US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,16 %
KB+1,18 %
Erste-0,20 %

Americké akcie v pátek přerušily sérii poklesů a mírně posílily. Týdenní skóre ale bylo výrazně negativní

Investoři nechali americké akciové indexy napravit část ztrát z průběhu týdne. Ty i tak přesáhly dvě procenta. V pátek byla opět pod tlakem ropa, která zlevnila o 5 % a vrátila čtvrteční zisky.

Redakce IW
Redakce IW
27. 3. 2015 | 21:00
Americké akcie

Dow přidal v pátek 0,19 % na 17 712,66 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,24 % na 2 061,02 bodu a Nasdaq vyrostl o 0,57 % na 4 891,22 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 15,07 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 1,93 %. Za celý týden Dow ztratil 2,31 %, S&P 500 2,25 % a Nasdaq 2,69 %.

Americký list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené o záležitosti napsal, že americký výrobce čipů Intel jedná o koupi konkurenční společnosti Altera Corporation. Akcie Altery zpevnily o 28,4 % a akcie Intelu přidaly 6,4 %. Sektor polovodičů jako celek po zprávě přidal 2,8 %. "V poslední době jsme slyšeli hodně zpráv o fúzích a akvizicích a trhu to pomáhá," uvedl podle agentury Reuters Stephen Massocca ze společnosti Wedbush Equity Management.

Wall Street podpořil i nárůst cen akcií biotechnologických firem. Relativně chladnými naopak trhy nechalo vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, podle níž by centrální banka mohla později v tomto roce přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Případný pokles jádrové inflace nebo růstu mezd by ji ale mohl přimět tento krok ještě odložit.

Janet Yellenová veřejně vystoupila v San Franciscu. Zdůraznila, že by sazby měly v USA začít růst ještě letos. Uvedla přitom, že se jádrová inflace nemusí začít zvyšovat a že růst úroků bude jen pozvolný a postupný.

Obchodníci na Wall Street v poslední době sledují, jaký dopad bude mít silnější dolar na zisky amerických firem, a mezi investory panuje před začátkem sezóny zveřejňování hospodářských výsledků za první čtvrtletí nejistota.

Investoři relativně klidně přijali řadu makrodat v čele s pomalejším růstem HDP.

Americký dolar během odpoledne nepatrně posiloval vůči euru, mírně však klesal vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. Investoři čekali na projev Janet Yellenové. Nakonec vůči euru nepatrně ztratil.

"Zdá se, že dokud nedojde k nějaké větší události, bude se dolní hranice eura pohybovat kolem 1,08 USD a horní bude činit 1,1050 USD," uvedl analytik Alan Ruskin z Deutsche Bank. "Bude záviset na Yellenové, ke které straně tohoto rozpětí zamíříme," dodal.

Světové ceny ropy se v pátek propadly o zhruba pět procent, a smazaly tak svůj čtvrteční růst. Obavy o dodávky z Blízkého východu vyvolané vojenskými operacemi Saúdské Arábie a jejích spojenců v Jemenu ustoupily a trhy se nyní zaměřují na jednání o jaderném programu Íránu.

Cena severomořské ropy Brent se snížila o 2,78 dolaru a uzavřela obchodování na 56,41 dolaru za barel.

Americká lehká ropa WTI zlevnila o 2,56 dolaru na 48,87 dolaru za barel.

Ve čtvrtek ropa kvůli obavám z vystupňování napětí na Blízkém východě, které by mohlo přerušit dodávky, zdražila o zhruba pět procent, což byl její nejvyšší denní růst za měsíc. Banka Goldman Sachs ale v pátek uvedla, že bombardování Jemenu bude mít jen malý vliv na dodávky ropy, protože země je pouze drobným vývozcem a tankery by se mohly vyhnout jemenským vodám.

Analytici se bojí hlavně dopadu napětí na průliv Báb al-Mandab mezi Jemenem a africkým Džibutskem, kterým arabští těžaři převážejí ropu do Suezského průplavu. Denně se jím přepraví 3,8 milionu barelů ropy. Podle analytiků by však měl mít vývoj v Jemenu na rovnováhu ropného trhu pouze zanedbatelný dopad. Za mnohem větší vliv na trh by podle nich mělo mít jednání o jaderné dohodě s Íránem, jehož výsledkem by mohlo být ukončení západních sankcí vůči Teheránu a růst vývozu ropy z Íránu, napsala agentura Reuters.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí růst na 2,2 % z 5 % ve třetím kvartálu. Plyne to z pátečních konečných dat ministerstva obchodu USA, která zůstala celkově beze změny proti odhadům z konce února. Za celý loňský rok americká ekonomika zrychlila růst na 2,4 % z 2,2 % v roce 2013.
  • Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v březnu mírně snížila. Vyplývá to z průzkumu Michiganské univerzity a agentury Reuters. Index spotřebitelské důvěry v březnu podle finálních údajů klesl na 93 bodů z 95,4 bodu v únoru. Čekal se výraznější pokles na 92 bodů.
  • Osobní spotřeba v USA ve 4. čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,4 % (odhad: -0,4 %, 3Q2014: +1,2 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly o 1,1 % (odhad: +1,1 %, 3Q2014: +1,4 %).
  • Deflátor HDP ve 4. čtvrtletí v USA vzrostl o 1,1 % (odhad: +0,1 %, 3Q2014: +1,4 %).
  • Počet aktivních ropných vrtů v USA v týdnu opět klesl, ale nejméně za poslední téměř čtyři měsíce. Společnost Baker Hughes oznámila, že ubylo 12 aktivních zařízení na celkem 813. Před rokem se těžila ropa na 1 487 vrtech.
  • Intel má podle informací listu Wall Street Journal zájem o koupi výrobce čipů Altera.
  • Šéf Applu Tim Cook rozšíří řady boháčů, kteří věnují svůj majetek na dobročinné účely. Až zaplatí univerzitní vzdělání svému desetiletému synovci, plánuje dát zbytek svého majetku - odhadem 785 milionů dolarů - na charitu, citoval Cooka americký časopis Fortune. Fortune odhadl Cookovo čisté jmění na zhruba 120 milionů dolarů. Tato částka zahrnuje akcie Applu, které má Cook v držení. Čtyřiapadesátiletý Cook rovněž drží akcie s omezenými právy v hodnotě 665 milionů dolarů, pokud budou převedeny v plném rozsahu. Mezi největšími světovými boháči není dobročinnost ničím výjimečným. Finančník a miliardář Warren Buffett vybízí nejbohatší osobnosti světa, aby se během života vzdaly aspoň poloviny svého jmění. Činí tak v rámci kampaně Giving Pledge, jež je zaměřena speciálně na miliardáře a na ty, kteří by jimi byli, kdyby svůj majetek nevěnovali na dobročinné účely. Mezi těmi, kdo veřejně slíbili dát část svého majetku na charitu, jsou třeba Bill Gates z Microsoftu, spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo Larry Ellison ze společnosti Oracle.
  • Americký internetový gigant Amazon údajně jedná o koupi internetového prodejce luxusního zboží Net-a-Porter. Napsal to v pátek s odvoláním na svůj zdroj časopis Forbes. Pro Amazon by to mohla být dosud největší akvizice v hodnotě kolem dvou miliard eur. Jednání jsou ale zatím na úplném počátku, informoval magazín.
  • Google vyplatí nové finanční ředitelce Ruth Poratové do roku 2016 přes 70 milionů USD. Odměny Poratové zahrnují 5 milionů USD v bonusech, plat 650 tisíc USD a 65 milionů USD v akciích s omezenými právy.
  • Americká investiční banka Goldman Sachs snížila výhled na konec letošního roku pro výnos 10letých vládních dluhopisů USA z 3 % na 2,5 %. Nižší úroky predikuje nově i na dalších trzích. Důvody jsou poptávka centrálních bank (ECB, Bank of Japan) nebo omezení některých fondů při obchodování s bondy (musejí je často držet do splatnosti, i když výnosy klesají, takže nabídka dluhopisů na trhu neroste tak rychle).
  • Firma Olin od chemičky Dow převezme značnou část divize výroby chlóru za 5 miliard USD. Očekává se, že nový subjekt bude schopen generovat zisk okolo sedmi miliard dolarů a stane se jedničkou v oboru.
  • Chevron plánuje prodat 50% podíl v Caltex Australia za 3,6 miliardy USD. Společnost prodává akcie za cenu 34,20 AUD za kus, což je oproti páteční uzavírací ceně o 10 % méně.
  • Nebankovní finanční sektor v USA je ve srovnání s rokem 2008 stabilnější a měl by se s případnými nečekanými šoky, které hrály zásadní roli během globální finanční krize z roku 2008, vyrovnat. V pátek to ve Frankfurtu řekl viceprezident americké centrální banky (Fed) a předseda podvýboru pro finanční stabilitu Stanley Fischer.
  • Fond Omega Advisors obdržel obsílku od Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a od státního návladního v New Jersey. Podle Leona Coopermana má být pouze podáno vysvětlení a nemá jít o vyšetřování nekalých praktik nebo podezření z kriminálního činu. Fond s orgány plně spolupracuje. Cooperman je jednou nejuznávanějších osobností amerického světa investic.
  • Výrazné omezování kapitálových výdajů světových těžařů ropy se mimo jiné znatelně projevuje i v objednávkách nových výrobních zařízení. Jak nedávno upozornil Ian Shepherdson z Pantheon Macroeconomics, za tři měsíce do konce února výdaje firem na nákup výrobních prostředků klesly o 7,6 % anualizovaně. V této statistice jsou přitom zahrnuty výdaje všech firem, což dokazuje, jak moc si těžaři musejí utahovat opasky.
  • Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry se ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí nečekaně vrátil k zisku, jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února činil 28 milionů USD ve srovnání se ztrátou 148 milionů dolarů ve stejném období v předchozím roce. Zpráva je signálem toho, že snahy o oživení firmy začínají nést ovoce.
  • Výsledky Carnival v 1QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 3,53 miliardy USD (odhad: 3,57 miliardy USD).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: ČTK, CNBC

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně