10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů
|

10 věcí, které jsem se naučil, když jsem obchodoval miliony dolarů

"Denní obchodování (daytrading) je skvělou prací ve dnech, kdy uzavíráte jeden ziskový obchod za druhým, a tou nejhorší ve dnech, kdy se potápíte stále hlouběji do červených čísel," říká známý portfoliomanažer z investiční společnosti Formula Capital James Altucher. Bez ohledu na tyto extrémní výkyvy se však jedná o práci, která vás toho nejen o financích naučí více než kterékoli běžné zaměstnání.

Trading Psychologie Ponaučení pro investory

"Dennímu obchodování jsem se věnoval léta a dnes se sám divím, že jsem touto životní kapitolou prošel takřka bez úhony," praví americký burzovní guru a známý podnikatel. "Mezi lety 2001 a 2004 jsem denně zobchodoval aktiva v hodnotě 40 až 50 milionů dolarů a ne vždy jsem byl stoprocentně úspěšný."

Altucher však na toto období nevzpomíná jen ve spojení s penězi. "Samozřejmě jsem se naučil spoustu nového o daytradingu, kromě toho jsem se ale dozvěděl také hodně o sobě. Zjistil jsem své přednosti, limity i to, jak se chovám v krizových a stresových situacích." Jaká dalším tajemství vám daytrading dokáže odhalit?

1. Budoucnost je nepředvídatelná

Nejen v obchodování, ale i v běžném životě nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že přesně ví, co se stane za týden, měsíc nebo rok. Deset let můžete žít ve šťastném vztahu se svou partnerkou nebo partnerem, ale druhý den můžete mít na stole žádost o rozvod. Můžete pravidelně sportovat, dodržovat zdravou životosprávu, ale jednoho dne vám lékař při rutinní prohlídce sdělí, že trpíte nevyléčitelnou nemocí.

"Snažit se předpovědět budoucnost nemá smysl. I kdybyste to dokázali, nijak byste si tím neprospěli," říká Altucher. Zkuste si například představit situaci, kdy byste předem věděli, že se váš partnerský život deset let po svatbě zcela zhroutí. Myslíte si, že byste se ke svému protějšku chovali během oněch deseti let galantně? Chtěli byste s ním vůbec žít, kdybyste věděli, že se vaše životy brzy rozejdou? Většina lidí jistě ne. Přitom nikdy nevíte, co spolu můžete prožít a jak vás to pro další osobní nebo profesní život může obohatit.

2. Naděje není strategie

"Když se ocitnete v situaci, ve které jediným důvodem, proč byste neměli zažít fatální neúspěch, je vaše víra, že nakonec celá situace dopadne dobře, je něco špatně." Jako klasický příklad Altucher uvádí plány na svatbu pod širým nebem. "Rezignovat na záložní řešení v podobě krytých prostor s vírou, že počasí bude na vaší straně, se nemusí vyplatit. Zákon schválnosti se v takovém případě rád postará o to, že budete muset směnu snubních prstýnků odložit na pozdější termín."

Víra v dobrý konec je bezesporu dobrá věc, na druhou stranu ale nesmí být tím jediným, o co se můžete opřít. Člověk by měl za každé situace zůstat nohama pevně na zemi a pamatovat na to, že štěstí přeje připraveným.

3. S rizikem lze aktivně pracovat

Někteří lidé riziko milují a jsou ochotni hrát vabank, někdo naopak není ochoten riskovat vůbec. "Když jsem s daytradingem začínal, byl jsem tak vystrašený, že jsem pozice uzavíral okamžitě poté, co jsem se dostal do minimálního zisku," vzpomíná Altucher. Vrcholným uměním každého tradera je cílené využívání strategie sloužící k maximalizaci zisků a minimalizaci ztrát, což je na první pohled poměrně jednoduché, ale ve skutečnosti velmi složité.

Při tradingu se podle Altuchera v některých případech můžete inspirovat i "risk managementem" z každodenního života. "Pokud do práce jedete autem a v polovině cesty zjistíte, že jste doma nechali řidičák, dodržujte více než kdy jindy dopravní předpisy. Když na sebe nebudete zbytečně upozorňovat, riziko, že si vás všimne policejní hlídka, snížíte na minimum."

4. Život je jedno velké hledání

"V e-mailové schránce nacházím poměrně často žádosti o radu, jak získat práci svých snů," říká Altucher. "Když jsem se snažil získat peníze na daytrading, oslovil jsem kolem tisícovky lidí. Když jsem začínal podnikat na internetu, oslovil jsem s nabídkou spolupráce desítky firem, a poté, když jsem se své internetové aktivity snažil prodat, mě odmítl dokonce i Google," vzpomíná.

To samé se děje i v soukromém životě. Za životního partnera si s největší pravděpodobností také nezvolíte člověka, se kterým jste byli na svém prvním rande. A stejně jako v osobním životě budete muset i na pracovním trhu vyvíjet značnou snahu, aby vše dopadlo přesně podle vašich představ. "S prvním neúspěchem nevěšte hlavu. Pracovní trh je obrovský a nikdy nemůžete vědět, která cesta vás k vysněnému cíli dovede nejrychleji. Když o svém směřování budete mít pochybnosti, vzpomeňte si, že všechny cesty vedou do Říma."

5. Je potřeba umět říkat "ne"

Obchodování přináší nejen zisky, ale i ztráty. Daytrader, který by uzavíral pouze ziskové obchody, neexistuje, a tak základní pravidlo říká, že je důležité, aby objem ziskových obchodů převážil objem těch ztrátových. Pokud je evidentní, že energii vynakládáte zbytečně a že nakonec stejně prohrajete, řekněte bez váhání "dost". Jste-li přesvědčeni, že se váš byznys dostal do slepé uličky, vězte, že hlavou stěnu neprorazíte, byť se budete snažit sebevíc.

Lidé plýtvání časem a energií často ospravedlňují tím, že přece nedovolí, aby všechna jejich dosavadní práce přišla vniveč. "Takovému uvažování nedejte šanci. Uvědomte si, že čas, který promrháte zachraňováním něčeho, co zachránit nelze, můžete využít daleko efektivněji," radí Altucher.

6. Bez odpočinku nelze žít

"Ačkoli je daytrading na první pohled nenáročnou činností, není tomu tak. Lidé, kteří někdy dlouhodobě spravovali nejen vlastní, ale i cizí finance, dobře vědí, o jak extrémně zodpovědné zaměstnání se jedná." Altucher přirovnává daytrading v dobách nejistoty na trzích dokonce k "démonovi, který z člověka dokáže vysát život".

Lidé vám budou bez přestání tvrdit, že pro kariérní úspěchy budete muset obětovat prakticky vše včetně volného času, spánku nebo odpočinku. "Regenerace je nicméně důležitější než cokoli jiného. Nebojte se proto přiznat, že svoji práci ne vždy fyzicky zvládáte. K čemu vám budou miliony dolarů vašich klientů, když budete v práci usínat a vlivem únavy dělat nesmyslná rozhodnutí, která vás nakonec o vše připraví?"

7. Chůze proti proudu je jen pro odvážné

"Zažil jsem to nesčetněkrát: Trader vstoupí do pozice, když v tom se trh vydá prudce proti němu. Velké procento obchodníků na takový vývoj reaguje posílením své pozice s vysvětlením, že se ostatní tradeři zásadním způsobem mýlí, čehož je potřeba okamžitě využít," přibližuje své zkušenosti Altucher. "Trh se však mýlí málokdy," dodává.

Ačkoli na chůzi proti davu někteří investoři vydělali miliony dolarů, není kontrariánské obchodování pro každého. "Na to, abyste trh dokázali porazit, buď musíte mít přístup k informacím, o kterých zbytek trhu neví, nebo musíte být geniální." Pro drobné investory je většinou vhodnější trpké sebezapření a vyčkání na příležitost, které si všimnou i ostatní. Podle odhadů se jen na Wall Street pohybuje až 95 milionů investorů a je nepravděpodobné, že by se při přístupu ke stejným informacím více než polovina z nich mýlila.

8. Život není černobílý

Každý jistě z vlastní zkušenosti dobře ví, jak to vypadá, když se mu jeden den daří vše, na co sáhne, a hned druhý den by raději ani nepřekročil práh domova. "Den ale přece nemá jen 24 hodin. Má také 1 440 minut nebo 86 400 sekund. To, že se vám nevydaří jedna hodina, ještě neznamená, že se vám nevydařil celý den. Užívejte si každé chvíle a nenechte si náladu zkazit jedním šlápnutím vedle," radí Altucher.

"Když jsem pracoval jako daytrader, rezignoval jsem prakticky na všechny ostatní činnosti. Přestal jsem být dobrým manželem, příkladným otcem i spolehlivým kamarádem, čehož dodnes lituji. Na druhou stranu jsem za tuto zkušenost rád, jelikož jsem jen díky ní poznal, co je pro mě v životě důležité," dodává.

9. Berte práci s nadhledem

"Jakékoli zaměstnání je vždy vážná věc, o tom není sporu. Přesto není na škodu občas kamennou tvář, třeba při jednání s klienty, vyměnit za přívětivější výraz. Praví se, že smích léčí, tak proč sobě i svému okolí nedopřát trochu bezplatné regenerace i v jinak zcela seriózní práci?"

10. Nejde jen o peníze

"Spousta lidí se na mě mimo jiné obrací s prosbami o radu, jak se stát úspěšným daytraderem a vydělat spoustu peněz. Je škoda, že si málokdo uvědomuje, že život není jen o financích, že jeho kvality lze poměřovat i jinak než výší bankovního konta," říká Altucher. "Vězte, že peníze z vás šťastného člověka neudělají. I díky práci daytradera jsem poznal, že nejdůležitější jsou pro člověka vždy rodina a přátelé. Zatímco automobilů si za miliony dolarů můžete koupit nespočet, dobrého přítele nezískáte ani za všechno světové bohatství."

Zdroj: Jamesaltucher.com
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii