Co musíte ráno vědět (12. února)
|

Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak se v úterý dařilo burzám v Evropě a Americe, co v Kongresu řekla Janet Yellenová a o co jiného než o medaile někteří sportovci bojují na ruské olympiádě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily

Americké akcie v úterý zahajovaly pouze mírně nad nulou, během dne ale v reakci na první veřejný projev nové šéfky Fedu Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu zisky výrazně navyšovaly. Z makrodat na trh dorazily údaje o vývoji velkoobchodních zásob, které v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %), a investoři hodnotili také mírný prosincový pokles otevřených pracovních pozic (JOLTS) na 3,990 milionu z 4,033 milionu v listopadu. Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, a v samotném závěru tak klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

Zlato od zahájení taperingu strčí do kapsy většinu investic. Akcie naopak čeká další pokles, zní z Bank of America Merrill Lynch

2. Evropské akcie v úterý zdražily. Optimismus investorů po projevu Janet Yellenové v americkém Kongresu sílil

Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 v úterý zahajoval v plusu a v zelených číslech setrval celý den. Investoři během dne stejně jako v zámoří čekali na projev nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové v Kongresu. Britský FTSE 100 nakonec přidal 1,23 %, německý DAX posílil o 2,03 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 1,09 %. Index DJ EuroStoxx 50 nakonec přidal 1,47 % na 3 077,08 bodu. Rostly všechny hlavní indexy panevropského akciového indexu DJ EuroStoxx 600, nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru základních materiálů a chemickému odvětví. Na opačném konci spektra se pohybovaly sektor zboží osobní spotřeby, telekomunikační tituly a potravinářské odvětví.

3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

3. Pražská burza v úterý mírně klesla

Pražskou burzu v úterý stáhly do červených čísel zejména banky. Nedařilo se Erste ani Komerční bance, ztrácela také energetická společnost ČEZ. Index PX oslabil o 0,38 % na 1 002,07 bodu. Akcie Erste Group Bank odepsaly 1,79 % na 761,70 Kč. Firma oznámila, že jí za loňský rok čistý zisk klesl na zhruba 60 milionů eur. Oslabily také cenné papíry Komerční banky, a to o 0,4 % na 4 460 korun. Těžařská NWR ztratila 1,45 % na 17,05 Kč, ČEZ oslabil o 0,22 % na 505,90 Kč a v červených číslech skončily i Fortuna (-0,04 %) a likérka Stock (-0,41 %). Nejvíce se na pražské burze naopak dařilo akciím mediální společnosti CME, které zdražily o 3,91 % na 63,85 Kč. Mírný zisk 0,13 % na 296,80 Kč zaznamenala Telefónica. Kolem půl procenta přidaly akcie společnosti Tatry Mountain Resorts (+0,68 %), výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,51 %) a tabákového producenta Philip Morris ČR (+0,47 %).

ČEZ bude hvězdou pražské burzy, NWR bankrot zatím nehrozí. Jak se bude dařit energetickým akciím v Praze?

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu představí měsíční zprávu o vývoji federálního rozpočtu, se svým projevem před investory předstoupí člen Fedu James Bullard a Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní informace o vývoji zásob ropy na území Spojených států. V Evropě budou investoři zvažovat vývoj spotřebitelských cen v ČR, Švýcarsku nebo Portugalsku. Eurozóna doplní lednový vývoj průmyslové produkce a vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Co investory čeká ve zbytku týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Finanční výsledky budou ve středu reportovat například společnosti Société Générale, Total, Heineken, Alpha Natural Resources, NVIDIA, Cisco Systems nebo Morningstar. Další firmy zveřejňující výsledky hospodaření najdete ZDE.

V ČR zveřejní výsledky za 4Q2013 Komerční banka. "Očekáváme mezičtvrtletní propad zisku o 9 %. Důvodem je jednorázová ztráta 260 milionů Kč kvůli přecenění derivátů a změně modelu retailových provizí," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

Komerční banka - odhad výsledků za 4Q2013

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho

Nová šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupila poprvé v nové funkci před členy amerického Kongresu. V dokumentu, jehož zveřejnění předcházelo vystoupení na půdě Kongresu, Yellenová poznamenala, že Fed pod jejím vedením bude s největší pravděpodobností pokračovat v monetární politice, kterou před jejím nástupem do čela banky prosazoval Ben Bernanke. Její vystoupení jsme sledovali živě. Yellenová mimo jiné zopakovala, že se Fed zavázal, že bude úrokové sazby držet nízko minimálně do doby, než nezaměstnanost klesne pod stanovený cíl 6,5 %, což stále platí.

Politika světových centrálních bank v jednom grafu

6. Erste varuje: Zisk za rok 2013 bude jen 60 milionů EUR

Rakouské finanční skupině Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, loni klesl čistý zisk na zhruba 60 milionů eur. Čekal se očištěný zisk kolem 500 milionů eur. Zisk podle banky poškodily odpisy goodwillu a daňové efekty. Banka zároveň oznámila, že vyplatí dividendu za rok 2013. Skupina Erste dále uvedla, že se úvěrové riziko a kapitálová pozice v průběhu roku 2013 zlepšily a podíl špatných úvěrů (NPL) zůstal mezikvartálně stabilní. Zhoršil se však meziročně. "Běžný Tier 1 ukazatel dle Basel III vzrostl na pozadí vyššího běžného Tier 1 ukazatele a nižších rizikově vážených aktiv," uvedla banka.

7. Vávra (Wood & Company): Bankrot NWR v řádu měsíců nehrozí

Vladimír Vávra z Wood & Company si nemyslí, že by NWR měla v řádech měsíců zbankrotovat. Firma se ale prý neobejde bez restrukturalizace. Řekl to na Investičním večeru.

8. Italský parlament zamítl návrh odvolání prezidenta Napolitana

Italský parlament v úterý zamítl žádost, kterou mu předložilo Hnutí pěti hvězd. Strana bývalého komika Beppeho Grilla požadovala prezidentovo odvolání a tvrdila, že osmaosmdesátiletý Giorgio Napolitano jedná proti ústavě a zneužívá svou pravomoc udělovat amnestie. Napolitano, který Itálii provedl obdobím krize eurozóny, čelí kritice jak ze strany Hnutí pěti hvězd, tak středopravicové strany Silvia Berlusconiho Forza Italia (Vzhůru, Itálie!). Obě strany ho obviňují z překročení ústavní pravomoci v případě jmenování Maria Montiho do čela úřednické vlády v roce 2011 s tím, že jednal s tichým souhlasem německé kancléřky Angely Merkelové.

9. Kapitálové kontroly na Kypru by se měly výrazně uvolnit

Kyperský ministr financí Haris Georgiadis v úterý oznámil, že kapitálové kontroly zavedené v loňském roce ve snaze zabránit runu na banky se počínaje příštím týdnem "výrazně" uvolní. Dodal, že se kyperský bankovní systém začíná stabilizovat. Georgiadis novinářům také sdělil, že Evropská unie a Mezinárodní měnový fond dokončily revizi situace na Kypru a všechny strany dosáhly "významného pokroku" v jednáních.

10. Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky

Virgin America, americká letecká společnost založená Richardem Bransonem, plánuje vstup na burzu poté, co poprvé po deseti letech od svého vzniku vykázala zisk. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést banky Barclays a Deutsche Bank a vstup na burzu by se mohl uskutečnit již ve druhé polovině roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Někteří sportovci v Soči evidentně nebojují jen o medaile

Ruský snowboardista Alexej Sobolev, který se už dříve proslavil tím, že závodil na snowboardu s vyobrazením dívčí punkové skupiny Pussy Riot, v Soči předvedl další zajímavý kousek. Na helmu si nechal napsat vlastní telefonní číslo a vyzval dívky, aby mu posílaly své fotky. Poté, co jich obdržel více než dva tisíce, se rozhodl, že se bude znovu raději věnovat pouze sportu, a svůj kontakt na helmě přelepil černou páskou.

Sobolevova helma
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus