Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let
|

Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let

Na finančním trhu se to prognostiky jen hemží. Většinou oplývají buď extrémním sklonem k optimismu, nebo naopak k pesimismu. Právě kvůli tomu téměř žádný z nich nepředpověděl finanční krizi. Když ale vypukla, otočili o 180 stupňů a katastrofu viděli za každým rohem. Akciové trhy si to přitom v té době namířily na cestu k novým maximům.

Krize Názory analytiků Investiční a ekonomický výhled

Nejlepší z nejlepších:

1. Robert Shiller: Splasknutí bubliny natřikrát

Všechno vypadalo v polovině 90. let růžově, když začal světu vládnout nový fenomén zvaný World Wide Web. Dělal z lidí milionáře a miliardáře rychleji, než byste stihli říci dotcom. Ekonom z Yalu Robert Shiller ale už ve své slavné knize Irrational Exuberance z roku 2000 správně "větřil", že Pets.com spolu se zbytkem digitálního Divokého západu čeká kolaps. O pět let později připravil druhé vydání knihy s předpovědí znehodnocení nemovitostí. Do třetice, v roce 2007 upřesnil predikci kolapsu amerického realitního trhu následovaného finanční panikou. V roce 2013 se dočkal Nobelovy ceny za ekonomii.

2. Meredith Whitney: Samá toxická aktiva v Citi

Na začátku finanční krize byla Whitney jen málo známou analytičkou ve společnosti Oppenheimer. V době, kdy se bankovní kolaps rozvinul do plné síly, se stala superstar Wall Street. Po té holce, co nakonec otevřela vlastní firmu, byla velká poptávka. Během podzimu 2007 totiž prohlásila, že by Citigroup měla snížit dividendu, aby se vypořádala s miliardami ztrát z toxických aktiv. Své výroky doplnila pesimistickými predikcemi týkajícími se bank a ekonomiky. Jakmile kolaps na trhu nekvalitních hypoték a největší zpomalení ekonomiky od dob Velké deprese propukly, stala se Whitney mediální hvězdou.

3. Nouriel Roubini: Nevyhnutelný krach trhu s nekvalitními hypotékami

V projevu k MMF v září 2006 varoval Dr. Zkáza před blížícím se krachem trhu. "V současnosti se obávám, že splasknutí nemovitostní bubliny, jaké jsme zatím nikdy nezažili, způsobí rozsáhlejší problémy bankovního systému. Začne to finančními institucemi poskytujícími subprime hypotéky, které se již potýkají s problémy kvůli růstu nesplácení úvěrů a bankroty. Pak se problémy přelijí do ostatních bank a finančních institucí po celých Spojených státech." Když se ale podíváme na chybovost Roubiniho předpovědí, rozhodně to nebude nízké číslo. Nicméně stejný osud postihne většinu takovýchto finančnických superstar.

4. Elaine Garzarelli: Černá vize

Přestože to už je 27 let, neměla by tato dáma v ohlédnutí se za historií moderní prognostiky chybět. V době rally akciového trhu v roce 1987 byste pesimistickou predikci našli jen u jediného investičního doporučení z Wall Street. Jeho autorkou byla analytička Elaine Garzarelli, která tehdy pracovala pro Shearson Lehman Brothers. Považovala trh nadhodnocený o 35 % a měla velmi špatný pocit z jeho vyhlídek.

V pozdějším rozhovoru pro Fortune vylíčila, jak nesvá se cítila z velké pozornosti, kterou jí média po zveřejnění legendární predikce předcházející Černému pondělí věnovala. "Několik týdnů nato jsem publikovala negativní komentář a trh ten samý den spadl o 120 bodů. Ve Wall Street Journal napsali, že jsem pohnula trhem já. To už na mě bylo příliš mnoho pozornosti a tlaku. Ani tak ale krach nezměnil způsob, jakým se dívám na trhy. Dodalo mi to sebevědomí, že indikátory, o které se opírám, jsou vypovídající a že se jich mohu držet."

Traduje se, že se Garzarelli stáhla do ústraní poté, co opustila Lehman Brothers začátkem 90. let. Není to ale pravda. Pokračovala v řízení společnosti spravující aktiva a prezentovala dále své předpovědi, tentokrát (správně) optimistické.

5. John Paulson: Největší obchod

Paulsonovu sázku proti hypotéčnímu trhu zvěčnil až Gregory Zuckerman v roce 2010 v knize The Greatest Trade Ever. Přestože Paulson nebyl ve svém skepticismu ohledně nekvalitních hypoték osamocen, jeho 15miliardová kořist z tohoto obchodu ho proslavila.

Komu dalšímu se s predikcemi dařilo?

  • Mark Haines ze CNBC předpověděl dno trhu v březnu 2009.
  • George Soros v roce 1992 shortoval britskou libru.
  • Peter Schiff předpověděl finanční krizi v roce 2006.
  • David Tepper se svou "Tepper Rally" na CNBC začal v září 2010 (důvěřovat Fedu se v tomto případě vyplatilo).

Nejhorší z nejhorších:

1. I Whitney se často plete

Whitney si mnohdy užívala více slávy, než by si zasloužila. Dokonce i během svých nejlepších dní ke konci první dekády nového tisíciletí se umisťovala na spodních příčkách v žebříčku úspěšnosti akciových analytiků podle Fortune. V roce 2007 na 1 205. místě z celkových 1 919 a v první polovině roku 2008 na 919. místě z 1 917. Všechny ty oslavy jejího predikčního talentu se nakonec ukázaly jako přehnané. Koncem roku 2010 byla hostem show na CNBC, kde dluhopisovému trhu vzkazovala, že 50 až 100 defaultů municipálních dluhopisů způsobí ztráty v řádu stovek miliard, což okamžitě zahýbe trhy. Nakonec se ukázalo, že obava byla neopodstatněná.

V své dosti přehlížené knize z roku 2013 Fate of the States: The New Geography of American Prosperity protestovala proti tomu, aby se její jméno stalo synonymem pro katastrofy. Toho podle všeho docílila - nyní je její jméno synonymem pro hodně nepovedené predikce.

2. Cohen: Krize? Jaká?

Málokomu z tržních expertů se podařilo předpovědět finanční krizi. Těžko byste ale asi hledali tak významnou osobnost v oboru, jakou byla analytička Abby Joseph Cohen, která šéfovala strategiím Goldman Sachs. Cohenová stanovila přehnaně optimistickou cílovou cenu 1 675 bodů pro index S&P 500 do konce roku 2008. Neviděla, jak se jí vše hroutí před očima. Akciový trh skončil na 903,25 bodu, což představovalo 37% propad a 46% odchylku od cílové ceny Cohenové. Ten samý rok ji Goldman Sachs vyměnili za Davida Kostina a přesunuli ji na pozici senior investičního stratéga, takže má šanci na nápravu reputace.

3. Helikoptéra Ben

Šéf Fedu Ben Bernanke je nyní s programy kvantitativního uvolňování považován skoro za zachránce světa, ale jeho přehlédnutí nebezpečnosti nekvalitních hypoték jednoznačně prohloubilo tržní debakl. V projevu 28. března 2007 dokázal, jak daleko může popírání blížící se krize dojít. "Přestože neklid na trhu s nekvalitními hypotékami způsobil vážné finanční problémy jednotlivcům a rodinám, důsledky pro vývoj nemovitostního trhu jako celku jsou méně patrné," vysvětlil Bernanke. "Dopady problémů s nekvalitními hypotékami na ekonomiku a finanční trhy by již měly být započítány. Zejména hypotéky kvalitních dlužníků a hypotéky s fixní sazbou všech druhů dlužníků nadále podávají dobrý výkon s nízkými podíly delikvence."

Výrok se záhy ukázal jako tragicky krátkozraký. Fed nakonec musel s ministerstvem financí spustit bilionové záchranné programy pro sektory finančnictví, pojišťovnictví nebo automobilového průmyslu, které usnadnily oživení (ač ukrutně pomalé), jež pokračuje dodnes.

Kdo další se "sekl"?

  • Charles W. Kadlec: Index Dow měl vystoupat do roku 2020 na 100 000 bodů podle jeho knihy z roku 1999. Ale Kadlec má ještě 6 let čas.
  • Marc Faber, Peter Schiff a další zarytí medvědi bojují proti trhu po celou dobu rally od minim z března 2009.
  • Whitney Tilson s predikcí z roku 2004, že Google bude pro investory velkým zklamáním.
Zdroj: CNBC
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR