10 věcí, kterými se investoři nechlubí
|

10 věcí, kterými se investoři nechlubí

Někteří investoři mají pocit, že mají investování na háku. Většina z nich přitom dělá na trhu školácké chyby. Americká agentura Gallup prezentovala výsledky svého průzkumu finančního chování investorů. Závěry jsou velmi znepokojivé.

Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování

1. Finanční negramotnost

Ze studie Financial Industry Regulatory Authority z roku 2012 vyplynulo, že průměrný Američan zodpoví 2,9 z 5 základních finančních otázek v rámci okruhů, jako jsou riziko, inflace, úrokové sazby nebo hypotéky (jen 14 % zodpovědělo všech 5 otázek správně).

Průměrný drobný investor nesleduje tržní zpravodajství. Ve chvíli, kdy neví, co se na trhu děje, se ale může jen těžko správně rozhodovat ohledně peněz. V roce 2013 vrostl index S&P 500 o 30 %. Když agentura Gallup mezi respondenty zjišťovala, jaký názor mají na aktuální výkonnost trhu, jen 7 % vědělo o rally, ke které na trhu dochází, a 30 % odhadovalo, že jde trh do strany nebo padá.

2. Přehnaná aktivita

Za posledních 30 let dosáhly akcie z S&P 500 podle průzkumu Dalbar celkového výnosu 11,1 % ročně. Průměrný investor do amerických akciových fondů ale ve stejném období vydělal jen 3,69 % ročně. Proč fondoví investoři nedosáhli lepších výsledků? Jejich výnosy jim "žraly" poplatky. U amerických fondů byla podle Morningstar průměrná nákladovost 1,23 % (u akciových fondů to bylo 1,21 %, u alternativních výše 1,92 %).

Nedostatečný výkon lze také připisovat chování investorů, kteří nakupují a prodávají zbytečně často ve snaze "chytit" módní akcie nebo fondy. Je ale potřeba mít na paměti, že pokaždé, když nakupujete nebo prodáváte akcii, platíte poplatky. Tyto náklady postupně ukrajují z výnosů.

Transakční poplatky už v současnosti zdaleka nemusejí být tak vysoké jako dříve. Mnohé renomované společnosti poskytující finanční služby, například Fidelity Investments, dnes představují aplikace, které obchodování zjednodušují na úroveň zasílání textových zpráv. Někdy dokonce poskytují tyto služby zdarma.

Studie však dokazují, že časté obchodování i přes nižší poplatky stále koreluje se špatnou výkonností. Proč tedy zbytečně hazardovat se svým majetkem? Usnadnění investování znamená další problém - když provedení obchodu obnáší jen několik snadných úkonů (otevřít aplikaci a zmáčknout tlačítko), mají investoři tendenci nakupovat a prodávat na základě momentálních pohnutek, ne promyšlené strategie.

3. Pečlivě ukryté poplatky

S penzijním a životním pojištěním, prostřednictvím nichž si lidé spoří na penzi, je spojeno mnoho poplatků. Investoři si jich většinou ani nejsou vědomi, protože jsou poplatky a provize komplikovaně skryté. Někteří investoři se snaží omezit své náklady volbou on-line produktů nebo pasivní strategie s automatickými brokery. Další výhodou světa internetu je možnost porovnat si nákladovost jednotlivých fondů přes různé internetové srovnávače a kalkulačky.

4. Bezmezná důvěra

Téměř 75 % investorů prozradilo v průzkumu Gallup, že při tvorbě finančního plánu vyhledávají profesionální radu. Obracejí se nejčastěji na investiční poradce nebo bankéře. Pozor na střet zájmů! Hledejte pouze důvěryhodné, certifikované osoby, které kladou na první místo zájmy klientů, ne ty své.

Makléři, kteří nakupují nebo prodávají cenné papíry, často sami sebe nazývají finančními poradci, i když podnikají podle jiných zákonů. Mohou to být "prachsprostí salesmani", kteří potřebují klientům vnutit produkty, z nichž mají nejvyšší provizi.

Investoři vyhledávající profesionální pomoc by se nejprve měli poradců a brokerů zeptat, jakým způsobem jsou placeni, a zamyslet se nad tím, jestli tento systém nemůže ovlivňovat jejich doporučení. Také stojí za to zeptat se jich, jaký je profil jejich typického klienta. Podobá se vám?

Ujistěte se, zda poradce nemá stinnou minulost, třeba podle referencí na internetu. Informace lze hledat třeba také u regulátora.

5. Podvody na investorech

Kolem 40 % problémů, které řešila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), byly podvody na drobných investorech. V mnoha z těchto případů se lidé nechali nalákat na nerealistické výnosy s minimem rizika. To je nejobvyklejší znak podvodu.

Jedna rada nad zlato od Jasona Dosse z asociace Public Investors Arbitration: "Nenakupujte všechno, co se prodává." Pokud nabídka zní až podezřele zajímavě, měl by se investor pídit po pověsti prodejce a žádat o více informací o produktu nebo je získat u regulátora.

6. Staří nerovná se automaticky moudrost

Když přijde na správu peněz, starší investoři mají jednu nevýhodu. Dokonce i zdraví lidé ve věku nad 65 let vykazují podle psychologů pokles "kognitivní funkce", která ovlivňuje finanční rozhodování. Odhalila to studie Proceedings of the National Academy of Sciences z roku 2013. Starší dospělí podle ní provádějí riskantnější a horší rozhodnutí než dospělí ve středním věku. Starší investoři také podle zjištění Finra o 34 % častěji přicházejí o peníze v investičních podvodech.

7. Strach investovat více

Akcie loni překonávaly historická maxima jako na běžícím pásu. Dow posílil o 7,5 % a S&P 500 se vyšplhal o 11,4 % výše. Mnoho Američanů ale na těchto ziscích neparticipovalo. Jen 54 % z nich podle dat Gallup vlastnilo loni akcie ve srovnání s 67 % na konci internetové bubliny v roce 2000.

Strach si investoři vypěstovali během dvou krachů akciového trhu od roku 2000. Po poslední finanční krizi mnoho investorů vyprodalo akcie a zmeškalo léta býčího trhu.

Přes 80 % investorů v průzkumu Gallup přiznalo, že jsou z investování do akcií nervózní. 36 % respondentů odpovědělo, že kdyby jim dal někdo dodatečných 10 tisíc USD, drželi by je v hotovosti. 41 % by dodatečné peníze nějak investovalo.

8. Příliš brzké čerpání peněz na důchod

Když investoři vyberou své penzijní úspory brzy, musejí se připravit na nevýhodné zdanění a další sankce. To platí v USA, i u nás se ale takový střadatel připraví o výhody složeného úročení. Někteří lidé dělají tu nejhorší chybu, že vybírají dlouhodobé úspory pro uspokojení bezprostředních potřeb.

9. Investování místo soutěže popularity na střední

Finanční média, sociální sítě a on-line fóra usnadňují investorům sdílet nápady ohledně skladby portfolia. Odborníci věří, že tato transparentnost přispívá ke zvýšené davové mentalitě investování, protože lidé nakupují a prodávají na základě obchodů svých známých. Například v roce 2008 vědci odhalili, že lidé ze stejné komunity společně synchronizovali akciové obchody.

Problém je, že davové investování může vést k nízkým výnosům. "Jsou situace, kdy slepý vede slepé," tvrdí Meir Statman, finanční profesor ze Santa Clara University, který dlouhodobě studuje investorské chování a je autorem knihy "Co investoři ve skutečnosti chtějí".

Někdy také přicházejí pochybné rady od celebrit ve finančních médiích. V jedné studii vědci zkoumali vývoj cen akcií téměř 7 tisíc firem poté, co se jejich šéfové objevili na CNBC. Zjistili, že investoři nakupovali akcie v den rozhovoru, což vytáhlo ceny rychle nahoru, ale v dalších obchodních dnech následoval většinou opětovný propad.

10. Boj o peníze

Když investice klesají na hodnotě, vede to ke ztrátám. Investoři pak musejí zatnout zuby a těžké období překonat. Takové je riziko investování. Nicméně investoři, kteří mají pocit, že se stali obětí podvodu, nejsou bezmocní. Pomocí stížnosti k regulátorovi či soudní žaloby lze zpravidla alespoň část ukradených prostředků vydobýt zpět. Nebojte se o své peníze nahlas přihlásit a vytrvale bojovat.

Zdroj: MarketWatch
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus