QE3 je tady, akcie a zlato se radují
|

QE3 je tady, akcie a zlato se radují

Fed ve čtvrtek oznámil již třetí kolo kvantitativnho uvolňování na podporu oživení americké ekonomiky. Bude každý měsíc nakupovat státem garantované hypotéční dluhopisy ve výši 40 miliard USD. Také ponechá nízké úrokové sazby až do poloviny roku 2015. Zlato na oznámení reagovalo růstem až k hranici 1 770 USD za trojskou unci, americké akcie posílily o zhruba 1,6 % (index S&P 500). Měnový pár EURUSD se dotkl hranice 1,3.

Kvantitativní uvolňování QE3

Americká centrální banka začne s nákupy již v pátek 14. září 2012. V rámci kvantitativního uvolňování se zaměří na hypotéční zástavní listy a další cenné papíry kryté hypotékami, za které ručí stát. Chce stlačit dlouhý konec výnosové křivky, tedy snížit dlouhodobé úrokové sazby. To by mělo podpořit refinancování úvěrů a investice. Prodlužuje také operaci Twist.

Banka navíc zvýšila odhady růstu americké ekonomiky. V roce 2013 by se měl HDP zvýšit o 2,5 až 3 % (předchozí odhad byl ,2 až 2,8 %), v roce 2014 pak o 3,0 až 3,8 % (3,0 až 3,5 %).

Cena zlata po oznámení QE3 Americké akcie po oznámení QE3 EURUSD po oznámení QE3

Boj Fedu o nízké výnosy a jak se zajistit proti neúspěchu QE3
"Možná přijde i QE3." Taková se zhruba na trzích v posledních týdnech šíří šeptanda. "Možná přijde i kouzelník" byl velmi oblíbený televizní pořad, jistě si na něj pamatujete. Kaiser a Lábus tam dělali hromadu skvělých kousků - scénky jako zkouška z dějepisu na události listopadu 1989 nebo "přišly gumičky?" byly vážně super. Finanční trhy dnes také převádějí hromadu povedených kousků v očekávání, zda kouzelník (QE3 - třetí vlna kvantitativního uvolňování ze strany Fedu) přijde již tento týden, po prezidentských volbách, nebo nakonec vůbec.