Akcie: Býčí a medvědí argumenty na jedné stránce

Americké akciové trhy v posledním týdnu opět posunuly své rekordní hodnoty. Výsledková sezóna běží na plné obrátky, na trhy dopluje řada opožděných statistik z americké ekonomiky. Hrát proto nyní spíše býčí, nebo medvědí hru? Peter Boockvar, hlavní tržní stratég Lindsey Group, se moc nerozmýšlel a hodil všechny argumenty "na papír".
Pastva pro býky
- Američtí politici si koupili tři až čtyři měsíce času na podrobnější fiskální debatu s udržitelnějším výsledkem.
- Janet Yellenová v čele Fedu signalizuje opatrný přístup k ukončování QE.
- V roce 2014 by podle názoru analytiků měl zisk na akcii indexu S&P 500 vzrůst o 10,6 %, čímž by se ocenění podle P/E vrátilo při současných cenách akcií na celkem zajímavých 14.
- Výnosy z dluhopisů zamířily výše díky zlepšujícímu se stavu ekonomiky. Index ISM je na více než dvouletém maximu, auta se prodávají solidním tempem, žádostí o podporu je relativně málo, evropská ekonomika se stabilizuje a růst Číny podle prvních odhadů v posledním čtvrtletí zrychlil.
- Případný pokračující výprodej bondů by nahrával myšlence pokračování přílivu peněz do akcií.
- Firmy mají obrovské zásoby hotovosti, které mohou využít na odkupy akcií a zvyšování dividend.
- S úrokovými sazbami Fedu na minimu neexistuje pro peníze vhodnější cíl než akcie.
- Současnou rally mnozí podceňují. Děje se to průběžně již léta, přitom jen letos akcie posunuly svá historická nominální maxima o zhruba 10 %.
Žrádlo pro medvědy
- Pravděpodobnost opakování washingtonského vyjednávacího martyria je vysoká. Možnost dluhového výbuchu v USA je děsivá.
- Zahrnutí kvantitativního uvolňování, růstu zisků firem a síly ekonomiky do cen akcií nevysvětluje tak vysoký nárůst jejich cen.
- Při 3% růstu ekonomiky a současných vysokých maržích firem není pravděpodobné, že by růst zisků firem z indexu S&P 500 dosáhl očekávaných 10,6 % v roce 2014. Akcie se proto jeví jako nadhodnocené.
- Výnosy z dluhopisů vzrostly kvůli tomu, že Fed ztrácí kontrolu nad dlouhým koncem výnosové křivky. Ačkoli QE probíhá s nezměněnou intenzitou, výnosy 10letých vládních dluhopisů jsou procentní bod nad svými květnovými minimy. Fed pouze monetizuje vládní deficity.
- Stav americké ekonomiky se nezlepšuje. Růst se zasekl mezi 15 % a 2 %. Oživení na realitním trhu výrazně zpomaluje, subindex služeb ISM v září výrazně klesl, nelze počítat ani s výraznými výdaji vlády.
- Vyšší úrokové sazby působí na akciový trh jako kryptonit na Supermana. Přesun peněz od bondů k akciím je nesmysl, prodej dluhopisu znamená zároveň i to, že jej někdo nakupuje. Nejde o to, co a jak se nakupuje nebo prodává, ale o agresivitu tohoto procesu.
- Firmy se zadlužují, protože investoři v honbě za výnosy neváhají nakupovat jejich dluhopisy. Získané peníze se ale neodrážejí na utrácení firem, na nákladech na práci, v investicích do vybavení a podobně.
- Ve chvíli, kdy jsou ekonomické fundamenty pochybné a akcie předražené, se hotovost stává cenným aktivem.
Aktuality

1. 7. | 22:00
1. 7. | 20:33
1. 7. | 18:00
1. 7. | 16:07