masivní. Rozvoj průmyslu si vybírá daň na životním prostředí, tlaky na redukci emisí vzrůstají a vláda ekologické aspekty nechce podceňovat.

7. Rostoucí sociální výdaje vs. snižující se vládní příjmy

Sociální rozvoj zvyšuje výdaje státního rozpočtu: rostou náklady na penze, zdravotní péči, vzdělání, bydlení a podobně. Naproti tomu vládní příjmy zažívají pokles od doby, kdy začalo ubývat vybraných daní od malých a středních podniků. Snižuje se i objem příjmů z daní z nemovitostí, jak padají ceny na trhu bydlení.

8. Nepříznivé mezinárodní ekonomické podmínky

Globální zpomalení ekonomického růstu pravděpodobně přetrvá další dva až tři roky. Pro čínský export to bude rána. Zhoršují se také ekonomické podmínky pro čínské zámořské investice. Země Číně nedůvěřují, protože mají podezření, že krade technologie nebo se snaží získat vliv nad zdroji. Západní země už dlouhou dobu volají po apreciaci čínské měny, která podrývá konkurenceschopnost vyspělých ekonomik.

9. Zvyšující se odpor k reformám

Zájmové skupiny jsou zásadně proti reformám v čínské ekonomice. Neznalost vede k představě, že disparity mezi bohatými a chudými přinesly tržně orientované reformy.

Čína zachraňující Evropu: Koho ten nesmysl jen napadl?!
Německá kancléřka Merkelová si vyjela do Číny jednat o řadě věcí. V centru pozornosti byla obchodní spolupráce Německa s Čínou, řada byznysmenů v německé vládní delegaci jistě podepsala smlouvy za miliardy eur. Nebyla by to ovšem finanční média, kdyby nespekulovala o čínské pomoci zadlužené Evropě. Jak jinak než nákupy dluhopisů evropských zemí, ty přece všechno zachrání.

Čína dobývá Afriku a chce její zdroje
Čínské investice v Africe sleduje zbytek světa tak trochu s otevřenou pusou. Přislíbené investice za 20 miliard USD ze začátku letošního roku komentovala americká ministryně zahraničí Clintonová tak, že by "Afrika měla zvážit, s jak spolehlivými obchodními partnery spolupracuje". Čínská vláda ovšem považuje osočování ze snahy vyčerpat africké nerostné bohatství ve svůj prospěch za naprosto nemístné. Na mapě jsou zobrazeny všechny známé investice Číny v Africe od roku 2010.

Zdroj: Business Insider