Ostravany straší krach Bakalových dolů
|

Ostravany straší krach Bakalových dolů

Polská ofenziva NWR ztroskotala, pochybnosti se týkají i dalších záměrů těžařské firmy.

NWR Uhlí a koks

Byl podzim 2010 a těžařská společnost NWR – spojovaná především se jménem českého podnikatele Zdeňka Bakaly – přešla do velké ofenzivy na polském trhu. V rámci pokusu o nepřátelské převzetí nabízela majitelům důlní firmy Bogdanka, tamním penzijním fondům, více než miliardu dolarů za tři čtvrtiny akcií. Poláci nadšením nehýřili. "Pořád mluvíme o polsko-české spolupráci a najednou přijde pan Bakala s tímhle," prohlásil tehdy popuzeně ve Varšavě vysoký polský úředník na jednom pracovním jednání mezi zástupci obou zemí.

Lidé z Ostravska a Karvinska tehdy mohli mít pocit, že kolem jejich černouhelných dolů OKD – ovládaných právě firmou NWR – se budou dít velké věci. Manažeři NWR hovořili o tom, že jejich společnost potáhne "regionální konsolidaci".

V OKD se od té doby nevytěžilo příliš uhlí a situace je naprosto opačná. NWR se pomalu s prosíkem obrací na polské společnosti, aby od Bakalovy firmy odkoupily různá aktiva od dolů po koksovnu OKK. Zadlužená NWR je v krizi, horko těžko čelí nízkým cenám uhlí na trhu, chystá výrazné propouštění zaměstnanců a nejspíše i uzavírání jednotlivých provozů.

V mikrosvětě

Případ Bogdanka se nakonec stal – řečeno s nadsázkou – projevem pýchy, která předchází pádu. Ukázalo se, jak nereálné bylo předpokládat, že polské penzijní fondy napojené na stát přenechají svůj majetek NWR. Bakalovi a dalším akcionářům v čele s vlivným bankéřem maďarského původu Peterem Kadasem se nedařily ani další plány na spojování sil s polskými těžařskými firmami. V této souvislosti se spekulovalo o velké státní společnosti JSW.

NWR tak zůstávala do značné míry uzavřena v moravskoslezském "mikrosvětě". Musela spoléhat na lokální odběratele uhlí typu ocelárny Evraz, která ale sama čelí velkým problémům kvůli hospodářské krizi.

Kadasovu a Bakalovu firmu poslal do kolen vývoj na světových trzích – dovoz levnějšího uhlí, které z Ameriky vytlačoval do Evropy boom břidlicového plynu, a právě krize ocelářství. A je zjevné, že NWR byla na podobnou situaci připravena velmi špatně. Pod tlakem dluhů (NWR vydala dluhopisy zhruba za 20 miliard korun) a v době, kdy společnost jen za letošní první čtvrtletí vykázala čistou ztrátu ve výši dvou miliard korun, klesala na nebývale nízké hodnoty cena jejích akcií i ratingová hodnocení.

Nyní se již hraje v zásadě jen o to, zda OKD zkrachuje, nebo ji její majitelé osekají úspornými programy natolik, že přežije v okleštěné podobě. (A Bakala s Kadasem by ji pak mohli propojit s jinak zaměřeným byznysem.) Podnikatelé v čele s Bakalou to bezpochyby ve zdraví přečkají, jejich investiční společnost typu private equity BXR Group nasměrovala své finance do různých společností z různých odvětví po celém světě.

Z pohledu spolumajitelů černouhelné firmy bylo tím nejlepším zajištěním proti krizi uvedení třetiny akcií NWR na burzy v Londýně, Varšavě a Praze v roce 2008. Bakala se svými partnery totiž prodávali v ten nejlepší okamžik a vydělali 35 miliard korun. Pozdější pád akcií NWR byl každopádně vyvážen vědomím, že celkově na ostravsko-karvinských dolech neprodělali, i když následně investovali do rozvoje těžby a zvyšování bezpečnosti práce. OKD totiž podle dostupných informací původně získali levně za sumu kolem deseti miliard korun (včetně 44 tisíc bytů) poté, co byla společnost za dodnes zpochybňovaných okolností privatizována.

Intervenční nákup uhlí?

Problém je v tom, že NWR dosud byla největším zaměstnavatelem na Ostravsku. Na osudu těžařské společnosti je závislá spousta partnerských firem. Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a tamní Hospodářská komora už jsou ze situace tak vyděšené, že dokonce vyzvaly stát mimo jiné ke zvážení možnosti intervenčního nákupu černého uhlí. Představa, že by si stát kvůli Bakalovi jako jednomu z nejbohatších Čechů vytvářel vlastní strategické rezervy černého uhlí, nicméně vypadá dost absurdně.

Taková teplárenská společnost Dalkia ovšem OKD dost aktivně pomáhá. Jak potvrzuje předseda představenstva Zdeněk Duba, firma už od OKD odebrala 400 tisíc tun uhlí na příští rok. Toto uhlí uskladnila a pokračuje v odběru suroviny na tento rok. Cíl je jasný – pomoci těžařům s hotovostí. Právě Dalkia je tradičně největším odběratelem energetického uhlí. A to OKD nemůže přestat těžit, i když Bakalu a Kadase samozřejmě daleko více láká byznys s dražším koksovatelným uhlím pro ocelářství.

Zastánci i odpůrci Bakalova byznysu se shodují v jednom – i kdyby bývala polská expanze majitelům NWR vyšla, společnost by na tom nyní nebyla o moc lépe. Také polské firmy zasáhla krize. Jestliže je těžba uhlí v Česku kvůli geologickým podmínkám náročná, o Polsku je možné říci to samé.

Do jistého dobrodružství v zemi severních sousedů se NWR ostatně přece jen pustila. Velkým hitem, na který také skočili investoři už během uvedení akcií NWR na burzu, byl projekt znovuotevření dolu Dębieńsko. Šlo o první důl, který se otevřel v hornoslezské uhelné pánvi za poslední více než dvě desetiletí. Jenže se ukázalo, že těžba tam vyjde draze. Uhlí se nachází příliš hluboko, z dolu je nutné odčerpávat vodu, a údajně tam také hrozí výbuchy plynu. A to už v NWR chystali další rozvojový projekt v Polsku – v dole Morcinek.

Stéblo pro tonoucího

Má ještě NWR šanci se vzchopit? Oficiální vyjádření firmy působí stále dost sebevědomě. NWR se kupříkladu chce stát ve větší míře klasickým obchodníkem s uhlím, tedy společností, která nejen těží a dodává vlastní surovinu, ale také uhlí nakupuje jinde a dále prodává. Pochybnosti – povzbuzené zkušenostmi třeba právě z toho, jak dopadly polské plány – ale zůstávají.

Roman Grametbauer z tiskového oddělení NWR i v současné době stojí za strategickými plány firmy "stát se do roku 2017 evropským lídrem v těžbě a prodeji koksovatelného uhlí". Potvrzuje zájem NWR také o uhlí v zámoří (tedy ve Spojených státech) a odvolává se na silnou pozici NWR ve střední Evropě – "regionu, který se postupně rozvinul do výrobního centra Evropy". Dále upozorňuje, že opravdu kvalitního koksovatelného uhlí je v Evropě pořád nedostatek. Proto se také dováží z USA. Faktem je, že NWR už dříve navázala vztahy s některými odběrateli uhlí mimo česko-polský prostor – společnostmi typu německé ThyssenKrupp či rakouské voestalpine.

Skeptický pohled na strategii NWR nicméně nabízí současný největší český obchodník s uhlím Petr Paukner, mimo jiné majitel společnosti Carbounion Bohemia. Považuje za prakticky nemožné, aby NWR najednou začala prodávat uhlí z celého světa a konkurovat zavedeným firmám jako Glencore, které obchodují s komoditami po desítky let. "K tomu musíte mít zkušené lidi, kteří se dobře znají s producenty," argumentuje Paukner. A dodává možná nejsilnější argument – na obchodu s uhlím nelze rychle vydělat. NWR by tak získala jen zlomek toho, co potřebuje k odvrácení kritické finanční situace.

Celý článek najdete na serveru Českápozice.cz

Zdroj: Českápozice.cz
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před 16 minutami

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika