Co musíte ráno vědět (8. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na světových trzích a na pražské burze, který evropský odpadlík se vrátil z náročného léčení a co se dozvěděli návštěvníci Investičního fóra? To všechno byste měli hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po třech dnech poklesů posílily

Americké akciové trhy se v úterý zotavovaly ze série třídenního novoročního oslabování. Investory k obnovení nákupů povzbudily příznivé ekonomické údaje ze Spojených států a také pokles počtu nezaměstnaných v největší evropské ekonomice. Nejnovějším důkazem zlepšující se kondice americké ekonomiky byly údaje o poklesu obchodního deficitu USA za listopad na čtyřleté minimum a nárůst vývozu na nový rekord.

Dow posílil o 0,64 % na 16 530,94 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 1 837,88 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,96 % na 4 153,18 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektorů zdravotnictví a technologií, v červených číslech naopak uzavřel sektor základních materiálů.

Začátek roku není pro americké akcie nedůležitý. Alespoň to naznačuje statistika za více než 80 let. "Když akcie v lednu posílí, tak od roku 1928 v 80 % případů také jejich ceny vzrostou, a to v průměru o 13 %," říká technický analytik z Bank of America Merrill Lynch Stephen Suttmeier. "Pokud akcie v lednu ztratily, ve stejném období dokázaly za celý rok zdražit jen ve 42 % případů, v průměru pak ročně ceny klesly o 2,3 %."

2. Evropským akciím se v úterý dařilo díky lepším číslům z německého trhu práce a irskému úpisu dluhopisů

Evropské akcie v úterý posilovaly, široký index Stoxx Europe 600 posílil o necelé procento. Vzhůru jej táhl především bankovní sektor. Evropské trhy jako celek jsou na 5,5letém maximu. Německý DAX a francouzský CAC 40 shodně přidaly 0,83 %, britský FTSE 100 posílil o 0,37 %, italský FTSE MIB o 1,22 % a španělský IBEX dokonce o 2,93 %. Trhům na periferii pomáhá návrat Irska na dluhopisový trh. Nejvíce se proto v úterý dařilo finančnímu sektoru, dále sektorům cestovního ruchu a pojišťovnictví, v záporu zůstaly technologie, základní materiály a firmy z odvětví domácí spotřeby.

Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci překvapivě klesla na 0,8 % z listopadových 0,9 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nízká inflace by podle agentury AP mohla přimět Evropskou centrální banku ke zvážení možnosti dalšího uvolnění měnové politiky v příštích měsících.

Tři investiční tipy na leden: Vyberte si z nabídky akcie, měny a komodity

3. Pražská burza v úterý mírně ztratila. Hvězdou obchodování bylo Orco, propadly akcie CME

Index PX v úterý odepsal 0,15 % na 988,15 bodu. Akcie CME ztratily 5,68 %, když za solidního objemu dorovnávaly pokles na domácím americkém trhu. Pokles indexu PX ovšem "zajistily" více než 3% propad ceny akcií Komerční banky, která šla proti převažujícímu sentimentu na evropských trzích, a oslabení ČEZ (-2,31 %), na jehož akcie tlačila klesající cena elektřiny. Mírné ztráty zaznamenaly Telefónica C.R., Pegas Nonwovens a Stock. Nejvíce se naopak dařilo akciím developera Orco. Tahounem indexu PX proti Komerční bance a ČEZ byla s více než 4% růstem akcie Erste Group Bank. Firma se nehodlá stáhnout z Maďarska, které na zahraniční banky tlačí různými legislativními zbraněmi. Dále posílily také Fortuna (+0,97 %) a NWR (+0,6 %).

4. Očekávané události

Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru (ADP) a zápis z prosincového jednání FOMC budou dominovat zprávám z USA, v Evropě je kalendář hodně nabitý, z Německa přijdou data o vývozu a dovozu a také podnikové objednávky, v eurozóně budou zveřejněny míra nezaměstnanosti a maloobchodní tržby. Pokračuje také cesta Jacka Lewa, amerického ministra financí, po Evropě. Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. JPMorgan zaplatí kvůli Madoffovým podvodům 1,7 miliardy USD

Největší americká banka JPMorgan Chase zaplatí americké federální vládě kvůli své pasivní roli v podvodech finančníka Bernarda Madoffa 1,7 miliardy dolarů. Banka s americkými úřady uzavřela dohodu, v jejímž rámci přizná svá pochybení v ochraně před praním špinavých peněz, čímž se vyhne trestnímu stíhání.

6. Mládek je pro odložení rozhodnutí o dostavbě Temelína, stát by podle něj mohl odkoupit od OKD důl Paskov

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se domnívá, že nové bloky jaderné elektrárny Temelín se nakonec dostaví, není ale jisté, zda to bude ve stanovených termínech. Rozhodnutí o vítězi tendru, které je primárně na vedení energetické firmy ČEZ, se podle něj bude zřejmě muset posunout. Stát by ale prý mohl odkoupit důl Paskov, kde chce těžařská firma OKD na konci letošního roku ukončit těžbu. Mládek si dovede představit, že stát důl koupí za korunu a bude těžbu postupně utlumovat. Útlum by byl rozložen do několika let.

7. Wall Street dává ruce pryč od mladých trhů

Goldman Sachs doporučuje snížit váhu emerging markets v portfoliích o třetinu, Morgan Stanley očekává další oslabení měn jako turecká lira nebo brazilský real a JPMorgan předpokládá, že dluhopisy vydávané v domácích měnách rozvíjejících se trhů v roce 2014 investorům přinesou pouze desetinové zisky ve srovnání s obdobím od roku 2004. "Trh byl v posledních letech doslova fascinován vším, co souviselo s rozvíjejícími se trhy," říká Stephen Jen ze společnosti SLJ Macro Partners. "Toto šílenství vedlo dokonce tak daleko, že investoři přestali rozlišovat mezi dobrými a špatnými emerging markets. To by se počínaje rokem 2014 mělo změnit."

8. Byron Wien: Bitcoin letos zkolabuje

Známý investor nemá velkou víru ve stále populárnější kryptoměnu. "Za 2,5 roku bitcoin zdražil z 25 na 975 USD. Nabídka bitcoinů je omezena na 21 milionů, nyní jich je zhruba 11,5 milionu. Bitcoin ale nemá pozici zlata, tedy uchovatele hodnoty. Během roku očekávám, že ochota investorů přijímat bitcoin jako alternativu poklesne, protože se ukáže, že jej nelze využívat jako kolaterál při finančních transakcích. Využití tak najde především v šedé ekonomice a při ilegálních aktivitách, kde je anonymita vhodnější než na finančním trhu," míní Wien. Jeho 10 předpovědí na letošní rok si přečtěte ZDE.

9. Španělská princezna Cristina je podezřelá z praní špinavých peněz

Mladší dcera španělského krále Juana Carlose, princezna Cristina, je podezřelá z praní špinavých peněz. Cristina má mít podíl na finančních machinacích vedených jejím manželem Inakim Urdangarinem. Princezna by se k soudu měla dostavit 8. března. V historii Španělska se jedná o vůbec první případ, kdy přímá příbuzná španělského krále stane před soudem kvůli obvinění z nelegální činnosti.

10. Lednové pražské Investiční fórum nabídlo tipy na celý rok i na nejbližší týdny

On-line reportáže ze všech pěti bloků najdete v odkazu níže. Nyní pro vás připravujeme videa, v průběhu ledna se s několika finančními experty chystáme do dalších měst (9. ledna Karlovy Vary, 10. ledna Hradec Králové, 14. ledna Brno a 15. ledna Ostrava).

Co také zaznělo na pražském Investičním fóru?
V úterý 7. ledna odpoledne jste na Investičním webu mohli sledovat exkluzivní živý on-line přenos z Investičního fóra. Vystoupili na něm experti na řadu investičních oblastí včetně opravdových zahraničních es.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

BlackBerry se vrací k původním klávesnicím

Nový šéf kanadské společnosti John Chen, který do čela firmy usedl v listopadu 2013, v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že se firma pod jeho vedením zaměří primárně na výrobu telefonů s hardwarovou klávesnicí. Firma by se tak měla odvrátit od dráhy, na kterou nastoupila spuštěním produkce plně dotykových telefonů BlackBerry Z10 a Z30. "Já osobně miluji klávesnice a slibuji vám, že se naši zákazníci mohou těšit na to, že v portfoliu společnosti BlackBerry budou telefony vybavené hardwarovou klávesnicí dominovat," uvedl Chen.

A mezitím u Applu:

A v rodině Androidu:

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
před hodinou

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika
Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
09:50

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky