Co musíte ráno vědět (5. března)
|

Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak ve středu dopadlo obchodování na trzích na obou stranách Atlantiku, jaký je názor šéfa chicagského Fedu na zvyšování sazeb v USA a kolikáté narozeniny se chystá oslavit nejstarší člověk na Zemi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v sestupu z rekordů, makrodata investory nenadchla

Data z americké ekonomiky Wall Street ve středu k růstu neinspirovala. Přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru byl v únoru o něco nižší, než se čekalo. Nevýrazný byl i nárůst aktivity v americkém sektoru služeb podle indexu ISM. Akcie tak druhý den v řadě sestupovaly z rekordních maxim a zakončily obchodování v červených číslech. Index Dow Jones Industrial Average ztratil 0,58 % na 18 096,90 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,44 % na 2 098,53 bodu, což je nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Technologický index Nasdaq uzavřel obchodování se ztrátou 0,26 % na 4 967,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,67 % na 14,23 bodu. V červených číslech ve středu skončilo hned devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické odvětví, síťové služby a sektor základních materiálů. V plusu se udržel pouze sektor zdravotní péče.

Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu

Největší prohrané sázky: Krize a kolaps

2. Evropské akcie ve středu zdražily, trhy vyhlížejí zasedání ECB

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři nyní vyčkávají, k jakému závěru ve čtvrtek na svém zasedání dojde Evropská centrální banka. Britský FTSE 100 přidal 0,44 %, německý DAX posílil o 0,98 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,99 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 středeční obchodní seanci uzavřel se ziskem 0,97 % na 3 583,44 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,76 % na 390,61 bodu. Dařilo se zejména akciím automobilek, telekomunikačním titulům a cenným papírům mediálních firem. Zaostaly naopak akcie z realitního odvětví, cenné papíry ze sektoru služeb a tituly z odvětví základních materiálů.

10 věcí, které byste měli vědět o záporných úrocích

Nedisciplinovanost jako největší nebezpečí pro vaše portfolio

3. Většina titulů na pražské burze ve středu zlevnila, posílily ale akcie ČEZ a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,30 % na 1 014,24 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vzrostla o 2,90 % na 183 korun. Téměř o dvě procenta posílily i akcie energetické skupiny ČEZ (+1,89 %) a v plusu skončily ještě cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,63 %). Téměř o dvě procenta naopak zlevnily cenné papíry pojišťovny VIG (-1,83 %) a přes procento klesla cena akcií mediální společnosti CME (-1,30 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (-1,24 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,56 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Austrálie v noci na čtvrtek zveřejní statistiku mezinárodního obchodu a údaje o maloobchodních tržbách za leden. V Číně začíná desetidenní výroční zasedání parlamentu. Z Francie dopoledne přijde zpráva o míře nezaměstnanosti ILO za poslední loňské čtvrtletí a z Německa čísla o podnikových objednávkách. Itálie přidá zprávu o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku a Řecko nezaměstnanost za prosinec. Britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako ECB, od které se očekává, že přidá podrobnosti o startu kvantitativního uvolňování, které oznámila po svém lednovém zasedání. Ve Spojených státech odpoledne vyjde pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zveřejněna budou také čísla o produktivitě práce a nákladech na práci za 4. čtvrtletí. Stejně jako Německo USA zveřejní ještě podnikové objednávky a s projevem vystoupí člen Fedu John Williams. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Charles Evans (Fed): Na zvyšování sazeb je stále příliš brzy, USA trápí nízká inflace a nejistý vývoj světové ekonomiky

Ekonomové vesměs očekávají, že americká centrální banka začne hýbat s úrokovými sazbami v polovině letošního roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans je nicméně toho názoru, že zvyšování sazeb ještě stále není na pořadu dne. Fed by podle něj měl počkat, až začne růst inflace a situace ve světové ekonomice se stabilizuje.

6. Slovensko vyčkává s projevením zájmu o akcie elektráren

Slovenská vláda hodlá vyčkat s případným projevením zájmu o navýšení svého podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne na vyhodnocení nabídek, které zájemci o vstup do SE předloží většinovému akcionáři firmy, italské společnosti Enel. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra hospodářství Pavla Pavlise. Enel vlastní v SE 66 % akcií a chce svůj podíl prodat, aby snížil zadlužení. Zájem o podíl Enelu už dříve projevily česká firma ČEZ, jakož i konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Dalšími dvěma zájemci jsou podle dřívějších informací Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum.

7. Polská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,50 %

Polská centrální banka ve středu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 1,50 % a oznámila, že se snižováním úvěrových nákladů v tomto cyklu končí. Banka se uvolněnou měnovou politikou snaží podpořit ekonomiku a bojovat s prohlubující se deflací. Banka oznámila i snížení dalších úrokových sazeb. Lombardní sazbu srazila o půl procentního bodu na 2,50 %, depozitní sazbu na 0,50 % a rediskontní sazbu snížil měnový výbor banky na 1,75 %.

8. Levkovich: Obavy z dopadu zvyšování mezd na hospodářské výsledky firem jsou zbytečné

Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje a mzdy po dlouhé době konečně začínají růst. V lednu se průměrná hodinová mzda v USA meziročně zvýšila o 0,5 %, tedy nejprudším tempem od roku 2008. Růst mezd ale euforií nenaplňuje úplně všechny. Zatímco ekonomové jásají, investoři se bojí, jak se zvyšování mezd podepíše na hospodaření firem.

9. Aktivita v sektoru služeb se v USA v únoru zvýšila

Index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics v USA v únoru vzrostl na 57,1 bodu z 54,2 bodu v lednu. Aktivita tak v meziměsíčním srovnání vzrostla nejrychleji od října 2014. Čekal se růst indexu na 54,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů stoupl na 57,2 bodu z 54,4 bodu v lednu. V eurozóně index nákupních manažerů v sektoru služeb v únoru vzrostl na 53,7 bodu a kompozitní index se zvýšil na 53,3 bodu.

10. Britská RBS prý hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst

Britská banka Royal Bank of Scotland hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst v divizi investičního bankovnictví. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách. Divize v současnosti zaměstnává zhruba 18 tisíc lidí. Generální ředitel RBS Ross McEwan nicméně později řekl, že zatím nerozhodl, kolik pracovních míst v divizi investičního bankovnictví se zruší.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejstaršímu člověku na Zemi je 117 let

Od roku 1898 se toho změnilo opravdu hodně. Paní Misao Okawaová z japonské Ósaky by o tom mohla vyprávět. Právě tento rok má totiž zapsaný ve svém rodném listu. Počítáte správně, paní Okawaové je již 117 let a svíčky z narozeninového dortu se chystá sfouknout již ve čtvrtek. Otandžóbi omedetó gozaimasu!

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus