Španělské výnosy klesají, i když ECB za dluhopisy země nedala ani euro
|

Španělské výnosy klesají, i když ECB za dluhopisy země nedala ani euro

Ačkoli zprávy z ekonomiky eurozóny nejsou vůbec povzbudivé - což ukázal například index nákupních manažerů v eurozóně -, trhy zůstávají v dobrém rozmaru. Je to patrné z pohledu na výnosy španělských vládních dluhopisů. Zatímco ještě nedávno se investoři španělského dluhu štítili, nyní jej skupují ve velkém a ceny letí vzhůru a rizikové marže se rychle propadají.

Eurozóna ECB Španělsko Dluhová krize
Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

Změna nálady byla cítit dokonce i na primárním trhu, když španělský stát ve čtvrtek v pohodě upsal emisi dluhopisů (celkem 4,8 miliardy eur), přičemž se po dlouhé době většina poptávky rekrutovala ze zahraničí.

Zatím stačí slova ECB

V pozadí téměř zázračného oživení na španělském trhu vládních dluhopisů je v prvé řadě letní závazek ECB, že nepřipustí dezintegraci eura a je k tomu připravena použít i svoji bilanci. Chce eventuálně (za natištěné peníze) nakupovat dluh problematických zemí do své bilance. Je přitom pravdou, že tato prozatím jen verbální intervence má blahodárný efekt nejen na španělské veřejné finance, ale i na tamní banky, které jsou pochopitelně hlavními držiteli španělského vládní dluhu.

Aniž by ECB utratila jediný cent, podařilo se jí roztočit pozitivní sebenaplňující spirálu, kdy propad rizikové prémie (výnosů) posílá financování dluhu na udržitelnější dráhu, čímž činí tento dluh ještě atraktivnějším.

Španělská žádost o pomoc?

Zvýšený zájem o španělský vládní dluh však není jen výsledkem příslibů ECB. Z Evropské komise i z MMF prosakují zprávy, že je Španělsko možná již blízko ke zformulování oficiální žádosti o pomoc ze záchranných fondů eurozóny (ESM). Možná již příští týden může španělský ministr financí oznámit balík strukturálních reforem (nikoli dalších rozpočtových úspor), které by mohly eventuálně vydláždit cestu k možné pomoci od ESM, potažmo eventuálně od ECB.

Pokud by se tak mělo stát a EU v čele s Němci, respektive ECB by takový obchod akceptovala, uvolnil by se jeden z důležitých balvanů na cestě k řešení euro-krize.

Španělsko úspěšné v aukci, ale zahájí jednání o pomoci, Řecko doufá v další dávku peněz
Španělsko si dnes v aukci dluhopisů půjčilo 4,8 miliardy eur, původně přitom plánovalo upsat jen 4,5 miliardy. Výnos u 10letých bondů klesl na 5,666 %, v srpnové aukci byl přitom 6,647 %. Uklidnění na dluhopisovém trhu přinesla plánovaná intervence Evropské centrální banky, která chce ovšem "pomáhat" jen zemím, které zažádají o mezinárodní pomoc z fondů eurozóny. Bude Madrid další v řadě?