Co ráno musíte vědět (22. března)

Jak Kypr zhoršuje důvěru evropských firem v ekonomický vývoj, co na politické dění říkají investoři na světových trzích a jaké to je, když slabší ekonomika nevysává krev z té silnější, ale ve hře je opravdová krev, třeba i lidská? Nic z toho by vám nemělo ráno uniknout, i když někdy je to podívaná pro otrlejší povahy.
1. Kypr chce ochránit vklady do 100 tisíc eur
Kypr chce zabránit bankrotu země a chránit vklady do 100 tisíc eur. Plán centrální banky jde po velkých vkladech podnikatelů a zahraničních investorů a firem, které na si na Kypru užívaly výhod daňového ráje. Hlavní je snaha zkonsolidovat bankovní sektor. Přijaté kroky by měly zabránit bankrotu Laiki Bank (Popular Bank). Uvedl to ve čtvrtek guvernér centrální banky Panikos Demetriades. "Banka by měla být v úterý - po svém znovuotevření - schopna poskytovat služby klientům," řekl reportérům. Varoval ovšem, že nepřijetí opatření bude znamenat bankrot ústavu.
Základem plánu Kypru na záchranu je založení fondu solidarity, na jehož vytvoření se parlament shodl v podstatě jednomyslně. Do fondu by měli přispívat podnikatelé, investoři, občané, možná i církev, která svou pomoc nabídla již ve středu. Kyperská vláda předložila parlamentu návrh, podle kterého by guvernér centrální banky a ministr financí měli právo zavádět regulaci kapitálu v bankách na Kypru. Rusko jako velká naděje Kypru podle všeho zklamalo.
Eurozóna je připravena jednat s Kyprem o novém návrhu na získání finanční pomoci a vyzvala jej, aby takový návrh brzy předložil. Prohlásili to ministři financí eurozóny v rámci Euroskupiny po své čtvrteční večerní telekonferenci.
Mezinárodní ratingová agentura S&P ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o další stupeň na úroveň CCC, ještě hlouběji do spekulativního pásma.
Kyperská banka Laiki omezila výběr hotovosti z bankomatů
2. Důvěra manažerů v růst evropské ekonomiky výrazně klesla
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za březen 2013 podle předběžných údajů (FLASH) klesl na 46,6 bodu (v únoru 47,9 bodu). Index nákupních manažerů ve službách za březen 2013 (FLASH) se propadl na 46,5 bodu (v únoru 47,9 bodu). Vedle již tradičně slábnoucí Francie analytiky nepříjemně překvapil především špatný výsledek v Německu, kde se index nákupních manažerů ve službách za březen 2013 propadl na 51,6 bodu a ve zpracovatelském sektoru na 48,9 bodu (v únoru 50,3 bodu). To je tříměsíční minimum.
Evropu zachrání jedině Ježíš Kristus
3. Akcie v USA odevzdaly středeční zisky navzdory dobrým ekonomickým datům
Ceny domů ve Spojených státech v lednu vzrostly o 0,6 % oproti předchozímu měsíci. Index nákupních manažerů, index aktivity filadelfského Fedu, předstihové ukazatele i týdenní počet žádostí o podporu dopadly lépe, než se čekalo. Prodeje existujících domů sice za odhady zaostaly, ale i tak jich přibylo a je jich nejvíce od roku 2009.
Společnost Hewlett-Packard zvýšila čtvrtletní dividendu na 14,52 centu za akcii oproti předchozím 13,2 centu. Čekal se růst jen na 14 centů. Akcie ale během řádného obchodování ztratily 2,62 %. Dařilo se naopak akciím Coca-Coly, která oznámila, že bude propouštět.
4. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztratily
Nervozita ohledně Kypru a špatné zprávy z evropské ekonomiky poslaly evropské akcie ve čtvrtek opět níže. Index DJ EuroStoxx 50 ztratil 0,92 %. Širší Stoxx 600 Europe se ve čtvrtek dočkal vyšší cílové ceny od Barclays, ale během dne odepsal 0,68 %. Špatnou zprávou byly údaje o PMI z Německa i Francie.
Martin Lobotka: Eurozóna zůstane pravděpodobně v 1Q2013 v recesi. Co to znamená pro ČR?
5. Pražská burza ve čtvrtek zeleným ostrůvkem v rudém moři
Pražská burza ve čtvrtek neudržela dopolední zisk, ale díky závěrečné aukci zavřela v plusu. Tahounem indexu byly dopoledne akcie ČEZ, které přidávaly přes 2 %, nakonec ale posílily jen o 1,43 %. Firma oznámila, že nebude napříště investovat do jiných obnovitelných zdrojů než do větrných elektráren. Do mínusu táhla pražskou burzu za největšího objemu Komerční banka (-0,91 %), Erste Group Bank naopak tlaku na evropský bankovní sektor (Stoxx 600 Banks ztrácel v půl páté 0,9 %) dokázala odolávat a nakonec posílila o 0,67 %.
6. Asijské akcie v pátek smíšeně, Nikkei se propadl
Japonský jen posiluje vůči euru kvůli krizi na Kypru, takže ani příslib uvolněné měnové politiky nedokázal japonské akcie za celý týden udržet v plusu, ztratily 0,26 %. Lépe na tom byly akcie v Číně s více než 2% týdenním ziskem.
Japonské akcie v pátek prudce oslabily a za celý týden jsou v mírné ztrátě
7. Očekávané události
Investory bude vedle Kypru zajímat především německý index podnikatelské nálady institutu Ifo. Ekonomika Německa by měla podle většiny ekonomů letos začít opět rychleji růst, index ekonomické nálady ZEW dopadl v týdnu dobře, čtvrteční PMI ale investory naladil spíše negativně. V Itálii prezident Napolitano po čtvrtečních konzultacích se šéfy politických stran naznačí, zda vybere premiéra s nadějí na sestavení vlády, nebo jen provizorního šéfa kabinetu do příštích předčasných voleb. BlackBerry Z10 se začne prodávat společně s tarify AT&T.
8. V Praze se žije hůře než v Bratislavě
V roce 2010 v Praze dosahoval hrubý domácí produkt na obyvatele 172 % průměru EU. V roce 2009 to bylo 175 % a Praha byla na sedmém místě. Bratislavský kraj byl v roce 2009 pátý a v roce 2010 sedmý se 176 %. S přehledem nejbohatším unijním regionem byl i v roce 2010 vnitřní Londýn, kde HDP na obyvatele dosahoval 328 % unijního průměru. Za ním následuje Lucemburk (266 %), Brusel (223 %), Hamburg (203 %) a pařížský kraj Ile de France (180 %). Za Prahou je na devátém místě Stockholm (168 %) a na desátém Vídeň (165 %). Které regiony jsou na tom v EU naopak nejhůře?
9. Investoři se zatím nákazy Španělska Kyprem nebojí
Naznačil to velký zájem o státní dluhopisy, které ve čtvrtek v aukci nabídla španělská vláda. Prodala 2leté dluhopisy za 1,156 miliardy eur, 5leté dluhopisy za 1,032 miliardy eur a 10leté dluhopisy za 2,325 miliardy eur. 10letý výnos v aukci klesl na 4,898 % z 4,917 % 7. března. 5letý výnos klesl na 3,557 % z 3,572 %. 2letý výnos klesl na 2,275 % z 2,54 % z 21. února.
10. Maloobchodní tržby v Británii nečekaně vzrostly
Maloobchodní tržby ve Spojeném království za únor meziměsíčně nečekaně vzrostly o +2,1 % (v lednu -0,7 %, odhad +0,4 %). Po lednovém propadu způsobeném sněhovou kalamitou se spotřebitelé znovu probudili k životu. Ekonomové se nicméně obávají, že tento skok jen maskuje dlouhodobě slabé spotřebitelské výdaje, způsobené vyššími účty za energie, zrychlující se inflací a příliš pomalým růstem mezd, které sužují britské rodiny.
Měny pod tlakem: Japonský jen a britská libra
11. Americký Kongres schválil dočasné financování Obamovy vlády
Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek následovala středeční krok Senátu, horní komory Kongresu USA, a také schválila návrh zákona umožňující dočasné financování vládních výdajů. Zákon zároveň zmírní dopad rozpočtových škrtů na výdaje vlády prezidenta Baracka Obamy. Obamův kabinet měl původně dostatek financí na provoz státní administrativy pouze do 27. března, kdy vyprší platnost rezoluce umožňující dosavadní financování vládních výdajů. Zákon vládě rámcově umožní fungovat do konce září. V platnosti však zůstávají automatické rozpočtové škrty ve výši 85 miliard dolarů.
Fiskální útes: Kongres schválil dočasné financování Obamovy vlády
Bonus
Bloody Mary jedině s krví
Závislost Michelle, která je často označována jako upírka, na krvi je tak silná, že si ji musí dát ráno po probuzení. Pokud si nedá svou dávku, je prý podrážděná, naštvaná a nechce opustit dům. Bloody Mary si opravdu nedělá s rajčatovou šťávou. Pije krev prý už 10 let. Většinou jde o prasečí krev, ale žena z kalifornského Lancasteru se ale nevyhýbá ani té lidské. "Musí to být někdo, kdo je mi blízký - přítel, partner nebo milenec. Někdo, koho dobře znám."