Americké akcie v pátek přerušily sérii poklesů a mírně posílily. Týdenní skóre ale bylo výrazně negativní

Investoři nechali americké akciové indexy napravit část ztrát z průběhu týdne. Ty i tak přesáhly dvě procenta. V pátek byla opět pod tlakem ropa, která zlevnila o 5 % a vrátila čtvrteční zisky.
Dow přidal v pátek 0,19 % na 17 712,66 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,24 % na 2 061,02 bodu a Nasdaq vyrostl o 0,57 % na 4 891,22 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 15,07 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 1,93 %. Za celý týden Dow ztratil 2,31 %, S&P 500 2,25 % a Nasdaq 2,69 %.
Americký list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené o záležitosti napsal, že americký výrobce čipů Intel jedná o koupi konkurenční společnosti Altera Corporation. Akcie Altery zpevnily o 28,4 % a akcie Intelu přidaly 6,4 %. Sektor polovodičů jako celek po zprávě přidal 2,8 %. "V poslední době jsme slyšeli hodně zpráv o fúzích a akvizicích a trhu to pomáhá," uvedl podle agentury Reuters Stephen Massocca ze společnosti Wedbush Equity Management.
Wall Street podpořil i nárůst cen akcií biotechnologických firem. Relativně chladnými naopak trhy nechalo vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, podle níž by centrální banka mohla později v tomto roce přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Případný pokles jádrové inflace nebo růstu mezd by ji ale mohl přimět tento krok ještě odložit.
Janet Yellenová veřejně vystoupila v San Franciscu. Zdůraznila, že by sazby měly v USA začít růst ještě letos. Uvedla přitom, že se jádrová inflace nemusí začít zvyšovat a že růst úroků bude jen pozvolný a postupný.
Obchodníci na Wall Street v poslední době sledují, jaký dopad bude mít silnější dolar na zisky amerických firem, a mezi investory panuje před začátkem sezóny zveřejňování hospodářských výsledků za první čtvrtletí nejistota.
Investoři relativně klidně přijali řadu makrodat v čele s pomalejším růstem HDP.
Americký dolar během odpoledne nepatrně posiloval vůči euru, mírně však klesal vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. Investoři čekali na projev Janet Yellenové. Nakonec vůči euru nepatrně ztratil.
"Zdá se, že dokud nedojde k nějaké větší události, bude se dolní hranice eura pohybovat kolem 1,08 USD a horní bude činit 1,1050 USD," uvedl analytik Alan Ruskin z Deutsche Bank. "Bude záviset na Yellenové, ke které straně tohoto rozpětí zamíříme," dodal.
Světové ceny ropy se v pátek propadly o zhruba pět procent, a smazaly tak svůj čtvrteční růst. Obavy o dodávky z Blízkého východu vyvolané vojenskými operacemi Saúdské Arábie a jejích spojenců v Jemenu ustoupily a trhy se nyní zaměřují na jednání o jaderném programu Íránu.
Cena severomořské ropy Brent se snížila o 2,78 dolaru a uzavřela obchodování na 56,41 dolaru za barel.
Americká lehká ropa WTI zlevnila o 2,56 dolaru na 48,87 dolaru za barel.
Ve čtvrtek ropa kvůli obavám z vystupňování napětí na Blízkém východě, které by mohlo přerušit dodávky, zdražila o zhruba pět procent, což byl její nejvyšší denní růst za měsíc. Banka Goldman Sachs ale v pátek uvedla, že bombardování Jemenu bude mít jen malý vliv na dodávky ropy, protože země je pouze drobným vývozcem a tankery by se mohly vyhnout jemenským vodám.
Analytici se bojí hlavně dopadu napětí na průliv Báb al-Mandab mezi Jemenem a africkým Džibutskem, kterým arabští těžaři převážejí ropu do Suezského průplavu. Denně se jím přepraví 3,8 milionu barelů ropy. Podle analytiků by však měl mít vývoj v Jemenu na rovnováhu ropného trhu pouze zanedbatelný dopad. Za mnohem větší vliv na trh by podle nich mělo mít jednání o jaderné dohodě s Íránem, jehož výsledkem by mohlo být ukončení západních sankcí vůči Teheránu a růst vývozu ropy z Íránu, napsala agentura Reuters.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí růst na 2,2 % z 5 % ve třetím kvartálu. Plyne to z pátečních konečných dat ministerstva obchodu USA, která zůstala celkově beze změny proti odhadům z konce února. Za celý loňský rok americká ekonomika zrychlila růst na 2,4 % z 2,2 % v roce 2013.
- Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených států se v březnu mírně snížila. Vyplývá to z průzkumu Michiganské univerzity a agentury Reuters. Index spotřebitelské důvěry v březnu podle finálních údajů klesl na 93 bodů z 95,4 bodu v únoru. Čekal se výraznější pokles na 92 bodů.
- Osobní spotřeba v USA ve 4. čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,4 % (odhad: -0,4 %, 3Q2014: +1,2 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly o 1,1 % (odhad: +1,1 %, 3Q2014: +1,4 %).
- Deflátor HDP ve 4. čtvrtletí v USA vzrostl o 1,1 % (odhad: +0,1 %, 3Q2014: +1,4 %).
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v týdnu opět klesl, ale nejméně za poslední téměř čtyři měsíce. Společnost Baker Hughes oznámila, že ubylo 12 aktivních zařízení na celkem 813. Před rokem se těžila ropa na 1 487 vrtech.
- Intel má podle informací listu Wall Street Journal zájem o koupi výrobce čipů Altera.
- Šéf Applu Tim Cook rozšíří řady boháčů, kteří věnují svůj majetek na dobročinné účely. Až zaplatí univerzitní vzdělání svému desetiletému synovci, plánuje dát zbytek svého majetku - odhadem 785 milionů dolarů - na charitu, citoval Cooka americký časopis Fortune. Fortune odhadl Cookovo čisté jmění na zhruba 120 milionů dolarů. Tato částka zahrnuje akcie Applu, které má Cook v držení. Čtyřiapadesátiletý Cook rovněž drží akcie s omezenými právy v hodnotě 665 milionů dolarů, pokud budou převedeny v plném rozsahu. Mezi největšími světovými boháči není dobročinnost ničím výjimečným. Finančník a miliardář Warren Buffett vybízí nejbohatší osobnosti světa, aby se během života vzdaly aspoň poloviny svého jmění. Činí tak v rámci kampaně Giving Pledge, jež je zaměřena speciálně na miliardáře a na ty, kteří by jimi byli, kdyby svůj majetek nevěnovali na dobročinné účely. Mezi těmi, kdo veřejně slíbili dát část svého majetku na charitu, jsou třeba Bill Gates z Microsoftu, spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo Larry Ellison ze společnosti Oracle.
- Americký internetový gigant Amazon údajně jedná o koupi internetového prodejce luxusního zboží Net-a-Porter. Napsal to v pátek s odvoláním na svůj zdroj časopis Forbes. Pro Amazon by to mohla být dosud největší akvizice v hodnotě kolem dvou miliard eur. Jednání jsou ale zatím na úplném počátku, informoval magazín.
- Google vyplatí nové finanční ředitelce Ruth Poratové do roku 2016 přes 70 milionů USD. Odměny Poratové zahrnují 5 milionů USD v bonusech, plat 650 tisíc USD a 65 milionů USD v akciích s omezenými právy.
- Americká investiční banka Goldman Sachs snížila výhled na konec letošního roku pro výnos 10letých vládních dluhopisů USA z 3 % na 2,5 %. Nižší úroky predikuje nově i na dalších trzích. Důvody jsou poptávka centrálních bank (ECB, Bank of Japan) nebo omezení některých fondů při obchodování s bondy (musejí je často držet do splatnosti, i když výnosy klesají, takže nabídka dluhopisů na trhu neroste tak rychle).
- Firma Olin od chemičky Dow převezme značnou část divize výroby chlóru za 5 miliard USD. Očekává se, že nový subjekt bude schopen generovat zisk okolo sedmi miliard dolarů a stane se jedničkou v oboru.
- Chevron plánuje prodat 50% podíl v Caltex Australia za 3,6 miliardy USD. Společnost prodává akcie za cenu 34,20 AUD za kus, což je oproti páteční uzavírací ceně o 10 % méně.
- Nebankovní finanční sektor v USA je ve srovnání s rokem 2008 stabilnější a měl by se s případnými nečekanými šoky, které hrály zásadní roli během globální finanční krize z roku 2008, vyrovnat. V pátek to ve Frankfurtu řekl viceprezident americké centrální banky (Fed) a předseda podvýboru pro finanční stabilitu Stanley Fischer.
- Fond Omega Advisors obdržel obsílku od Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a od státního návladního v New Jersey. Podle Leona Coopermana má být pouze podáno vysvětlení a nemá jít o vyšetřování nekalých praktik nebo podezření z kriminálního činu. Fond s orgány plně spolupracuje. Cooperman je jednou nejuznávanějších osobností amerického světa investic.
- Výrazné omezování kapitálových výdajů světových těžařů ropy se mimo jiné znatelně projevuje i v objednávkách nových výrobních zařízení. Jak nedávno upozornil Ian Shepherdson z Pantheon Macroeconomics, za tři měsíce do konce února výdaje firem na nákup výrobních prostředků klesly o 7,6 % anualizovaně. V této statistice jsou přitom zahrnuty výdaje všech firem, což dokazuje, jak moc si těžaři musejí utahovat opasky.
- Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry se ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí nečekaně vrátil k zisku, jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února činil 28 milionů USD ve srovnání se ztrátou 148 milionů dolarů ve stejném období v předchozím roce. Zpráva je signálem toho, že snahy o oživení firmy začínají nést ovoce.
- Výsledky Carnival v 1QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 3,53 miliardy USD (odhad: 3,57 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Texaský senátor Ted Cruz oznámil svou kandidaturu do prezidentských voleb v roce 2016 na svém twitterovém účtu. Kdyby ve volbách zvítězil, stal by se prvním Hispáncem v Bílém domě. Očekává se, že v nejbližší době oznámí kandidaturu i další členové jeho strany - bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, guvernér Wisconsinu Scott Walker a další dva senátoři, Rand Paul zastupující stát Kentucky a Marco Rubio zastupující Floridu.
- Šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová v pondělí na konferenci v Paříži vyzvala k tomu, aby se rétorika americké centrální banky postupně vrátila ke své "normální" funkci objasňování pozadí rozhodnutí Fedu. "Explicitní rétorika byla využívána jako nástroj monetární politiky během recese a na počátku oživení. V normálnějších časech, až nebudou sazby na nule, by však podle mého názoru měla být sdělení centrální banky opět jen prostředkem komunikace," uvedla Mesterová.
- Podle hlavního akciového stratéga Goldman Sachs Petera Oppenheimera se na trzích s rizikovými aktivy a akciemi zatím bubliny netvoří. Řekl to v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC. Podle Oppenheimera úrokové sazby poblíž nuly logicky nutí investory po celém světě více riskovat. "To by mohlo vést k tomu, že budou riziková aktiva nadhodnocená, stejně jako nejspíše i další třídy aktiv," řekl Oppenheimer. "Nezdá se mi však, že by riziková aktiva, například akcie, byla už nyní ve fázi vzniku bublin."
- Saúdskoarabský ropný ministr Alí Nuajmí v neděli oznámil, že členové OPEC na sebe nevezmou zodpovědnost za podporu růstu cen ropy, čímž naznačil, že se největší světoví exportéři ropy dále povezou na vlně jejího cenového propadu. Loni v listopadu OPEC vyzval své členy, aby nesnižovali produkci černého zlata a udrželi si podíl na trhu, byť nabídka výrazně přesahuje poptávku, což je jedna z příčin zlevňování ropy.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru vzrostly méně, než se čekalo. Trh vyhlížel 2% růst na celoroční tempo 4,92 milionu domů, dočkal se však pouze 1,2% růstu na 4,88 milionu. Mediánová cena domu meziročně vzrostla o 7,5 % na 202 600 dolarů.
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru klesl na -0,11 bodu z -0,10 bodu (revidováno z +0,13 bodu, odhad: +0,10 bodu).
- Jefferies přidává akcie společnosti Pfizer na seznam doporučených titulů k nákupu s tím, že firma v příštích dvou letech pravděpodobně vykáže značné zhodnocení díky lepšímu než očekávanému uvedení nového léku proti rakovině prsu Ibrance. Investiční banka také vidí u Pfizeru potenciál k aktivitě v oblasti fúzí a akvizic.
- UBS zvyšuje doporučení na akcie společnosti Staples na "kupovat" díky vysoké pravděpodobnosti završení akvizice firmy Office Depot.
- Analytici ze Stifel Nicolaus snížili doporučení na akcie Biogen na "držet", protože podle nich již dosáhly "rozumné ceny".
- Tenet Healthcare a United Surgical Partners International (USPI) se spojí, vznikne největší ambulantní chirurgie v USA. Transakce v hotovosti včetně dluhů vyjde na 1,93 miliardy USD. Tenet bude mít ve firmě 50,1% podíl.
- Piper Jaffray snižuje doporučení na akcie cloudových firem EMC a NetApp na "neutral" z "overweight" kvůli rostoucí konkurenci.
- Novými přírůstky na nákupním seznamu Goldman Sachs jsou akcie společností Freshpet a Store Capital.
- Společnost PepsiCo zvolila do své správní rady Richarda W. Fishera, bývalého šéfa pobočky Fedu v Dallasu, a to jen pár dní poté, co tuto funkci opustil.
- Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors je známý jako velký akciový býk. Ve své aktuální zprávě upozorňuje na to, že silný dolar v historii akciím nijak významně neškodil, vycházet z toho ale nechce.
- Finanční ředitelka Morgan Stanley Ruth Poratová odchází na stejný post v internetové společnosti Google. V Morgan Stanley byla Poratová finanční ředitelkou od roku 2010. Nahradí ji Jonathan Pruzan.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v únoru meziročně stagnovaly, očekávalo se, že klesnou o 0,1 %, stejně jako v lednu. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % v souladu s odhady. Jádrová inflace očištěná o ceny potravin a energií naopak mírně zrychlila na 1,7 % meziročně z 1,6 % v lednu v souladu s odhady. Meziměsíčně se jádrové ceny zvedly o 0,2 % při očekávání 0,1% růstu po 0,2% růstu v lednu.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v únoru nečekaně vzrostly o 7,8 % na 539 tisíc jednotek anualizovaně, očekával se pokles na 465 tisíc anualizovaně z 500 tisíc v lednu (revidováno z 481 tisíc). Prodeje tak dosáhly své nejvyšší úrovně za posledních sedm let, když rostly i přes mrazivé zimní počasí.
- General Motors bude investovat 350 milionů dolarů do výroby modelu Chevrolet Cruze nové generace v Mexiku. Investice je součástí pětimiliardové investice do továrny v Mexiku ohlášené minulý rok.
- Brazilská private equity společnost 3G Capital údajně jedná o koupi Kraft Foods Group. Pro Wall Street Journal to uvedl zdroj blízký vnikající dohodě. Firma údajně má zhruba 5 miliard USD, které ji "pálí v kapse".
- Wells Fargo zvyšuje doporučení na akcie Kimberly-Clark na "outperform" z "market perform".
- Aktivita zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v březnu mírně zrychlila dynamiku a její tempo bylo nejvyšší od loňského října. Plyne to z úterních údajů agentury Markit, založených na anketách u nákupních manažerů průmyslových firem. Předběžná březnová hodnota indexu nákupních manažerů stoupla na 55,3 bodu z únorové úrovně 55,1 bodu. Ekonomové podle agentury Reuters odhadovali naopak snížení indexu na 54,7 bodu.
- Wells Fargo zvyšuje doporučení na akcie Estée Lauder na "outperform" z "market perform" díky zrychlujícímu růstu v USA a na rozvíjejících se trzích.
- Index aktivity richmondského Fedu v březnu nečekaně spadl na nejnižší hladinu od ledna 2013, a to na -8 bodů (v lednu 2013 byl -14 bodů), čekal se růst na 3 body po únorové nule.
- Americká potravinářská skupina Kraft Foods Group jedná o převzetí s brazilskou investiční společností 3G Capital, která stojí za firmami Burger King či H.J. Heinz. Napsala to agentura Reuters. 3G informaci později potvrdila a doplnila, že se v rámci transakce spojí s investičním konglomerátem Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, výsledkem čehož má být sloučení Kraftu s výrobcem kečupů H.J. Heinz.
- Freeport-McMoRan snižuje dividendu o 84 % na 5 centů z 31,25 centu. Škrty a úspory v těžebním sektoru pokračují. Společnost ve své divizi ropy a plynu šetří, omezuje kapitálové výdaje a nyní i dividendu. V lednu firma oznámila snížení kapitálových výdajů v letošním roce ze 7,2 miliardy USD na 6 miliard.
- Poslední ekonomická data ze Spojených států dokazují, že oživování americké ekonomiky pokračuje, byť existují i oblasti, ve kterých má hospodářství stále co dohánět. Alarmující je nicméně pohled na následující graf, který ukazuje, kolik domácností v USA ze svých pravidelných příjmů neuspoří ani dolar.
- Fed by si měl být téměř jist, že se míra inflace dostane na 2 % meziročně, než začne zvyšovat základní úrok. Ve středu to uvedl na okraj londýnského Official Monetary and Financial Institutions Forum šéf chicagského Fedu Charles Evans. Náklady možného příliš brzkého zvýšení sazeb podle Charlese Evanse výrazně převyšují rizika plynoucí z příliš pozdní reakce měnové politiky na zlepšování stavu ekonomiky.
- Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 20. března stoupl o 9,5 % (předchozí týden: -3,9 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se ve Spojených státech v únoru v meziměsíčním srovnání snížily o 1,4 %. Bez započtení aut pokles činil jen 0,4 %. Čekal se celkový pokles o 0,4 % a bez aut o 0,3 %. V lednu objednávky meziměsíčně stouply o dvě procenta (revidováno z +2,8 %) a bez aut se o 0,7 % snížily (revidováno z +0,3 %).
- Ford do servisů v Severní Americe svolává 200 tisíc automobilů.
- Analytici z UBS snížili investiční doporučení na akcie AMD na "sell" z "neutral".
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu zvýšily o 8,17 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že vzrostou o 4,75 milionu barelů po růstu o 9,62 milionu barelů v předchozím týdnu. Cena ropy reagovala poklesem.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se ve středu postavila za návrh, který vysokofrekvenčním obchodníkům (HFT) uloží povinnost zaregistrovat se u regulátora Financial Industry Regulatory Authority (FINRA). SEC chce tímto krokem zvýšit kontrolu HFT praktik, které bývají často dávány do souvislosti se skokovým růstem či poklesem cen akcií.
- Facebook na dvoudenní vývojářské konferenci F8 v San Francisku oznámil několik novinek. Mezi těmi hlavními jsou přeměna Facebook Messengeru na platformu či nový videopřehrávač, který umožní vkládání videí na web podobně jako u YouTube videí. Firma rovněž oznámila update produktu LiveRail pro mobilní reklamu. Ten má pomoci zobrazovat takzvaný native advertisement, tedy reklamu "přirozeně" začleněnou do článků či zpráv.
- Pro normalizaci měnové politiky americké centrální banky může být v současnosti příhodná doba. Ve čtvrtek to v německém Frankfurtu řekl šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard. Podle Bullarda normalizaci měnové politiky Fedu nahrává zejména očekávání dalšího růstu amerického hospodářství v příštích dvou letech. "I poté, co k normalizaci měnové politiky dojde, bude stále vysoce akomodativní," zdůraznil mimo jiné Bullard.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. března klesl na 282 tisíc. Očekával se pokles na 290 tisíc z 291 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 14. března klesl na 2,416 milionu z 2,422 milionu (revidováno z 2,417 milionu), čekal se pokles na 2,403 milionu.
- Barclays zvyšuje cílovou cenu na akcie Charles Schwab na 34 USD z 25 USD, doporučení posouvá z "underweight" na "overweight".
- Credit Suisse zvyšuje cílovou cenu akcií Apple na 145 USD ze 140 USD.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity se ve Spojených státech v březnu dále zvýšilo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru stoupl na 58,5 bodu z 57,2 bodu. Čekal se pokles na 57 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb vzrostl na 58,6 bodu z 57,1 bodu.
- Twitter spustil vlastní aplikaci s názvem Periscope, která umožňuje živý videopřenos přes chytrý telefon přímo na sociální síť. Periscope je reakcí na technologický startup Meerkat, jenž on-line sdílení videa na Twitteru rovněž umožňuje.
- Index aktivity kansaského Fedu v březnu klesl na -2 body z 5 bodů v únoru.
- Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart ve čtvrtek v rozhovoru pro finanční televizi CNBC prohlásil, že by on sám úrokové sazby začal zvyšovat v polovině letošního roku nebo během druhého pololetí. V současnosti je podle něj na růst sazeb ještě brzy, jelikož z americké ekonomiky chodí smíšená data.
- Výsledky lululemon athletica v 4QFY2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,73 USD), čisté tržby 602,49 milionu USD (loni: 502,99 milionu USD).
- Výsledky Accenture v 2QFY2015: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 7,49 miliardy USD (odhad: 7,37 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC