Výsledky Applu za 4Q2012: Zklamání na úrovni tržeb poslalo akcie o 10 % níže
|

Výsledky Applu za 4Q2012: Zklamání na úrovni tržeb poslalo akcie o 10 % níže

A už to víme! Čekali jsme na to několik měsíců, s hrůzou jsme sledovali propad ceny akcií výrobce iPhonu, Macu a iPadu a doufali, že vánoční kvartál a nákupní horečka pomohou vrátit Apple na výsluní. Loni se díky rychlému posílení akcií v prvním pololetí stal historicky největší veřejně obchodovanou firmou na světě.

Světové akcie Apple Výsledková sezóna

Apple za své první fiskální čtvrtletí roku 2013 vykázal zisk na akcii mírně nad odhady (13,81 USD), ale na úrovni tržeb své vánoční přísliby naplnit nedokázal (54,51 miliardy USD). Tržby i celkový zisk (13,1 miliardy USD) byly nejvyšší v historii.

Firma prodala 47,8 milionu iPhonů a 22,9 milionu iPadů, meziročně výrazně více. Klesl naopak prodej Maců.

Apple má stále velice silnou bilanci, v hotovosti má přes 137 miliard USD. Ani rekordní výsledky ale trhu nestačí. Jim Cramer například Apple přirovnává k dalším "bývalým hvězdám" typu IBM. "Apple bez Jobse ztratil momentum. Už není důvod z této firmy šílet," komentoval výsledky firmy. "Bez nových produktů není důvod vlastnit akcie Applu."

Apple

Analytici odhadovali v průměru zisk na akcii 13,47 USD a tržby 54,73 miliardy USD. Detailní odhady jsme vám nabídli zkraje týdne v následujícím grafu, mírně se ještě před výsledky posunuly.

Apple

Apple se na trhu s mobilními telefony "pere" s korejským Samsungem. Ten je aktuálně jedničkou, což je dobře patrné i na odhadované poptávce po polovodičích (potřebných k výrobě čipů) za loňský rok.

Poptávka po polovodičích podle firem

Tibor Bokor: Facebooku věřím, ale do 550 USD za akcii má smysl nakoupit i Apple
Google i Groupon, Amerika i Afrika. Technologie mají i přes loňské posílení stále co nabídnout, investor ale musí správně vybrat kartu, na kterou vsadí, říká Tibor Bokor, který telekomunikační firmy a vše, co s nimi souvisí, analyzoval pro přední banky v Praze, Moskvě i Londýně. Sám by volil výrobce softwaru a geografickou diverzifikaci.