Spící princezna: Probudí se letos uhlí z dlouhého spánku?
|

Spící princezna: Probudí se letos uhlí z dlouhého spánku?

Je těžké najít investici, která je aktuálně více v nemilosti investorů, než je uhlí. Sázka na něj je spojena s velkým rizikem, o to zajímavější ale může být zhodnocení.

Komodity Emerging Markets Uhlí a koks ETF

Mladé trhy mohou podpořit poptávku po uhlí

Důvodů k pesimismu je kolem uhlí dost, za všechny zmiňme převis nabídky nad poptávkou, růst popularity zemního plynu a obavy z pomalého ekonomického růstu. Právě přemíra negativní nálady ale zkušené investory může upozornit na potenciál takové investice.

Neil Leeson z Ned Davis Research například označuje uhlí za svou "spící" investici na rok 2013. Vychází z možnosti, že dojde k dalšímu oživení rozvíjejících se ekonomik a růstu jejich poptávky. Především Čína má podle všeho nakročeno k rychlejšímu růstu HDP, z čehož by uhlí mělo těžit.

Investice do uhlí skrze ETF

Investoři mohou na růst ceny uhlí vsadit buď přímo skrze kontrakty na uhlí, skrze konkrétní akcie (v Praze je obchodována společnost NWR), ale také komplexně s pomocí burzovně obchodovaných fondů.

Market Vectors Coal ETF zahrnuje 35 akcií, mimo jiné China Shenhua Energy (téměř 9% váha), Consol Energy (8 %), Peabody %) nebo Joy Global (7 %). A právě tento fond označil za svého "černého koně" i Jonathan Krinsky z Miller Tabak + Co., pro kterého jde kromě expozice na mladé trhy také o sázku na oživení v USA, především ve stavebním sektoru. Ten totiž hojně využívá ocel, kterou bez uhlí vyrobíte velice těžko.

Market Vectors-Coal ETF

Zelená energie skončí poražená. Bude vítězem příštích dvaceti let uhlí?
Ještě před několika lety byly obnovitelné zdroje vnímány jako budoucnost světové energetiky. Odpůrci jádra propagovali solární panely a vodní i větrné elektrárny. Ukazuje se ale, že to zelená energie nebude mít lehké.