Může mít měnová válka vítěze?
|

Může mít měnová válka vítěze?

Snaha zemí o co nejslabší kurz vlastní měny je de facto jen sofistikovanější formou protekcionismu s rizikem do budoucna.

Měny Měnové války
Forex - ilustrační obrázek

Na začátku roku 2009 tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy v souvislosti s prohlubující se recesí v Evropě prohlásil, že je protekcionismus sprosté slovo a není pro něj místo. Podobně ostře proti němu vystoupily i mezinárodní organizace v čele se Světovou obchodní organizací (WTO). A jaký byl výsledek? Rostoucí zavádění cel a kvót v následujících letech opravdu nenastalo. Ve skutečnosti se ale protekcionismus odehrává prostřednictvím měnových kurzů, respektive tak, že daná země oslabí vlastní měnu.

Záměrné oslabení měny je relativně nový trend, který se pojí s tím, že peníze v dnešní době nejsou kryty zlatem ani jiným hodnotným aktivem. V podstatě až do pádu brettonwoodského měnového systému na začátku 70. let se všechny země snažily udržovat silnou měnu, její oslabení by totiž znamenalo vzdát se části zlatých rezerv. Fenomén dnešní doby je opačný. Stále více zemí usiluje o slabší měnu, aby podpořily vývoz, a naopak zdražily zahraniční zboží. S trochou nadsázky lze říci, že protekcionismus v 21. století probíhá ne skrze cla, ale přes záměrné oslabení kurzu.

Většina válek se vede kvůli ekonomickým ziskům. Klasické války, jež známe z historie, jsou mezi dnešními vyspělými zeměmi již téměř nepředstavitelné, forma vedení boje se musí změnit.

Z tradičních válek se stávají války měnové

O tom, že pojem měnové války není jen prázdnou frází, svědčí konkrétní činy centrálních bank a vlád v posledních letech. Jen pro připomenutí pár centrálních bank, které výrazně zvýšily peněžní nabídku: americká centrální banka (Fed), britská (Bank of England), evropská (ECB) či japonská (BoJ). Švýcarská (SNB) pro změnu určila nejsilnější úroveň franku vůči euru.

Od začátku letošního roku je pozornost upřena především do Japonska. Nová vláda vyhrála volby s programem, že po 20 letech zbaví zemi deflace a přivede ji na cestu hospodářského růstu. K tomu má dopomoci mimo jiné slabší japonská měna. Tamní centrální banka, která není plně nezávislá a je s trochou nadsázky prodlouženou rukou vlády, již zahájila měnovou expanzi.

Pokračování článku najdete na server Českápozice.cz

Zdroj: Českápozice.cz