Co musíte ráno vědět (12. února)
|

Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě a Americe, co v Kongresu řekla Janet Yellenová a o co jiného než o medaile někteří sportovci bojují na ruské olympiádě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily

Americké akcie v úterý zahajovaly pouze mírně nad nulou, během dne ale v reakci na první veřejný projev nové šéfky Fedu Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu zisky výrazně navyšovaly. Z makrodat na trh dorazily údaje o vývoji velkoobchodních zásob, které v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %), a investoři hodnotili také mírný prosincový pokles otevřených pracovních pozic (JOLTS) na 3,990 milionu z 4,033 milionu v listopadu. Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, a v samotném závěru tak klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Zlato od zahájení taperingu strčí do kapsy většinu investic. Akcie naopak čeká další pokles, zní z Bank of America Merrill Lynch

2. Evropské akcie v úterý zdražily. Optimismus investorů po projevu Janet Yellenové v americkém Kongresu sílil

Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v úterý zahajoval v plusu a v zelených číslech setrval celý den. Investoři během dne stejně jako v zámoří čekali na projev nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové v Kongresu. Britský FTSE 100 nakonec přidal 1,23 %, německý DAX posílil o 2,03 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,09 %. Index DJ EuroStoxx 50 nakonec přidal 1,47 % na 3 077,08 bodu. Rostly všechny hlavní indexy panevropského akciového indexu DJ EuroStoxx 600, nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru základních materiálů a chemickému odvětví. Na opačném konci spektra se pohybovaly sektor zboží osobní spotřeby, telekomunikační tituly a potravinářské odvětví.

3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

3. Pražská burza v úterý mírně klesla

Pražskou burzu v úterý stáhly do červených čísel zejména banky. Nedařilo se Erste ani Komerční bance, ztrácela také energetická společnost ČEZ. Index PX oslabil o 0,38 % na 1 002,07 bodu. Akcie Erste Group Bank odepsaly 1,79 % na 761,70 Kč. Firma oznámila, že jí za loňský rok čistý zisk klesl na zhruba 60 milionů eur. Oslabily také cenné papíry Komerční banky, a to o 0,4 % na 4 460 korun. Těžařská NWR ztratila 1,45 % na 17,05 Kč, ČEZ oslabil o 0,22 % na 505,90 Kč a v červených číslech skončily i Fortuna (-0,04 %) a likérka Stock (-0,41 %). Nejvíce se na pražské burze naopak dařilo akciím mediální společnosti CME, které zdražily o 3,91 % na 63,85 Kč. Mírný zisk 0,13 % na 296,80 Kč zaznamenala Telefónica. Kolem půl procenta přidaly akcie společnosti Tatry Mountain Resorts (+0,68 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,51 %) a tabákového producenta Philip Morris ČR (+0,47 %).

ČEZ bude hvězdou pražské burzy, NWR bankrot zatím nehrozí. Jak se bude dařit energetickým akciím v Praze?

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu představí měsíční zprávu o vývoji federálního rozpočtu, se svým projevem před investory předstoupí člen Fedu James Bullard a Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní informace o vývoji zásob ropy na území Spojených států. V Evropě budou investoři zvažovat vývoj spotřebitelských cen v ČR, Švýcarsku nebo Portugalsku. Eurozóna doplní lednový vývoj průmyslové produkce a vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Co investory čeká ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky budou ve středu reportovat například společnosti Société Générale, Total, Heineken, Alpha Natural Resources, NVIDIA, Cisco Systems nebo Morningstar. Další firmy zveřejňující výsledky hospodaření najdete ZDE.

V ČR zveřejní výsledky za 4Q2013 Komerční banka. "Očekáváme mezičtvrtletní propad zisku o 9 %. Důvodem je jednorázová ztráta 260 milionů Kč kvůli přecenění derivátů a změně modelu retailových provizí," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

Komerční banka - odhad výsledků za 4Q2013

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho

Nová šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupila poprvé v nové funkci před členy amerického Kongresu. V dokumentu, jehož zveřejnění předcházelo vystoupení na půdě Kongresu, Yellenová poznamenala, že Fed pod jejím vedením bude s největší pravděpodobností pokračovat v monetární politice, kterou před jejím nástupem do čela banky prosazoval Ben Bernanke. Její vystoupení jsme sledovali živě. Yellenová mimo jiné zopakovala, že se Fed zavázal, že bude úrokové sazby držet nízko minimálně do doby, než nezaměstnanost klesne pod stanovený cíl 6,5 %, což stále platí.

Politika světových centrálních bank v jednom grafu

6. Erste varuje: Zisk za rok 2013 bude jen 60 milionů EUR

Rakouské finanční skupině Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, loni klesl čistý zisk na zhruba 60 milionů eur. Čekal se očištěný zisk kolem 500 milionů eur. Zisk podle banky poškodily odpisy goodwillu a daňové efekty. Banka zároveň oznámila, že vyplatí dividendu za rok 2013. Skupina Erste dále uvedla, že se úvěrové riziko a kapitálová pozice v průběhu roku 2013 zlepšily a podíl špatných úvěrů (NPL) zůstal mezikvartálně stabilní. Zhoršil se však meziročně. "Běžný Tier 1 ukazatel dle Basel III vzrostl na pozadí vyššího běžného Tier 1 ukazatele a nižších rizikově vážených aktiv," uvedla banka.

7. Vávra (Wood & Company): Bankrot NWR v řádu měsíců nehrozí

Vladimír Vávra z Wood & Company si nemyslí, že by NWR měla v řádech měsíců zbankrotovat. Firma se ale prý neobejde bez restrukturalizace. Řekl to na Investičním večeru.

8. Italský parlament zamítl návrh odvolání prezidenta Napolitana

Italský parlament v úterý zamítl žádost, kterou mu předložilo Hnutí pěti hvězd. Strana bývalého komika Beppeho Grilla požadovala prezidentovo odvolání a tvrdila, že osmaosmdesátiletý Giorgio Napolitano jedná proti ústavě a zneužívá svou pravomoc udělovat amnestie. Napolitano, který Itálii provedl obdobím krize eurozóny, čelí kritice jak ze strany Hnutí pěti hvězd, tak středopravicové strany Silvia Berlusconiho Forza Italia (Vzhůru, Itálie!). Obě strany ho obviňují z překročení ústavní pravomoci v případě jmenování Maria Montiho do čela úřednické vlády v roce 2011 s tím, že jednal s tichým souhlasem německé kancléřky Angely Merkelové.

9. Kapitálové kontroly na Kypru by se měly výrazně uvolnit

Kyperský ministr financí Haris Georgiadis v úterý oznámil, že kapitálové kontroly zavedené v loňském roce ve snaze zabránit runu na banky se počínaje příštím týdnem "výrazně" uvolní. Dodal, že se kyperský bankovní systém začíná stabilizovat. Georgiadis novinářům také sdělil, že Evropská unie a Mezinárodní měnový fond dokončily revizi situace na Kypru a všechny strany dosáhly "významného pokroku" v jednáních.

10. Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky

Virgin America, americká letecká společnost založená Richardem Bransonem, plánuje vstup na burzu poté, co poprvé po deseti letech od svého vzniku vykázala zisk. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést banky Barclays a Deutsche Bank a vstup na burzu by se mohl uskutečnit již ve druhé polovině roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Někteří sportovci v Soči evidentně nebojují jen o medaile

Ruský snowboardista Alexej Sobolev, který se už dříve proslavil tím, že závodil na snowboardu s vyobrazením dívčí punkové skupiny Pussy Riot, v Soči předvedl další zajímavý kousek. Na helmu si nechal napsat vlastní telefonní číslo a vyzval dívky, aby mu posílaly své fotky. Poté, co jich obdržel více než dva tisíce, se rozhodl, že se bude znovu raději věnovat pouze sportu, a svůj kontakt na helmě přelepil černou páskou.

Sobolevova helma
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
včera v 12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna