Varování před českými volbami: Evropu čeká bahnění se kupředu, nebo velký třesk. Extremisté si získávají pozornost (John Kay, Financial Times)
|

Varování před českými volbami: Evropu čeká bahnění se kupředu, nebo velký třesk. Extremisté si získávají pozornost (John Kay, Financial Times)

Evropským politikům chybějí nové myšlenky a představa o směrování kontinentu, hospodářská krize to jen potvrdila. O to více hrozí, že se kvůli současným turbulencím dostanou k moci lidé nabízející zjednodušená a falešná řešení. Pokud se tato hrozba naplní, můžeme se dočkat rozpadu společenské smlouvy, tedy nebezpečného štěpení společnosti, varuje jeden z nejuznávanějších britských ekonomů a komentátor Financial Times John Kay.

Politika Evropská unie Světová ekonomika

Od začátku krize hýbe společností ekonomika a vše s ní spojené. Ovládla veřejnou debatu, rozhoduje volby. Bude tomu tak i nadále, nebo ji může něco vyvážit, případně trumfnout?

Zdá se, že je teď všechno do značné míry o ekonomice. Když se ale zaměříme na to, o co se opírají mnozí blázniví politici, zjistíme, že jde takřka bez výjimky o věci, které s ekonomikou nemají mnoho společného. Například nacionalismus je nástrojem, který tradičně slouží ke zneužití nespokojenosti lidí s hospodářskou situací. Jde o postup, který se opakuje. Nyní se to může dost dobře stát i v Evropě, jen si vezměte různé extremistické strany vystupující proti imigrantům. I ve Skotsku, odkud pocházím, máme svým způsobem nacionalistickou vládu, která je ale celkem mírná; většinou jsou nacionalisté o poznání méně shovívaví.

Čekáte, že se nacionalistické a podobné strany vrátí na okraj zájmu voličů, až se ekonomika rozjede? Nebo se kvůli krizi stanou součástí normálu?

Vrátí se na okraj, až demokratičtí politici najdou důvěryhodnější příběh, s nímž se jim podaří získat důvěru voličů. Součástí tohoto příběhu bude muset být přijatelný a srozumitelný model regulované tržní ekonomiky. Post-socialismus přinesl základní pochybení, kterým bylo a je to, že jsou levicové strany vyprázdněné. Levice jen opakuje, že akceptuje tržní ekonomiku, ale že se jí moc nelíbí. Z nějakého zvláštního důvodu se ale zdá, že konec socialismu připravil o argumenty i tradiční konzervativní strany.

O tom, že i na pravé straně politického spektra zavládlo intelektuální vakuum, se v Evropě mluví jak v post-socialistických zemích, tak v tradičních demokraciích. Proč?

Konzervativní strany v zemích jako Spojené království byly do značné míry stvořeny jako anti-socialistické. Jakmile nepřítel zmizel, zjistilo se, že existují různé názorové proudy – liberální individualisté, sociální konzervativci, nacionalisté a další skupiny –, které byly součástí tradičních konzervativních stran. Najednou nemají nic společného. Pokud tomu dobře rozumím, něco podobného se děje i u vás v Česku – směsice liberálních individualistů a sociálních konzervativců na pravém křídle politického spektra spolu bojují.

V Česku i dalších zemích východní Evropy politici tápou a marně hledají identitu. Podle vás jsou na tom po kolapsu Sovětského svazu mnozí podobně i na Západě?

Ano, myslím si to. Najednou prostě chybí hrozba socialismu a Sovětského svazu, která do značné míry definovala politické struktury na Západě. Tato hrozba zmizela, takže se struktury na ní postavené chvějí v základech.

Hrozba společného nepřítele je využívána velice často. Je možné, že někteří lídři po této strategii opět sáhnou, začnou strašit třeba Čínou, a že výsledkem bude nová studená válka?

Politici toto často dělají, ano. Je potřeba vymyslet nepřítele, aby bylo možné nabídnout vůdce, kteří proti němu vytáhnou. Můžete stvořit buď vnitřního nepřítele, jako byli například Židé, nebo vnějšího nepřítele, jako třeba právě Číňany, Rusy a další. Něco podobného velice dobře popsal George Orwell v knize 1984.

Kdo je nepřítel, který nyní rozhádanou Evropu spojí?

Je tu velká snaha ho najít. Existuje však alternativa k této strategii, kterou je možné sledovat například v Británii. Je to příběh politického managementu, jakési nutné správy nebo údržby. Zásadní rozdíl mezi Cameronem a Blairem totiž nenajdete – ani jeden nenabídl ideologii, která by stála za zmínku. Blair byl u moci deset let než jsme ho měli dost. Vystřídal ho Cameron a nic moc se nezměnilo. Něco podobného je vidět ve Spojených státech a dalších zemích. Problém je, že klíčoví politici příliš neoslovují strany, které vedou. Vezměte si Ameriku – to, co potřebujete k nominaci, se hodně liší od toho, co potřebujete, aby vás lidé zvolili. To samé platí v Británii – Blair se stal vůdcem labouristů až poté, co stranu nebavilo prohrávat jedny volby za druhými. Současný premiér Cameron, to je v podstatě stejný příběh.

Nehrozí, že budou tito lidé společně s dalšími staršími lídry označeni mladou generací za viníky současných problémů, které hledáme, načež přijde mezigenerační rozkol?

Podle mě nic podobného nehrozí. I když nedávno jsem četl článek, podle kterého se naše generace měla nesmírně dobře. Jde o privilegium, jakého se následujícím pokolením nedostane. To je asi pravda. Do značné míry je to dáno tím, že pravice ovládla politickou diskuzi. Myšlenky solidarity a komunitarismu se v západní Evropě po druhé světové válce staly intelektuálně neatraktivními, protože je zdiskreditoval Hitler a do jisté míry i Sovětský svaz. Proto jsme přijali americký styl politické diskuze, zejména v otázce práv. Naprosto jsme ale opomněli fakt, že základní solidarita byla podstatou sociální demokracie západní Evropy. Hrozba narušení mezigenerační smlouvy je toho důsledkem.

I kvůli této hrozbě se diskutuje o funkčním, ne-li ideálním modelu uspořádání evropských států; o směru, kterým bychom se měli vydat. Zmiňuje se Skandinávie. Jak to vidíte vy?

Nemyslím si, že existuje jeden model vhodný pro všechny. Tyto věci jsou značně závislé na kultuře, tradicích a tak dále. Severské země na tom určitě byly, co se týče schopnosti udržet nějakou strukturu solidarity, o které jsem tu mluvil, nejlépe. Je to však částečně dáno tím, že to jsou vcelku izolované a homogenní státy. A to se o největších státech západní Evropy říci nedá. Proto si nejsem jist tím, že by se západní Evropa mohla vydat skandinávskou cestou. Dokud se hospodářství daří, lidi tyto věci moc nezajímají, nyní však chtějí cítit jasný směr, protože se jejich životní úroveň nezlepšuje.

A existuje podle vás nějaký cíl nebo horizont společný pro všechny?

Nejsem na velké, strategické směry a plány, celkem se mi ale líbí manažerský přístup k politice. Ten vychází z respektu ke schopnostem lídrů. Podmínkou ovšem je, že jsou tyto schopnosti v průměru poměrně vysoké. Jakmile se propadnete pod jistou akceptovatelnou hranici, lidé začnou hledat zjednodušená nebo zcela pomýlená vysvětlení a řešení. Například že je všechno chyba imigrantů, Číňanů nebo bankéřů.

Právě zjednodušená řešení a populistické recepty v Evropě zmítané hospodářskou krizí získávají stále větší podporu. Kam i proto podle vás Evropa zamíří?

Nevím. Stále není jasné, jak to skončí, ale vidím dvě možnosti. Nečekám, že se jednoho dne probudíme a řekneme si "sláva, už rok jsme neměli žádnou krizi, poslední záchranný balíček asi zafungoval". Takže buď bude pokračovat série po sobě jdoucích krizí a záplatování – a to dokud to lidé v nejvíce zkoušených zemích (Řecko, Španělsko) budou trpět –, nebo dojde na obrovský třesk a vše bude najednou v sázce. Na konci druhého scénáře může být reformovaný finanční systém, který zaručí větší stabilitu, ale i hodně velký nepořádek a nástup těch, kteří budou tvrdit, že mají na vše odpověď.

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před 9 minutami

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
před hodinou

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
před hodinou

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
před hodinou

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus