Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?
|

Jaderná dohoda s Íránem: Historický úspěch, nebo omyl?

Dohodu Íránu se světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného programu výměnou za zrušení hospodářských sankcí namířených proti této zemi komentátoři označují za milník v dějinách Blízkého a Středního východu. Ne všichni ale sdílejí nadšení, například Izrael dohodu označil za historickou chybu. Co přinese zrušení protiíránských sankcí a kdo je vlastně skutečným vítězem složitých jednání?

Komodity Ropa Spojené státy americké (USA) Írán Politika Geopolitická rizika Blízký a Střední východ

Analytici, které po dosažení dohody oslovila agentura AFP, se shodují, že zrušení hospodářských sankcí spojených s íránským jaderným programem bude pro íránský obchod nepochybně znamenat velkou vzpruhu. Současně ale varují, že k ekonomickému zázraku nedojde přes noc. Írán podle nich bude potřebovat mnoho měsíců a miliard dolarů investic, než bude patrný ekonomický pokrok.

Írán se v rámci dohody se zástupci světových mocností (Spojené státy, Spojené království, Francie, Německo, Rusko, Čína) zavázal, že sníží své zásoby nízce obohaceného uranu na 300 kilogramů, o dvě třetiny sníží počet centrifug používaných k obohacování uranu a přestane používat zařízení na obohacování uranu v Komu. Zbylé centrifugy, které bude země k obohacování uranu nadále používat pro nevojenské účely, přemístí do zařízení, v nichž budou moci inspektoři OSN v případě pochybností o plnění íránských slibů za jistých podmínek provést kontrolu jejich využití.

Výměnou za redukci počtu centrifug a zásob obohaceného uranu západ zruší sankce, které ekonomiku, jež stojí z velké části na ropě, drtí již od konce 70. let minulého století. Zrušení hospodářských sankcí Íránu mimo jiné umožní zvýšit těžbu ropy v zemi a obnovit její dodávky na světové trhy. Přesný termín zrušení sankcí ale nebyl stanoven a podle dohody se načasování tohoto kroku bude odvíjet od schopnosti Íránu zavádět slíbená opatření. Teherán hovoří o týdnech, západní diplomaté jsou ale obezřetnější a hovoří v náznacích spíše o měsících.

Restart velkého ropného byznysu

Vývoz ropy z Íránu se v důsledku hospodářských sankcí snížil za několik posledních let přibližně o polovinu na zhruba jeden milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že by díky dohodě mohl během jednoho roku vývoz ropy ze země stoupnout až o 60 %, což drží ceny černého zlata pod tlakem, protože světové trhy jsou surovinou již nyní přezásobené.

Analytici z Goldman Sachs ale uklidňují, že se dohoda v podobě zvýšení nabídky ropy na trhu neprojeví dříve než v průběhu příštího roku. V aktuální poznámce klientům sice připouštějí, že bude mít zrušení hospodářských sankcí na ceny černého zlata negativní dopad, jedním dechem však dodávají, že bude minimálně několik měsíců trvat, než Írán začne zvyšovat těžbu a uzavře nové smlouvy s odběrateli.

"Dohoda světových mocností s Íránem je pouze příslibem zrušení sankcí. Návrhy nyní ještě musejí chválit Rada bezpečnosti OSN a také americký Kongres, což nelze čekat hned," připomínají analytici, kteří hovoří o nárůstu vývozu ropy z Íránu o 200 až 400 tisíc barelů denně v příštím roce.

Právě na americké politické scéně panují vedle Izraele ohledně dohody s Íránem největší kontroverze. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner na dohodu ohledně zrušení sankcí namířených proti Íránu prohlásil, že pokud se ukáže, že je skutečně tak špatná, jak on i další členové americké republikánské strany předpokládají, "udělají vše, co bude v jejich silách, aby neprošla Kongresem". Očekává se nicméně, že Kongresem dohoda i přes možné průtahy projde.

(Izraelské) pochybnosti zůstávají

Rizikem, které se v souvislosti s vídeňskou dohodou zmiňuje vůbec nejčastěji, je možnost, že posílení íránské ekonomiky dále zvýší napětí v regionu Blízkého východu, tedy že se bude dále vyhrocovat napětí mezi Teheránem a Tel Avivem. Izrael se obává, že sliby Íránu nic neznamenají a že závazky, které země světovým mocnostem dala, její ambice na získání vlastní jaderné zbraně pouze o deset či patnáct let posunou.

Zastánci dohody samozřejmě připomínají, že je celý mechanismus zrušení hospodářských sankcí nastaven tak, aby Teherán při jakémkoli pokusu o návrat na cestu vedoucí k jaderné zbrani dostal políček, který jeho ekonomiku srazí zpět k zemi. Pokud mezinárodní komise sestávající ze zástupců USA, Británie, Číny, Francie, Evropské unie a Ruska pojme podezření, že Írán neplní závazky, pod něž se v rámci dohody podepsal, rozběhne se 30denní lhůta, kdy se komise pokusí do sporu vnést světlo. Pokud její úsilí selže, bude Rada bezpečnosti OSN hlasovat o možnosti opětovného zavedení zrušených sankcí či zpřísnění sankcí již zmírněných.

Na to kritici namítají, že může západ při možnosti potřeby znovuzavedení sankcí narazit na vzdor Ruska a Číny a že z hlediska vývoje zbraní a zbraňových systémů svět nechává Íránu až příliš volnosti. Smlouva stanovuje, že pokud Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdí, že Írán dodržuje vše, k čemu se v dohodě se světovými mocnostmi zavázal, rozběhne se pětileté odpočítávání, po jehož konci dojde ke zrušení omezení týkajících se obchodu s konvenčními zbraněmi. Po osmi letech od prověření plnění závazků ze strany Íránu pak Teherán nebude limitován ani restrikcemi v oblasti technologií pro balistické rakety.

Pochybnosti panují také ohledně inspekcí v íránských zařízeních. Součástí jaderné dohody je sice souhlas Íránu s inspekcemi v jeho zařízeních, pokud budou mít inspektoři OSN vážný důvod předpokládat, že jsou v nich provozovány aktivity v rozporu s touto dohodou, má to ale háček. Inspektoři íránská zařízení nemohou navštívit, kdy se jim zlíbí. Teherán musejí předem informovat a ten má poté dva týdny na to, aby OSN vstup do zařízení umožnil. Dost času na to, aby leccos zamaskoval.

Kritici dohody dále připomínají, že Írán stále zadržuje nejméně tři americká rukojmí a také podporuje teroristické organizace v regionu či západním světem odsuzovaný režim a vojsko syrského prezidenta Bašára Asada, který v syrské občanské válce neváhal nařídit použití chemických zbraní.

Zůstává otázkou, kdo je skutečným vítězem dohody. Západ trvá na tom, že se Írán díky možnosti obnovit vývoz ropy na trhy vzdá snah o získání vlastní jaderné zbraně a bude rozvíjet mírovou politiku, která přispěje ke zklidnění napětí v regionu Blízkého východu. Zlí jazykové naopak tvrdí, že slavit může jedině Írán, který během jednání dělal mnohem menší ústupky. Otazníků kolem dohody je stále mnoho a podle všeho bude trvat roky, než se ukáže, co se za nimi ve skutečnosti skrývá.

Zdroj: The Fiscal Times, Goldman Sachs

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus