Flash crash na ropě? Může být!
|

Flash crash na ropě? Může být!

Cena lehké americké ropy se propadla v závěru pondělního obchodování. CME Group neví o žádném technickém problému, spekulace o tom, že by šlo o reakci na výprodej strategických zásob ropy v USA, odmítl Bílý dům. Je možné, že QE3 vyvolalo přehnaná a rychlá očekávání inflace, která se nenaplní, a proto se tradeři rozhodli vyprodat sázky na inflaci (komodity, zlato, TIPS).

Ropa HFT Flash Crash

Posledním (a docela pravděpodobným) vysvětlením je klasický flash crash - vlna automaticky vypořádaných obchodních příkazů, kterou spustí jedna velká (nejspíše chybná) objednávka. Vysokofrekvenční obchodování se pak postará o zbytek - futures na akcie se propadly, stejně tak šly dolů ceny dalších komodit.

V úterý se ale cena ropy WTI začala znovu zvedat, rizika spojená s Íránem nedají "fundamentálně" orientovaným obchodníkům spát. Neklid vyvolává mimo jiné vlna nepokojů spojených s filmem Nevinnost muslimů.

Cena ropy - flash crash 17. září 2012?

Ropa vs. plyn: Jak se budou na podzim vyvíjet ceny a které akcie z toho mohou těžit?
V průběhu léta byli motoristé konfrontováni s rostoucí cenou benzínu a nafty na pumpách. Nikdo z motoristů nad tím nejásal. Naopak to přišlo vhod všem investorům a traderům, kteří sázeli na růst ceny ropy a měli nakoupeny přímo kontrakty na ropu nebo akcie ropných společností. Pokusil jsem se vyhodnotit, kam až by cena ropy mohla v současné růstové vlně jít a zda by se role nemohly obrátit, zda nebudou jásat motoristé a smutnit investoři.

Speciál IW: HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování
HFT - vysokofrekvenční počítačové obchodování. Nový fenomén, který může v dobrém, ale i ve zlém změnit a natrvalo přepsat "dějiny investování". Jak přesně funguje, kdo z investorů jej využívá a co přinese drobným investorům? Investičníweb.cz nabízí sérii článků na téma vysokofrekvenčního počítačového obchodování (HFT).