Hussman: Akciový trh je v nejhorší kondici za několik let, indikátory křičí jasně: "SELL!"
|

Hussman: Akciový trh je v nejhorší kondici za několik let, indikátory křičí jasně: "SELL!"

Americké akcie si v pondělí vybraly minimálně jednodenní oddechový čas. Oznámená třetí vlna kvantitativního uvolňování dodala totiž odvahu kupujícím a indexy se podívaly na mnohaletá maxima. Známý investor John Hussman ovšem předpokládá, že se trhy vrátí na daleko nižší hodnoty. Současné tržní prostředí totiž podle něj v podstatě vylučuje jinou variantu, podmínky jsou prý nejméně příznivé pro další růst akcií za poslední léta.

Světové akcie Optimismus na trzích QE3

Podle Hussmana se v současnosti na trhu kombinuje několik faktorů, které nahrávají poklesu cen akcií. Ocenění akcií (Shillerovo P/E) je nad 18, akcie překonaly Bollingerova pásma na denní, týdenní i měsíční bázi, podíl optimistů mezi investičními poradci je nad 45 % při současném poklesu podílu medvědů pod 27 % a výnosy 10letých státních dluhopisů USA překonaly svůj průměr za uplynulý půlrok. Období, kdy se nakombinovaly tyto čtyři faktory, jsou v grafu označena modře. "Nadhodnocený, překoupený, příliš optimistický trh doprovázený nezájmem o dluhopisy - pro akcie vyloženě nebezpečné prostředí," shrnuje Hussman.

Vývoj amerických akcií a období přehnaného optimismu

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě
Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky (financovaná de facto tištěním peněz) může trvat dlouho. Možná navždy. Fed hodlá nakupovat dluhopisy financující hypotéky (MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně, dokud se stabilně nezlepší situace na americkém pracovním trhu. Je dokonce připraven intervenovat ještě více, pokud to neohrozí jeho dlouhodobý 2% inflační cíl.

Zdroj: hussmanfunds.com