Co musíte ráno vědět (8. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (8. prosince)

Jak zahájily nový týden burzy v Evropě a Spojených státech, jak je na tom průmyslová výroba v Česku a Německu a jak bude vypadat kalendář Pirelli na příští rok? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily poklesem, nadále výrazně ztrácely cenné papíry ropných firem

Akcie v zámoří zahájily týden poklesem. Dolů je tlačily zejména ropné a plynárenské společnosti, na které má negativní vliv pokračující propad světových cen ropy. Akciové trhy tak přišly o část zisků, které jim v pátek přinesla příznivá zpráva o vývoji situace na americkém trhu práce. Ceny ropy se v pondělí propadly nejníže za téměř sedm let, a to zejména kvůli přetrvávající neochotě kartelu OPEC zmírnit převis nabídky nad poptávkou omezením těžby. Dow spadl o 0,66 % na 17 730,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,7 % na 2 077,07 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,79 % na 5 101,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,95 % na 15,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o tři bazické body na 2,236 %. V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce, přes čtyři procenta, spadl energetický sektor, následovalo se zhruba 2,5% ztrátou odvětví základních materiálů. Nad nulou se udržel sektor necyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Díky silnému pátku další zelená nula, investoři věří v letošní zvýšení sazeb v USA

Trh s IPO jako signál konce býka?

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne růstem

Evropské akcie zahájily nový týden v plusu, akcie Electroluxu se ale naopak prudce propadly poté, co selhala akviziční jednání s americkou General Electric. Britský FTSE 100 odepsal 0,24 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,88 % a německý DAX 1,25 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,51 % na 372,48 bodu. Akcie společnosti Electrolux se propadly o 15 % poté, co americká General Electric oznámila, že odstupuje od plánů prodat jí svou divizi výroby domácích spotřebičů. Investoři nejen v USA ale i Evropě jsou nadále obezřetní a čekají na prosincové zasedání Fedu, které se bude konat v polovině měsíce a na němž by centrální banka USA měla podle očekávání poprvé po více než devíti letech zvýšit úrokové sazby z technické nuly.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla o půl procenta, pod nulu ji stáhly akcie ČEZ a Erste

Index PX odepsal 0,47 % na 945,99 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie ČEZ, jejichž cena klesla o 0,99 % na 450 korun. V těsném závěsu se za energetickým obrem co do zobchodovaného objemu držely akcie Komerční banky, které nakonec uzavřely proti pátku beze změny na rovných 5 000 Kč. Trojici nejobchodovanějších titulů doplnila telekomunikační firma O2 Czech Republic, jejíž akcie přidaly 1,6 % na 254 korun. V procentuálním vyjádření ale nejvíce stoupla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna (+3,33 % na 83,70 Kč). Nedařilo se naopak akciím likérky Stock Spirits, které odepsaly 3,08 % na 39,35 Kč. Přes procento odepsaly ještě akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank a kolem procenta ztratily i akcie rakouské pojišťovnické skupiny VIG a mediální firmy CME.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou důležitá data v Japonsku. Země vycházejícího slunce zveřejní zpřesněnou zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a dále výsledek běžného účtu a obchodní bilance. Výsledek obchodní bilance zveřejní i Čína a investory v Evropě budou dopoledne čekat zprávy o české nezaměstnanosti a průmyslové výrobě nebo zpřesněná zpráva o vývoji HDP eurozóny ve třetím kvartálu. Burzy v Itálii, Španělsku a Portugalsku zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. V zámoří odpoledne vyjdou NFIB index optimismu malých firem a statistika volných pracovních pozic (JOLTS) a výsledky hospodaření zveřejní AutoZone. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Obama národu slíbil, že zničí Islámský stát

Americký prezident Barack Obama označil střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi. Řekl to v proslovu k národu z Oválné pracovny Bílého domu, odkud se obrátil na občany v reakci na střelbu, při níž bylo 2. prosince zabito 14 lidí. Obama rovněž hovořil podrobněji o boji proti terorismu a slíbil zničení Islámského státu.

6. Průmyslová výroba v Německu stoupla v říjnu o 0,2 %

Průmyslová výroba v Německu stoupla v říjnu oproti předešlému měsíci o 0,2 %, nedosáhla však na očekávání analytiků. Celkovou produkci brzdila především nižší výroba energií. Pondělní údaje německého ministerstva hospodářství ale podle agentury Reuters naznačují, že průmysl v největší evropské ekonomice po nerovném výkonu v letních měsících na začátku posledního letošního kvartálu mírně ožívá.

7. Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila růst, stavebnictví naopak kleslo

Průmyslová výroba v ČR v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 %. Stavební produkce v říjnu naopak klesla meziročně reálně o 1,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 % více stavebních povolení a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 %.

8. Prodej divize spotřebičů GE švédskému Electroluxu zkrachoval

Americký konglomerát General Electric odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení.

9. Sentix: Index nálady investorů v eurozóně v prosinci vzrostl na 15,7 bodu z listopadových 15,1 bodu (odhad: 17 bodů)

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v prosinci dále zlepšila a dostala se na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Ke zlepšení přispěla uvolněná měnová politika Evropské centrální banky (ECB). Index důvěry investorů a analytiků v prosinci stoupl na 15,7 bodu z listopadových 15,1 bodu. Rostl tak druhý měsíc v řadě, výsledná hodnota ale zůstala pod odhady analytiků v průzkumu agentury Reuters. Ti očekávali nárůst na 17 bodů.

10. EBRD: Ruské sankce by mohly snížit růst tureckého HDP o čtvrtinu

Ruské sankce by v příštím roce mohly snížit tempo růstu turecké ekonomiky o 0,3 až 0,7 procentního bodu, zatímco jejich dopad na ruské hospodářství zřejmě bude pouze omezený. Předpověděla to v pondělí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Listopadová prognóza EBRD předpokládala, že hrubý domácí produkt Turecka napřesrok stoupne o 2,8 %. Sankce by tak podle pondělní zprávy mohly tempo růstu snížit až o čtvrtinu na 2,1 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kalendář Pirelli pro rok 2016 drasticky změnil směr

Poté, co loňské vydání nejslavnějšího kalendáře Pirelli zobrazovalo ženu jako erotickou ikonu a přetékalo latexem a smyslností, se jeho tvůrci rozhodli letos výrazně změnit směr. Za dramatickou proměnu ručí fotografka Annie Leibovitzová, která se rozhodla pro zcela jinou koncepci - v kalendáři se místo modelek objeví ženy, které formují tvář dnešního světa, tedy například tenistka Serena Williamsová, rockerka Patti Smithová, spisovatelka Amy Schumerová či herečka Yao Chenová.

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před 43 minutami

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika