Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let
|

Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let

Na finančním trhu se to prognostiky jen hemží. Většinou oplývají buď extrémním sklonem k optimismu, nebo naopak k pesimismu. Právě kvůli tomu téměř žádný z nich nepředpověděl finanční krizi. Když ale vypukla, otočili o 180 stupňů a katastrofu viděli za každým rohem. Akciové trhy si to přitom v té době namířily na cestu k novým maximům.

Krize Názory analytiků Investiční a ekonomický výhled

Nejlepší z nejlepších:

1. Robert Shiller: Splasknutí bubliny natřikrát

Všechno vypadalo v polovině 90. let růžově, když začal světu vládnout nový fenomén zvaný World Wide Web. Dělal z lidí milionáře a miliardáře rychleji, než byste stihli říci dotcom. Ekonom z Yalu Robert Shiller ale už ve své slavné knize Irrational Exuberance z roku 2000 správně "větřil", že Pets.com spolu se zbytkem digitálního Divokého západu čeká kolaps. O pět let později připravil druhé vydání knihy s předpovědí znehodnocení nemovitostí. Do třetice, v roce 2007 upřesnil predikci kolapsu amerického realitního trhu následovaného finanční panikou. V roce 2013 se dočkal Nobelovy ceny za ekonomii.

2. Meredith Whitney: Samá toxická aktiva v Citi

Na začátku finanční krize byla Whitney jen málo známou analytičkou ve společnosti Oppenheimer. V době, kdy se bankovní kolaps rozvinul do plné síly, se stala superstar Wall Street. Po té holce, co nakonec otevřela vlastní firmu, byla velká poptávka. Během podzimu 2007 totiž prohlásila, že by Citigroup měla snížit dividendu, aby se vypořádala s miliardami ztrát z toxických aktiv. Své výroky doplnila pesimistickými predikcemi týkajícími se bank a ekonomiky. Jakmile kolaps na trhu nekvalitních hypoték a největší zpomalení ekonomiky od dob Velké deprese propukly, stala se Whitney mediální hvězdou.

3. Nouriel Roubini: Nevyhnutelný krach trhu s nekvalitními hypotékami

V projevu k MMF v září 2006 varoval Dr. Zkáza před blížícím se krachem trhu. "V současnosti se obávám, že splasknutí nemovitostní bubliny, jaké jsme zatím nikdy nezažili, způsobí rozsáhlejší problémy bankovního systému. Začne to finančními institucemi poskytujícími subprime hypotéky, které se již potýkají s problémy kvůli růstu nesplácení úvěrů a bankroty. Pak se problémy přelijí do ostatních bank a finančních institucí po celých Spojených státech." Když se ale podíváme na chybovost Roubiniho předpovědí, rozhodně to nebude nízké číslo. Nicméně stejný osud postihne většinu takovýchto finančnických superstar.

4. Elaine Garzarelli: Černá vize

Přestože to už je 27 let, neměla by tato dáma v ohlédnutí se za historií moderní prognostiky chybět. V době rally akciového trhu v roce 1987 byste pesimistickou predikci našli jen u jediného investičního doporučení z Wall Street. Jeho autorkou byla analytička Elaine Garzarelli, která tehdy pracovala pro Shearson Lehman Brothers. Považovala trh nadhodnocený o 35 % a měla velmi špatný pocit z jeho vyhlídek.

V pozdějším rozhovoru pro Fortune vylíčila, jak nesvá se cítila z velké pozornosti, kterou jí média po zveřejnění legendární predikce předcházející Černému pondělí věnovala. "Několik týdnů nato jsem publikovala negativní komentář a trh ten samý den spadl o 120 bodů. Ve Wall Street Journal napsali, že jsem pohnula trhem já. To už na mě bylo příliš mnoho pozornosti a tlaku. Ani tak ale krach nezměnil způsob, jakým se dívám na trhy. Dodalo mi to sebevědomí, že indikátory, o které se opírám, jsou vypovídající a že se jich mohu držet."

Traduje se, že se Garzarelli stáhla do ústraní poté, co opustila Lehman Brothers začátkem 90. let. Není to ale pravda. Pokračovala v řízení společnosti spravující aktiva a prezentovala dále své předpovědi, tentokrát (správně) optimistické.

5. John Paulson: Největší obchod

Paulsonovu sázku proti hypotéčnímu trhu zvěčnil až Gregory Zuckerman v roce 2010 v knize The Greatest Trade Ever. Přestože Paulson nebyl ve svém skepticismu ohledně nekvalitních hypoték osamocen, jeho 15miliardová kořist z tohoto obchodu ho proslavila.

Komu dalšímu se s predikcemi dařilo?

  • Mark Haines ze CNBC předpověděl dno trhu v březnu 2009.
  • George Soros v roce 1992 shortoval britskou libru.
  • Peter Schiff předpověděl finanční krizi v roce 2006.
  • David Tepper se svou "Tepper Rally" na CNBC začal v září 2010 (důvěřovat Fedu se v tomto případě vyplatilo).

Nejhorší z nejhorších:

1. I Whitney se často plete

Whitney si mnohdy užívala více slávy, než by si zasloužila. Dokonce i během svých nejlepších dní ke konci první dekády nového tisíciletí se umisťovala na spodních příčkách v žebříčku úspěšnosti akciových analytiků podle Fortune. V roce 2007 na 1 205. místě z celkových 1 919 a v první polovině roku 2008 na 919. místě z 1 917. Všechny ty oslavy jejího predikčního talentu se nakonec ukázaly jako přehnané. Koncem roku 2010 byla hostem show na CNBC, kde dluhopisovému trhu vzkazovala, že 50 až 100 defaultů municipálních dluhopisů způsobí ztráty v řádu stovek miliard, což okamžitě zahýbe trhy. Nakonec se ukázalo, že obava byla neopodstatněná.

V své dosti přehlížené knize z roku 2013 Fate of the States: The New Geography of American Prosperity protestovala proti tomu, aby se její jméno stalo synonymem pro katastrofy. Toho podle všeho docílila - nyní je její jméno synonymem pro hodně nepovedené predikce.

2. Cohen: Krize? Jaká?

Málokomu z tržních expertů se podařilo předpovědět finanční krizi. Těžko byste ale asi hledali tak významnou osobnost v oboru, jakou byla analytička Abby Joseph Cohen, která šéfovala strategiím Goldman Sachs. Cohenová stanovila přehnaně optimistickou cílovou cenu 1 675 bodů pro index S&P 500 do konce roku 2008. Neviděla, jak se jí vše hroutí před očima. Akciový trh skončil na 903,25 bodu, což představovalo 37% propad a 46% odchylku od cílové ceny Cohenové. Ten samý rok ji Goldman Sachs vyměnili za Davida Kostina a přesunuli ji na pozici senior investičního stratéga, takže má šanci na nápravu reputace.

3. Helikoptéra Ben

Šéf Fedu Ben Bernanke je nyní s programy kvantitativního uvolňování považován skoro za zachránce světa, ale jeho přehlédnutí nebezpečnosti nekvalitních hypoték jednoznačně prohloubilo tržní debakl. V projevu 28. března 2007 dokázal, jak daleko může popírání blížící se krize dojít. "Přestože neklid na trhu s nekvalitními hypotékami způsobil vážné finanční problémy jednotlivcům a rodinám, důsledky pro vývoj nemovitostního trhu jako celku jsou méně patrné," vysvětlil Bernanke. "Dopady problémů s nekvalitními hypotékami na ekonomiku a finanční trhy by již měly být započítány. Zejména hypotéky kvalitních dlužníků a hypotéky s fixní sazbou všech druhů dlužníků nadále podávají dobrý výkon s nízkými podíly delikvence."

Výrok se záhy ukázal jako tragicky krátkozraký. Fed nakonec musel s ministerstvem financí spustit bilionové záchranné programy pro sektory finančnictví, pojišťovnictví nebo automobilového průmyslu, které usnadnily oživení (ač ukrutně pomalé), jež pokračuje dodnes.

Kdo další se "sekl"?

  • Charles W. Kadlec: Index Dow měl vystoupat do roku 2020 na 100 000 bodů podle jeho knihy z roku 1999. Ale Kadlec má ještě 6 let čas.
  • Marc Faber, Peter Schiff a další zarytí medvědi bojují proti trhu po celou dobu rally od minim z března 2009.
  • Whitney Tilson s predikcí z roku 2004, že Google bude pro investory velkým zklamáním.
Zdroj: CNBC
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
před 26 minutami

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
před hodinou

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna