Ignorujte ty, kteří milují Apple, i ty, kteří ho nenávidí. Akcie firmy jsou tak jako tak dobrá koupě
|

Ignorujte ty, kteří milují Apple, i ty, kteří ho nenávidí. Akcie firmy jsou tak jako tak dobrá koupě

Rozhodnutí koupit, prodat, či držet akcie Applu by nemělo mít nic společného a tím, zda máte (rádi) iPhone nebo iPad. Apple má prostě co nabídnout.

Technologie Akciové tipy Apple Investiční tipy

Zdá se, že diskuze o akciích Applu se často smrskne na spor o to, zda jsou lepší výrobku Applu, nebo ty, které používají operační systém Android. Ale málo se mluví o tom podstatném. Apple trvale zvyšuje tržby díky loajálním fanouškům svých produktů.

Analytik z Credit Suisse Kulbinder Garcha uvedl, že iSlužby zajistí Applu stálý příjem z 800 milionů široké základny instalovaných produktů. Zvyky spotřebitelů se mění, stahování hudby ustupuje ziskovějšímu streamování. Apple přesto ve 2Q2014 zvýšil příjmy z iTunes a souvisejících služeb meziročně o 12 % na 4,49 miliardy USD.

Tržby z produktů jako iPhone nebo iPad dále rostou. Přestože Apple ztrácí tržní podíl, roste celý trh. Jen těžko to chápat jako argument proti akciím Applu.

Ty minulý týden oslabovaly kvůli zprávě, že skandál s fotkami a videy nahých celebrit vznikl prolomením bezpečnosti služby iCloud. To vypadá jako nákupní příležitost. Ale i předtím byly akcie Apple dobrou dlouhodobou investicí.

Letos Apple na burze posílil o více než 20 % a za pět let o více než 300 % (S&P 500 jen +120 %). Akcie se obchodují na 14,1násobku odhadovaných zisků za rok 2015, index S&P 500 je v průměru "dražší" (15,1násobek).

Applu se podařilo v posledních pěti kvartálech výrazně překonat odhady trhu. Zisk na akcii vyskočil v posledním čtvrtletí prudce o 20 %, protože firma odkupy akcií snížila o 6 % jejich množství v oběhu.

Ti, kteří Apple odmítají, rádi kritizují novou politiku zpětných odkupů a vyplácení dividend. To ale žene zisk na akcii výše a v ceně akcií se to bude dále projevovat.

Volné cash flow z posledních 4 kvartálů měl Apple 47,83 miliardy USD. Během stejné doby odkoupil akcie za 32,91 miliardy a 11,07 miliardy USD vyplatil na dividendách.

V úterý večer Apple představuje nové produkty. Pro akcie to bude velmi zajímavý týden. Pro denní obchodníky je to otázka, zda vydělají, nebo prodělají hodně peněz, ale pro investory, kteří chtějí držet akcie Applu dlouhodobě, je trend v každém případě příznivý. Růst zisku na akcii v kombinaci s nízkou valuací může v příštích letech vyhnat cenu akcií Applu ještě výše.

Zdroj: MarketWatch