Investování před parním válcem

Při zvažování potenciálních rizik a příležitostí (ztrát a zisků) se investoři obvykle zajímají o výhled ekonomiky a inflace. Riziková aktiva obvykle ztrácejí hodnotu během recese, tu nominální v případě zvýšené inflace. Vedle těchto dvou zdrojů rizika je zde ještě takzvané valuační riziko, tedy riziko ocenění. To je spojeno s rizikem nárůstu bezrizikové sazby.
Bezriziková sazba v teorii a v praxi
Jak už název napovídá, jde o sazbu, za kterou lze investovat peníze s nulovým rizikem. Tento koncept je důležitým vstupem pro oceňování jednotlivých tříd aktiv, třeba akcií nebo dluhopisů.
Logika je jednoduchá. Jinak budete oceňovat akcii, jejíž výnos je 10 %, v prostředí, kdy bezriziková investice nese 0 %, a jinak ve chvíli, kdy bezriziková sazba je 10 %. V prvním případě má akcie vyšší hodnotu než ve druhém.
Co že je v praxi tou bezrizikovou sazbou? Nic takového v praxi samozřejmě neexistuje. Nejblíže tomuto konceptu mají sazby centrální banky, a to nejen ty aktuální, ale i budoucí. Právě očekávání vývoje mění představu o výši bezrizikové sazby.
Vzpomeňme si na květen. Guvernér Fedu Ben Bernanke řekl, že se budou postupně utahovat měnové kohouty. Trh si to přeložil tak, že sazby centrální banky se zvýší dříve, než dosud očekával. To vedlo k poklesu cen akcií, ale i k poklesu cen dluhopisů a komodit. Nezměnil se ekonomický výhled, nezměnil se výhled inflace. Přesto k poklesu došlo. Tento pokles byl způsoben právě nárůstem bezrizikové sazby, takže ocenění všech tříd aktiv logicky pokleslo.
Jak investovat ve světě vyšších (bezrizikových) sazeb?
Bude Fed a další centrální banky skutečně zvyšovat sazby? Jak investovat v takovém světě? Když se podíváme na ceny jednotlivých tříd investic, zjistíme, že v drtivé většině jsou "drahé" a vzhledem k riziku nabízejí relativně nízký výnos.
Aktiva jsou drahá ve srovnání s dlouhodobým průměrem, to ano. Nejsou ovšem předražená, pokud by se sazby centrálních bank v následujících letech nevracely na dlouhodobé průměry a zůstaly na hodnotách blízkých nule. A kdyby se k tomu přidala deflace, tedy pokles cen, reálné výnosy investic by rostly i přes nízké nominální výnosy.
A teď k tomu parnímu válci. Investoři nyní nakupují nízké výnosy. Tyto investice budou opodstatněné v případě splnění dvou podmínek. Pokud centrální banky naopak začnou zvyšovat sazby, ocenění aktiv poklesnou, takže ten malý nominální výnos, který si investoři nakoupili, bude přebit poklesem cen, ať už dluhopisů, nebo akcií. Je to jako si lehnout v rozpáleném létě před parní válec, protože poskytuje stín na zchlazení, a přitom doufat, že se nerozjede.
V takovém světě je potřeba změnit investiční styl. Doporučuje se méně takzvaného indexového investování a větší důraz na výběr konkrétních titulů. Cílem je najít jednotlivá aktiva se zajímavým výnosem, ovšem se současným zřetelem na neopominutelnou diverzifikaci.
Tento text je rozšířenou verzí sloupku napsaného pro Lidové noviny.
Aktuality

