Odešli, ale vrátili se jako bumerang: 11 legend mezi firemními šéfy
|

Odešli, ale vrátili se jako bumerang: 11 legend mezi firemními šéfy

Jack Dorsey je opět v čele Twitteru, zní nedávná zpráva. Zvládne vytáhnout sociální síť z problémů s pomalým růstem počtu uživatelů a malou atraktivitou pro inzerenty? Někteří bývalí šéfové povolaní zpět do svých firem svoji misi (vytáhnout byznys z bryndy) splnili, jiní selhali. Jaká je bilance posledních velkých comebacků?

Informační technologie Management Sociální sítě Byznys a podnikání Nejbohatší investoři a byznysmeni

James Surowiecki upozorňuje v novém vydání The New Yorker na studii, která odhaluje, že ziskovost firem řízených staronovými řediteli zpravidla mírně klesne. Předchozí studie dokonce neodhalily žádný rozdíl v dlouhodobé výkonnosti mezi firmami, které opětovně povolaly bývalého šéfa, a těmi, které najaly někoho nového. Jak tomu bylo v praxi?

Steve Jobs (Apple)

Steve Jobs odešel z Applu v roce 1985 po prohraném boji s Johnem Sculleym. V roce 2005 o tom napsal: "Ukázalo se, že vyhazov z Applu byla ta nejlepší věc, která mě mohla potkat. Tíhu nutnosti udržet úspěch nahradila lehkost začátečníka, který si nemůže být ničím jistý. Osvobodilo mě to a umožnilo vstoupit do nejkreativnějšího období mého života." Jobs se vrátil do Applu v roce 1996 a výrobce počítačů přetvořil v technologického giganta, který je v současnosti nejhodnotnější společností na světě.

A.G. Lafley (Procter & Gamble)

Společnost Procter & Gamble přijala svého bývalého šéfa Lafleyho zpět v květnu 2013 po vlně neuspokojivých výsledků a kritice ze strany aktivistického investora Billa Ackmana, tehdy největšího akcionáře společnosti. Lafley byl předtím šéfem P&G mezi lety 2000 a 2009. Po svém návratu zjednodušil produktovou řadu a vyškrtal z ní některé méně známé značky. Vzhledem ke slabé ekonomice se mu ale nepodařilo zopakovat mimořádný úspěch z prvního funkčního období. Po špatném roce 2015 Lafley 1. listopadu z funkce opět odstupuje, nahradí ho David Taylor.

Michael Bloomberg (Bloomberg LP)

I když Michael Bloomberg dlouho prohlašoval, že se do firmy, kterou založil a která dodnes nese jeho jméno, už nevrátí, opak se stal pravdou v roce 2014. Přestože za Daniela Doctoroffa příjmy společnosti rostly a přibývalo předplatitelů terminálů s finančními daty, růst zpomalil a společnost se rozhodla s tím něco udělat. Bloomberg převzal otěže v době, kdy se firma potýkala se složitými podmínkami v mediálním byznysu a klíčovými strategickými otázkami. Musel propustit 80 novinářů. Byl návrat Bloomberga pro společnost dobrým rozhodnutím? Čas ukáže.

Charles Schwab (Charles Schwab)

Pokulhávající zisky a neutěšivý vývoj ceny akcií vedl brokerskou společnost k nahrazení šéfa Davida Pottrucka v roce 2004 zakladatelem Charlesem Schwabem. Pottruck sdílel funkci se Schwabem pět let, než byl jmenován samostatně. Sólo v čele ale vydržel jen 14 měsíců. Se Schwabem na postu ředitele se firmě podařil comeback, pomohlo mu oživení na akciovém trhu. Schwab odstoupil v roce 2008, byl nahrazen Walterem Bettingerem, zůstává ale největším akcionářem firmy. Akcie Schwab pět let překonávaly S&P 500, při obratu trhu ale začaly opět za benchmarkem zaostávat.

Michael Dell (Dell)

Michael Dell založil svoji firmu v roce 1984 a stal se nejmladším ředitelem na seznamu společností Fortune 500. V čele technologického giganta Dell vydržel do roku 2004, kdy ho ve funkci nahradil Kevin Rollins. Ten ale opustil firmu v roce 2007 a Dell se stal opět ředitelem. Poté, co společnost ztratila v čele se staronovým šéfem třetinu hodnoty, Dell v roce 2013 společnost vykoupil a nyní si nemůže vynachválit privátní vlastnictví. Zůstává jedním z nejbohatších byznysmenů planety.

Jerry Yang (Yahoo!)

Yang založil vyhledávač Yahoo! spolu s Davidem Filem v roce 1995. Do čela se dostal opět v roce 2007, kdy Yahoo! nestačila držet krok s Googlem. Po neúspěšném roce a půl Yang z funkce ředitele opět odstoupil. V představenstvu zůstal do doby, než byl dotlačen k rezignaci v roce 2012. Yangovi se sice nepodařilo dostat Yahoo! z problémů, úspěšný nebyl ale ani nikdo z jeho nástupců. Současná ředitelka Marissa Mayer stále zápasí se základními strategickými problémy.

Howard Schultz (Starbucks)

V roce 2008, poté, co akcie Starbucks ztratily za rok 50 %, byl do čela společnosti povolán staronový ředitel Howard Schultz. Měl nahradit Jima Donalda. Schultz byl předtím šéfem společnosti mezi lety 1987 a 2000. Od jeho návratu pozoruje konglomerát obrat k lepšímu. Za poslední rok posílily jeho akcie o více než 50 %. Firma zaznamenává růst tržeb a ziskových marží.

Myron Ullman (J.C. Penney)

Sedmnáct měsíců poté, co Myron Ullman odešel do důchodu, byl povolán, aby napravil škody, které napáchal jeho nástupce Ron Johnson. Maloobchodní řetězec už bojoval s problémy dříve, ale za Johnsona se prohloubily. Tržby klesly o dalších 25 % a firma přišla o bezmála miliardu dolarů. Za Ullmana dosahovala J.C. Penney solidních zisků. Akcie stouply o 50 % a analytici očekávají pro letošní rok růst tržeb. Ullman odstoupil v srpnu, ale zdá se, že firmu vytáhl z nejhoršího.

Mark Pincus (Zynga)

Zynga není stále schopna zopakovat úspěch z dob největší slávy své flashové síťové hry FarmVille. Neumí se vypořádat s trendem přesunu jednoduchých her z počítačů na mobilní zařízení. Když se Pincus vrátil do čela herní společnosti zápasící s problémy v dubnu 2015 (nahradil Dona Mattricka), akcie ztratily 18 %. Od té doby pokračovaly ve volném pádu. Za poslední rok jsou kolem 8 % v mínusu. Hlavním důvodem ztrát firmy je neschopnost udržet si platící uživatele. Není to ještě "game over", nicméně, jak se zdá, Pincus firmě moc platný není.

Steve Huffman (Reddit)

Poté, co se snesla vlna kritiky na Ellen Pao za čistky v managementu, najala si společnost na pozici CEO svého spoluzakladatele a bývalého šéfa Steva Huffmana. Po šestileté pauze se Huffman vrátil v červenci 2015 s hlavní misí obnovit důvěru uživatelů. Oznámil novou politiku cílenou na omezení nevhodného obsahu. Reakce uživatelů na ni jsou zatím smíšené, tudíž i na hodnocení Huffmana comebacku je ještě brzy.

Jack Dorsey (Twitter)

V uplynulém kvartálu měla síť Twitter měsíčně v průměru jen 316 milionů aktivních uživatelů. Je to relativně slabý růst v porovnání s uplynulým rokem a firma také daleko zaostává za tempy růstu konkurenčních sociálních sítí, jako je třeba Instagram. Akcie Twitteru vystoupaly na maximum po IPO koncem roku 2013, ale od té doby ztratily už téměř dvě třetiny hodnoty. Dorseyho úkol bude ještě složitější, pokud zůstane sedět na dvou křeslech (je zároveň šéfem jiné velké technologické společnosti Square). Už řízení jedné společnosti není žádná legrace, natož když je ve stavuj jako dnes Twitter, a Dorsey nyní bude muset zvládat řídit dvě najednou.

Zdroj: The Fiscal Times
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko