Burzovní kalendář 10. 2. - 14. 2. 2014

Investoři budou v druhém únorovém týdnu sledovat a ovlivňovat především další průběh korekce na akciových trzích, která jako kdyby v závěru týdne ztratila na síle. Částečným vodítkem jim může být výsledková sezóna, která vrcholí nejen v USA, ale také v Evropě, kde své hospodaření poodhalí mimo jiné i některé velké banky. Korunové investory budou zajímat česká makrodata, která mohou ovlivnit fundamentální hodnotu české měny. Na pražské burze výsledky oznámí Komerční banka a NWR.
USA
10/2 až 14/2 Výsledková sezóna (Dean Foods, Western Union, Cisco Systems, AIG, Kraft Foods, PepsiCo)
11/2 Projevy člena Fedu Charlese Plossera a šéfky Fedu Janet Yellenové (ta hovoří ve Sněmovně reprezentantů)
11/2 JOLTS - otevřené pracovní pozice
11/2 Velkoobchodní tržby a zásoby
12/2 Projev člena Fedu Jamese Bullarda
12/2 Federální rozpočet
13/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
13/2 Maloobchodní tržby
13/2 Podnikové zásoby
13/2 Vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v Senátu
14/2 Dovozní a vývozní ceny
14/2 Průmyslová výroba
14/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Americká akcie udržely poprvé za měsíc týdenní růst. Za celý týden Dow i přes pondělní propad posílil o 0,6 %, S&P o 0,8 % a index trhu Nasdaq o půl procenta. V rámci týdne přitom indexy již ztrácely přes 3 % a rostly obavy (a na druhou stranu naděje) z blížící se první korekce o alespoň 10 % od roku 2011. Medvědi si ale zatím museli nechat zajít chuť.
"Rychlý pokles a prolomení důležitého supportu 1 770 změnily graf indexu S&P 500 na negativní. Změnila se rétorika komentářů od mírně negativních až ke katastrofickým. Ve čtvrtek a v pátek nastal obrat. Graf indexu S&P 500 je aktuálně v neutrálním nastavení, ale pokud vystoupá nad 20denní průměr, vrátí se do býčího nastavení a mohl by opět testovat historická maxima v zóně 1 850," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
"Pokud se podíváme na další hlavní indexy, Dow od pondělí do středy uzavíral pod 200denním klouzavým průměrem, Russell 2000 a S&P 500 ho zatím neotestovaly. Každý týden se přesvědčujeme, že klid z loňského roku je pryč. Poslední týden byl velmi volatilní, i když zavírací ceny dvou posledních pátků jsou téměř shodné," dodává.
Míra nezaměstnanosti v USA klesla v lednu na nové pětileté minimum 6,6 %, ale tvorba pracovních míst zůstala slabá. Obchodníci ale viděli příznivé náznaky v solidní tvorbě míst v průmyslu a stavebnictví a čekají, že se po ústupu velmi chladné zimy situace na trhu práce začne opět zlepšovat. Navíc by slabší čísla mohla Fedu zabránit ve zrychleném omezování nákupů dluhopisů. "Čísla byla špatná, ale ne zase tak špatná. Je vidět určitý pokrok a stále doufáme v lepší trend," říká Marc Doss z Wells Fargo Private Bank.
Důležité proto bude sledovat další údaje z ekonomiky. Příští týden to budou především ve čtvrtek maloobchodní tržby a v pátek průmyslová výroba. V úterý vyjdou další čísla z trhu práce - otevřené pracovní pozice, takzvané JOLTS. Jde o oblíbený ukazatel nové šéfky Fedu Janet Yellenové, a právě tato čísla by tak mohla napovědět víc o další politice centrální banky.
Yellenová, která čerstvě převzala vedení Fedu od Bena Bernankeho, bude v týdnu vysvětlovat kroky Fedu americkým kongresmanům. V úterý vystoupí ve Sněmovně reprezentantů a ve čtvrtek v Senátu. Půjde o její první veřejné vystoupení v čele Fedu.
U maloobchodních tržeb se čeká kosmetický pokles o 0,1 % meziměsíčně po prosincovém růstu o 0,2 %. Mírný propad by měl mít na svědomí prodej aut, po očištění o auta se čeká růst 0,1 %. "Maloobchodní tržby jsou nyní velmi důležité. Dotvoří obrázek o povánočním vývoji v obchodech," říká Phil Orlando z Federated Investors. Skupina devíti maloobchodníků, kteří zveřejňují porovnatelné údaje, utržila podle agentury Reuters v lednu meziměsíčně o 3,6 % více, před rokem to byl růst o 4,9 %. Údaje ukazují, že šlo o nejtěžší prodejní sezónu od krize v letech 2007 až 2009.
Z dalších dat zaujme v pátek index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. "Celkově máme na příští týden mírně negativní výhled. Přestože trh v pátek nereagoval prudce na slabá data z trhu práce, domníváme se, že série špatných makroekonomických dat může na trzích udržovat nervozitu. Data se totiž kombinují s pokračujícími výroky představitelů Fedu, že omezování nákupů aktiv nebude přerušeno," upozornil analytik z J&T Banky Pavel Ryska.
Pokračuje také výsledková sezóna. Čekají se čísla od Cisco Systems, Deer & Co, PepsiCo nebo MetLife. V pondělí také oznámí McDonald's lednové tržby. Odhady výsledků těchto a dalších firem najdete ZDE.
Podle dat agentury Reuters ze 343 firem z indexu S&P 500, které již zveřejnily výsledky, překonalo odhady zisků 67,9 % společností. To je o něco více než průměr 67 % v posledních čtyřech čtvrtletích.
Podle Paula Nolteho z Dearborn Partners jsou ekonomická data v pořádku, důležitější však je, že jsou v pořádku i čísla o hospodaření firem. Podle něj tak nehrozí další recese a trh se bude pohybovat v širším pásmu mezi 1 750 a 1 850 body. "Firmy z S&P 500 jsou na dobré cestě za uplynulý kvartál dosáhnout růstu zisku na akcii o 9 až 10 %, tržby jsou zatím vyšší o 2 až 3 % meziročně," doplňuje Doss z Wells Fargo Private Bank.
Trhy bude nadále ovlivňovat i další dění na mladých trzích.
Evropa
10/2 až 14/2 Výsledková sezóna (Barclays, Metro AG, Société Générale, Total, ING Groep)
10/2 Francie, Itálie - průmyslová výroba
12/2 Švýcarsko - index spotřebitelských cen
12/2 Eurozóna - průmyslová výroba
12/2 Spojené království - zpráva Bank of England o inflaci
13/2 Německo - index spotřebitelských cen
14/2 Eurozóna, Německo, Franice, Itálie - odhad vývoje HDP za rok 2013
14/2 Eurozóna - obchodní bilance
Evropským akciím se v uplynulém týdnu spíše dařilo. FTSE 100 zpevnil o necelé procento (+0,94 %), CAC 40 o 1,5 % a DAX zakončil s mírnou ztrátou 0,05 %.
Událostí týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta sice měnovou politiku nezměnila, trhy však podpořila opětovným ujištěním, že je ochotná a připravená zasáhnout, bude-li to potřeba. Šéfa centrální banky Maria Draghiho by podle analytiků mělo znepokojovat především klesající tempo inflace. V lednu podle předběžných dat zpomalilo na 0,7 % z listopadových 0,8 % meziročně. Očekávalo se přitom zrychlení na 0,9 %. Jádrová inflace naopak v souladu s odhady vzrostla na 0,8 % z 0,7 %.
Nepříjemně vysoká je stále míra nezaměstnanosti. V prosinci stagnovala na 12 %, listopadová i říjnová statistika sice byla revidována z 12,1 % na 12 %, ale stále to znamená, že se za tři měsíce míra nezaměstnanosti z rekordních hodnot nesnížila.
Čísla, která přicházela z evropských zemí v uplynulém týdnu, příliš optimistická nebyla. Průmyslová výroba v Německu v prosinci meziměsíčně klesla o 0,6 %, ačkoli se čekalo, že po listopadovém růstu o 2,4 % vzroste o dalších 0,5 %. Meziročně vzrostla o 2,6 %. Nečekaně o 0,5 % klesly také německé průmyslové objednávky Odhadoval se růst o 0,2 %. Meziročně vzrostly průmyslové objednávky o 6 % při očekávání růstu o 6,3 %.
Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci klesly meziměsíčně o 1,6 %, čekal se pokles jen o 0,7 %, meziročně klesly o 1,0 %, čekal se 1,5% růst. V celé evropské osmadvacítce tržby klesly v prosinci o 0,8 % oproti listopadu, vůči prosinci 2012 se snížily o 0,1 %.
Ekonomická aktivita v eurozóně sice v lednu expandovala již sedmý měsíc v řadě, kompozitní index vzrostl na 52,9 bodu z prosincových 52,1 bodu, očekával se ale silnější růst na 53,2 bodu. Přesto je na nejvyšší hladině od června 2011. Oživení táhl především zpracovatelský sektor, který v lednu dosáhl tříletého maxima, sektor služeb oživil spíše mírněji, byť na tříměsíční rekord. Index nákupních manažerů ve službách v lednu vzrostl jen na 51,6 bodu z prosincových 51 bodů, předběžné odhady počítaly s 51,9 bodu.
Nejdůležitější zpráva však přišla ke konci týdne. Německý ústavní soud v pátek oznámil, že podá k Soudnímu dvoru Evropské unie stížnost na program OMT, který Evropské centrální bance umožňuje nakoupit neomezené množství státního dluhu členských zemí eurozóny s vysokými náklady na úvěry. To může potenciálně znamenat velký problém pro celou eurozónu a fungování ECB. Investoři tak budou napjatě sledovat, jak celá věc dopadne.
Nový týden nabídne důležité údaje o průmyslové výrobě, v Německu bude zveřejněna inflace. Ke konci týdne potom budou oznámeny odhady údajů HDP za loňský rok.
Co čeká od nového týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?
I v Evropě pokračuje výsledková sezóna, která je tento týden pořádně nabitá. Údaje o hospodaření zveřejní Christian Dior, banky Barclays, Commerzbank a Société Générale, fotbalový Manchaster United, ropný Total nebo pivovar Heineken. Odhad všech výsledků najdete ZDE.
Asie, emerging markets
12/2 Indie - průmyslová výroba
13/2 Japonsko - index cen výrobců
14/2 Čína - index spotřebitelských a výrobních cen
14/2 Indie - index velkoobchodních cen
Česká republika
10/2 Celková míra nezaměstnanosti
12/2 Komerční banka - výsledky za 4Q2013 a za celý rok 2013
12/2 Index spotřebitelských cen
13/2 NWR - výsledky za 4Q2013 a za celý rok 2013
14/2 HDP za 4Q2013
Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o 1,1 % na 1 001,2 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry Erste Group, nejvíce oslabila developerská firma Orco.
Orco přišlo o 2,65 % na 46 Kč. Ve firmě pokračují neshody mezi akcionáři, když fond Kingstown navrhl na březnové valné hromadě odvolat současného šéfa firmy a zpátky do představenstva dosadit své zástupce. Šéfa Jeana-Françoise Otta chce z vedení dceřiné firmy Orco Germany odvolat i miliardář Vítek, který je největším akcionářem skupiny Orco.
Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group, které přidaly 4,50 % na 771 Kč. U společnosti se neobjevila žádná relevantní kurzotvorná informace. Podporou může být podle Pavla Rysky, analytika z J&T Banky, konsolidace z předchozího prodejního tlaku a vývoj státních dluhopisů zemí, jako jsou Španělsko a Itálie.
Živo bylo v týdnu kolem energetické společnosti ČEZ. Vláda podle slov premiéra Bohuslava Sobotky sice odmítá garantovat výkupní cenu elektřiny z nových bloků Temelína, podle šéfa firmy Daniela Beneše to však dostavbě jaderné elektrárny nebrání. Podle něj je jednou z možností přizvání dodavatele jako spoluinvestora. "ČEZ možnost pozvání dodavatele jako spoluinvestora naznačil již dříve. My si nicméně neumíme za současných nepříznivých podmínek na trhu představit, že by dodavatel do takového projektu vstoupil bez státních záruk," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.
ČEZ také oznámil, že chce od státu vrátit 5,3 miliardy darovací daně z povolenek. Proti tomu se ohradil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Dle něj jde o střet zájmů. Akcie společnosti ČEZ oslabily v týdnu o 1,2 % na 508 Kč.
Druhý únorový týden se naplno rozjede i česká výsledková sezóna. Ve středu zveřejní čísla o hospodaření Komerční banka. "Očekáváme mezičtvrtletní propad zisku o 9 %. Důvodem je jednorázová ztráta 260 milionů Kč kvůli přecenění derivátů a změně modelu retailových provizí," říká analytik z Erste Günter Hohberger. Meziročně by celkové výnosy ve čtvrtém kvartálu podle Hohbergera měly klesnout o 2,3 % na 7,7 miliardy EUR. Čistý zisk upravený o mimořádné vlivy by měl vzrůst o 4,1 % na 3,16 miliardy EUR.
Ve čtvrtek kompletní výsledky odhalí uhelná NWR. "NWR už oznámila objemy a ceny uhlí ve 4Q2013. Očekáváme náklady na těžbu kolem 69 EUR/t, což je mezikvartální pokles o 7 %. Celkově čekáme EBITDA za 4Q2013 5 milionů EUR po záporném EBITDA (-1 milion EUR) ve 3Q2013," říká Petr Bártek. U firmy by mělo podle něj dojít k jisté stabilizaci, důležitější však bude průběh restrukturalizace kapitálu, kterou firma nedávno oznámila.
Odhady všech výsledků firem z pražské burzy si můžete prohlédnout ZDE.
Příští týden také bude nabitý makroekonomickými daty. Hned v pondělí bude zveřejněna nezaměstnanost, ve středu údaje o inflaci a v pátek odhad vývoje HDP ve 4Q2013.
Z hlediska intervencí proti české koruně ze strany ČNB bude možná nejsledovanější středeční index spotřebitelských cen. Meziroční inflace se v lednu podle odhadů analytiků oslovených ČTK výrazně propadla, v průměru na 0,2 až 0,3 % z prosincových 1,4 %. Důvodem je především očekávaný pokles cen energií a efekt meziročního srovnání, když se loni do inflace promítlo zvýšení sazeb DPH. Zároveň již dříve ekonomové uvedli, že lednové údaje o inflaci částečně ukáží, zda zahájení devizových intervencí bylo oprávněným krokem. "Bez intervenčních zásahů by ceny propadly do výraznější deflace," uvedl analytik z Home Credit Michal Kozub.
ČNB zahájila devizové intervence 7. listopadu 2013 především s cílem podpořit ekonomiku a zabránit deflaci, které se obávala. Ve čtvrtek bankovní rada uvedla, že i po listopadovém oslabení koruny čeká letos druhý nejnižší průměrný růst cen za posledních deset let.
"Inflace za leden bude hlavním údajem měsíce. Pokles cen energií je známou věcí a bude tlačit index cen dolů," uvedl analytik z Raiffeisenbank Michal Brožka. Otázkou ovšem podle něj je, jakým způsobem upravili obchodníci ceníky na začátku roku i s poukazem na slabší kurz koruny. "Platí, že čím vyšší bude míra inflace na začátku roku, tím dříve bude očekávat trh posilování koruny a změnu měnové politiky," dodal.
Analytik ze společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že letošní leden není zatížen zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty ani růstem regulovaných cen. "Reálně hrozí, že spotřebitelská inflace v meziročním srovnání poprvé od října 2009 sklouzne do záporných hodnot," uvedl.
Koruně a ČNB se věnovali i hosté prvního únorového Investičního večera:
Více z Investičního večera zde: Jak bude vypadat exit ČNB a jak vydělat na české koruně, i když na ni dohlíží Singerova družina?