Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?
|

Anketa: Jak hluboko se ještě propadnou akciové trhy?

Trhy za sebou nemají zrovna optimistický start roku. Začalo to volatilitou měn rozvíjejících se zemí a pokračuje poklesy na světových burzách. S&P 500 se v současnosti obchoduje více než 5 % pod svým vrcholem a investoři přemítají nad tím, zda přišla jen dlouho vyhlížená korekce, nebo si už na trhy brousí zuby medvěd. Odpověď na tuto otázku by měli znát ti nejpovolanější, tedy analytici a makléři. Investiční web oslovil ty domácí.

Medvědí trh Korekce na trzích Světové akcie Anketa Americké akcie Výhled na rok 2014

Josef Němý (analytik, Komerční banka)

Zatím se akciové trhy moc nepropadly, index S&P klesl do úterý večer od svého lednového maxima o 5 %, evropský Stoxx 600 o 6 %. Za korekci se považuje až pokles nejméně o 10 % oproti předchozímu vrcholu a za medvědí trh o více než 20 %.

Momentálně čekáme, že během roku 2014 přijde pouze korekce, nikoli začátek medvědího trhu. Další pokles indexů by tedy mohl být v rozsahu přibližně 5 až 10 %. Je navíc možné, že ke korekci dojde až později během letošního roku, spíše ji čekáme až během druhého čtvrtletí.

Michala Moravcová (analytička, BOSSA)

Aktuální situace na amerických a evropských akciových trzích se může sice zdát na první pohled dramatická, důvod k panice bych ale ještě neviděla. Jde spíše o pocit, kdy se po 4 příznivých měsících dostavila první ztráta, a to navíc v lednu, od něhož možná někteří očekávali pověstný "lednový efekt".

Hlavní akciové indexy dosud letos oslabily "jen" v rozmezí 3 až 4 %, přičemž největší propad byl pozorován u indexu Dow, který ztratil přes 6 % a jako jediný se dostal pod 200denní průměr. Ostatní indexy zatím zápasí jen s první překážkou, a to 100denním průměrem.

Například u nejširšího indexu S&P 500 bych očekávala další pokles právě k 200dennímu průměru a kulatému psychologickému číslu 1 700 bodů. I po dosažení této úrovně by celková ztráta nebyla větší než 10 %, což je teprve "oficiální" korekce. K té se nyní přikláním, obrat k medvědímu trendu zatím nepředpokládám.

Martin Krajhanzl (analytik, Česká spořitelna)

Na změnu v medvědí trh je ještě brzy. Myslíme si, že se pravděpodobně jedná pouze o technickou korekci, kterou trh potřeboval. I ta ale může býčímu trhu na nějakou dobu vystavit stopku. Indexy ve vyspělých ekonomikách by mohly ještě oslabit o zhruba 3 až 5 %. Důležitým faktorem pro další vývoj bude postoj centrálních bank, zvláště ECB s ohledem na stále nízkou míru inflace v eurozóně.

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Akciové trhy jsou momentálně ve fázi korekce tažené hlavně výprodeji na rozvíjejících se trzích v Asii, Jižní Americe a Africe. Pokračující špatné hospodářské výsledky technologických a průmyslových gigantů mohou mít další vliv na poklesy, korekce v pásmu 10 až 12 % ale není ničím výjimečným a o medvědím trhu zatím nelze hovořit. Z hlediska fundamentů jsou momentálně největšími strašáky tahanice o americký rozpočet, změna podpory ze strany ECB a ochlazení čínské ekonomiky.

Martin Loos (makléř, brokerjet ČS)

Trh začíná být poměrně citlivý na negativní zprávy. Z krátkodobého pohledu několika dnů bude důležité čtvrteční zasedání ECB, které by mohlo přinést spíše krátkodobou podporu akciovým indexům, naopak rizikem mohou být data z trhu práce v USA.

Zatím se přikláním k variantě výběru zisků a krátkodobější korekce s hladinami podpory 9 000 u indexu DAX a 1 740 u S&P 500. V průběhu roku nevylučuji hlubší pokles o zhruba 20 % oproti maximům. Rizikem bude utahování měnové politiky v USA s negativním vlivem na rozvíjející se trhy a následným globálním dopadem.

Igor Müller (portfoliomanažer, ING AM)

Vzhledem k odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů se dá očekávat další pokles v následujících měsících, hlavně v tomto regionu. Medvědí trh v našem regionu neočekávám vzhledem k zlepšujícím se makrodatům v Evropě a v zemích střední a východní Evropy.

David Brzek (makléř, Fio banka)

Nemyslím si, že by na amerických trzích byl přechod do medvědího trhu na pořadu dne. Přes aktuální pokles jsme nadále v relativní blízkosti historických maxim a k propadu o 20 % je ještě daleko. Domnívám se, že indexy mohou v následujících týdnech oslabit ještě o 3 až 5 %, ale tam bych očekával významnější podporu a opětovné výraznější vstupování investorů do pozic.

Petr Hlinomaz (analytik, BH Securities)

Obecně by trhu prospěla celková korekce alespoň o 10 až 15 %, ale v nejbližších měsících je docela pravděpodobné spíše přešlapování na místě, možná pokles v řádu několika málo jednotek procent.

Trh potřebuje více makroekonomických dat, aby dokázal zhodnotit, zda se naplní očekávání ekonomického růstu, nebo zda je ohroženo. Představy ekonomického růstu se ale investoři nechtějí vzdát. Je možné, že se trhy v USA a Evropě začnou vyvíjet odlišně - zatímco v USA je oživení viditelné, v Evropě zatím příliš ne.

Jiří Šimara (analytik, CYRRUS)

Nepředpokládám, že akciové trhy čeká pád do medvědího teritoria. Současné poklesy vnímám spíše jako korekci silných zisků z loňského roku, kdy americké akcie posílily takřka o 30 %. Proti hlubšímu propadu mluví zejména velmi slušná ekonomická situace v USA, rostoucí zisky firem a nízké politické riziko v eurozóně.

Ve výhledu na letošní rok předpokládáme pokračující růst akciových trhů, zejména těch v USA a západní Evropě. Růst by to ovšem měl být v porovnání s loňskem spíše mírný, přičemž je vyšší pravděpodobnost výskytu krátkodobých korekcí.

Vít Jedlička (analytik, Colosseum)

Současná korekce zatím ani neprorazila růstový kanál, který americké akcie vytvořily během posledních dvou let. Technicky je tedy možné, že budou akciové indexy dále růst.

Komerční banky v USA disponují 2,5 bilionu dolarů, které získaly díky kvantitativnímu uvolňování a které mají uložené u Fedu. Během prosince Fed od bank nakoupil cenné papíry v hodnotě 97 miliard dolarů, ale rezervy bank uložené u Fedu se snížily o 92 miliard dolarů. To znamená, že komerční banky během prosince vypustily na trhy okolo 189 miliard dolarů. V lednu se situace změnila. Fed pomocí kvantitativního uvolňování vypustil na trhy 74 miliard dolarů, ale banky zvýšily své rezervy o 145 miliard dolarů. To znamená, že na trh nejenže nedodaly peníze získané od Fedu, ale naopak z něj během ledna okolo 70 miliard stáhly.

Pro obnovení růstu na akciových trzích by bylo nutné, aby se tato bilance v příštích týdnech dostala opět do kladných čísel. Bez obnovení důvěry komerčních bank je další růst akciových trhů nepravděpodobný.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst