Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak ve středu dopadlo obchodování na trzích na obou stranách Atlantiku, jaký je názor šéfa chicagského Fedu na zvyšování sazeb v USA a kolikáté narozeniny se chystá oslavit nejstarší člověk na Zemi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu pokračovaly v sestupu z rekordů, makrodata investory nenadchla
Data z americké ekonomiky Wall Street ve středu k růstu neinspirovala. Přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru byl v únoru o něco nižší, než se čekalo. Nevýrazný byl i nárůst aktivity v americkém sektoru služeb podle indexu ISM. Akcie tak druhý den v řadě sestupovaly z rekordních maxim a zakončily obchodování v červených číslech. Index Dow Jones Industrial Average ztratil 0,58 % na 18 096,90 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,44 % na 2 098,53 bodu, což je nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Technologický index Nasdaq uzavřel obchodování se ztrátou 0,26 % na 4 967,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,67 % na 14,23 bodu. V červených číslech ve středu skončilo hned devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické odvětví, síťové služby a sektor základních materiálů. V plusu se udržel pouze sektor zdravotní péče.
Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu
Největší prohrané sázky: Krize a kolaps
2. Evropské akcie ve středu zdražily, trhy vyhlížejí zasedání ECB
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři nyní vyčkávají, k jakému závěru ve čtvrtek na svém zasedání dojde Evropská centrální banka. Britský FTSE 100 přidal 0,44 %, německý DAX posílil o 0,98 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,99 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 středeční obchodní seanci uzavřel se ziskem 0,97 % na 3 583,44 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,76 % na 390,61 bodu. Dařilo se zejména akciím automobilek, telekomunikačním titulům a cenným papírům mediálních firem. Zaostaly naopak akcie z realitního odvětví, cenné papíry ze sektoru služeb a tituly z odvětví základních materiálů.
10 věcí, které byste měli vědět o záporných úrocích
Nedisciplinovanost jako největší nebezpečí pro vaše portfolio
3. Většina titulů na pražské burze ve středu zlevnila, posílily ale akcie ČEZ a O2 C.R.
Index PX klesl o 0,30 % na 1 014,24 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vzrostla o 2,90 % na 183 korun. Téměř o dvě procenta posílily i akcie energetické skupiny ČEZ (+1,89 %) a v plusu skončily ještě cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,63 %). Téměř o dvě procenta naopak zlevnily cenné papíry pojišťovny VIG (-1,83 %) a přes procento klesla cena akcií mediální společnosti CME (-1,30 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (-1,24 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,56 %).
4. Očekávané události
Austrálie v noci na čtvrtek zveřejní statistiku mezinárodního obchodu a údaje o maloobchodních tržbách za leden. V Číně začíná desetidenní výroční zasedání parlamentu. Z Francie dopoledne přijde zpráva o míře nezaměstnanosti ILO za poslední loňské čtvrtletí a z Německa čísla o podnikových objednávkách. Itálie přidá zprávu o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku a Řecko nezaměstnanost za prosinec. Britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako ECB, od které se očekává, že přidá podrobnosti o startu kvantitativního uvolňování, které oznámila po svém lednovém zasedání. Ve Spojených státech odpoledne vyjde pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zveřejněna budou také čísla o produktivitě práce a nákladech na práci za 4. čtvrtletí. Stejně jako Německo USA zveřejní ještě podnikové objednávky a s projevem vystoupí člen Fedu John Williams. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Charles Evans (Fed): Na zvyšování sazeb je stále příliš brzy, USA trápí nízká inflace a nejistý vývoj světové ekonomiky
Ekonomové vesměs očekávají, že americká centrální banka začne hýbat s úrokovými sazbami v polovině letošního roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans je nicméně toho názoru, že zvyšování sazeb ještě stále není na pořadu dne. Fed by podle něj měl počkat, až začne růst inflace a situace ve světové ekonomice se stabilizuje.
6. Slovensko vyčkává s projevením zájmu o akcie elektráren
Slovenská vláda hodlá vyčkat s případným projevením zájmu o navýšení svého podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne na vyhodnocení nabídek, které zájemci o vstup do SE předloží většinovému akcionáři firmy, italské společnosti Enel. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra hospodářství Pavla Pavlise. Enel vlastní v SE 66 % akcií a chce svůj podíl prodat, aby snížil zadlužení. Zájem o podíl Enelu už dříve projevily česká firma ČEZ, jakož i konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Dalšími dvěma zájemci jsou podle dřívějších informací Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum.
7. Polská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,50 %
Polská centrální banka ve středu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 1,50 % a oznámila, že se snižováním úvěrových nákladů v tomto cyklu končí. Banka se uvolněnou měnovou politikou snaží podpořit ekonomiku a bojovat s prohlubující se deflací. Banka oznámila i snížení dalších úrokových sazeb. Lombardní sazbu srazila o půl procentního bodu na 2,50 %, depozitní sazbu na 0,50 % a rediskontní sazbu snížil měnový výbor banky na 1,75 %.
8. Levkovich: Obavy z dopadu zvyšování mezd na hospodářské výsledky firem jsou zbytečné
Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje a mzdy po dlouhé době konečně začínají růst. V lednu se průměrná hodinová mzda v USA meziročně zvýšila o 0,5 %, tedy nejprudším tempem od roku 2008. Růst mezd ale euforií nenaplňuje úplně všechny. Zatímco ekonomové jásají, investoři se bojí, jak se zvyšování mezd podepíše na hospodaření firem.
9. Aktivita v sektoru služeb se v USA v únoru zvýšila
Index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics v USA v únoru vzrostl na 57,1 bodu z 54,2 bodu v lednu. Aktivita tak v meziměsíčním srovnání vzrostla nejrychleji od října 2014. Čekal se růst indexu na 54,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů stoupl na 57,2 bodu z 54,4 bodu v lednu. V eurozóně index nákupních manažerů v sektoru služeb v únoru vzrostl na 53,7 bodu a kompozitní index se zvýšil na 53,3 bodu.
10. Britská RBS prý hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst
Britská banka Royal Bank of Scotland hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst v divizi investičního bankovnictví. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách. Divize v současnosti zaměstnává zhruba 18 tisíc lidí. Generální ředitel RBS Ross McEwan nicméně později řekl, že zatím nerozhodl, kolik pracovních míst v divizi investičního bankovnictví se zruší.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejstaršímu člověku na Zemi je 117 let
Od roku 1898 se toho změnilo opravdu hodně. Paní Misao Okawaová z japonské Ósaky by o tom mohla vyprávět. Právě tento rok má totiž zapsaný ve svém rodném listu. Počítáte správně, paní Okawaové je již 117 let a svíčky z narozeninového dortu se chystá sfouknout již ve čtvrtek. Otandžóbi omedetó gozaimasu!
Aktuality
