Burzovní kalendář (22. 12. - 26. 12. 2014)
|

Burzovní kalendář (22. 12. - 26. 12. 2014)

I v týdnu, kdy si západní svět připomíná Kristovo narození, přijdou z USA zajímavé údaje o HDP, osobních příjmech a výdajích či objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Zpřesnění dat o HDP se dočkáme i od Velké Británie a Francie. Aktivita na trzích by však ve vánočním týdnu měla být podprůměrná.

Investiční a ekonomický výhled

USA

22/12 Index aktivity chicagského Fedu (odhad listopad: 0,25 bodu, říjen: 0,14 bodu)

22/12 Prodeje existujících domů (odhad listopad: 5,2 milionu jednotek anualizovaně, říjen: 5,26 milionu jednotek anualizovaně)

23/12 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad listopad meziměsíčně: +2,9 %, říjen: +0,4 %)

23/12 HDP za 3Q mezičtvrtletně anualizovaně (druhá revize, odhad: +4,3 %, předchozí odhad: +3,9 %)

23/12 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (finální údaj, odhad prosinec: 93,5 bodu, předchozí: 93,8 bodu)

23/12 Index aktivity richmondského Fedu (odhad prosinec: 7 bodů, předchozí: 4 body)

23/12 Prodeje nových domů (odhad listopad: 460 tisíc jednotek anualizovaně, říjen: 458 tisíc jednotek anualizovaně)

23/12 Osobní příjmy (odhad listopad meziměsíčně: +0,4 %, říjen: +0,2 %)

23/12 Osobní výdaje (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: +0,2 %)

24/12 Zkrácené obchodování na NYSE (do 19.00 SEČ)

24/12 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc, předchozí týden: 289 tisíc)

25/12 Burzy jsou kvůli oslavám Vánoc zavřené

Za celý předchozí týden si index S&P 500 připsal 3,43 %, Dow vzrostl o 3,05 %, Nasdaq o 2,39 % a index volatility VIX klesl o 21,77 %. S&P 500 tak prožil druhý nejlepší týden za téměř dva roky.

"Obchodní aktivita během několika posledních dnů v roce bývá velice slabá. Nejzávažnější otázkou proto bude, zda index S&P 500 otestuje psychologickou hladinu 2 100 bodů, nebo si dá malou pauzu a do konce roku zůstane u současných hodnot. Samozřejmě nikdo netuší, jaká Jobova zpráva může změnit konec roku v divokou jízdu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

I trhy ve Spojených státech bude v týdnu ovládat vánoční nálada. Ve středu bude obchodování zkrácené a ve čtvrtek burzy zůstanou zavřené zcela. Přesto bude ohledně vývoje trhů co sledovat. Především to budou vývoj cen ropy a dozvuky prosincového zasedání Fedu, jež trhy v polovině uplynulého týdne pořádně nastartovalo, když centrální banka prohlásila, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá.

Akcie v prosinci většinou posilují a analytici čekají, že zakončí růstem i tento rok. Samozřejmě se však mohou objevit negativní externí faktory, jako je situace v Rusku a vše, co z ní může pro světovou ekonomiku a bezpečnost vzejít.

V posledních deseti letech byl v osmi případech prosinec pro americké akcie ziskový. Největší růst přitom přicházel právě v posledních dvou týdnech roku. Trhy by mělo podpořit přeskupování pozic velkých fondů před koncem roku. Odezněl prozatím také tlak vyplývající z klesajících cen ropy, když obchodníci předpokládají, že to nejhorší má již trh za sebou.

Začátkem týdne přijde z ekonomiky řada důležitých dat. Budou to především v pondělí prodeje existujících domů a v úterý druhá revize odhadu vývoje HDP ve 3Q2014, kde se čeká zlepšení z +3,9 % na +4,3 % mezikvartálně anualizovaně. V úterý také bude zveřejněna osobní spotřeba a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

"Ohledně HDP bude důležitější, jak bude vypadat 4. kvartál. Zdá se, že Fed chce vidět alespoň 3% růst, aby se přiblížilo zvýšení sazeb," říká Chris Rupkey z Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Akcie ignorují masivní změnu na finančních trzích. Je výrazná korekce na spadnutí?
Americké akcie po prosincovém zasedání FOMC prudce posílily, ale již brzy může trhům dojít, že je všechno trochu jinak.
David Bianco (Deutsche Bank): Akciový trh před dalším růstem čekají propady
David Bianco z Deutsche Bank potvrdil svá očekávání ohledně růstu S&P 500 do konce roku 2015 na 2 150 bodů. Znamenalo by to zhruba 7% zisk ze současných úrovní, Bianco však zůstává jedním z nejpesimističtějších předních stratégů z Wall Street, protože svoji predikci doplňuje varováním, že S&P 500 před pokračováním v rally zažije v prvním kvartálu minimálně 5% korekci.
Další stimuly v roce 2015? Centrální banky nebudou mít jinou možnost
Centrální banky stále našlapují kolem "svých" ekonomik po špičkách. Jsou přesvědčeny, že budou nadále potřebovat jejich pomocnou ruku. Možná už jsou centrální bankéři dokonce smířeni s tím, že krize zanechala na světovém finančním systému trvalé následky a trhy se již nikdy do normálu nevrátí.
Fascinující historie ropy
Objem, o který se zvýšila produkce ropy v USA od roku 2008, je větší než produkce jakékoli země OPEC mimo Saúdské Arábie, píše ropný analytik Daniel Yergin. Ropa je teď na trzích tématem číslo jedna (nebo dvě, na forexu krvácí rubl). Její historie, kterou Yergin popsal v knize The Quest, je přitom stejně fascinující jako současnost. Nabízíme devět nejzajímavějších citací z této knihy.
Propad cen ropy je cítit. V USA a Kanadě se zastavují těžební stroje
Počet těžebních souprav na ropných a plynových polích v USA v posledním týdnu klesl o dalších 18 na 1 875. Data zveřejnila společnost Baker Hughes. V předchozím týdnu se zastavilo hned 27 těžebních souprav (z 1 920 na 1 893), což byl největší pokles za téměř dva roky.

Evropa

22/12 Eurozóna - spotřebitelská důvěra (FLASH, odhad prosinec: -11 bodů, listopad: -11,6 bodu)

23/12 Francie - HDP za 3Q2014 (finální údaj, odhad: +0,3 % mezičtvrtletně a +0,4 % meziročně, předchozí odhad +0,3 % mezičtvrtletně a +0,4 % meziročně)

23/12 Itálie - maloobchodní tržby (září: -0,1 % meziměsíčně a -0,5 % meziročně)

23/12 Spojené království - HDP za 3Q2014 (finální údaj, odhad: +0,7 % mezičtvrtletně a +3 % meziročně, předchozí odhad: +0,7 % mezičtvrtletně a +3 % meziročně)

24/12 Všechny trhy skupiny NYSE Euronext zavírají ve 14.05 SEČ

25/12 a 26/12 Všechny trhy skupiny NYSE Euronext zůstávají zavřené

Za uplynulý týden britský akciový index FTSE 100 přidal 4,02 % na 6 545,27 bodu, německý index DAX zpevnil o rovná dvě procenta na 9 786,96 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 3,23 % na 4 241,65 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v uplynulém týdnu za pět obchodních dní vzrostl o 2,41 % na 3 141,28 bodu.

V Evropě se příliš zásadních dat z ekonomiky ve vánočním týdnu nečeká. Za zmínku stojí spotřebitelská důvěra v eurozóně a zpřesněné odhady vývoje HDP za 3Q2014 ve Francii a Spojeném království.

Trhy by se tak spíše měly soustředit na externí vlivy, jako jsou vývoj cen ropy a situace v Rusku. Podle ruských médií se země kvůli slábnoucímu rublu dostala do horší situace než v krizových letech 1998 a 2008, kdy se Rusko potácelo v ekonomickém chaosu.

V pátek se situace na měnovém trhu zklidnila. Ruský rubl během celého dne posiloval k americkému dolaru i euru. Měnu podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil, že ministerstvo prodalo devizy, a očekávání, že ruští vývozci brzy zvýší prodej dolarů. Ruský parlament schválil zákon o podpoře ruských bank.

Přes problémy Rusové podle průzkumů pevně stojí za prezidentem Vladimirem Putinem. Ten si tento vliv potřebuje udržet a je otázkou, jaký postup zvolí. Rozhodně se však nedá čekat, že by to byla nějaká forma dohody se Západem a zmírnění postoje vůči Ukrajině. Ze strany Ruska tak teď kdykoli může přijít nějaký neočekávaný krok, který může vyvolat paniku.

Asie

25/12 Japonsko - zápis z jednání centrální banky

26/12 Japonsko - míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 3,5 %, říjen: 3,5 %)

26/12 Japonsko - index spotřebitelských cen (odhad listopad: +2,5 % meziročně, říjen: +2,9 % meziročně)

26/12 Japonsko - maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,3 % meziměsíčně, říjen: -1,4 % meziměsíčně)

26/12 Japonsko - průmyslová výroba (odhad listopad: +0,9 % meziměsíčně a -2,4 % meziročně, říjen: +0,4 % meziměsíčně a -0,8 % meziročně)

Jak Putin ukradl Rusku demokracii
Rusko si vždy žilo tak trochu vlastním životem. Sebevědomě ignorovalo vše, co se kolem něj dělo, a pohlíželo na sebe jako na světovou mocnost, která určuje pravidla hry. To v jeho historii nejednou vyústilo v překotné reformy, které se stejně rychle objevovaly, jako mizely. Poslední čtvrtstoletí nebylo výjimkou.
FX výhled: Euro spadne až pod paritu s dolarem, rubl bude slabý po celý rok 2015
Aktualizovaný výhled analytiků ze Citigroup na další čtvrtletí ukazuje několik dlouhodobých trendů na měnovém trhu.
Útok na rubl: Rusko ve víru měnové krize
Dosud na rublovém trhu přituhovalo, teď už to ale vypadá jako klasická měnová krize rozvíjejících se zemí.

Česká republika

24/12 až 26/12 Burza zavřená

Domácí index PX zakončil uplynulý týden na 944,56 bodu, což znamenalo týdenní pokles o 2,72 %.

Nejvíce ztrátovou akcií byla v uplynulém týdnu O2 C.R. (-9,4 % na 227 Kč). "Investoři negativně vnímají schválení finanční pomoci majoritnímu vlastníkovi, která podle nás může vést k výraznému omezení schopnosti společnosti vyplácet budoucí vysoké dividendy," říká Milan Vaníček z J&T Banky. "I informace o snížení vah titulu v indexech PX a CECE samozřejmě vede k odlivu některých investorů, kteří dané indexy pasivně sledují."

Ve středu dle očekávání valná hromada O2 Czech Republic mimo jiné schválila finanční pomoc majoritnímu vlastníku PPF Arena 2 B.V. Společnost tak PPF poskytne půjčku 24,8 miliardy Kč splatnou za sedm let s možností předčasného splacení, a to i částečně. Sama O2 Czech Republic se již dříve vyjádřila, že bude maximálně usilovat o co nejrychlejší splacení dluhu.

Největší růst naopak v týdnu zaznamenaly akcie mediální firmy CME (+10,4 % na 66 Kč). Titul se obešel bez výraznějších informací, a tak se jednalo spíše o technický pohyb.

Na pražské burze bylo v uplynulém týdnu zajímavé také dění kolem cenných papírů sázkové kanceláře Fortuna, respektive kolem zdanění hazardu. Ministr financí Andrej Babiš údajně plánuje zveřejnit návrh na vyšší zdanění hazardu. V současné době platí společnosti kromě korporátní daně ještě daň ve výši 20 % z hrubých výher. Podle nového návrhu by se údajně mělo jednat v případě sázkových kanceláří o zvýšení na 30 % od roku 2016. Návrh zákona by naopak neměl výrazněji řešit nelegální podnikání zahraničních společností bez české licence.

"I v případě, že bude představen tento návrh, k jeho finálnímu schválení je ještě dlouhá cesta a projde řadou změn. Nicméně by se jednalo o negativní posun vzhledem k tomu, že dosud se mluvilo spíše o zvýšení zdanění jen pro tvrdé formy hazardu a omezení nelegálních sázkových společností," říká Vaníček. Akcie Fortuny v pátek zakončily obchodování na 119,10 Kč (-2,9 % za celý týden).

Příští týden si i pražská burza prožije vánoční svátky. Naposledy se obchoduje v úterý, potom burza zůstane až do pondělí zavřená.

Konec mýtu: Deflace není škodná. Jihu eurozóny by prospěla a Česku neublížila
Mírné deflace se není potřeba bát jako čert kříže. Naopak, je to právě dogmatický přístup, který většina expertů vůči tomuto jevu zaujímá, co škodí. Tvrdí to alespoň Pavel Ryska, ekonom z Univerzity Karlovy a analytik z J&T Banky, se kterým v rámci pořadu Alter Eko na Rádiu ZET diskutovala hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Ryska jako jeden z argumentů použil 150letou historii, podle které si deflace a hospodářský růst ve většině případů tykají.
Investice na českém trhu: Má to vůbec smysl?
Podle výhledu expertů by Česko mělo být mezi zeměmi, jejichž ekonomika v následujícím roce poroste. Má pro českého investora smysl zůstat na domácím trhu? To byla otázka Romana Chlupatého, moderátora pořadu Investice ZET, na Michalu Moravcovou, analytičku ze společnosti BOSSA.
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna