Jak reagují akcie na první zvýšení sazeb ze strany Fedu? Grafy řeknou vše

Utahování měnové politiky Fedu znamená vyšší sazby. Většina ekonomů očekává, že k jejich prvnímu zvýšení dojde někdy v polovině roku 2015. Investoři se toho oprávněně obávají. Vyšší sazby Fedu znamenají vyšší úrokové náklady, což může nepříznivě dopadnout na zisky firem, potažmo jejich akcie.
Hlavní akciový stratég Deutsche Bank David Bianco zkoumal historii zvyšování sazeb Fedu a jejich dopadů na akcie. Z následujících grafů je patrné, jak akcie na změny politiky Fedu reagovaly.
Graf ilustruje průměrný cenový pohyb S&P 500 během 4 měsíců před a 6 měsíců po prvním zvýšení sazeb. Jde o průměr posledních sedmi prvních zvýšení. Chybí detaily, ale i tak graf vystihuje všeobecný směr, kam akciový trh směřuje.
"Akcie mají zpravidla tendenci k výprodejům okolo prvního ze série zvyšování sazeb, ale jejich rozsah a trvání závisejí na aktuálních podmínkách," píše Bianco. "Během raného stádia cyklu zvyšování sazeb byly výprodeje mírné, došlo k rychlému zotavení a zisky S&P 500 přišly v následujících třech měsících a později (jako v letech 2004, 1983 a 1972). Výprodeje z pozdější části cyklu často způsobily korekce nebo začátek medvědího trhu."
Bohužel až zpětně se daří identifikovat, v jaké fázi cyklu k tomu došlo. "Určování toho, zda jde o ranou, nebo již pozdní fázi cyklu, je hodně subjektivní. Mohou pomoci tvar křivky, inflační ukazatele a doba od poslední recese," tvrdí Bianco. "Následující rok bude pravděpodobně dalším rokem ve středu cyklu, nelze tak očekávat výrazné reakce indexu S&P 500 na zvyšování sazeb. Existuje ale riziko, že Fed začne hýbat se sazbami příliš pozdě a příliš málo. Inflace pak zrychlí, což bude vyžadovat, aby centrální banka následně zvedla sazby významněji, než očekává trh."
Zde je pohled na to, co se dělo v obdobích kolem tří zvyšování sazeb v 80. a v 90. letech a prvním desetiletí nového tisíciletí.
Zdroj: Deutsche Bank
Aktuality
