Co musíte ráno vědět (4. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak si v úterý vedly evropské, americké i české akcie, proč si Čína stěžuje na Spojené státy u WTO a jaké je oblíbené platidlo hackerů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ztrácely třetím dnem v řadě

Americké akcie v úterý ztrácely třetím dnem v řadě. Investoři zvažovali maloobchodní tržby na startu vánoční sezóny i prodeje aut v listopadu. Trh zároveň vyhlíží páteční data z trhu práce, která by mohla naznačit budoucí rozhodnutí Fedu o případném omezení tempa nákupu dluhopisů. Dow odepsal 0,59 % na 15 914,62 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,32 % na 1 795,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,20 % na 4 037,20 bodu. Nejvíce oslabily finanční tituly a sektor zdravotnictví. Mírně nad nulou naopak uzavřely sektor necyklického spotřebního zboží, sektor služeb a technologické tituly.

"Investoři se začínají připravovat na brzké utahování kohoutů levných peněz," říká Joe Kinahan ze společnosti TD Ameritrade. "Americké akcie se navíc pohybují poblíž historických maxim, a lze tak předpokládat, že s tím, jak se blíží konec roku, bude chtít velká část investorů alespoň částečně realizovat své zisky."

Jiný pohled na akciovou rally: Žádné přehřátí, dlouhodobě mohou akcie významně posilovat

5 akciových miláčků hedgeových fondů

Nouriel Roubini: Spíše by se mi líbila přezdívka Dr. Realista. Sázka na akcie bude mít stále smysl

2. Evropské akcie v úterý ztrácely nejvíce od srpna letošního roku

Evropské burzy krvácely. Investoři vyčkávají na páteční data z amerického trhu práce, která by mohla naznačit budoucí kroky Fedu, a mírně proto v úterý vybírali předchozí zisky. Britský FTSE 100 odepsal 0,95 %, francouzský CAC 40 2,65 % a německý DAX 1,90 %. Stoxx Europe 600 klesl o 1,4 %, nejvíce od konce srpna, a všechny jeho sektory spadly do mínusu. Nejméně ztrácely maloobchod, potravinářské společnosti a realitní společnosti, přes 2 % naopak odevzdaly sektory průmyslového zboží, stavebnictví a automobilky.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci jsou zatím bez starostí, medvědi však čekají v záloze

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento. Dolů ji vedly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX v úterý odepsal 1,16 % na 1 009,62 bodu. Objem obchodů byl v úterý oproti pondělní seanci téměř trojnásobný. Zatímco v pondělí se na burze zobchodovaly akcie za zhruba 370 milionů korun, v úterý to bylo 931 milionů korun. Nejobchodovanější akcií dne byla Komerční banka, která podražila o 0,84 % na 4 543 Kč. Druhým nejoblíbenějším titulem byl ČEZ, ten však v úterní seanci ztratil 2,68 % na 545 Kč, a příliš se nedařilo ani pojišťovně VIG (-2,09 %), developerovi Orco (-1,60 %) a Erste Group Bank (-1,53 %). Téměř tři procenta si připsala likérka Stock (+2,85 %) a o necelé procento posílily akcie tabákové firmy Philip Morris ČR.

Nová báze indexu PX: Špatná zpráva pro ČEZ i Telefóniku

4. Očekávané události

Ve středu trhy čeká předzvěst pátečních čísel z amerického trhu práce - agentura ADP zveřejní počet nových pracovních míst v soukromém sektoru. Dozvíme se také, jaká je obchodní bilance Spojených států a jak se v říjnu prodávaly nové domy. Středa se také ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb, a to jak v Evropě, tak v zámoří. Eurozóna navíc zveřejní maloobchodní tržby a Fed vydá Béžovou knihu o stavu ekonomiky. Čekají nás také zpřesněné údaje o českém HDP za třetí čtvrtletí a průměrná reálná mzda Čechů ve třetím kvartálu. Co dalšího trhy v týdnu čeká, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Němci kvůli podezření na daňové podvody zasahovali v Commerzbank

Němečtí vyšetřovatelé zasahovali kvůli podezření z napomáhání daňovým podvodům údajně za stovky milionů eur ve zhruba 40 pobočkách Commerzbank po celém Německu. Oznámilo to bochumské státní zastupitelství, podle něhož není podezřelá samotná druhá největší banka v zemi, ale pracovníci zahraniční pojišťovny, která s ní spolupracuje.

6. Čína zahájila u WTO obchodní spor s USA

Čína zahájila spor u Světové obchodní organizace (WTO) proti Spojeným státům. Chce zpochybnit obvinění Washingtonu, že Čína vyváží do USA své zboží za dumpingové ceny. Spor je v letošním roce první stížnostní Číny na Spojené státy u WTO.

7. Apple má tajnou zakázku v Číně, dohodl se s China Mobile

Největší čínský mobilní operátor China Mobile podle časopisu Fortune začal tajně přijímat objednávky na nové iPhony. China Mobile je pro Apple zásadní partner, má přes 700 milionů klientů a může výrazně vylepšit prodeje produktů Applu. I to může být důvod, proč akcie Applu vzrostly na letošní maximum. Fortune na svých stránkách jako důkaz umístil inzerát. Ten byl však chvíli po zveřejnění stažen a nahrazen sdělením, že probíhá "informační update".

8. Dobrá zpráva pro zlato: Krachy těžařů se blíží, ale bude to bolet

Mezní náklady včetně kapitálových výdajů na těžbu unce zlata se pohybují mezi 1 250 až 1 300 USD. Cena zlata se však již blíží k hranici mezních hotovostních nákladů. Tato hranice je pro řadu firem likvidační. Cena zlata, která se v listopadu opět propadla, se dostala těsně nad 1 200 USD za unci.

9. Nepokoje na Ukrajině vyvolaly obavy ohledně splácení dluhu

Ukrajinské 5leté CDS, které slouží jako pojištění proti nesplácení státního dluhu, se kvůli politickým nepokojům v zemi vyšplhaly na nové dvouměsíční maximum. Ukrajinský ministr financí Jurij Kolobov prohlásil, že Ukrajina splácí své dluhy včas a bude tak činit i nadále. "Ukrajina je spolehlivým dlužníkem," dodal.

10. Komisař EU: Itálie snižuje zadlužení příliš pomalu

Italská vláda snižuje zadlužení příliš pomalu. V rozhovoru s italským listem La Repubblica to řekl eurokomisař pro měnovou politiku Olli Rehn. Italská ekonomika má podle něj velký růstový potenciál a v případě úspěšných hospodářských a justičních reforem by mohla růst rychleji než řada jiných zemí. Itálie se nyní nachází v nejdelší hospodářské recesi od druhé světové války. Její HDP klesá již devět čtvrtletí za sebou. V posledních deseti letech Itálie v Evropské unii patří k zemím s nejslabším ekonomickým výkonem. Italský premiér Enrico Letta se proti Rehnovu tvrzení ohradil, prý je nespravedlivé.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Hackeři napadají miliony počítačů a požadují výkupné v bitcoinech

Minulý měsíc se ve Spojeném království zběsile šířil virus CryptoLocker, který údajně napadl "desítky milionů" počítačů. Nyní se přesouvá i do zámoří. Jeho princip spočívá v tom, že uzamkne soubory v počítači a požaduje výkupné, aby k nim uživateli znovu obnovil přístup. Někdy hackeři požadují 100, jindy 300 dolarů. V poslední době se ale stále častěji přesouvají i k bitcoinům, jejichž pohyb je mnohem hůře vysledovatelný.

Občas dostane uživatel na zaplacení lhůtu až 100 hodin. Když hackerům vyhoví, možná jeho soubory znovu zpřístupní. A možná taky ne. Ve většině případů virus počítač napadá skrze přílohu e-mailu, která se tváří jako zpráva od doručovacích společností FedEx nebo UPS, což je nebezpečné především v době před vánočními svátky, kdy spousta lidí posílá svým přátelům a rodinám balíčky.

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před 41 minutami

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před 41 minutami

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před hodinou

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod