Burzovní kalendář (17. 8. - 21. 8. 2015)
|

Burzovní kalendář (17. 8. - 21. 8. 2015)

Investoři za sebou mají týden, kterému jednoznačně dominovala Čína. Jüan prošel dvojí devalvací v režii čínské centrální banky, což na trzích vyvolalo obavy z takzvaných měnových válek. V nadcházejícím týdnu by měly dopady kroků čínské centrální banky doznívat a investoři by se měli soustředit zejména na makrodata, jelikož výsledková sezóna ve světě pomalu končí. Na pražské burze budou ale čísla reportovat hned tři firmy.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Uplynulý týden se nesl zejména ve znamení dění v Číně a Řecku. Čínská centrální banka nečekaně devalvovala národní měnu, což mezi investory zvýšilo obavy z možnosti rozpoutání takzvaných měnových válek, tedy konkurenčních devalvací měn. Centrální banka jüan v týdnu devalvovala nadvakrát, měna v reakci na to klesala nepřetržitě tři dny za sebou a opakovaně překonala víceletá minima k americkému dolaru.

V pátek čínská centrální banka stanovila střední kurz měny, od něhož se může jüan každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,3975 jüanu za dolar. Jüan se v pátek začal obchodovat v kurzu 6,399 CNY za dolar a v závěru dne zpevnil na 6,3918 CNY. Celý den se pohyboval v úzkém pásmu mezi 6,405 a 6,399 CNY, tedy mnohem užším než v předešlých dnech. Devalvace jüanu má podle některých kritických hlasů poskytnout výhodu čínským exportérům v konkurenčním boji s vývozci z ostatních asijských ekonomik.

Analytici ale upozorňují, že jüan v posledním desetiletí vůči většině ostatních měn dramaticky posílil. Jeho obchodně vážený index, složený z měn hlavních obchodních partnerů Číny, za toto období vzrostl o 43 %, plyne z údajů Reuters. Letos je i přes devalvaci čínská měna vůči většině významných měn stále silnější a ztrácí pouze na americký dolar, který tento rok celkově výrazně posiluje. Analytici se přitom domnívají, že při volnějším kurzovém režimu by hodnota jüanu v posledních měsících klesala pod tlakem zpomalování čínské ekonomiky.

Řecko se v týdnu dále přibližovalo získání třetího záchranného balíku. V noci na pátek dohodu o záchranném programu ve výši až 86 miliard eur schválil řecký parlament a později se na podmínkách nové pomoci Řecku dohodla i euroskupina. Dohodu nyní nicméně musí posvětit ještě několik národních parlamentů. Nejostřejší debata se očekává v Německu, kde bude Spolkový sněm o záchranném balíku hlasovat ve středu. Německo tlačí na to, aby se do záchranného programu zapojil i Mezinárodní měnový fond, který to ale zatím odmítá. Fond trvá mimo jiné na tom, že věřitelé musejí odlehčit řeckou dluhovou zátěž tak, aby byl dluh pro zemi udržitelný. MMF již dříve prohlašoval, že je potřeba oddálit lhůty splatnosti, nebo odepsat část řeckého dluhu. Berlín zatím odpisy dluhu razantně odmítá, o prodloužení splatnosti půjček je nicméně ochoten jednat, což znovu potvrdil německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Ze zveřejněných ekonomických dat investory zaujaly v ČR zprávy o nezaměstnanosti, inflaci a HDP. Nezaměstnanost v České republice v červenci stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 %. Bez práce tak bylo 456 341 lidí. Současně ale opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98 055. Červencová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nižší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Meziroční inflace v červenci zpomalila na 0,5 % z červnových 0,8 %. Páteční předběžná zpráva o vývoji HDP pak ukázala, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně expandovala 4,4% tempem. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím český HDP podle předběžných dat vzrostl o 0,9 %.

Ve světě byla zajímavá data o HDP Německa, Francie, Itálie i celé eurozóny a také zprávy o vývoji inflace v Německu či eurozóně. Německá ekonomika podle předběžného odhadu spolkového statistického úřadu ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 0,4 % po vzestupu o 0,3 % v předchozích třech měsících. Meziročně se hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,6 % po růstu o 1,2 % v prvních třech měsících roku. Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, italská mezičtvrtletně expandovala 0,2% tempem a HDP eurozóny podle předběžných dat ve druhém kvartálu expandoval tempem 0,3 % mezikvartálně, když se očekával růst ekonomiky o 0,4 %, stejně jako v předešlém čtvrtletí. Meziročně měla expanze HDP eurozóny podle odhadů zrychlit na 1,3 % z předchozího procenta, hrubý domácí produkt ale vykázal růst jen o 1,2 %. V celé EU ekonomika přidala mezikvartálně 0,4 %, stejně jako v prvním čtvrtletí, a meziročně 1,6 % po 1,5% růstu v prvních třech měsících letošního roku. Spotřebitelské ceny v Německu v červenci meziročně stouply o 0,2 % a v eurozóně bylo tempo růstu spotřebitelských cen v červenci podle finálních dat Eurostatu stejné jako v červnu, tedy 0,2 % meziročně.

Očekávání analytiků a investorů ohledně německé ekonomiky se v srpnu podle výzkumu institutu ZEW opět zhoršilo, hodnocení současné situace je ale naopak lepší. Index očekávání se propadl na 25 bodů z 29,7 bodu v červenci. Očekával se naopak růst na 31,9 bodu. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 65,7 bodu z 63,9 bodu v červenci, čekal se růst na 64,2 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 47,6 bodu z 42,7 bodu v červenci.

Z dalších makrodat investoři sledovali statistiky čínských maloobchodních tržeb (meziročně +10,5 % v červenci, pod odhadem +10,6 %) a průmyslové výroby (meziročně +6 % v červenci, pod odhadem +6,6 %) nebo průmyslové výroby v Japonsku (meziročně +2,3 % v červnu po +2 % v květnu) a eurozóně (meziročně po sezónním očištění -0,4 % v červnu, pod odhadem -0,2 %) či index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který v srpnu podle předběžných dat klesl na 92,9 bodu z červencových 93,1 bodu, analytici počítali s růstem ukazatele na 93,6 bodu.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Americké akcie v poslední obchodní seanci uplynulého týdne zprvu kolísaly a hledaly jasnější směr. Ve druhé polovině seance se sjednotily a nakonec uzavřely mírně v plusu. Wall Street povzbudila série nových údajů, které naznačily příznivý vývoj americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Za celý týden Dow zpevnil o 0,6 %, širší S&P 500 přidal 0,67 % a Nasdaq Composite stoupl o mírných 0,09 %.

Na evropské akciové trhy se v pátek po kolísavém obchodování v předchozích dnech vrátil klid a akcie zůstaly poblíž nuly. "Po tak nervózním týdnu se nikomu nechtělo vstupovat do velkých pozic," říká Benno Galliker, trader z Luzerner Kantonalbank. "Na trzích nyní panuje válka mezi investory, kteří si myslí, že akcie ještě čeká pokles, a těmi, kteří se domnívají, že už bylo korekce dost. Spíše nyní převládá prostředí risk-off než risk-on," dodává. Za celý týden regionální STOXX Europe 600 odevzdal 2,73 %, a zažil tak první pokles za tři týdny. Ve středu zaznamenal index nejprudší propad od října loňského roku, když Čínská lidová banka záměrně devalvovala jüan. Britský FTSE 100 za týden odevzdal 2,3 %, CAC 40 4,4 % a DAX rovněž 4,4 %.

Pražská burza v pátek mírně oslabila, čímž prohloubila týdenní ztrátu indexu PX na 0,75 %. Hvězdou pátečního obchodování se staly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens poté, co byly zařazeny do benchmarkového indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů MSCI Global Standard Indexes. "Pegas doplní v tomto důležitém indexu ČEZ a Komerční banku. Odhadujeme, že dodatečná poptávka po akciích Pegasu může dosáhnout i více než měsíčního průměrného objemu obchodů," okomentoval zprávu Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Za celý uplynulý týden na pražské burze nejvíce odepsaly akcie sázkové kanceláře Fortuna (-12,1 % na 69,30 Kč), nejvýrazněji naopak zdražily právě akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+13,8 % na 930 Kč).

V úterý na pražském parketu vyvrcholila výsledková sezóna za druhé čtvrtletí hospodářskými čísly energetické společnosti ČEZ. Firma za období od dubna do června vykázala zisk před odpisy (EBITDA) 35,5 miliardy Kč a provozní výsledek hospodaření (EBIT) 21,3 miliardy Kč. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil 15,7 miliardy Kč. Navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny meziročně vzrostly provozní výnosy na 102,9 miliardy Kč, a to díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům. Skupina dále oznámila, že za celý letošní rok nadále očekává čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 27 miliard Kč a zisk EBITDA 68 miliard Kč (snížení z dosavadního odhadu 70 miliard Kč). "Snížený výhled EBITDA je způsoben jednorázovými faktory a výhled upraveného čistého zisku zůstal nezměněn. Akcie ČEZ nabízí vysoký FCF výnos a firma snižuje náklady v souladu s očekáváním. Potvrzujeme proto doporučení akumulovat akcie firmy," okomentoval výsledky a výhled firmy Bártek.

Další významnou událostí byla nehoda v areálu firmy Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ve čtvrtek ráno v areálu vypukl rozsáhlý požár propylenové jednotky. Požáru předcházely dva výbuchy. Na místě muselo zasahovat 42 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje. Oheň dostali hasiči pod kontrolu po několika hodinách, pak nechávali řízeně vyhořet zbytky látek. Podle Bohumila Trampoty, analytika z J&T Banky, by se ztráty firmy vyplývající z nehody mohly vyšplhat až na stovky milionů korun. Trampota ale upozornil, že se jedná pouze o hrubý odhad a přesnější čísla bude možné odhadovat až po zveřejnění dalších podrobností o rozsahu škod a délce odstávky nutné pro opravy a plné obnovení provozu.

Ve čtvrtek byl zveřejněn výsledek odkupu akcií společností O2 Czech Republic a CETIN ze strany skupiny PPF, která je majoritním vlastníkem obou firem. PPF oznámila, že vlastní již 84,91 % akcií O2 C.R. a více než 90 % akcií CETIN. K termínu rozdělení původní O2 na mobilního operátora O2 a správce české telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN vlastnila PPF v obou firmách 84,73 %.

PPF potvrdila své dříve oznámené záměry neusilovat o získání 90% většiny v O2 umožňující takzvané vytěsnění menšinových akcionářů a nadále podporovat udržení akcií O2 na veřejných trzích. V případě firmy CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura) dosáhla PPF hranice nezbytné pro možnost uskutečnění práva vytěsnění jejích menšinových akcionářů. "PPF bude nadále zvažovat realizaci vytěsnění, nicméně s ohledem na transakční a finanční náročnost procesu o tomto kroku zatím rozhodnuto nebylo, a nelze tak sdělit, zda a případně kdy se tak stane," uvedla PPF.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro srpnové obchodování?

Euro podpořil překvapivý krok Číny, ropu podržel slabší dolar

Na měnových trzích euro zafungovalo jako bezpečný přístav v době zvýšené nejistoty mimo eurozónu a stalo se druhou nejvíce posilující měnou. K dolaru zpevnilo o více než 1,5 %. Nejvíce ale za týden zpevnila švédská koruna, které pomohly údaje o švédské inflaci. Naopak nejslabší byl mezi hlavními měnami novozélandský dolar, i tentokrát na měnu působil fundament. Na rekordní minimum vůči americkému dolaru se ve čtvrtek propadla turecká lira, kterou srazila neúspěšná jednání o nové turecké vládní koalici.

Ceny ropy v týdnu podrželo oslabení amerického dolaru. Barel severomořské ropy Brent od pondělí zlevnil zhruba o procento a severoamerická lehká ropa WTI odepsala kolem 2,5 %. Ropa Brent je stále deset procent nad letošním lednovým minimem 45,19 USD za barel. Americká ropa je nyní mnohem slabší, což je důsledek odstavování rafinérií, které snižuje odbyt suroviny v USA.

Počet aktivních ropných vrtů v USA za týden stoupl o dva na 672. V předchozím týdnu počet aktivních ropných vrtů stoupl o šest.

Americké akcie v pátek mírně zdražily, střízlivé zisky si odnášejí i za celý uplynulý týden
Americké akciové trhy v první polovině pátečního obchodování kolísaly a hledaly jasnější směr. Ve druhé polovině seance se sjednotily a nakonec uzavřely mírně v plusu. Wall Street povzbudila série nových údajů, které naznačily příznivý vývoj americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí.
Evropské akcie v pátek zažily po předchozích výkyvech klidný den, za týden ale odepsaly i přes čtyři procenta
Na evropské akciové trhy se v pátek po kolísavém obchodování v předchozích dnech vrátil klid a akcie zůstaly poblíž nuly.
Pražská burza v pátek kolísala a nakonec mírně oslabila, za týden index PX klesl o necelé procento
Index PX v pátek odepsal 0,23 % na 1 025,17 bodu. Za celý týden index odevzdal 0,75 %.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří na dění kolem Řecka a také na některé makroekonomické ukazatele. "Vzhledem k absenci významnějších tržních faktorů však očekáváme neutrální vyznění obchodního týdne s tím, že pozornost může být opětovně upřena také na dění v Číně," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Ekonomických dat v týdnu vyjde méně, přesto některé statistiky budou mít potenciál trh rozhýbat. Půjde například o britskou inflaci a maloobchodní tržby, americká data z realitního trhu či americkou inflaci. Pozornosti investorů neujde ani zápis z posledního zasedání FOMC, který bude zveřejněn ve středu.

K výsledkové sezóně přispějí v Evropě Carlsberg, Raiffeisen Bank International, Glencore nebo Swisscom, v USA Urban Outfitters, Estée Lauder, Home Depot, Wal-Mart, Target, Salesforce.com, Hewlett-Packard či Deere & Co a v Číně Bank of China a China Mobile. Na pražské burze budou čísla za druhý kvartál reportovat Philip Morris ČR, NWR a Stock Spirits.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. srpna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Support indexu S&P 500 na 200denním klouzavém průměru sice intradenně nevydržel, ale v týdenním horizontu cenu opět podpírá. Poměry put a call opcí na trhu nedávno vydaly nákupní signály, nyní však opět spíše oslabují ve prospěch pesimističtějšího výhledu. Růst indexu není podporován velkým množstvím titulů, poklesů jednotlivých akcií bylo více než růstů v pěti z posledních šesti obchodních seancí. Nejbližší hladina podpory indexu je na 200denním klouzavém průměru a nezávisle na tom i v rozmezí 2 080 až 2 070 bodů. Níže je pak silný support okolo 2 040 bodů. Směrem nahoru je prostor omezen rezistencí okolo historických maxim (2 135 bodů)," píše Andrej Rády, editor Investičního webu, v komentáři vývoje amerického akciového indexu S&P 500.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí zveřejní společnost Rightmove výsledek průzkumu cen nemovitostí ve Spojeném království, v Japonsku vyjde zpráva o vývoji HDP, v eurozóně výsledek obchodní bilance a v Německu vydá centrální banka pravidelnou měsíční zprávu o stávajících a očekávaných ekonomických podmínkách. Odpoledne se budou investoři soustředit na index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State Index) a dále na index trhu s nemovitostmi NAHB. Kvartální hospodářská čísla zveřejní v USA například Estée Lauder Cos nebo Urban Outfitters a na starém kontinentu Royal Unibrew.

V Číně bude v noci na úterý zveřejněn index cen domů a v Austrálii centrální banka odtajní zápis ze svého posledního zasedání. V ČR dopoledne dojde na index výrobních cen, stejně jako ve Spojeném království, kde bude navíc trh sledovat ještě zprávu o inflaci, index maloobchodních cen a ukazatel cen domů DCLG. Odpoledne budou v USA zveřejněny statistiky zahájené výstavby a vydaných stavebních povolení. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Home Depot či Wal-Mart Stores a v Evropě mimo jiné Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli.

Ve středu vyjde ve světě série makrodat, celý den ale trhy budou čekat na zprávu o americké inflaci. Očekává se, že v červenci ceny v USA v meziročním srovnání stouply o 0,1 % a meziměsíčně se zvedly o 0,2 %. V červnu byly vyšší meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 0,1 %. V noci na středu zveřejní Japonsko výsledek obchodní bilance a také index celkové podnikatelské aktivity. Eurozóna dopoledne přidá výsledek běžného účtu a stavební výrobu a ve Spojených státech odpoledne kromě zprávy o inflaci bude odtajněn ještě zápis z posledního zasedání FOMC a jako každý týden vyjdou statistika žádostí o hypotéku a zpráva o vývoji zásob ropy. Hospodářská čísla zveřejní v USA Target nebo Staples, v Evropě Raiffeisen Bank International, Glencore, Carlsberg či Swisscom, v Číně Bank of China a na pražské burze Philip Morris ČR.

Podle analytiků z České spořitelny by se měl trh s tabákovými výrobky v České republice v prvním pololetí proti stejnému období v loňském roce mírně zmenšit, a to zejména kvůli růstu cen tabákových výrobků způsobenému zvýšením spotřební daně. Na Slovensku by velikost trhu měla zůstat víceméně beze změn proti 1H2014. Tržby Philip Morris ČR za prvních šest měsíců roku by se měly meziročně snížit o 18 % na 5,25 miliardy Kč, podle analytika z ČS Václava Kmínka ale nejsou čísla srovnatelná kvůli změně provozního modelu, kdy již společnost od začátku letošního roku funguje pouze jako poskytovatel výrobních služeb. Zisk EBITDA by měl firmě stoupnout o 8,2 % na 1,641 miliardy korun a zisk EBIT by se měl za prvních šest měsíců roku zvýšit o 9,4 % na 1,419 miliardy korun. Čistý zisk by pak měl dosáhnout 1,147 miliardy korun, což implikuje meziroční zlepšení o 9,2 %.

Philip Morris ČR - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Čtvrtek bude z pohledu makrodat a očekávaných událostí nejnabitější z celého týdne. V Německu vyjde index výrobních cen, ve Spojeném království maloobchodní tržby a v Řecku a Portugalsku výsledek běžného účtu. V zámoří vyjdou statistika prodejů starších domů, index aktivity filadelfského Fedu a jako každý týden také zpráva o vývoji zásob zemního plynu a statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti. S projevy dále vystoupí šéf pobočky americké centrální banky v Minneapolis Narayana Kocherlakota a šéf sanfranciského Fedu John Williams a výsledkovou sezónu obohatí v USA Salesforce.com, Hewlett-Packard nebo Gap, v Evropě například Koninklijke Ahold, v Číně operátor China Mobile a v ČR Stock Spirits a NWR.

Likérka Stock Spirits nadále upozorňuje, že budou její výsledky kvůli komplikované situaci na polském trhu slabší. Meziročně by nicméně čísla za první pololetí měla vyznít pozitivně, a to zejména díky efektu nízké srovnávací základny z loňského roku. Tržby by firmě měly vzrůst o necelé procento na 139 milionů eur, zisk EBITDA by se měl zvýšit taktéž o necelé procento na 28,4 milionu eur a zisk EBIT by měl stoupnout o 1,1 % na 23 milionů eur. Čistý zisk by měl firmě v 1H2015 meziročně klesnout o 17,9 % na 13,8 milionu eur, při vyloučení vlivu jednorázových účetních operací by nicméně měl být meziročně nižší jen o 0,6 %.

Stock Spirits - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Uhelná společnost NWR již oznámila produkci a realizované prodejní ceny uhlí za druhé čtvrtletí. Firma 13. července uvedla, že jí produkce za druhý kvartál vzrostla na 1,83 milionu tun z 1,78 milionu tun v prvním čtvrtletí. Realizovaná cena koksovatelného uhlí byla 95 eur za tunu a společnost ho prodala 1,08 milionu tun. Naopak realizovaná cena energetického uhlí klesla na 49 eur za tunu z 56 eur v předchozím čtvrtletí a společnost ho prodala 685 tisíc tun. Finanční výsledky NWR za 2Q by měly být podle Petra Bártka z České spořitelny nadále slabé, meziročně nicméně lepší. Zisk EBITDA by měl firmě vzrůst o 4 % na 7,4 milionu eur, záporný výsledek ukazatele EBIT by se měl zlepšit o 76,8 % na -3,6 milionu eur a čistá ztráta firmy by se měla snížit na 14,8 milionu eur z 30,2 milionu eur. Tržby by se společnosti měly meziročně snížit o 13,3 % na 150,7 milionu eur ze 173,8 milionu eur, mezikvartálně by však měly o 11,4 % vzrůst. Peněžní prostředky a ekvivalenty by firmě měly klesnout na 80 milionů eur.

NWR - odhad hospodářských výsledků za 2Q2015

Závěr týdne by měl být klidný. V Německu vyjde v pátek dopoledne index důvěry tamních spotřebitelů od institutu GfK, ve Spojeném království objem půjček veřejnému sektoru a v eurozóně předběžný index spotřebitelské důvěry. Živo bude odpoledne v Kanadě, kde vyjdou zpráva o inflaci za červenec a statistika maloobchodních tržeb. Hospodářská čísla za druhý kvartál v USA zveřejní například Deere & Co.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika z České spořitelny Petra Bártka.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Klíčové události týdne se ve vyspělých ekonomikách budou týkat Fedu. Půjde jednak o zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, který poskytne podrobnější náhled do pozice měnového výboru a který může modifikovat očekávání investorů ohledně načasování růstu úrokových sazeb, jednak o údaje o vývoji spotřebitelských cen v červenci, protože tempo inflace je při rozhodování Fedu klíčové. Předpokládáme, že nedojde k většímu posunu názorů a trh zůstane u očekávání zvýšení sazeb v září. V USA budou ještě zveřejněna některá data z trhu s nemovitostmi (stavební povolení, zahájená stavba domů a prodeje existujících domů) a taktéž růstové ukazatele (index filadelfského Fedu a index předstihových ukazatelů). Všechny tyto údaje dají trhu i ekonomům podklady pro hodnocení aktuální i budoucí síly ekonomiky. V Evropě nebude zveřejněn žádný podstatný makroekonomický údaj. Z globální ekonomiky mohou doznívat vlny po změnách v kotaci jüanu.

Dolar oslabil vůči euru, ale podle všeho se pomalu vrací zpět na silnější úrovně. Pro další vývoj bude klíčová reakce trhu na zvýšení sazeb v USA v září (pokud k němu dojde). V minulosti sice většinou zahájení zvyšování sazeb znamenalo přechod k oslabení dolaru (což má logiku, protože zvýšení sazeb implikuje slabší ekonomiku), ale tentokrát nás kombinace pomalosti růstu sazeb spolu s dlouhou dobou trvání historicky nízkých úroků vede k přesvědčení, že dolar ještě má prostor pro posílení. Výnosové křivky se jak v USA, tak v Evropě držely v průběhu týdne bez větších pohybů na nízkých úrovních. Krátkodobě mohou tyto nízké úrovně výnosů sice vydržet, ale v delším časovém horizontu (několik týdnů) čekáme zejména v USA pohyb nahoru. Ropa se drží na lokálním minimu, Brent nad důležitou hladinou podpory 48 USD za barel. Podle našeho názoru by mohla tato hladina odolat. Zlato prochází korekcí, která by neměla mít dlouhého trvání.

Začátek druhé poloviny měsíce bude tradičně v rámci regionu na data skromnější. Menší aktivita bude patrná pouze v Polsku, kde budou mezi významnější zveřejněné indikátory patřit červencová průmyslová produkce a maloobchodní tržby.

Přebytek českého běžného účtu platební bilance dosáhl za první letošní pololetí hodnoty 122 miliard Kč (více než dvojnásobek v porovnání se stejným obdobím loňského roku) a celkově zůstává jedním z klíčových faktorů stojícím za přetrvávajícími tlaky na posílení kurzu koruny vůči euru pod hranici 27 EUR/CZK. Česká národní banka za současných podmínek, kdy nedochází k výrazným spekulativním tlakům na prolomení 27korunové hranice, nemá důvod uvažovat o změně v nastavení měnových podmínek (záporné úrokové sazby či další oslabení koruny vůči euru). Obdobně v poslední době ČNB nevidí potřebu pokračovat ve verbálních intervencích. Kurz koruny vůči euru by se tak neměl během následujících měsíců výrazněji odchylovat od hranice 27 Kč za euro.

Výnosy 10letých českých vládních bondů se i nadále nacházejí na nejnižších úrovních od začátku letošního června (mírně pod 0,9 %). V současné době je prostor pro jejich zřetelnější růst s ohledem na zhoršující se krátkodobý inflační výhled (nízké ceny komodit) do značné míry omezen. K jejich zřetelnějšímu nárůstu by mohlo dojít až během posledního letošního kvartálu, kdy efekt nízkých cen pohonných hmot z české inflace do značné míry vypadne.

Ekonomický kalendář (týden od 17. srpna 2015) Ekonomický kalendář (týden od 17. srpna 2015)
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko