10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů
|

10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů

"Denní obchodování (daytrading) je skvělou prací ve dnech, kdy uzavíráte jeden ziskový obchod za druhým, a tou nejhorší ve dnech, kdy se potápíte stále hlouběji do červených čísel," říká známý portfoliomanažer z investiční společnosti Formula Capital James Altucher. Bez ohledu na tyto extrémní výkyvy se však jedná o práci, která vás toho nejen o financích naučí více než kterékoli běžné zaměstnání.

Trading Psychologie Ponaučení pro investory

"Dennímu obchodování jsem se věnoval léta a dnes se sám divím, že jsem touto životní kapitolou prošel takřka bez úhony," praví americký burzovní guru a známý podnikatel. "Mezi lety 2001 a 2004 jsem denně zobchodoval aktiva v hodnotě 40 až 50 milionů dolarů a ne vždy jsem byl stoprocentně úspěšný."

Altucher však na toto období nevzpomíná jen ve spojení s penězi. "Samozřejmě jsem se naučil spoustu nového o daytradingu, kromě toho jsem se ale dozvěděl také hodně o sobě. Zjistil jsem své přednosti, limity i to, jak se chovám v krizových a stresových situacích." Jaká dalším tajemství vám daytrading dokáže odhalit?

1. Budoucnost je nepředvídatelná

Nejen v obchodování, ale i v běžném životě nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že přesně ví, co se stane za týden, měsíc nebo rok. Deset let můžete žít ve šťastném vztahu se svou partnerkou nebo partnerem, ale druhý den můžete mít na stole žádost o rozvod. Můžete pravidelně sportovat, dodržovat zdravou životosprávu, ale jednoho dne vám lékař při rutinní prohlídce sdělí, že trpíte nevyléčitelnou nemocí.

"Snažit se předpovědět budoucnost nemá smysl. I kdybyste to dokázali, nijak byste si tím neprospěli," říká Altucher. Zkuste si například představit situaci, kdy byste předem věděli, že se váš partnerský život deset let po svatbě zcela zhroutí. Myslíte si, že byste se ke svému protějšku chovali během oněch deseti let galantně? Chtěli byste s ním vůbec žít, kdybyste věděli, že se vaše životy brzy rozejdou? Většina lidí jistě ne. Přitom nikdy nevíte, co spolu můžete prožít a jak vás to pro další osobní nebo profesní život může obohatit.

2. Naděje není strategie

"Když se ocitnete v situaci, ve které jediným důvodem, proč byste neměli zažít fatální neúspěch, je vaše víra, že nakonec celá situace dopadne dobře, je něco špatně." Jako klasický příklad Altucher uvádí plány na svatbu pod širým nebem. "Rezignovat na záložní řešení v podobě krytých prostor s vírou, že počasí bude na vaší straně, se nemusí vyplatit. Zákon schválnosti se v takovém případě rád postará o to, že budete muset směnu snubních prstýnků odložit na pozdější termín."

Víra v dobrý konec je bezesporu dobrá věc, na druhou stranu ale nesmí být tím jediným, o co se můžete opřít. Člověk by měl za každé situace zůstat nohama pevně na zemi a pamatovat na to, že štěstí přeje připraveným.

3. S rizikem lze aktivně pracovat

Někteří lidé riziko milují a jsou ochotni hrát vabank, někdo naopak není ochoten riskovat vůbec. "Když jsem s daytradingem začínal, byl jsem tak vystrašený, že jsem pozice uzavíral okamžitě poté, co jsem se dostal do minimálního zisku," vzpomíná Altucher. Vrcholným uměním každého tradera je cílené využívání strategie sloužící k maximalizaci zisků a minimalizaci ztrát, což je na první pohled poměrně jednoduché, ale ve skutečnosti velmi složité.

Při tradingu se podle Altuchera v některých případech můžete inspirovat i "risk managementem" z každodenního života. "Pokud do práce jedete autem a v polovině cesty zjistíte, že jste doma nechali řidičák, dodržujte více než kdy jindy dopravní předpisy. Když na sebe nebudete zbytečně upozorňovat, riziko, že si vás všimne policejní hlídka, snížíte na minimum."

4. Život je jedno velké hledání

"V e-mailové schránce nacházím poměrně často žádosti o radu, jak získat práci svých snů," říká Altucher. "Když jsem se snažil získat peníze na daytrading, oslovil jsem kolem tisícovky lidí. Když jsem začínal podnikat na internetu, oslovil jsem s nabídkou spolupráce desítky firem, a poté, když jsem se své internetové aktivity snažil prodat, mě odmítl dokonce i Google," vzpomíná.

To samé se děje i v soukromém životě. Za životního partnera si s největší pravděpodobností také nezvolíte člověka, se kterým jste byli na svém prvním rande. A stejně jako v osobním životě budete muset i na pracovním trhu vyvíjet značnou snahu, aby vše dopadlo přesně podle vašich představ. "S prvním neúspěchem nevěšte hlavu. Pracovní trh je obrovský a nikdy nemůžete vědět, která cesta vás k vysněnému cíli dovede nejrychleji. Když o svém směřování budete mít pochybnosti, vzpomeňte si, že všechny cesty vedou do Říma."

5. Je potřeba umět říkat "ne"

Obchodování přináší nejen zisky, ale i ztráty. Daytrader, který by uzavíral pouze ziskové obchody, neexistuje, a tak základní pravidlo říká, že je důležité, aby objem ziskových obchodů převážil objem těch ztrátových. Pokud je evidentní, že energii vynakládáte zbytečně a že nakonec stejně prohrajete, řekněte bez váhání "dost". Jste-li přesvědčeni, že se váš byznys dostal do slepé uličky, vězte, že hlavou stěnu neprorazíte, byť se budete snažit sebevíc.

Lidé plýtvání časem a energií často ospravedlňují tím, že přece nedovolí, aby všechna jejich dosavadní práce přišla vniveč. "Takovému uvažování nedejte šanci. Uvědomte si, že čas, který promrháte zachraňováním něčeho, co zachránit nelze, můžete využít daleko efektivněji," radí Altucher.

6. Bez odpočinku nelze žít

"Ačkoli je daytrading na první pohled nenáročnou činností, není tomu tak. Lidé, kteří někdy dlouhodobě spravovali nejen vlastní, ale i cizí finance, dobře vědí, o jak extrémně zodpovědné zaměstnání se jedná." Altucher přirovnává daytrading v dobách nejistoty na trzích dokonce k "démonovi, který z člověka dokáže vysát život".

Lidé vám budou bez přestání tvrdit, že pro kariérní úspěchy budete muset obětovat prakticky vše včetně volného času, spánku nebo odpočinku. "Regenerace je nicméně důležitější než cokoli jiného. Nebojte se proto přiznat, že svoji práci ne vždy fyzicky zvládáte. K čemu vám budou miliony dolarů vašich klientů, když budete v práci usínat a vlivem únavy dělat nesmyslná rozhodnutí, která vás nakonec o vše připraví?"

7. Chůze proti proudu je jen pro odvážné

"Zažil jsem to nesčetněkrát: Trader vstoupí do pozice, když v tom se trh vydá prudce proti němu. Velké procento obchodníků na takový vývoj reaguje posílením své pozice s vysvětlením, že se ostatní tradeři zásadním způsobem mýlí, čehož je potřeba okamžitě využít," přibližuje své zkušenosti Altucher. "Trh se však mýlí málokdy," dodává.

Ačkoli na chůzi proti davu někteří investoři vydělali miliony dolarů, není kontrariánské obchodování pro každého. "Na to, abyste trh dokázali porazit, buď musíte mít přístup k informacím, o kterých zbytek trhu neví, nebo musíte být geniální." Pro drobné investory je většinou vhodnější trpké sebezapření a vyčkání na příležitost, které si všimnou i ostatní. Podle odhadů se jen na Wall Street pohybuje až 95 milionů investorů a je nepravděpodobné, že by se při přístupu ke stejným informacím více než polovina z nich mýlila.

8. Život není černobílý

Každý jistě z vlastní zkušenosti dobře ví, jak to vypadá, když se mu jeden den daří vše, na co sáhne, a hned druhý den by raději ani nepřekročil práh domova. "Den ale přece nemá jen 24 hodin. Má také 1 440 minut nebo 86 400 sekund. To, že se vám nevydaří jedna hodina, ještě neznamená, že se vám nevydařil celý den. Užívejte si každé chvíle a nenechte si náladu zkazit jedním šlápnutím vedle," radí Altucher.

"Když jsem pracoval jako daytrader, rezignoval jsem prakticky na všechny ostatní činnosti. Přestal jsem být dobrým manželem, příkladným otcem i spolehlivým kamarádem, čehož dodnes lituji. Na druhou stranu jsem za tuto zkušenost rád, jelikož jsem jen díky ní poznal, co je pro mě v životě důležité," dodává.

9. Berte práci s nadhledem

"Jakékoli zaměstnání je vždy vážná věc, o tom není sporu. Přesto není na škodu občas kamennou tvář, třeba při jednání s klienty, vyměnit za přívětivější výraz. Praví se, že smích léčí, tak proč sobě i svému okolí nedopřát trochu bezplatné regenerace i v jinak zcela seriózní práci?"

10. Nejde jen o peníze

"Spousta lidí se na mě mimo jiné obrací s prosbami o radu, jak se stát úspěšným daytraderem a vydělat spoustu peněz. Je škoda, že si málokdo uvědomuje, že život není jen o financích, že jeho kvality lze poměřovat i jinak než výší bankovního konta," říká Altucher. "Vězte, že peníze z vás šťastného člověka neudělají. I díky práci daytradera jsem poznal, že nejdůležitější jsou pro člověka vždy rodina a přátelé. Zatímco automobilů si za miliony dolarů můžete koupit nespočet, dobrého přítele nezískáte ani za všechno světové bohatství."

Zdroj: Jamesaltucher.com
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
před 10 minutami

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
před 20 minutami

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
před 22 minutami

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
před hodinou

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
před hodinou

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zahájily seanci…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zahájily seanci…
09:00

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zahájily seanci růstem

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování