Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

Centrální banky mají nekonečné množství munice. Kurzový závazek, který ta domácí v roce 2013 zvolila, se osvědčil, a není proto potřeba uvažovat o změně, i kdyby si ekonomika vyžádala další podporu. V pořadu Alter eko na Rádiu ZET o tom mluvil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Co dalšího prozradil nedlouho před dalším měnově-politickým jednáním bankovní rady ČNB, které se koná již tento čtvrtek? Na závěr textu připojujeme i aktuální poznámku k postojům ČNB, jejímž autorem je hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení ČNB Centrální banky Česká koruna David Navrátil Analytici ČS

O kritice centrálních bank: Trefují se i do těch největších, v Česku se o tom moc nemluví

Podle mě je kritika ostatních centrálních bank slyšet. My to tolik nevnímáme, ale centrální banky ve světě po roce 2008 byly a jsou extrémně kritizované a centrální bankéři se stali hojně ostřelovaným živočišným druhem. V souvislosti s ECB bych připomněl nedávnou velkou demonstraci před jejím novým sídlem, Mario Draghi pak zažil něco, co centrální bankéři normálně nezažívají, totiž že na něj jedna protestující hodila konfety. Navíc je ECB kritizována i za to, co dělá v oblasti měnové politiky. Nedávno jsem například ve slovenském týdeníku Týždeň četl krásný článek, v němž ekonom slovenského INESS kritizuje banku za to, že mu znehodnotila úspory v dolarech o 30 %. I ve Spojených státech je debata o roli centrální banky velice ostrá, o Británii platí totéž. Jde tedy o globální fenomén.

O (ne)důvěře v domácí ekonomiku: Není překvapení, že jsou domácnosti optimističtější

Důvěra podnikatelského sektoru se po roce 2013 posunula výrazně výše, je to patrné z mnoha indikátorů. Je to cítit i z toho, jak podniky nakládají s penězi. Začaly ve větší míře investovat, což znamená, že věří v lepší budoucnost. A tento indikátor pravdy, tyto skutečně utracené peníze, nenaznačuje, že by firmy byly skeptické, nebo že by dokonce skepse narůstala. Naopak, zdá se mi, že růst investic spíše potvrzuje to, že podnikatelský sektor očekává relativně dobré časy. Takže bych se nenechal vyvést z konceptu jedním konkrétním číslem.

To, že domácnosti mají poměrně pozitivní očekávání, mě nepřekvapuje. Není to v rozporu s tím, co jsme si v roce 2013 mysleli. Věřili jsme, že tím, co uděláme, pomůžeme spotřebitelskému sentimentu, poptávce a výdajům domácností. S odstupem roku a půl nakonec spotřebitelé vidí, že tehdejší katastrofické scénáře toho, jak všechno zdraží, se nenaplnily. Spotřebitelé zažívají nejnižší inflaci za posledních deset let. Po dlouhé době také začaly růst mzdy. K pesimismu zkrátka není důvod.


Bankovní rada ČNB nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny, sazby nechá na nulové úrovni. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Ekonomové ani neočekávají, že by centrální banka přistoupila k využití dalších alternativních nástrojů měnové politiky, jako jsou například záporné úrokové sazby. Nečekají ani výraznější změny v nové makroekonomické prognóze, kterou ČNB představí.


O růstu mezd: Výplatní pásky brzy ukáží, zda oživení není jen fata morgána

Vývoj mezd je největším potenciálním rizikem, které číhá na naši ekonomiku. Mzdy sice začaly růst, ale zdaleka nejde o takové míry růstu nominálních mezd, na jaké jsme byli zvyklí. Letošní a příští rok tedy budou obdobím pravdy. Ukáží, do jaké míry jsou deflační očekávání – která se promítala i do toho, že lidé přestali očekávat růst mezd – zahrnuta do celé ekonomiky. To by totiž například mohlo znamenat, že dlouhodobě ovlivňují vyjednávání o platech a nominální mzdy. Kdyby platilo, že si domácnosti "zvykly" na mnohem nižší růst mezd, a kdyby se tento pomalejší růst mezd stal u nás standardem, byl by tento nový normál měnově-politicky i makroekonomicky nepříznivý a nevhodný. Nominální mzdy proto považuji za jeden z klíčových ukazatelů, které napoví, do jaké míry se ekonomika skutečně odlepila ode dna a udržitelně roste, a do jaké míry je to jen přechodný jev nebo zdání.

O nekonvenčních opatřeních: Banka nikdy nevystřílí munici, ta současná se zdá být vhodná

Zapomíná se na to, že měnová politika nikdy nevyčerpá své nástroje, její arzenál je v zásadě nevyčerpatelný. Může to končit extrémem, kterému říkáme shazování peněz z vrtulníku, tedy rozdáváním peněz občanům. To ale beru jako nadsázku, jde o velice extrémní nástroj. Co se ale nekonvenčních nástrojů týče, nejsou podle mě nyní tématem pro českou ekonomiku. Když ČNB vstupovala do režimu kurzového závazku, musela zvážit všechny alternativy, a podle mě se tehdy rozhodla správně. Tou nejméně nekonvenční cestou v podmínkách malé otevřené ekonomiky je právě použití kurzu. Upřímně řečeno, nyní nemám žádné nutkání přemýšlet o dalších nástrojích, když používáme takový, který zafungoval relativně dobře.

Kdyby se ekonomice nedařilo a na straně poptávky by se hromadily deflační tlaky (poptávka by byla utlumena a investiční poptávka také), to první, k čemu by se dle mého osobního názoru banka uchýlila, by opět bylo použití kurzového nástroje, který se osvědčil, který funguje a centrální banka s ním operuje. Po posledním zasedání se zvýšila pravděpodobnost, že tento názor bude opět použit. Pro mě osobně je mnohem konvenčnější použít něco, co již máme, než zkoušet alternativy, které jsme dosud nepoužili.


Poznámka Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny, k uplynulému týdnu "v ČNB"

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík ve své prezentaci uvedl, že koruna po opuštění kurzového závazku neposílí, protože "není vystavena silnému přílivu kapitálu a platební bilance nevytváří tlaky na posílení měny". ČNB ale asi zapomíná na něco, čemu se říká konvergence. Pokud HDP ČR poroste rychleji než HDP eurozóny (což čekáme my i ČNB), tak tento rychlejší růst bude zvyšovat srovnatelnou cenovou hladinu (jde v podstatě o reálné posilování měny). A tato srovnatelná cenová hladina může být zvyšována buď vyšší inflací u nás, nebo posilováním nominálního kurzu koruny, nebo kombinací obojího.

ČNB jistě ví, že ke zvyšování srovnatelné cenové hladiny u nás v minulosti docházelo především skrze posilování koruny. Takže pokud chce mít banka jistotu, že tlak na posilování naší měny bude malý, musí s korunou něco dělat. A jsme zpátky u myšlenky, kterou razíme již několik měsíců: Pokud chce ČNB skončit s kurzovým závazkem a chce minimalizovat riziko posílení koruny, potřebuje korunu oslabit, aby si vytvořila inflační polštář, který by tlumil zmíněné zvyšování srovnatelné cenové hladiny. Do toho se ale ČNB příliš nehrne, a tak bude ještě několik let mluvit o takzvaném exitu. Případně jej provede, načež si po posílení koruny bude muset opět vyhrnout rukávy a začít intervenovat.

Co musíte ráno vědět (21. září)
Co musíte ráno vědět (21. září)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (21. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, s jakým schodkem počítá první návrh českého...
Musíte vědět
WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodla soudkyně
včera v 16:18

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodla soudkyně

Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi společností Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká...
Sociální sítě Internet Čína
Schillerová: Prezident Zeman je pro zrušení superhrubé mzdy jen pro…
včera v 14:56

Schillerová: Prezident Zeman je pro zrušení superhrubé mzdy jen pro příští dva roky

Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení 15% daně z příjmu, ale pouze na dva...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Daně
Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi
včera v 14:19

Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi

Saúdskoarabské petrochemické společnosti Saudi Industrial Investment Group (SIIG) a National Petrochemical (Petrochem...
Ropa Petrochemie Saúdská Arábie
Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje…
včera v 12:57

Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje závazky vlády

Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem
včera v 09:54

Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti...
Stavebnictví Česká ekonomika Česká republika
ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny
včera v 09:14

ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a…
včera v 07:44

Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance ve věci TikToku

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými...
Sociální sítě Internet Donald Trump
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
19. 9. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
19. 9. 2020 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
19. 9. 2020 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
19. 9. 2020 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
19. 9. 2020 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských burzách v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby