Co musíte ráno vědět (12. října)
|

Co musíte ráno vědět (12. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, kolik by mohl vynést vstup automobilky Ferrari na burzu a jak daleko jsou schopni zajít vlastenečtí Rusové? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie pátečním mírným vzestupem potvrdily nejlepší týden v roce 2015

Akcie ve Spojených státech v pátek dopoledne posilovaly a nakonec i přes několik zakolísání uzavřely seanci v mírném plusu. Pro index S&P 500 byl uplynulý týden nejlepší od loňského prosince. Investoři po zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru centrální banky USA sázejí na to, že se úroky v USA do konce letošního roku nebudou měnit. Index Dow uzavřel v pátek o 0,2 % silnější na 17 084,49 bodu, a udržel tak hladinu 17 tisíc bodů. S&P 500 zpevnil o 0,07 % na 2 014,89 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,41 % na 4 830,47 bodu. V plusu zakončilo seanci šest z deseti hlavních sektorů v čele se základními materiály a technologiemi, ztrácely naopak tituly z odvětví energetiky nebo financí. Index volatility VIX klesl o 1,95 % na 17,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,088 %. Za celý týden index Dow posílil o 3,72 %, S&P 500 přidal 3,26 % a Nasdaq Composite zpevnil (i díky obnovenému zájmu o biotechnologické tituly) o 2,61 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie vyrazily výše a pokořily důležitou hladinu odporu. Cestu k maximům mohou narušit Čína a výsledky firem

5 000 let úrokových sazeb v jednom grafu

2. Evropské akcie v pátek zdražily, index STOXX Europe 600 za týden stoupl nejprudším tempem od ledna

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu na trzích podpořilo holubičí vyznění zápisu ze zářijového zasedání americké centrální banky a další růst cen ropy. Index STOXX Europe 600 za týden stoupl dokonce nejprudším tempem od ledna. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,65 %, německý DAX připsal 1,04 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,54 %. STOXX Europe 600 uzavřel v pátek se ziskem 0,33 % na 362,82 bodu a od pondělí posílil o 4,3 %. Zápis ze zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve čtvrtek večer, naznačil, že americká centrální banka spíše nebude spěchat s dalším utahováním měnové politiky. Fed se prý ale zároveň neobává přelití slabosti ze světového do amerického hospodářství. Za celý týden FTSE 100 vzrostl o 4,67 %, DAX přidal 5,69 % a CAC 40 zpevnil o 5,42 %.

Bezpečný přístav je nejslabší od ledna. Trochu na hlavu, ale jen zdánlivě

Dieselgate: Ustojí Volkswagen krizi?

3. Pražská burza v pátek přidala procento, akcie O2 C.R. poskočily o více než 8 %, Za týden index PX připsal téměř 2 %

Index PX v pátek vzrostl o 1,09 % na 981,18 bodu a za celý týden přidal 1,8 %. Vítězem pátečního obchodování na pražské burze se staly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vyskočila o 8,41 % na 225,50 Kč. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) prodloužil operátorovi O2 Czech Republic licence na kmitočty pro mobilní sítě. O2 v pátek oznámila, že za období do října 2024 zaplatí 432 milionů Kč. Původně to mělo být 325 milionů Kč, částku ale jako nízkou napadal konkurenční operátor Vodafone. Dařilo se též akciím ČEZ, které připsaly 2,69 % a seanci zakončily na 496,80 Kč, a cenným papírům sázkové kanceláře Fortuna, jejichž cena vzrostla o více než tři procenta na 73,20 Kč. Zhruba procento připsaly akcie petrochemického podniku Unipetrol a tabákové firmy Philip Morris ČR a zhruba o půl procenta zpevnily akcie pojišťovnické skupiny VIG a likérky Stock Spirits. V mínusu skončilo jen pět titulů - akcie CETIN ztratily 0,58 %, akcie Komerční banky odepsaly 0,71 %, cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zlevnily o 0,49 %, akcie CETV klesly o 0,2 % a cena akcií Erste Group Bank klesla o 0,16 %. Z jednotlivých titulů za celý týden nejvíce posílily akcie skupiny VIG, nejvýrazněji zlevnily cenné papíry Pegasu Nonwovens.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Realita investičních realit aneb Komodity, na kterých nemůžete prodělat

Experti: Co čeká světovou (i českou) energetiku? A jak naše ekonomika reaguje na vývoj cen ropy?

4. Očekávané události

Pondělí bude z pohledu zveřejňovaných dat klidné. Francie odtajní výsledek běžného účtu a Portugalsko na trh pošle inflační statistiku. Burzy v Japonsku, Španělsku a Kanadě zůstanou zavřené a nevyjdou ani žádné americké údaje. S projevem nicméně vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a také guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika letos poroste podle EY o 4,3 %, v příštím roce růst HDP zpomalí na 2,6 %

Česká ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 4,3 %. V příštím roce by HDP měl vzrůst o 2,6 %. Ve zveřejněné prognóze to odhaduje poradenská společnost EY. Růst nad čtyři procenta letos očekávají i další finanční instituce. Česko by mělo růst rychleji než eurozóna, u které letos EY očekává růst o 1,6 % a příští rok o 1,8 %.

6. Vstup Ferrari na burzu by mohl vynést téměř 900 milionů dolarů

Italský výrobce sportovních automobilů Ferrari hodlá v rámci plánovaného vstupu na newyorskou burzu nabídnout investorům 17,2 milionu akcií v ceně 48 až 52 dolarů za kus. Prodej akcií by tak mohl vynést téměř 900 milionů dolarů. Vyplývá to z dokumentu, který automobilka zveřejnila. Podíl určený k prodeji odpovídá zhruba devíti procentům celkového akciového kapitálu podniku. Stanovené cenové rozpětí ohodnocuje celý podnik až na téměř deset miliard dolarů.

7. Světová banka chce "uprchlické" dluhopisy

Světová banka plánuje získat peníze na miliardové programy na pomoc uprchlíkům a zemím v krizových oblastech vydáním speciálních dluhopisů. Spolupracovat chce přitom s Islámskou rozvojovou bankou. Řekl to v sobotu prezident banky Jim Yong Kim. Mezi speciálními dluhopisy mají být i islámské dluhopisy, které jsou strukturované tak, aby byly v souladu s Koránem, který zakazuje účtování úroků. SB chce rovněž poskytovat nízkoúročené půjčky zemím, které se musejí potýkat s přílivem uprchlíků.

Berlín a Brusel prý kvůli uprchlické krizi zvažují solidární daň

8. Primární nabídka má ohodnotit italskou poštu na 9,8 miliardy eur, firma investory láká na dividendu

Primární nabídka akcií italské poštovní společnosti Poste Italiane by mohla ohodnotit firmu až na 9,8 miliardy eur. Primární nabídka akcií pošty bude jednou z největších privatizací v Itálii za poslední desetiletí a zisk z prodeje hodlá vláda použít na snížení dluhu.

9. V Berlíně demonstrovali desetitisíce lidí proti obchodní dohodě EU s USA

Do ulic Berlína v sobotu vyšly desetitisíce lidí protestující proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) a proti podobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). Podle pořadatelů akce do ulic vyšlo až 250 tisíc lidí, později bylo číslo sníženo na zhruba 150 tisíc.

10. Dubajská firma investuje 4,3 miliardy eur do rezortu v Bosně

Dubajská developerská společnost Buroj Property Development plánuje investovat 4,3 miliardy eur do výstavby luxusního turistického rezortu blízko Sarajeva. Podle agentury Reuters to bude největší zahraniční investice tohoto druhu v Bosně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruská firma tak touží po práci pro stát, že za ni zaplatí

Rusové jsou sice zvyklí na různé projevy vlastenectví a lísání se do přízně úřadů, nabídka, s níž nejmenovaná ruská firma vyhrála veřejnou soutěž na dohled na stavbu obytného domu ve městě Verchňaja Pyšma na Urale, ale dala pojmu vlastenectví nový rozměr. Společnost soutěž vyhrála s nabídkou -459 089,50 rublu. Firma tedy státu za možnost dohledu na stavbu zaplatí téměř 180 000 Kč.

Zadavatel nasadil vyvolávací cenu zakázky na stavební dozor na skoro 3,3 milionu rublů (asi 1,3 milionu Kč). Jedna z nabídek v dražbě se zastavila jen kousek nad nulou a dvě šly mnohem níže. Vítěz dokázal stlačit vyvolávací cenu o 114 %, poznamenal server Znak.com.

Jméno vítězné společnosti bohužel není známo, protože nabídky se do soutěže podávaly jen jako účastník číslo 1 až 14. Experti říkají, že vítěz buď velmi touží znepříjemnit život konkurentovi, který dotyčný dům staví, nebo dům staví společnost, kterou vítěz skrytě vlastní.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 27 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
16:25

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus