Odešli, ale vrátili se jako bumerang: 11 legend mezi firemními šéfy
|

Odešli, ale vrátili se jako bumerang: 11 legend mezi firemními šéfy

Jack Dorsey je opět v čele Twitteru, zní nedávná zpráva. Zvládne vytáhnout sociální síť z problémů s pomalým růstem počtu uživatelů a malou atraktivitou pro inzerenty? Někteří bývalí šéfové povolaní zpět do svých firem svoji misi (vytáhnout byznys z bryndy) splnili, jiní selhali. Jaká je bilance posledních velkých comebacků?

Informační technologie Management Sociální sítě Byznys a podnikání Nejbohatší investoři a byznysmeni

James Surowiecki upozorňuje v novém vydání The New Yorker na studii, která odhaluje, že ziskovost firem řízených staronovými řediteli zpravidla mírně klesne. Předchozí studie dokonce neodhalily žádný rozdíl v dlouhodobé výkonnosti mezi firmami, které opětovně povolaly bývalého šéfa, a těmi, které najaly někoho nového. Jak tomu bylo v praxi?

Steve Jobs (Apple)

Steve Jobs odešel z Applu v roce 1985 po prohraném boji s Johnem Sculleym. V roce 2005 o tom napsal: "Ukázalo se, že vyhazov z Applu byla ta nejlepší věc, která mě mohla potkat. Tíhu nutnosti udržet úspěch nahradila lehkost začátečníka, který si nemůže být ničím jistý. Osvobodilo mě to a umožnilo vstoupit do nejkreativnějšího období mého života." Jobs se vrátil do Applu v roce 1996 a výrobce počítačů přetvořil v technologického giganta, který je v současnosti nejhodnotnější společností na světě.

A.G. Lafley (Procter & Gamble)

Společnost Procter & Gamble přijala svého bývalého šéfa Lafleyho zpět v květnu 2013 po vlně neuspokojivých výsledků a kritice ze strany aktivistického investora Billa Ackmana, tehdy největšího akcionáře společnosti. Lafley byl předtím šéfem P&G mezi lety 2000 a 2009. Po svém návratu zjednodušil produktovou řadu a vyškrtal z ní některé méně známé značky. Vzhledem ke slabé ekonomice se mu ale nepodařilo zopakovat mimořádný úspěch z prvního funkčního období. Po špatném roce 2015 Lafley 1. listopadu z funkce opět odstupuje, nahradí ho David Taylor.

Michael Bloomberg (Bloomberg LP)

I když Michael Bloomberg dlouho prohlašoval, že se do firmy, kterou založil a která dodnes nese jeho jméno, už nevrátí, opak se stal pravdou v roce 2014. Přestože za Daniela Doctoroffa příjmy společnosti rostly a přibývalo předplatitelů terminálů s finančními daty, růst zpomalil a společnost se rozhodla s tím něco udělat. Bloomberg převzal otěže v době, kdy se firma potýkala se složitými podmínkami v mediálním byznysu a klíčovými strategickými otázkami. Musel propustit 80 novinářů. Byl návrat Bloomberga pro společnost dobrým rozhodnutím? Čas ukáže.

Charles Schwab (Charles Schwab)

Pokulhávající zisky a neutěšivý vývoj ceny akcií vedl brokerskou společnost k nahrazení šéfa Davida Pottrucka v roce 2004 zakladatelem Charlesem Schwabem. Pottruck sdílel funkci se Schwabem pět let, než byl jmenován samostatně. Sólo v čele ale vydržel jen 14 měsíců. Se Schwabem na postu ředitele se firmě podařil comeback, pomohlo mu oživení na akciovém trhu. Schwab odstoupil v roce 2008, byl nahrazen Walterem Bettingerem, zůstává ale největším akcionářem firmy. Akcie Schwab pět let překonávaly S&P 500, při obratu trhu ale začaly opět za benchmarkem zaostávat.

Michael Dell (Dell)

Michael Dell založil svoji firmu v roce 1984 a stal se nejmladším ředitelem na seznamu společností Fortune 500. V čele technologického giganta Dell vydržel do roku 2004, kdy ho ve funkci nahradil Kevin Rollins. Ten ale opustil firmu v roce 2007 a Dell se stal opět ředitelem. Poté, co společnost ztratila v čele se staronovým šéfem třetinu hodnoty, Dell v roce 2013 společnost vykoupil a nyní si nemůže vynachválit privátní vlastnictví. Zůstává jedním z nejbohatších byznysmenů planety.

Jerry Yang (Yahoo!)

Yang založil vyhledávač Yahoo! spolu s Davidem Filem v roce 1995. Do čela se dostal opět v roce 2007, kdy Yahoo! nestačila držet krok s Googlem. Po neúspěšném roce a půl Yang z funkce ředitele opět odstoupil. V představenstvu zůstal do doby, než byl dotlačen k rezignaci v roce 2012. Yangovi se sice nepodařilo dostat Yahoo! z problémů, úspěšný nebyl ale ani nikdo z jeho nástupců. Současná ředitelka Marissa Mayer stále zápasí se základními strategickými problémy.

Howard Schultz (Starbucks)

V roce 2008, poté, co akcie Starbucks ztratily za rok 50 %, byl do čela společnosti povolán staronový ředitel Howard Schultz. Měl nahradit Jima Donalda. Schultz byl předtím šéfem společnosti mezi lety 1987 a 2000. Od jeho návratu pozoruje konglomerát obrat k lepšímu. Za poslední rok posílily jeho akcie o více než 50 %. Firma zaznamenává růst tržeb a ziskových marží.

Myron Ullman (J.C. Penney)

Sedmnáct měsíců poté, co Myron Ullman odešel do důchodu, byl povolán, aby napravil škody, které napáchal jeho nástupce Ron Johnson. Maloobchodní řetězec už bojoval s problémy dříve, ale za Johnsona se prohloubily. Tržby klesly o dalších 25 % a firma přišla o bezmála miliardu dolarů. Za Ullmana dosahovala J.C. Penney solidních zisků. Akcie stouply o 50 % a analytici očekávají pro letošní rok růst tržeb. Ullman odstoupil v srpnu, ale zdá se, že firmu vytáhl z nejhoršího.

Mark Pincus (Zynga)

Zynga není stále schopna zopakovat úspěch z dob největší slávy své flashové síťové hry FarmVille. Neumí se vypořádat s trendem přesunu jednoduchých her z počítačů na mobilní zařízení. Když se Pincus vrátil do čela herní společnosti zápasící s problémy v dubnu 2015 (nahradil Dona Mattricka), akcie ztratily 18 %. Od té doby pokračovaly ve volném pádu. Za poslední rok jsou kolem 8 % v mínusu. Hlavním důvodem ztrát firmy je neschopnost udržet si platící uživatele. Není to ještě "game over", nicméně, jak se zdá, Pincus firmě moc platný není.

Steve Huffman (Reddit)

Poté, co se snesla vlna kritiky na Ellen Pao za čistky v managementu, najala si společnost na pozici CEO svého spoluzakladatele a bývalého šéfa Steva Huffmana. Po šestileté pauze se Huffman vrátil v červenci 2015 s hlavní misí obnovit důvěru uživatelů. Oznámil novou politiku cílenou na omezení nevhodného obsahu. Reakce uživatelů na ni jsou zatím smíšené, tudíž i na hodnocení Huffmana comebacku je ještě brzy.

Jack Dorsey (Twitter)

V uplynulém kvartálu měla síť Twitter měsíčně v průměru jen 316 milionů aktivních uživatelů. Je to relativně slabý růst v porovnání s uplynulým rokem a firma také daleko zaostává za tempy růstu konkurenčních sociálních sítí, jako je třeba Instagram. Akcie Twitteru vystoupaly na maximum po IPO koncem roku 2013, ale od té doby ztratily už téměř dvě třetiny hodnoty. Dorseyho úkol bude ještě složitější, pokud zůstane sedět na dvou křeslech (je zároveň šéfem jiné velké technologické společnosti Square). Už řízení jedné společnosti není žádná legrace, natož když je ve stavuj jako dnes Twitter, a Dorsey nyní bude muset zvládat řídit dvě najednou.

Zdroj: The Fiscal Times
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus