Co musíte ráno vědět (30. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (30. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo na evropských a amerických trzích, čím se snaží Nokia bez divize na výrobu mobilních telefonů přilákat investory a jak to vypadá, když v Kataru při projížďce na velbloudovi dostanete hlad? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý den před koncem zasedání FOMC zdražily. Twitter ale v after-marketu po výsledcích až -10 %

Americké akciové trhy v úterý pokračovaly v oživování z propadu z konce minulého týdne a jejich indexy dále mírně rostly. Náladu na Wall Street podpořily solidní výsledky některých firem, zejména farmaceutické společnosti Merck a telekomunikačního operátora Sprint. Makrodata, která na trh během dne dorazila, byla mírně negativní - index cen domů S&P/Case-Shiller v únoru vzrostl meziročně o 12,9 % (odhad: +13 %, leden: +13,2 %) a spotřebitelská důvěra v USA v dubnu klesla na 82,3 bodu z 83,9 bodu v březnu. Investoři se nepouštěli do příliš riskantních obchodů, vyhlížejí totiž středeční rozhodnutí americké centrální banky ohledně další podoby měnové politiky. Očekává se, že banka po dvoudenním zasedání, které začalo v úterý, oznámí další snížení objemu programu odkupu aktiv o 10 miliard USD na 45 miliard USD. Index Dow posílil o 0,53 % na 16 535,27 bodu, širší S&P 500 přidal 0,48 % na 1 878,33 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,72 % na 4 103,54 bodu. Po závěru trhů reportovaly čtvrtletní hospodářské výsledky mikroblogovací sociální síť Twitter a internetová aukční síť eBay.

Připravuje se americká armáda na kolaps dolaru?

Posledních 20 let pořekadlo funguje: Sell in May and go away

2. Evropské akcie v úterý zdražily, technologický sektor našel podporu ve finské Nokii

Evropské akcie v úterý navázaly na příznivý pondělní vývoj a druhým dnem v řadě zdražily. Cenné papíry technologických firem podpořila finská Nokia, která po dokončení prodeje divize na výrobu mobilních telefonů do rukou amerického softwarového gigantu Microsoft ve snaze udržet si zájem investorů oznámila, že za loňský rok vyplatí mimořádnou dividendu a zahájí zpětný odkup vlastních akcií. Britský FTSE 100 přidal 1,04 %, německý DAX posílil o 1,46 % a francouzský CAC 40 přidal 0,83 %. Dařilo se všem sektorům s výjimkou odvětví průmyslové výroby. Největší zisky si připsaly stavební firmy, bankovní sektor a akcie z odvětví ropy a zemního plynu. Akcie Nokie na helsinské burze posílily o 2,92 % poté, co firma oznámila, že za loňský rok vyplatí miliardu eur na mimořádných dividendách a zahájí zpětný odkup vlastních akcií v hodnotě 1,25 miliardy eur. Společnost se těmito kroky snaží udržet investory, kteří by se od ní kvůli prodeji mobilní divize do rukou amerického Microsoftu mohli odklonit.

Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?

Slovinská krize 2.0: Na politické scéně to opět vře, v sázce je nastartované ozdravení

3. Pražská burza v úterý výrazně vzrostla a znovu se vrátila nad tisíc bodů

Index PX posílil o 1,31 % na 1 009,25 bodu. Největší zisky si připsaly akcie mediální společnosti CME. Ty v úvodu obchodování zdražovaly až o jedenáct procent poté, co se na trhu objevila zpráva, podle které údajně skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uvažuje ve spolupráci s Pavlem Tykačem o převzetí tuzemské televizní stanice Nova. Kellner s Tykačem ale svůj zájem o Novu nepotvrdili a akcie firmy CME, která je jejím vlastníkem, v průběhu dne většinu zisků odevzdaly a nakonec uzavřely "jen" se ziskem 3,66 % na 53,85 Kč. Dařilo se také cenným papírům sázkové kanceláře Fortuna, které zdražily o 2,74 % na 134,80 Kč, bankovní skupiny Erste Group Bank (+2,29 %), která ve středu před otevřením trhu zveřejní své čtvrtletní hospodářské výsledky, a pojišťovny VIG (+2,16 %). Pokles zaznamenaly pouze čtyři emise. Akcie likérky Stock zlevnily o 0,51 % na 98,40 Kč, cenné papíry uhelné společnosti NWR odepsaly 0,38 % na 12,95 Kč a mírně zlevnily také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,12 %) a telekomunikační firmy Telefónica C.R. (-0,07 %). V největším objemu se obchodovalo s akciemi energetické společnosti ČEZ, které posílily o 0,34 % na 592 korun. Generální ředitel firmy Daniel Beneš v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že rozhodnutí o ukončení tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín otevírá cestu akvizicím.

Erste Group Bank ve středu oznámí hospodářské výsledky za první kvartál. Analytici očekávají pokles úrokových výnosů

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Japonská centrální banka bude v noci na středu rozhodovat o podobě měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Země dále zveřejní dubnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (březen: 53,9 bodu), předběžné údaje o průmyslové výrobě (odhad březen: +7,2 % meziročně a +0,5 % meziměsíčně, únor: +7 % meziročně a -2,3 % meziměsíčně) a data o zahájené výstavbě (odhad březen: -2,9 % meziročně, únor: +1 %). Německo dopoledne přidá březnový vývoj maloobchodních tržeb (odhad: +1,6 % meziročně a -0,7 % meziměsíčně, únor: +2 % meziročně a +1,3 % meziměsíčně) a aktuální údaje o míře nezaměstnanosti (odhad duben: 6,7 %, březen: 6,7 %). Španělsko doplní odhad vývoje hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí letošního roku (konsenzus: +0,5 % meziročně a +0,4 % mezičtvrtletně, 4Q2013: -0,2 % meziročně a +0,2 % mezičtvrtletně) a po vzoru Německa i vývoj maloobchodních tržeb (odhad březen: -0,2 % meziročně, únor: -0,5 % meziročně). Pozadu nezůstane ani eurozóna, která na trhy pošle netrpělivě očekávaný předběžný index spotřebitelských cen (odhad duben: +0,3 % meziměsíčně, březen: -0,2 % meziměsíčně). Ten zveřejní také Itálie (odhad duben: +0,5 % meziročně i meziměsíčně, březen: +0,3 % meziročně a +2,1 % meziměsíčně), která přidá ještě index výrobních cen (odhad březen: -1,3 % meziročně, únor: -1,4 % meziročně) a březnovou nezaměstnanost (odhad: 13 %, únor: 13 %). Ve Spojených státech odpoledne společnost ADP zveřejní počet nových pracovních míst v soukromém sektoru (odhad duben: +210 tisíc, březen: +191,4 tisíce) a investoři budou pozorně sledovat také čísla o vývoji amerického HDP v prvním čtvrtletí (odhad: +1,1 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +2,6 % mezičtvrtletně), index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad duben: 56,9 bodu, březen: 55,9 bodu), výdaje na osobní spotřebu (odhad Q1: +1,4 % mezičtvrtletně, 4Q2013: +1,1 % mezičtvrtletně) a pravidelné týdenní zprávy o zásobách ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Největší pozornost se ale bude soustředit na druhý den zasedání americké centrální banky, která bude rozhodovat o výši úrokových sazeb (očekává se ponechání hlavní úrokové sazby na 0,25 %) a další podobě programu kvantitativního uvolňování (všeobecně se očekává další snížení objemu programu odkupu aktiv o 10 miliard USD na 45 miliard USD). Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Výsledky svého hospodaření zveřejní v Evropě a Americe například BNP Paribas, Air France-KLM, Daimler, Total, Royal Dutch Shell, Time Warner, Yelp nebo Barrick Gold. Kdo dále zveřejní výsledky svého hospodaření a jak jsou nastaveny odhady analytiků, naleznete ZDE.

Živo bude také na pražské burze. Hospodářské výsledky za první tři měsíce letošního roku ráno zveřejní Erste Group Bank, společnost Pegas Nonwovens na trh pošle auditované hospodářské výsledky za rok 2013 a stejně jako ČEZ i výroční zprávu. Koná se také valná hromada Komerční banky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Orco prodá podíl v divizi Orco Germany za 55 milionů eur

Česko-lucemburská developerská společnost Orco Property Group se dohodla, že prodá 108 milionů akcií, které vlastní v divizi Orco Germany, za 55 milionů eur. Oznámila to v úterý podle agentury Reuters firma. Získané peníze použije na financování převzetí úvěrů spojených s varšavským projektem Złota. "Oproti původnímu záměru získat k financování tohoto převzetí překlenovací úvěr si (Orco Property Group) zajistí finance pomocí prodeje části svých nejlikvidnějších aktiv," uvedla firma. Nezveřejnila však totožnost kupce akcií divize Orco Germany.

6. Španělská míra nezaměstnanosti opět roste. Mezikvartálně se zvýšila o 0,2 procentního bodu

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se v průběhu tří měsíců končících březnem zvýšila na 25,93 % z 25,73 % v předchozím čtvrtletí. Španělsko tak zůstává zemí s druhou nejvyšší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii. Růst se očekával, přesto by mohl ukazovat na příliš slabé oživení španělské ekonomiky. Španělský premiér Mariano Rajoy měsíc před volbami do Evropského parlamentu a rok před národními volbami odmítá zvýšit pružnost trhu práce poté, co se v prvním roce svého funkčního období zasadil o to, aby propouštění a najímání zaměstnanců bylo snadnější. Jeho vláda cílí na procentní růst HDP v letošním roce, který by měl trhu práce pomoci, a to po 1,2% propadu ekonomiky v loňském roce.

7. Chtěji Kellner a Tykač vlastnit Novu? Analytici při současných cenách o obchodu pochybují, akcie CME posilují, PPF zájem popírá

Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají o koupi mediální skupiny CME, která mimo jiné ovládá televizi Nova, píše Mladá fronta Dnes. CME vlastní kromě ČR televize i v dalších pěti zemích. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají. Kellner s Tykačem svůj zájem o CME nepotvrdili. Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny. Cena by se podle MfD mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.

8. EY: Důvěra českých manažerů v ekonomiku roste

Zatímco důvěra v globální ekonomiku se za uplynulý rok zvýšila jen nepatrně, domácí ekonomika si podle českých manažerů vede lépe. Na 40 % oslovených českých manažerů míní, že domácí ekonomická situace se zlepšuje, zatímco před rokem zastávala tento názor pouze čtvrtina manažerů. Vyplývá to z Barometru investiční důvěry, tradičního průzkumu poradenské firmy EY, kterého se v únoru a březnu zúčastnilo přes 1 600 vedoucích pracovníků firem ze 48 zemí celého světa včetně 48 generálních a finančních ředitelů z České republiky.

9. Beneš (ČEZ): Ukončení nukleárního projektu otevírá dveře možným akvizicím. Zájem bychom měli o aktiva společnosti Vattenfall v Německu nebo o Slovenské Elektrárne

Rozhodnutí energetické společnosti ČEZ o ukončení tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín otevírá cestu akvizicím. Agentuře Bloomberg to řekl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Za zajímavá aktiva označil společnosti Vatenfall v Německu a Slovenské Elektrárne, jež nyní patří italské firmě Enel. Možnosti nákupu aktiv se podle šéfa ČEZ nabízejí také v Polsku. V Česku naopak tempo investování v následujících několika letech ochladne. "Největší chybou v historii společnosti bylo, že jsme nezrealizovali koupi společnosti Slovenské Elektrárne. Kdyby se to bývalo podařilo, ČEZ by dnes byl v naprosto odlišné pozici. Pokud by tato aktiva byla na prodej, zahájíme intenzivní jednání," řekl Beneš.

10. Bahrajn, spojenec USA, podepsal s Ruskem dohodu o investiční spolupráci. Moskva ale rozhazuje sítě i na další strany

Státní investiční fondy Bahrajnu a Ruska v úterý podepsaly dohodu o investiční spolupráci. Krok Bahrajnu, který je spojencem USA, podle agentury Reuters ukazuje, že západní sankce proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi ostatní země od hospodářské spolupráce s Moskvou neodrazují. Moskva si navíc hledá řadu (staro)nových přátel. S Čínou například na konci května plánuje společné vojenské námořní cvičení, s Íránem jedná o investici v hodnotě okolo 10 miliard USD do termálních a vodních elektráren a přenosové sítě, ve hře je i export elektřiny přímo z Ruska do Íránu. Západu ruský prezident Vladimir Putin v úterý vzkázal, že pokud budou pokračovat sankce namířené proti lidem z jeho okolí i některým firmám (zatím ne těm nejdůležitějším), zváží největší země na světě, zda i napříště budou vítány zahraniční společnosti ve velkých energetických projektech na území Ruska.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Cheeseburger, prosím. S sebou.

Katarského komika Hamada al-Amariho nedávno napadlo, že by nemuselo být špatné, kdyby si pro svůj oblíbený cheeseburger dojel místo autem na velbloudovi. Obsluha u okénka Burger King drive thru byla nejdříve docela překvapená, a tak raději zavolala manažera prodejny. Ten ale objednávku bez mrknutí oka vyřídil. Ještě se prý později se svým stylovým zákazníkem na památku vyfotil.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating