US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (15. dubna)

Jakou startovní pozici mají akciové trhy na začátku týdne, proč zlatu vládnou medvědi a kde si nepostavit zábavní park? Nic z toho by vám nemělo uniknout.

Redakce IW
Redakce IW
14. 4. 2013 | 19:30
Musíte vědět

1. Americké akcie mají za sebou skvělý týden

Americké akcie mají za sebou výrazně růstový týden, který mírně pokazil jen úvod pátečního obchodování, kdy po špatných makrodatech (maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra nečekaně klesly) trhy zamířily poprvé během týdne do mínusu. Během odpoledne ale většinu ztrát smazaly, a tak za celý týden hlavní indexy přidaly přes 2 % (Dow +2,06 %, S&P 500 +2,29 % a Nasdaq +2,83 %).

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Pokud cena neuzavře minimálně pod 1 560 (pokles o 1,7 %), nic dramatičtějšího zřejmě v nejbližší době nepřijde. A psychologická hladina 1 600 bodů je na dohled," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

2. Evropské i české akcie v plusu

Dobrý týden mají za sebou i vyspělé evropské trhy a burza v Praze. Hlavní západoevropské indexy přidaly přes procento, index PX posílil dokonce o 3,29 %. Vzhůru ho táhly především akcie Erste Group Bank, ČEZ a VIG.

3. Výsledková sezóna se rozbíhá naplno

V novém týdnu čeká investory doslova lavina reportů důležitých firem, jmenujme například Coca-Colu, Citigroup, Johnson & Johnson, GE, IBM, Google, PepsiCo, Yahoo!, Goldman Sachs a další. Očekávání analytiků jsou pro celou výsledkovou sezónu nastavena pozitivně, ale - jak se již stalo zvykem - mohou být během období zveřejňování čísel postupně snižována. Odhady se pak překonávají snáze. Jim Cramer má o největších jménech dalšího týdne jasno:

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v týdnu od 15. dubna (a jeden bonus na téma rekordních marží)

4. Zlato vstoupilo do fáze medvědího trhu

Páteční pokles ceny zlata pod 1 500 USD za trojskou unci technicky ukončil mnohaletý býčí trh. Pokles o 22 % z vrcholu v roce 2011 znamená, že trh ovládli medvědi. Centrální banky sice tisknou peníze jako o život, ale strach z inflace není tak velký jako dopady slabého jenu vůči americkému dolaru. Právě sílící dolar sráží níže ceny komodit obecně. Je to příklad ropy, stříbra i zlata, které navíc podle George Sorose zklamalo jako takzvaný bezpečný přístav.

5. Očekávané události

Co dnes zaujalo makléře Martina Loose z brokerjetu ČS?

Už v noci na pondělí byly oznámeny průmyslová výroba, HDP a maloobchodní tržby v Číně - a všechny zklamaly. Meziměsíčně c únoru naopak mírně vzrostla průmyslová výroba v Japonsku, guvernér Bank of Japan Kuroda měl sledovaný projev a na pražské burze se naposledy s nárokem na dividendu 230 Kč obchoduje s akciemi Komerční banky. Co dalšího bude trhy ovlivňovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

6. Hlavní ekonom Deutsche Bank kritizuje nízké sazby

Šéfekonom největší německé banky Deutsche Bank David Folkerts-Landau kritizuje současné nízké úrokové sazby centrálních bank. Zatím podle něj nepřinesly žádný trvalý hospodářský růst a znehodnocují úspory. ECB přitom podle slov svého prezidenta Draghiho je připravena dále podpořit skomírající evropskou ekonomiku, další snížení sazeb z rekordního minima 0,75 % je tedy celkem pravděpodobné ještě do léta. "Dokud budou úroky blízko nule, výrazně pod mírou inflace, bude se zmenšovat kupní síla úspor," varoval hlavní ekonom Deutsche Bank. To sice podle něj pomůže vládám řešit dluhové problémy, účet ale zaplatí střadatelé.

7. V Evropě sílí odpor vůči daňovým rájům

"Nikdo nemůže popřít, že bankovní tajemství je zastaralou záležitostí a že potřebujeme efektivní systém pro boj s daňovými úniky," uvedl francouzský ministr financí Pierre Moscovici. Německé ministerstvo financí v týdnu oznámilo, že se Německo dohodlo s Británií, Francií, Itálií a Španělskem na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým rájům. V pátek se k dohodě těchto pěti zemí připojilo rovněž Polsko. "Naším cílem je vytvořit tlak. Když se dá těchto šest velkých evropských zemí dohromady, vytváří to silný signál, kterému nikdo nemůže odolat," prohlásil Moscovici. K iniciativě uvedených šesti zemí se v sobotu připojily rovněž Belgie, Nizozemsko a Rumunsko.

Bonus

Budování zábavního parku Paramount u Londýna za dvě miliardy liber bylo pozastaveno. Na pozemku určeném k výstavbě byla totiž objevena kolonie vzácných skákavek šedých. Paramount má být třetím největším zábavním parkem na světě a konkurovat pařížskému Disneylandu. Projekt slibuje vytvořit 27 tisíc pracovních míst a měl být dokončen v roce 2019. "O pavouky se postaráme. Zásaditá půda na pozemku většině živočichů nevyhovuje, ale tento druh pavouka ji má rád," řekl ředitel projektu Tony Sefton z konsorcia London Resort Company Holdings. Společnost může zvolit stejné řešení jako v případě výstavby londýnského olympijského parku, kdy nalezené druhy přestěhovala do nové rezervace. Může také vytvořit pro pavouky rezervaci přímo ve vzniklém parku.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie