Bezpečný přístav je nejslabší od ledna. Trochu na hlavu, ale jen zdánlivě

Švýcarský frank pokračuje v mírném, ale stabilním oslabování a v polovině září se vůči euru dostal na nejslabší hodnotu od 15. ledna letošního roku, kdy Švýcarská národní banka přestala hájit kurz 1,2 EUR/CHF. Nyní se kurz pohybuje lehce pod hranicí 1,1.
Švýcarsko stagnuje, byť na vysoké úrovni
Odklon od udržování minimálního kurzu byl pro Švýcarsko šokovou terapií. Frank prudce posílil a společná evropská měna vůči němu na čas padla dokonce pod vzájemnou paritu. Vzhledem k odlišné konjunkturální dynamice Švýcarska a eurozóny však frank postupně oslabuje. Euro pravděpodobně brzy bude testovat hranici 1,1 franku.
Míry hospodářského růstu eurozóny zatím očekávaný boom nepotvrzují, německý motor ale zní tak hlasitě, že panuje předpoklad stále silnějšího a především kontinuálního růstu. Hospodářské signály z malé alpské republiky tak pozitivní nejsou. V srpnu zde letos poprvé vzrostla nezaměstnanost ze 3,1 % na 3,2 %. Hospodářský růst se v prvním pololetí zastavil.
Bezzubí bankéři
Není těžké uhodnout, že Švýcarsko nyní čelí dopadům uvolnění kurzu franku, které silně prodražilo švýcarské výrobky v zahraničí. Oslabení měny tedy působí ve prospěch hospodářství země. Pomáhá k němu také vyšší tendence k riziku na trzích.
Na posledním zasedání Švýcarská národní banka konstatovala, že je frank stále silně nadhodnocen. Potvrdila také negativní úrokovou sazbu -0,75 % a přítomnost na trhu, pokud by bylo potřeba zasáhnout proti nadměrnému zhodnocení měny a hrozbě hlubší deflace.
Poté, co centrální banka opustila svůj závazek udržování kurzu franku, jde spíše o povinnou rétoriku. Centrální bankéři nebyli schopni zabránit deflaci, která se letos odhaduje na 1,2 % a v příštím roce na 0,5 %. Pokud však eurozóna v příštích čtvrtletích naplní svůj potenciál, může se frank k euru dostat do více rovnovážného stavu, než v jakém je nyní.