Globální spotřeba ropy je na rekordu. Brent bude zdražovat
|

Globální spotřeba ropy je na rekordu. Brent bude zdražovat

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena ropy Brent obchodované v Londýně by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 113,5 USD na 120 USD za barel.

Komodity Investiční doporučení Ropa Brent

Celosvětová spotřeba energetických surovin postupně roste se zvyšující se ekonomickou aktivitou. Spojené státy i Asie již zapomenuly na nedávnou hospodářskou recesi a krizi automobilového průmyslu. V obou regionech jsou domácnosti ochotné kupovat motorová vozidla a více jezdit.

Poptávka po ropě byla loni rekordně vysoká. Tahounem zvyšování spotřeby jsou zejména rozvíjející se státy na čele s Čínou.

Globální denní spotřeba ropy

V nejlidnatější zemi světa rychle stoupá počet domácností, které mají dostatečně vysoký příjem na nákup auta.

Roční disponibilní příjem čínské domácnosti

Centrální bankéři pokračují v lití peněz na trhy za účelem nastartování vysokého hospodářského růstu. Záchranná opatření začínají mít pozitivní dopad už i na reálnou ekonomiku, nejen na finanční trhy.

Na straně nabídky ropy registrujeme určité těžkosti. Produkce kartelu OPEC poklesla na téměř jednoleté minimum.

Produkce ropy v zemích OPEC

Rizika (proč by Brent mohl naopak zlevňovat)

  1. Írán si dobře uvědomuje, že musí začít spolupracovat se západními velmocemi, protože je závislý na exportu ropy. Pokud přistoupí k jednáním vedoucím ke stažení ropného embarga, tak se nabídka ropy na světovém trhu rychle zvýší.

  2. Hospodářský vývoj Číny je těžké prognózovat. V posledních letech byl růst provázen značným zadlužováním firem i domácností. Neochota více si půjčovat může vést až k ekonomickému útlumu.

Argumenty pro růst ceny Brentu

  • Globální spotřeba ropy bude letos rekordně vysoká. Poptávka po fosilních palivech přichází zejména z rozvíjejících se zemí.

  • Celosvětové ekonomice se daří. Spojené státy se rychle zotavily z recese. Asie a jiné rozvíjející se země zažívají silný rozmach. Nálada domácností v těchto regionech je pozitivní.

  • Objem nákupů nových aut ve světě je rekordně vysoký. Ve Spojených státech by letos mělo být prodáno nejvíce motorových vozidel od roku 2007. V Číně se očekávají rekordní prodeje.

  • Čínský automobilový potenciál je obrovský. Domácnosti rychle bohatnou a chtějí kupovat dražší produkty. Nejrychleji rostoucím segmentem jsou SUV.

  • Produkce kartelu OPEC začala klesat po několika letech stabilního růstu. Představitelé sdružení jsou se současnými cenami spokojeni a neplánují zvyšování těžebních kvót.

Specifikace kontraktu

Futures na ropu Brent (IPE, Londýn)

Měsíc dodání březen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

Objem kontraktu: 1 000 barelů

Kurz: USD za barel

Hodnota bodu: 1 bod = 1 000 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 1 000 USD)

Margin 6 180 USD/kontrakt

Analýza byla vydána 29. ledna 2013.

Zdroj: Colosseum