Burzovní kalendář 16. 6. - 20. 6. 2014
|

Burzovní kalendář 16. 6. - 20. 6. 2014

Hlavní událostí týdne bude zasedání americké centrální banky. V Evropě i USA vyjdou čísla o inflaci, v Německu bude zveřejněn index ekonomické nálady ZEW.

Investiční a ekonomický výhled

16/6 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad duben: 15 bodů, květen: 19 bodů)

16/6 Průmyslová výroba (odhad květen meziměsíčně: +0,5 %, duben meziměsíčně: -0,6 %)

16/6 Index cen domů NAHB (odhad červen: 47 bodů, květen: 45 bodů)

17/6 Index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,3 %, odhad květen meziročně: +2 %, duben: +2 %)

17/6 Započatá výstavba (odhad květen: 1,04 milionu, duben: 1,072 milionu)

17/6 Vydaná stavební povolení (odhad květen: 1,06 milionu, duben: 1,08 milionu)

18/6 Běžný účet platební bilance za 1Q2014 (odhad: -97 miliard USD, předchozí: 81,1 miliardy USD)

18/6 Zasedání FOMC (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 %, omezení měsíčních nákupů aktiv o 10 miliard USD na celkových 35 miliard USD, z toho 20 miliard USD státní dluhopisy a 15 miliard USD hypoteční cenné papíry)

19/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc, předchozí: 317 tisíc)

19/6 Index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červen: 14 bodů, květen: 15,4 bodu)

20/6 Quadruple Witching (vypršení opcí na indexy a akcie a futures na indexy a akcie)

Americké akcie přerušily několikatýdenní růstovou sérii a v uplynulém týdnu oslabily. Za celý týden Dow klesl o 0,88 %, S&P 500 ztratil 0,68 % a Nasdaq odevzdal čtvrt procenta.

"Index S&P 500 se téměř po třech týdnech růstu dostal do fáze konsolidace. V pondělí ještě intradenně vystoupal nad 1 955 bodů, ale v závěru obchodování většinu zisku vrátil a uzavřel na 1 951. V úterý jsme se po delší době nepodívali na nová historická maxima. K žádnému většímu poklesu nedošlo a zdá se, že býci jsou pevně v sedle. Střednědobý výhled zůstává býčí. Trh je i přes mírný pokles v překoupené fázi. Případná korekce by neměla mít dlouhého trvání a zřejmě bude využitá jako příležitost k nákupům," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři opět upřou pozornost na centrální banky, konkrétně na Fed, který bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Očekává se, že banka opět sníží tempo odkupu dluhopisů. Mnohem zajímavější ale bude komentář šéfky Fedu Janet Yellenové k dalším krokům centrální banky, především k případnému zvýšení úrokových sazeb.

Investoři i proto budou bedlivě sledovat makroekonomická čísla, především údaje o inflaci, které budou zveřejněny v úterý, pondělní průmyslovou výrobu a započatou výstavbu a vydaná stavební povolení.

Do popředí po krátké pauze vstoupila geopolitika. Tentokrát nejde ani tak o Ukrajinu, ale o Irák, kde vzbouřenci sympatizující s Al-Káidou postupují na Bagdád. "Fundamentální čísla z ekonomiky jsou dobrá. Trh je však nervózní z toho, co se děje v Iráku, a z rostoucích cen ropy," říká Jim Russell z U.S. Bank Wealth Management.

Prezident Barack Obama se snaží najít řešení krize a nevyloučil žádnou formu pomoci irácké vládě. Později se však Bílý dům nechal slyšet, že vojáky do Iráku nepošle. Cena ropy kvůli bojům v Iráku vzrostla nejvýše od září 2013. "Existují obavy, že další růst cen ropy, které jsou už tak vysoko, zpomalí útraty spotřebitelů," říká Mark Luschini z investiční firmy Janney Montgomery Scott.

Podle agentury Reuters by se však v týdnu mělo dařit zbrojařským a ropným firmám. "Investoři se snaží určit, jakým akciím by další válka v Iráku prospěla. První na řadě jsou defenzivní sektory, hlavně ten zbrojařský. Pokud budou investoři kvůli Iráku stále nervóznější, budou z toho těžit ropné akcie," říká Kate Warne, která působí jako investiční stratég ve firmě Edward Jones.

Do ceny akcií zbrojařských firem jsou navíc započítány škrty v americkém rozpočtu na obranu. Ty se však zřejmě kvůli krizi na Ukrajině a bojům v Iráku jen tak neuskuteční.

Kromě toho vnímají investoři citlivě také celkové ocenění trhu. Ten se po dosažení nových rekordů na počátku týdne obchoduje na 16,4násobku zisků, v únoru to byl 12,8násobek.

Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují
Americký akciový index S&P 500 se od začátku roku pohyboval na dohled průměrné cílové ceny stratégů z Wall Street. "Sell in May" se ale nekonalo, úvod června je plný rekordů, a tak se některé významné banky se svými výhledy do konce roku dostaly pod aktuální cenu. To by nemělo zůstat bez povšimnutí.
Proč (ne)mít strach z indexu strachu
Index volatility VIX, přezdívaný také index strachu, klesá na předkrizová minima. Na první pohled se zdá, že investoři jsou ohledně dalšího vývoje trhů klidní. Ale co nám vlastně index VIX říká?
Jak správně oceňovat akcie? Záleží na oboru podnikání firmy i hospodářském cyklu
Většina investorů chápe, že je při investičním rozhodování velmi důležité oceňování akcií. Jenže už se neshodnou, jakou techniku k určení správné valuace zvolit. Nejpopulárnější strategií je oceňování podle ukazatele P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii). Podle analýzy Goldman Sachs je však potřeba volit správnou strategii podle toho, z jakého je oceňovaná firma sektoru a v jaké fázi hospodářského cyklu se nachází.
Tržní éra Velkého šílenství je tady
Na trzích už investoři zažili leccos. Ve 30. letech zápolili s Velkou depresí, od 80. let si užívali Velkého zklidnění trhu, aby pak opět trpěli Velkou recesí. Nyní panuje díky centrálním bankám Velké šílenství. Důkazem toho je pohled na vývoj evropských dluhopisů v posledních 200 letech.
Rosenberg: 10 důvodů, proč americká ekonomika v žádném případě neskončí v recesi
Investor a stratég David Rosenberg z Gluskin Sheff dal dohromady deset podmínek, jejichž splnění bude znamenat recesi americké ekonomiky. V současnosti však není splněna ani jedna z nich. Rosenberg proto tvrdí, že pravděpodobnost vzniku recese v USA je 0 %.

Evropa

16/6 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: -0,1 %, duben: +0,2 %, odhad květen meziročně: +0,5 %)

17/6 Spojené království - index spotřebitelských cen (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, duben: +0,4 %, odhad květen meziročně: +1,7 %, duben: +1,8 %)

17/6 Spojené království - index výrobních cen (odhad květen meziměsíčně: +0,1 %, duben: 0 %, odhad květen meziročně: +0,7 %, duben: +0,6 %)

17/6 Německo - index ekonomické nálady ZEW (odhad červen současná situace: 62,1 bodu, květen: 62,1 bodu, odhad červen ekonomické očekávání: 35 bodů, květen: 33,1 bodu)

18/6 Spojené království - zápis ze zasedání Bank of England

19/6 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad květen: -0,5 % meziměsíčně a +4,3 % meziročně, duben: +1,3 % a +6,9 %)

20/6 Německo - index výrobních cen (odhad květen: 0 % meziměsíčně a -0,7 % meziročně, duben: -0,1 % a -0,9 %)

Evropské akcie v uplynulém týdnu ztrácely. Za celý týden britský FTSE 100 ztratil 1,17 %, francouzský CAC 40 0,83 % a německý DAX 0,74 %.

Kromě geopolitické situace hýbou evropskými trhy především centrální banky. Poté, co ECB první červnový týden snížila úroky a oznámila další opatření na podporu ekonomiky, vystoupil šéf britské Bank of England s opačnou rétorikou. Úrokové sazby ve Spojeném království by mohly začít růst dříve, než trh aktuálně předpokládá. "O termínu prý probíhají intenzivní jednání a už se pomalu začíná rýsovat první shoda," řekl guvernér britské centrální banky Mark Carney.

O úmyslech centrální banky ve Spojeném království by více mohl napovědět ve středu zveřejňovaný záznam z jejího jednání. Kromě toho bude ve Spojeném království v úterý zveřejněna inflace a ve čtvrtek maloobchodní tržby.

Čísla o inflaci za květen oznámí v pondělí i eurozóna. Investoři pozorně sledují jakékoli náznaky dalších kroků ECB ohledně měnové politiky. Minulý týden přitom dva centrální bankéři naznačili další uvolnění měnové politiky. "Evropská centrální banka byla na svém posledním zasedání připravena představit další opatření v boji proti nízké inflaci, která by mohla mít negativní vliv na cenovou stabilitu v eurozóně," prohlásil v úterý šéf finské centrální banky a člen rady guvernérů ECB Erkki Liikanen. Že Evropská centrální banka má prostor pro další snížení své základní úrokové sazby, a to až těsně k nulové hodnotě, novinářům v úterý řekl člen Rady guvernérů ECB a šéf slovenské centrální banky Jozef Makúch.

K tomu se přidala ještě německá kancléřka Angela Merkelová, když prohlásila, že rozhodnutí Evropské centrální banky snížit úrokové sazby a podpořit ekonomiku měnové unie dalšími kroky ukazuje, že krize v eurozóně ještě zcela neskončila.

Na opatření oznámená ECB se v úterý snesla vlna kritiky ze strany německého think tanku ZEW. Clemens Fuest z mannheimské instituce, známé především díky indexu ekonomického sentimentu, projevil obavy ohledně růstu cen aktiv a v rozhovoru pro deník Handelsblatt nařkl centrální banku z vytváření nebezpečných bublin. Právě ZEW zveřejní v týdnu index ekonomické nálady v Německu.

A co čeká od třetího červnového týdne makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Graf, který potěší všechny odpůrce fiskálního utahování
Pamatujete si ještě na rok 2010, kdy začala diskuze, zda si země zasažené recesí mají cestu k prosperitě prospořit? Většina států začala škrtat. Jaký to však mělo efekt? Následující graf ukazuje, že příliš pozitivní ne.
Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?
Ano, jednou se evropské akcie prodávat začnou. Načasovat obchodní příkazy tak, abyste se strefili do obratu trendu, není dost dobře možné. Ale až se jednou ECB "uklidní", může být pozdě.
Bezpečný evropský přístav, který drží navzdory ekonomickému protivětru
V exkluzivním rozhovoru pro Investiční web dánský profesor na School of Economics and Management při Aarhuské univerzitě Torben Andersen rozebíral postavení skandinávských států. Podle něj tyto země sice nejsou imunní vůči krizím, umí na ně ale pružně reagovat. První otázka Romana Chlupatého z Investičního webu se týkala Švédska a Dánska. O nich někteří experti tvrdí, že se nad nimi pomalu stahují mračna a že budou mít problémy. Jak pravděpodobné to podle Andersena je?
Podaří se snížením sazeb oživit evropskou ekonomiku? A jak si stojí ta česká?
ECB minulý čtvrtek oznámila snížení sazeb a zavedení zvláštních programů, s jejichž pomocí chce napumpovat peníze do ekonomiky. Zafunguje tato munice v boji proti možné deflaci a se zpomalením ekonomiky eurozóny? To byla úvodní otázka na Miroslava Frayera, analytika z Komerční banky, v pondělním vysílání pořadu Investice ZET.

Asie

18/6 Japonsko - zápis ze zasedání centrální banky

18/6 Japonsko - obchodní bilance

Česká republika

16/6 Fortuna - poslední obchodní den s nárokem na dividendu

16/6 Pegas Nonwovens - valná hromada

16/6 Index výrobních cen (odhad květen: +0,1 % meziměsíčně a +0,1 % meziročně, duben: 0 % a -0,3 %)

16/6 Exportní a importní ceny

Akcie na pražské burze za uplynulý týden zlevnily o 0,36 % na 1 032,8 bodu indexu PX. Největší ztráty zaznamenaly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, nejvíce posílily akcie Komerční banky.

"Po třech týdnech solidního růstu akciových trhů se v uplynulém týdnu dostavila korekce. Pouze na začátku týdne pokračovaly akciové trhy v krátkém navyšování rekordních úrovní. Nervozitu na trhy pak přinesla nečekaně rychlá vnitřní destabilizace Iráku. Americké i západoevropské trhy odepsaly za týden mezi 0,6 až 1,0 %. Pražská burza, na rozdíl například od polské či maďarské burzy, nekopírovala negativní náladu plně," uvedl analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Hvězdou obchodování na pražské burze se v týdnu stala Komerční banka, která si bez podstatných zpráv připsala 2,5 % na 4 730 Kč. Na druhém konci spektra se titulem, který nejvíce zaostal, stala pojišťovna VIG. Ta ztratila 4,2 % na 1 046 Kč. Důvodem je obchodování bez dividendy.

Zajímavé bylo dění kolem energetické společnosti ČEZ, respektive kolem případné dostavby dalších jaderných zdrojů. "Osobně se domnívám, že pravděpodobně příští rok dojde k rozhodnutí, které případně skutečně povede k vypsání nového jaderného tendru," řekl předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. Podle něj existují varianty dostavby jednoho nebo dvou bloků Temelína nebo dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. ČEZ vzápětí oznámil, že žádný nový tendr v současnosti nepřipravuje. Podle člena představenstva Ladislava Štěpánka však je možné uvažovat o dostavbě Dukovan, ale jen když projekt podpoří stát.

Česká Telefónica bude mít od července nového šéfa. Luise Malvida nahradí Tomáš Budník. Na akcie Telefóniky C.R. vydaly nové doporučení analytici z Erste. Označují je stále za dobrý dividendový příběh. Shrnutí reportu najdete ZDE.

Nový týden nebude nijak zvlášť bohatý na události. V pondělí se naposledy s dividendou 0,22 EUR na akcii obchodují akcie Fortuny. Stejný den pořádá valnou hromadu Pegas Nonwovens. Schvalovat bude třeba možnost vydat nové akcie.

Z makročísel budou taktéž v pondělí zveřejněny index cen výrobců a vývozní a dovozní ceny.

NWR: (Ne)čistá sázka na ceny uhlí
Společnost NWR oznámila detaily restrukturalizace, kterou ale ještě musejí schválit akcionáři. Spekuluje se, že ji nepodpoří a de facto nechají firmu zkrachovat. Sázka na NWR je tak na jedné straně spekulací na její přežití, a na druhé straně vírou v budoucí růst cen uhlí. Riziko je tak velice vysoké, shodují se Jiří Hrabal, portofliomanažer z ING IM, a Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS. Na Investičním fóru v Praze o uhelné firmě mluvili před zveřejněním detailů restrukturalizace.
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny hned tak neporostou
Co všechno má vliv na ceny elektřiny a jak důležitou roli hrají emisní povolenky? Nejen o tom na květnovém Investičním fóru mluvil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Nechal nahlédnout i pod pokličku plánů a mechanismů zajištění největší české energetiky.
CME: Sázka na cenu, kterou jednou zaplatí Time Warner
CME, na pražské burze známá pod označením CETV, do jejíhož portfolia patří i televize Nova, má před sebou podle Petra Bártka z České spořitelny ještě zhruba tři roky fungování. V roce 2017 jsou totiž splatné dluhopisy za téměř 900 milionů USD. V tu dobu firmu s největší pravděpodobností převezme Time Warner, která je již nyní největším akcionářem CME. Lukáš Vácha, obchodní ředitel společnosti Conseq, by akcie CETV k nákupu nedoporučoval.
Čtyři konkrétní akciové tipy z Prahy a regionální sázka pro ty, kdo se nebojí Drákuly
Nedávné Investiční fórum o pražské burze nakonec nebylo jen o investování na českém trhu. Jiří Hrabal z ING IM investorům doporučuje podívat se trochu dál na východ, Martin Urban z brokerjetu ČS doplňuje čtyři investiční možnosti pro ty, kdo chtějí s menší, nebo naopak velice významnou měrou rizika zůstat na burzovním parketu v Rybné ulici.
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
před hodinou

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
před hodinou

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
před hodinou

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
před hodinou

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice
Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI
09:28

Po konci pondělní seance dojde k převážení indexů MSCI

Po konci pondělního obchodování dojde k převážení indexů MSCI. Philip Morris ČR bude přidán do indexu MSCI Small Cap...
Indexy Akcie ČR Emerging Markets
Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst
09:24

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 zruší 15 % pracovních míst

Nizozemská banka ABN AMRO do roku 2024 propustí asi 3 000 lidí, což je zhruba 15 % zaměstnanců. Čelí déletrvající...
PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna
09:18

PFNonwovens oznámila odložení valné hromady na 8. ledna

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens oznámil odložení své valné hromady o měsíc na 8. ledna 2021. Hlavním bodem...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum…
08:12

Kryptoměny obnovily růst, bitcoin se vrátil nad 18 500 USD a ethereum nad 580 USD

Kurzy kryptoměn po propadu z druhé poloviny minulého týdne opět rostou. Kurz bitcoinu se vrátil nad 18 500 USD a kurz...
Kryptoměny Bitcoin
Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři…
07:37

Aktivita v čínských továrnách vzrostla v listopadu nejrychleji za tři roky

Aktivita v čínských továrnách rostla v listopadu nejrychleji za tři roky a také růst v sektoru služeb se dostal na...
Čína Asijská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Global jedná o koupi IHS Markit za zhruba 44 miliard USD
06:26

S&P Global jedná o koupi IHS Markit za zhruba 44 miliard USD

Poskytovatel finančních informací a analýz S&P Global je v pokročilé fázi jednání o koupi společnosti IHS Markit za...
Americké akcie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí