Chamtivost je dobrá: 17 století historie rozšířené ekonomické myšlenky
|

Chamtivost je dobrá: 17 století historie rozšířené ekonomické myšlenky

"Člověk, který je obchodníkem, se přízni Boha těší pouze zřídka, pokud vůbec někdy," řekl svatý Jeroným, který žil před zhruba 17 staletími. Tak daleko sahá předsudek, který říká, že je život obchodníků z duchovního hlediska prázdnou schránkou, jelikož tito lidé neusilují o nic jiného než o vlastní prospěch a finanční zisk. Ještě ve 13. století byla podle Tomáše Akvinského chamtivost (jindy označována též jako lakomství) jedním ze sedmi smrtelných hříchů. Od té doby se ale mnohé změnilo a chamtivost dostala zcela jiný rozměr.

Ekonomika Kapitalismus Historie

Na začátku 18. století zasadil všem dosavadním slovům o trestuhodnosti chamtivosti a touhy po majetku obrovskou ránu nizozemský filozof a politický ekonom Bernard Mandeville, který v roce 1705 publikoval svoji Bajku o včelách. V tomto značně kontroverzním díle, které je dodnes vnímáno jako výsměch všem prosazovaným ctnostem, Mandeville vyslovil názor, že hnacím motorem pokroku není nic jiného než touha jedince po osobním prospěchu.

Druhým v pořadí, kdo se postavil za projevy chamtivosti, byl v 18. století skotský filozof a zakladatel moderní ekonomie Adam Smith. Ten jako vůbec první přišel s pojmem "neviditelná ruka trhu", který v knize Bohatství národů vysvětlil tak, že každý jedinec, který sleduje své osobní zájmy, zároveň podporuje pokrok a blahobyt celé společnosti. Jeho názor byl založen na přesvědčení, že lidé, kteří se snaží maximalizovat své zisky, nevědomě přispívají i k maximalizaci zisků celé společnosti, jelikož souhrnné zisky společnosti jsou tvořeny pouze a jen zisky jednotlivců.

Chamtivost a sobectví nejsou totéž

Zcela nový rozměr dal slovu chamtivost krátce poté Smithův přítel, známý americký státník, diplomat a filantrop Benjamin Franklin. Muž, který pocházel z chudých poměrů, se vypracoval z vyučeného knihaře a knihkupce až v jednoho z nejuznávanějších Američanů své doby a člověka respektovaného nejen v USA. Franklin se za své bohatství, které nebylo malé, nikdy nestyděl. Neměl proč. Jen díky své píli totiž mohl ve 42 letech opustit svět velkého byznysu a naplno se začít věnovat dobročinným aktivitám, které Spojené státy nasměrovaly ke skutečně demokratickému uspořádání a významně se podílely na konstituování moderní americké vědy a kultury. Franklin i jeho nástupci se zasloužili o to, že kapitalisté přestali být viděni jako pouzí vykořisťovatelé svého okolí.

"Když se pozorně podíváme na ekonomicky uvažujícího jedince, nemůžeme o něm v žádném případě říci, že by byl sobecký," řekl na konci 19. století vlivný britský ekonom Alfred Marshall. "V prvé řadě je takový člověk tvrdě pracujícím jedincem, který své soukromé bohatství uchovává pro dobro ostatních," pokračoval. "Láska k penězům může mít nekonečné množství důvodů, přičemž většina z nich nemá se sobeckým pohledem na svět nic společného."

Na začátku 20. století na scénu přišel Angličan John Maynard Keynes, který na základě pozitivního ekonomického vývoje v USA i Evropě odvážně odhadl, že by se svět konečného řešení v otázce "boje o ekonomické přežití" mohl dočkat již v roce 2030. K lidské chamtivosti byl nicméně velmi kritický a neváhal ji označit za "něco nechutně morbidního a patologicky kriminálního". Podle Keynese ztrácí člověk vedený chamtivostí schopnost vidět věci v jejich reálné podobě, což vede k jeho sebedestrukci. A rozšíří-li se tato "nákaza" do celé společnosti, hrozí její úplný zánik.

Keynesovo radikální odmítání osobních zájmů jedince bylo dokonce tak silné, že se ze společnosti prakticky úplně vytratili stoupenci názorů Smithe a Marshalla. Jediným obecně přijímaným postojem byl ten, který říkal, že chamtivost je pro moderní ekonomiku obrovskou hrozbou. "Pokud má soukromý sektor přežít, je nezbytné, aby se řízení velkých podniků stalo neutrální a čistě technokratickou záležitostí a aby reflektovalo zájmy všech společenských skupin a s nimi se spravedlivě dělilo o všechny zisky," napsali v roce 1932 ve společné knize The Modern Corporation and Private Property americký diplomat a právník Adolf Augustus Berle a americký ekonom Gardiner Means.

Proti jejich názoru se nicméně důrazně ohradil známý rakouský ekonom, politolog a ministr financí Josef Alois Schumpeter, který označil kapitalismus za "tvořivě ničení" a tvrdil, že o ekonomickém vývoji nerozhoduje management jednotlivých podniků, nýbrž nahodilé inovace společností, které samovolně vyvěrají z vnitřní podstaty kapitalismu.

Greed is good, chamtivost je dobrá

Individuální ekonomické zájmy se ve Spojených státech na scénu znovu dostaly v 60. a 70. letech 20. století, a to především z důvodu obav před rozšířením socialistického uvažování z východu starého kontinentu. Namísto kolektivního řízení podniků bylo najednou preferováno vnímání firem coby souborů jednotlivců s úkolem plnit přání akcionářů, jejichž hlavní a jedinou motivací byla Keynesova "patologicky kriminální" láska k penězům. A jak postupoval čas, stala se chamtivost zcela přirozenou a široce tolerovanou součástí soukromého sektoru. Dividendy, akciové opce nebo platy závislé na výkonnosti podniků vytvořily standard, proti kterému si nikdo nedovolil protestovat.

"Chamtivost je dobrá. Chci, abyste to věděli. Chamtivost je zdravá. Můžete být chamtiví a nemít výčitky svědomí," řekl v květnu 1986 při příležitosti předávání diplomů absolventům Kalifornské univerzity v Berkeley americký burzovní obchodník Ivan Boesky. Nedlouho poté byl Boesky odsouzen k zaplacení pokuty 100 milionů dolarů a třem a půl roku vězení za insider trading. Jeho legendární slova o chamtivosti se mimo jiné stala jedním z hlavních inspiračních zdrojů filmu Wall Street, ve kterém je v projevu k akcionářům skomírající společnosti Teldar Paper přednesl Gordon Gekko v podání Michaela Douglase.

Chamtivost za posledních několik století urazila pořádný kus cesty. Některé epochy ji striktně odsuzovaly, jiné ji naopak považovaly za nenahraditelný prostředek ekonomického a společenského vývoje. Ani dnes, na začátku 21. století, nelze říci, že byl pohled na chamtivost zcela jednotný. Slova Ivana Boeskyho v některých lidech stále budí pohoršení, v jiných naopak obdiv. Lidstvo se totiž již od svého vzniku nachází ve značně paradoxní situaci. Zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že chamtivost a sobectví jsou coby lidské vlastnosti jednoznačně negativní, na druhou stranu ale nelze než potvrdit, že to jsou právě tyto dva povahové rysy, jež náš svět posunuly o obrovský kus dopředu.

Zdroj: TheAtlantic
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko