Co musíte ráno vědět (31. července)
|

Co musíte ráno vědět (31. července)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě a Americe, jak na tom ve druhém čtvrtletí bylo americké hospodářství a jak to vypadá, když se na večírku potkají Orlando Bloom a Justin Bieber? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu dále omezit odkupy dluhopisů uzavřely smíšeně

Americké akcie po nečekaně vysokém růstu HDP v 2Q2014 nejprve zdražovaly, postupně však začaly indexy ztrácet. Dvě hodiny před koncem obchodování si investoři vyslechli očekávané rozhodnutí Fedu o dalším omezení odkupu dluhopisů. FOMC zachoval holubičí tón, investoři však přesto spekulují, že by úroky mohla centrální banka začít zvedat dříve. Index Dow nakonec klesl o 0,19 % na 16 880,36 bodu, S&P 500 posílil o 0,01 % na 1 970,07 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,45 % na 4 462,90 bodu. Důležitou událostí bylo rozhodnutí FOMC omezit odkupy dluhopisů o dalších 10 miliard USD. Fed také zopakoval, že i po ukončení QE bude držet úroky nízké delší dobu. Měnový výbor americké centrální banky uvedl, že z dostupných informací vyplývá, že se výkonnost americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zvedla. Pozitivní vývoj lze podle zveřejněného dokumentu sledovat také na americkém trhu práce. Současně ale výbor upozornil, že jsou v ekonomice stále patrné některé problémy, které je potřeba překonat.

Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

Slovo bublina se rekordně nadužívá. Je to snad problém pro trhy?

2. Evropské akcie ve středu v obavách z dopadů nových protiruských sankcí oslabily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Nejistota investorů pramenila z nových protiruských sankcí, na nichž se představitelé Evropské unie údajně dohodli již v úterý. Obchodníci zatím nevědí, zda nebude mít zákaz vývozu některého zboží z Evropy do Ruska výrazně negativní vliv také na evropské hospodářství, jež je s ruskou ekonomikou provázáno více než třeba hospodářství USA, které sankce proti Rusku taktéž zpřísnily. Britský FTSE 100 klesl o 0,50 %, německý DAX odepsal 0,62 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,22 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,67 % na 3 169,23 bodu. Nejvíce klesly sektor ropy a zemního plynu, cenné papíry z odvětví stavebnictví a akcie ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak technologickému odvětví, sektoru zdravotnictví a akciím bank.

Co všechno mohou trhům a ekonomice způsobit sankce uvalené na Rusko? Investoři se jim smějí

Nick Beecroft (Saxo Bank): Přichází čas stáhnout se do bezpečí

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, akcie CETV po výsledcích +10 %

Index PX vzrostl o 0,03 % na 961,79 bodu. Nejvíce zdražily cenné papíry mediální společnosti CETV, jejichž cena vzrostla po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí o 10,05 % na 56,40 Kč. Přes procento přidaly také akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic (+1,55 %) a přes půl procenta si připsaly před výsledky cenné papíry Erste Group Bank (+0,75 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+0,51 %), která potvrdila po zavření trhu jednání o odkupu podílu ve firmě majitelem Kofoly Enterprise Investors. Nedařilo se naopak akciím uhelné společnosti NWR, které zlevnily o 3,75 % na 3,85 Kč, energetického podniku ČEZ, jejichž cena klesla o procento na 591,90 Kč, nebo Komerční banky (-0,78 %) a tabákové firmy Philip Morris ČR (-0,71 %).

Výsledková sezóna na pražské burze naplno začíná. Jaká čísla čekat od Erste, Komerční banky a O2 Czech Republic?

Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek zveřejní údaje o započaté výstavbě (odhad červen: meziročně -11,5 %, květen: -15 %) a stavebních zakázkách (květen: meziročně +13,7 %). Spojené království přidá národní index cen domů (odhad červenec: meziročně +11,3 % a meziměsíčně +0,5 %, červen: meziročně +11,8 % a meziměsíčně +1 %), Francie údaje o spotřebitelských výdajích (odhad červen: +0,1 %, květen: +1 %) a výrobních cenách (odhad červen: -0,1 %, květen: -0,5 %), Řecko statistiku o maloobchodních tržbách (duben: meziročně +7,3 %) a Itálie index spotřebitelských cen (odhad červenec meziročně: +1,2 %, červen: +0,3 %), index výrobních cen (odhad červen meziročně: -1,4 %, květen -1,4 %) a celkovou míru nezaměstnanosti (odhad červen: 12,6 %, květen: 12,6 %). Většinu pozornosti však na sebe dopoledne strhnou německé údaje o vývoji celkové míry nezaměstnanosti (odhad červenec: 6,7 %, červen: 6,7 %) a maloobchodních tržbách (odhad červen: meziročně +0,8 % a meziměsíčně +1 %, květen: meziročně +1,9 % a meziměsíčně -0,6 %), zpráva o vývoji inflace v eurozóně (předběžný údaj; odhad červenec: +0,5 % meziročně, červen: +0,5 %) a v případě eurozóny ještě stejně jako v případě Německa údaje o celkové míře nezaměstnanosti (odhad červen: 11,6 %, květen: 11,6 %). ČNB zveřejní své rozhodnutí ohledně nastavení úrokových sazeb (odhad: ponechání hlavní úrokové sazby na 0,05 %). Ze spojených států na trhy odpoledne dorazí zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu (odhad: 305 tisíc nových, předchozí: 284 tisíc nových) a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad červenec: 63,2 bodu, červen: 62,6 bodu). Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě například BNP Paribas, Siemens, AstraZeneca nebo Telefónica, ve Spojených státech se přidají ConocoPhillips, ExxonMobil, MasterCard, T-Mobile US, LinkedIn či Tesla Motors. Seznam firem, které zveřejní výsledky svého hospodaření, a jejich odhady si můžete prohlédnout ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME hospodařila ve 2Q2014 se ztrátou 52,5 milionu USD, tržby vzrostly na 204,9 milionu USD

Na úrovni čisté ztráty sice majitelka TV Nova zklamala, čekala se nižší ztráta kolem 11 milionů USD, na úrovni zisku OIBDA ale firma naopak překonala odhady, když zisk OIBDA meziročně vzrostl na 41,6 milionu USD (odhad 35 milionů USD). Tržby CME meziročně vzrostly o 16,7 % na 204,9 milionu USD.

6. Raiffeisenbank i Komerční banka zlepšily odhad růstu ekonomiky

Analytici tuzemské Raiffeisenbank počítají letos s růstem ekonomiky o 2,6 % a příští rok o 2,4 %. Růst ekonomiky bude přitom tažen nejen exportem, ale i spotřebou domácností a vlády. Vyplývá to z prognózy, kterou banka představila v úterý. Komerční banka pak ve své prognóze, publikované taktéž v úterý, pro letošek očekává růst hrubého domácího produktu o 2,9 % a příští rok o 3,3 %. Obě banky odhad růstu zlepšily. "Výkonnost české ekonomiky na počátku roku překonala očekávání. Růst ekonomiky přitom čerpá ze všech zdrojů, za zmínku stojí mimo jiné i pozitivní vývoj v segmentu malých a středních podniků," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

7. Britští regulátoři připravují zákon, který by nepoctivé obchodníky mohl připravit až o sedm let staré bonusy

Britské úřady připravují opatření, na jehož konci by se nad hlavami některých obchodníků bank působících ve Spojeném království mohl začít vznášet obrovský vykřičník. Připravovaná opatření počítají s tím, že by obchodníci, u nichž se prokáže, že svými aktivitami porušili platné zákony či regulatorní nařízení, museli vracet své finanční odměny vyplacené až před sedmi lety. Odpovědnost za své chování by podle regulátorů měli nést výhradně sami obchodníci, nikoli banky, pro které pracují. Pokud budou tato opatření schválena, vejdou v platnost v roce 2015. Podle odborníků se v takovém případě bude jednat o jedno z nejpřísnějších pravidel napříč globálními finančními trhy.

8. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí prudce oživila, propad za 1Q2014 byl nečekaně revidován z 2,9 % na 2,1 %

Americká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí expandovala výrazně více, než se čekalo. Hrubý domácí produkt Spojených států v období od dubna do června vzrostl o 4 %. Čekal se přitom jen 3% růst. Spotřebitelské výdaje, které se na americkém HDP podílejí téměř dvěma třetinami, ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostly o 2,3 % (odhad: +2 %, 1Q2014: +1,4 %). Potvrdila se tak očekávání, že ekonomika USA po slabém úvodu roku zasaženém extrémně nepříznivým počasím vystřelí prudce nahoru.

9. EU: Evropské pobočky ruských bank od peněz neodstřihneme

Dceřiné společnosti ruských bank působící na evropských trzích si na nich dále budou moci půjčovat. Získané peníze však nesmí poslat zpět do Ruska svým matkám. S odvoláním na nejmenovaného představitele EU to ve středu uvedla zpravodajská agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Orlando Bloom a Justin Bieber si na Ibize vjeli do vlasů

Dva kohouti na jednom smetišti si tak podle přítomných vyřizovali účty spojené se svými bývalými partnerkami. Traduje se, že kanadská popová hvězdička, se kterou údajně bývalá Bloomova žena Miranda Kerr po jednom z koncertů zažila víc než jen letmý pozdrav, byla tou poslední kapkou, která zapříčinila rozvod hvězdného páru. A aby toho nebylo málo, Bloomovi zase padla do oka Selena Gomez, bývalá přítelkyně kanadského zpěváka. To, že incidentu přihlížela i věčná průšvihářka Paris Hilton, je tak již jen sladkou třešničkou na vrcholu pomyslného bulvárního dortu.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus