Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?
|

Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?

Dohodu Íránu se světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských sankcí namířených proti této zemi komentátoři označují za milník v dějinách Blízkého a Středního východu. Ne všichni ale sdílejí nadšení, například Izrael dohodu označil za historickou chybu. Co přinese zrušení protiíránských sankcí a kdo je vlastně skutečným vítězem složitých jednání?

Komodity Ropa Spojené státy americké (USA) Írán Politika Geopolitická rizika Blízký a Střední východ

Analytici, které po dosažení dohody oslovila agentura AFP, se shodují, že zrušení hospodářských sankcí spojených s íránským jaderným programem bude pro íránský obchod nepochybně znamenat velkou vzpruhu. Současně ale varují, že k ekonomickému zázraku nedojde přes noc. Írán podle nich bude potřebovat mnoho měsíců a miliard dolarů investic, než bude patrný ekonomický pokrok.

Írán se v rámci dohody se zástupci světových mocností (Spojené státy, Spojené království, Francie, Německo, Rusko, Čína) zavázal, že sníží své zásoby nízce obohaceného uranu na 300 kilogramů, o dvě třetiny sníží počet centrifug používaných k obohacování uranu a přestane používat zařízení na obohacování uranu v Komu. Zbylé centrifugy, které bude země k obohacování uranu nadále používat pro nevojenské účely, přemístí do zařízení, v nichž budou moci inspektoři OSN v případě pochybností o plnění íránských slibů za jistých podmínek provést kontrolu jejich využití.

Výměnou za redukci počtu centrifug a zásob obohaceného uranu západ zruší sankce, které ekonomiku, jež stojí z velké části na ropě, drtí již od konce 70. let minulého století. Zrušení hospodářských sankcí Íránu mimo jiné umožní zvýšit těžbu ropy v zemi a obnovit její dodávky na světové trhy. Přesný termín zrušení sankcí ale nebyl stanoven a podle dohody se načasování tohoto kroku bude odvíjet od schopnosti Íránu zavádět slíbená opatření. Teherán hovoří o týdnech, západní diplomaté jsou ale obezřetnější a hovoří v náznacích spíše o měsících.

Restart velkého ropného byznysu

Vývoz ropy z Íránu se v důsledku hospodářských sankcí snížil za několik posledních let přibližně o polovinu na zhruba jeden milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že by díky dohodě mohl během jednoho roku vývoz ropy ze země stoupnout až o 60 %, což drží ceny černého zlata pod tlakem, protože světové trhy jsou surovinou již nyní přezásobené.

Analytici z Goldman Sachs ale uklidňují, že se dohoda v podobě zvýšení nabídky ropy na trhu neprojeví dříve než v průběhu příštího roku. V aktuální poznámce klientům sice připouštějí, že bude mít zrušení hospodářských sankcí na ceny černého zlata negativní dopad, jedním dechem však dodávají, že bude minimálně několik měsíců trvat, než Írán začne zvyšovat těžbu a uzavře nové smlouvy s odběrateli.

"Dohoda světových mocností s Íránem je pouze příslibem zrušení sankcí. Návrhy nyní ještě musejí chválit Rada bezpečnosti OSN a také americký Kongres, což nelze čekat hned," připomínají analytici, kteří hovoří o nárůstu vývozu ropy z Íránu o 200 až 400 tisíc barelů denně v příštím roce.

Právě na americké politické scéně panují vedle Izraele ohledně dohody s Íránem největší kontroverze. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner na dohodu ohledně zrušení sankcí namířených proti Íránu prohlásil, že pokud se ukáže, že je skutečně tak špatná, jak on i další členové americké republikánské strany předpokládají, "udělají vše, co bude v jejich silách, aby neprošla Kongresem". Očekává se nicméně, že Kongresem dohoda i přes možné průtahy projde.

(Izraelské) pochybnosti zůstávají

Rizikem, které se v souvislosti s vídeňskou dohodou zmiňuje vůbec nejčastěji, je možnost, že posílení íránské ekonomiky dále zvýší napětí v regionu Blízkého východu, tedy že se bude dále vyhrocovat napětí mezi Teheránem a Tel Avivem. Izrael se obává, že sliby Íránu nic neznamenají a že závazky, které země světovým mocnostem dala, její ambice na získání vlastní jaderné zbraně pouze o deset či patnáct let posunou.

Zastánci dohody samozřejmě připomínají, že je celý mechanismus zrušení hospodářských sankcí nastaven tak, aby Teherán při jakémkoli pokusu o návrat na cestu vedoucí k jaderné zbrani dostal políček, který jeho ekonomiku srazí zpět k zemi. Pokud mezinárodní komise sestávající ze zástupců USA, Británie, Číny, Francie, Evropské unie a Ruska pojme podezření, že Írán neplní závazky, pod něž se v rámci dohody podepsal, rozběhne se 30denní lhůta, kdy se komise pokusí do sporu vnést světlo. Pokud její úsilí selže, bude Rada bezpečnosti OSN hlasovat o možnosti opětovného zavedení zrušených sankcí či zpřísnění sankcí již zmírněných.

Na to kritici namítají, že může západ při možnosti potřeby znovuzavedení sankcí narazit na vzdor Ruska a Číny a že z hlediska vývoje zbraní a zbraňových systémů svět nechává Íránu až příliš volnosti. Smlouva stanovuje, že pokud Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdí, že Írán dodržuje vše, k čemu se v dohodě se světovými mocnostmi zavázal, rozběhne se pětileté odpočítávání, po jehož konci dojde ke zrušení omezení týkajících se obchodu s konvenčními zbraněmi. Po osmi letech od prověření plnění závazků ze strany Íránu pak Teherán nebude limitován ani restrikcemi v oblasti technologií pro balistické rakety.

Pochybnosti panují také ohledně inspekcí v íránských zařízeních. Součástí jaderné dohody je sice souhlas Íránu s inspekcemi v jeho zařízeních, pokud budou mít inspektoři OSN vážný důvod předpokládat, že jsou v nich provozovány aktivity v rozporu s touto dohodou, má to ale háček. Inspektoři íránská zařízení nemohou navštívit, kdy se jim zlíbí. Teherán musejí předem informovat a ten má poté dva týdny na to, aby OSN vstup do zařízení umožnil. Dost času na to, aby leccos zamaskoval.

Kritici dohody dále připomínají, že Írán stále zadržuje nejméně tři americká rukojmí a také podporuje teroristické organizace v regionu či západním světem odsuzovaný režim a vojsko syrského prezidenta Bašára Asada, který v syrské občanské válce neváhal nařídit použití chemických zbraní.

Zůstává otázkou, kdo je skutečným vítězem dohody. Západ trvá na tom, že se Írán díky možnosti obnovit vývoz ropy na trhy vzdá snah o získání vlastní jaderné zbraně a bude rozvíjet mírovou politiku, která přispěje ke zklidnění napětí v regionu Blízkého východu. Zlí jazykové naopak tvrdí, že slavit může jedině Írán, který během jednání dělal mnohem menší ústupky. Otazníků kolem dohody je stále mnoho a podle všeho bude trvat roky, než se ukáže, co se za nimi ve skutečnosti skrývá.

Zdroj: The Fiscal Times, Goldman Sachs

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království