US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Vítej zpět, volatilito!

Navzdory slabé březnové statistice z amerického trhu práce zveřejněné na konci minulého týdne se zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech blíží. Je jedno, zda sazby porostou v červnu, v září, nebo na začátku příštího roku; jisté je, že na nízkých úrovních již nezůstanou příliš dlouho. Investoři s utažením měnové politiky Fedu počítají, což na trzích zvyšuje nejistotu ohledně dalšího vývoje.

Redakce IW
Redakce IW
8. 4. 2015 | 8:00
Fed

V posledních šesti letech americké akcie takřka neznaly jiný směr než nahoru. S výjimkou několika drobných zakopnutí burzy v USA od března 2009 rostou, přičemž za tu dobu přidaly již více než 200 %. Výrazně tomu napomohla uvolněná měnová politika americké centrální banky. Fed ve snaze nakopnout krizí zasaženou ekonomiku v programu kvantitativního uvolňování "natiskl" kolem 4 bilionů dolarů a snížil krátkodobé úrokové sazby na technickou nulu. QE ale banka loni v říjnu zastavila a letos by podle očekávání měla být zahájena i normalizace úrokových sazeb.

Pokračující utahování měnové politiky má podle Russe Koesteriche ze společnosti BlackRock poměrně jasné důsledky. "Nekonvenční stimulační opatření americké centrální banky, která byla reakcí na finanční krizi (z roku 2008), investory přiměla k navýšení objemu držených rizikových aktiv, což výrazně omezilo volatilitu na trzích," říká. "Spolu s tím, jak Fed podporu omezuje, se trhy vracejí ke standardním pohybům nahoru a dolů."

Ještě v roce 2009 americký akciový index S&P 500 během jediné obchodní seance klesl či vzrostl o jedno a více procent 118krát. Od té doby se počet volatilních dní s výjimkou roku 2011 neustále snižoval až na 38 dní v loňském roce. Letošní rok by ale podle všeho měl vyčnívat. Od začátku roku se cena amerických akcií do konce prvního dubnového týdne o jedno a více procent změnila celkem 19krát. Pokud by se dosavadní trend udržel i po zbytek roku, mělo by letos být celkem 100 volatilních dní, tedy jen asi o pětinu méně než v roce 2009. K více než procentnímu růstu či poklesu cen akcií během jednoho dne by pak mohlo dojít dokonce vícekrát než během prvního roku po pádu Lehman Brothers.

Ani zvýšená volatilita nutně nemusí znamenat konec akciové rally, investoři by si však podle společnosti BlackRock měli uvědomit, že již neporoste úplně vše. "Očekáváme, že americké akcie letos ve srovnání s předchozími roky vykáží menší zisky," uvádí Koesterich.

Dařit by se mělo cenným papírům v Evropě a Japonsku, což nahrává mezinárodní diverzifikaci portfolií. Index S&P 500 od začátku roku přidává jen zhruba procento, zatímco japonský Nikkei 225 roste o více než 11 % a evropský STOXX Europe 600 posiluje přes 16 %, zejména díky štědrým podpůrným programům ECB a Bank of Japan.

Obchodníci by si podle Koesteriche měli mimo jiné všímat také cenných papírů ze sektoru veřejných služeb (utilit) či realitních investičních fondů (REIT). "Domníváme se, že by se s očekávanými změnami měla lépe vyrovnat právě aktiva z cyklických sektorů," říká Koesterich. "Sečteno a podtrženo, trhy letos pravděpodobně zažijí mnohem více stoupání a poklesů, než jsme byli zvyklí. Pro investory s dlouhodobým horizontem by se ale mnoho měnit nemělo, zůstat na trhu se jim i tak vyplatí."

Zdroj: BlackRock

Americké akcieCentrální bankyEvropské akcieFedJaponské akcieVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně