Co musíte ráno vědět (30. března)
|

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak dopadlo v uplynulém týdnu obchodování na světových burzách, kolik ropných vrtů je aktuálně aktivních v USA a jak umí dostat to nejlepší ze zemědělské půdy Buffettovic rodina? I to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek přerušily sérii poklesů a mírně posílily. Týdenní skóre ale bylo výrazně negativní

Investoři nechali americké akciové indexy napravit část ztrát z průběhu týdne. Ty i tak přesáhly dvě procenta. V pátek byla opět pod tlakem ropa, která zlevnila o 5 % a vrátila čtvrteční zisky. Dow přidal v pátek 0,19 % na 17 712,66 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,24 % na 2 061,02 bodu a Nasdaq vyrostl o 0,57 % na 4 891,22 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 15,07 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 1,93 %. Za celý týden Dow ztratil 2,31 %, S&P 500 2,25 % a Nasdaq 2,69 %. Wall Street podpořil v pátek i nárůst cen akcií biotechnologických firem. Relativně chladnými naopak trhy nechalo vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, podle níž by centrální banka mohla později v tomto roce přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Případný pokles jádrové inflace nebo růstu mezd by ji ale mohl přimět tento krok ještě odložit.

WSJ: Čipový obr Intel jedná o koupi společnosti Altera

Google a Johnson & Johnson budou spolupracovat v robotické chirurgii

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily v červených číslech

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Investoři před víkendem vyčkávali, jak se vyvine situace v Jemenu, kde ve čtvrtek Saúdská Arábie spolu se svými regionálními spojenci zahájila vojenskou akci proti šíitským povstalcům. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,58 %, německý DAX ale o 0,21 % vzrostl a francouzský CAC 40 přidal 0,55 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 připsal 0,55 % na 5 034,06 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,25 % na 395,54 bodu. Dařilo se zejména akciím z odvětví zdravotní péče, titulům ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a posilovaly také cenné papíry z realitního sektoru. Zaostaly telekomunikační tituly, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a cenné papíry z odvětví základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 odepsal 2,39 % na 6 855,02 bodu, DAX klesl o 1,42 % na 11 868,33 bodu a CAC 40 ztratil 1,02 % na 5 034,06 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní odepsal 1,26 % a STOXX Europe 600 oslabil o 2,10 %.

Evropa se dostává do pohody. Ukazuje to těchto 5 grafů

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, stejně jako za celý týden

Index PX v pátek oslabil o 0,80 % na 1 023,47 bodu. Za celý týden klesl o 2,1 %. Páteční obchodování zakončilo v červených číslech 8 ze 14 hlavních titulů pražské burzy. Nejvíce zlevnily akcie bankovních domů, cenné papíry Komerční banky oslabily o 1,73 % na 5 400 Kč a akcie Erste Group Bank odepsaly 1,27 % na 616,50 Kč. Akcie Unipetrolu zakončily týden poklesem o 0,74 % na 127 korun. Polská PKN Orlen, která je vlastníkem českého Unipetrolu, by mohla zastavit zpracování ropy v České republice. Na páteční konferenci o budoucnosti české petrochemie to řekl předseda představenstva státního správce ropovodů MERO ČR Stanislav Bruna. Generální ředitel Unipetrol Marek Świtajewski v následném vystoupení nechtěl budoucí vývoj české petrochemie komentovat. Uvedl, že nemůže mluvit za PKN Orlen, Unipetrol ale podle něj plní svoji strategii, která platí do roku 2017 a která se žádným zastavením zpracování ropy nepočítá. Dařilo se naopak akciím těžařské společnosti NWR, které posílily přes šest procent na 0,35 Kč. Zpevnily také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,50 %) nebo Pivovarů Lobkowicz (+1,48 %). Akcie ČEZ zaznamenaly i přes mírně rostoucí ceny elektřiny třetí ztrátovou seanci za sebou a pohoršily si o 0,48 % na 623 korun. Za celý týden pražská burza klesla o 2,1 %. Hlavní index PX tak sestoupil z dvouletého maxima, na které se dostal na konci předchozího týdne. Největší růst v týdnu vykázaly akcie těžební společnosti NWR, největší pokles naopak postihl akcie výrobce nápojů Stock Spirits.

ČEZ: Dohoda o prodeji Slovenských elektráren musí být trojstranná

Akcionáři O2 rozhodnou o rozdělení a dividendě 28. dubna

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

Na úvod týdne budou zveřejněny průmyslová výroba v Japonsku, ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra v eurozóně a předběžná inflační data v Německu. Odpoledne z USA dorazí statistiky osobních příjmů a výdajů včetně PCE, tedy výdajů na osobní spotřebu, ukazatel sledovaný Fedem při stanovování měnové politiky. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky za rok 2014 tabáková společnost Philip Morris ČR. "Očekáváme solidní set výsledků s čistým nekonsolidovaným ziskem na úrovni 941 Kč na akcii (+14,8 % meziročně). Za solidním růstem by měl stát zvýšený export na Slovensko a ostatních zemí v rámci EU spolu s předzásobením v ČR před faktickým zvýšením daní. Očekáváme, že firma vyplatí celý čistý zisk jako hrubou dividendu. Pokud se tato projekce naplní, přijde asi kladná reakce trhu, protože jsme ohledně dividendy mírně optimističtější než trh," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Philip Morris ČR by za druhé pololetí loňského roku měla vykázat meziroční nárůst tržeb o 8,7 % z 6,742 miliardy Kč na 7,326 miliardy Kč. Zisk EBITDA by se nicméně měl v 2H2014 snížit z 1,944 miliardy Kč na 1,773 miliardy Kč a čistý zisk by měl klesnout z 1,376 miliardy Kč na 1,243 miliardy Kč. Na poklesu zisku by se měl podepsat nepříznivý vývoj měnových kurzů a horší produktový mix. Zlepšit by se naopak měl export cigaret," uvedli ve svém výhledu na českou výsledkovou sezónu analytici z České spořitelny.

Analytici: Společnosti Philip Morris ČR loni vzrostly tržby i zisk

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fitch snížila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma na stupeň CCC z dosavadní známky B. Agentura v doprovodném prohlášení sdělení upozornila na "extrémní tlak" na financování řecké vlády.

Zástupci Řecka jednají v Bruselu s věřiteli o reformách, čas je tlačí

6. Aktivních ropných vrtů v USA stále ubývá, ale pomaleji

Počet aktivních ropných vrtů v USA v týdnu opět klesl, ale nejméně za poslední téměř čtyři měsíce. Společnost Baker Hughes oznámila, že ubylo 12 aktivních zařízení na celkem 813. Před rokem se těžila ropa na 1 487 vrtech.

7. Provozovatel obchodů na letištích Dufry koupí rivala WDF

Švýcarská společnost Dufry se dohodla na koupi většinového podílu v italské společnosti World Duty Free. Sloučená společnost se stane největším světovým provozovatelem obchodů na letištích, v přístavech a v turistických lokalitách, napsala agentura Reuters. World Duty Free (WDF) v současnosti ovládá holdingová společnost Edizione, kterou vlastní rodina Benettonů.

8. Británie a Švýcarsko byly přijaty mezi zakládající členy mezinárodní rozvojové banky pro Asii AIIB, projektu se účastní také Rusko, Brazílie nebo Nizozemsko

Mezi zakládající členy čínského projektu mezinárodní rozvojové banky pro Asii byly formálně přijaty Británie a Švýcarsko. Informovalo o tom čínské ministerstvo financí, a to jen den poté, co čínské pozvání připojit se do Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala Brazílie.

9. ECB umožní britským clearingovým domům dělat transakce v eurech

Evropská centrální banka a Bank of England v neděli uzavřely dohodu, která britským clearingovým bankám umožní vypořádávat nadále velké burzovní transakce uskutečňované v eurech. Dohoda navazuje na nedávné rozhodnutí evropského soudu, který zamítl požadavek Evropské centrální banky, aby clearingové banky pro velké transakce v evropské měně sídlily jen v zemích eurozóny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak farmaří Buffettovi?

Kdo by to byl řekl, i na poli se Buffettovým daří. Za tři roky o 20 % lepší výnosy. Autorem videa je Warrenův vnuk Howard.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus