Co musíte ráno vědět (25. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (25. srpna)

Jak do nového týdne vstoupily akcie v Evropě a Spojených státech, co hodlá ČEZ dělat s přebytkem hotovosti a koho zadržel palestinský Hamás? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zažily jízdu jako na horské dráze, po apokalyptickém úvodu nakonec indexy ztratily do 4 %

Americké akcie do nového týdne vstoupily prudkým poklesem, Nasdaq odepisoval přes sedm a půl procenta, Dow se poprvé od února 2014 propadl hluboko pod 16 000 bodů a S&P 500 se zřítil pod 1 900 bodů. Během dopoledne hlavní indexy ztráty pomalu umazávaly a kolem 18.30 SELČ byly de facto na nule. Poté se ale opět vytvořil přetlak na straně prodejců a akcie se sesunuly zpět do výrazného mínusu. Dow v pondělí spadl o 3,57 % na 15 871,35 bodu, širší S&P 500 odepsal 3,94 % na 1 893,21 bodu a Nasdaq Composite klesl o 3,82 % na 4 526,25 bodu. Index volatility VIX pokračoval v raketovém růstu, vyskočil o dalších 45,34 % na 40,74 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,017 %. Další propad srazil indexy S&P 500 a Nasdaq do pásma korekce. S&P 500 z lokálního maxima dosaženého 20. července klesl o zhruba 10,5 % a Nasdaq odepisuje již kolem 13 %. S&P 500 a Nasdaq se tak přidaly k indexu Dow, který se do pásma korekce propadl již na konci minulého týdne. Hluboko v mínusu v pondělí skončilo všech deset hlavních sektorů, téměř pět procent odepsaly energetické odvětví a sektor základních materiálů a kolem čtyř procent odepsaly sektor telekomunikací a finanční odvětví. Nejméně, zhruba dvě a půl procenta, odepsal sektor necyklického spotřebního zboží. Nepatrně více ztratilo technologické odvětví.

Akcie: Murdoch varuje před novou krizí, bankéři zatím spíše uklidňují trh

Akciový výplach: Co si myslí experti?

2. Evropské akcie se v úvodu týdne sesunuly o pět procent, nálada na trzích houstne

Hlavní západoevropské burzy v pondělí zažily hluboký propad. Věrně tak následovaly asijské akciové trhy, které se propadly i přes osm procent. Investory již od konce minulého týdne znepokojují známky slábnoucího růstu čínské a světové ekonomiky. Tržní hodnota firem v panevropském indexu FTSEurofirst 300, který zaznamenal nejprudší jednodenní pokles od listopadu 2008, se snížila o zhruba 450 miliard eur. Britský FTSE 100 spadl o 4,67 % na 5 898,87 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 5,35 % na 4 383,46 bodu a německý DAX se sesunul o 4,7 % na 9 648,43 bodu. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 5,33 % na 342,01 bodu. Nejhůře si v pondělí v Evropě vedly řecké akcie, které oslabily přibližně o deset procent. FTSEurofirst 300 klesl o 5,4 %. V jednu chvíli ovšem odepisoval dokonce 7,8 %, což představovalo nejvýraznější průběžný pokles od října 2008, tedy od období po krachu americké banky Lehman Brothers, který se stal symbolem poslední globální finanční krize.

13 investičních přikázání zlaté víry

Solidní výnosy + nízká volatilita = falešný pocit bezpečí

3. Pražskou burzu v pondělí stáhly výprodeje ve světě téměř pět procent do mínusu

České akcie v úvodu týdne následovaly nepříznivý sentiment na světových burzách a zaznamenaly největší propad od září 2011. Index PX klesl o 4,6 % na 946,34 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly tradičně akcie energetické firmy ČEZ, které spadly o 4,42 % na 531,50 Kč. ČEZ nezachránilo ani vyjádření finančního ředitele podniku Martina Nováka, že se firma do budoucna zřejmě bude s akcionáři dělit o větší část zisku. Druhé v pořadí byly podle objemu obchodů akcie rakouské finanční skupiny Erste Group Bank, jejichž cena spadla o 5,4 % na 676,40 Kč. Třetím titulem podle objemu obchodů byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 5,33 % na 4 954 korun. V červených číslech skončily všechny tituly s výjimkou akcií telekomunikační firmy O2 Czech Republic, které zpevnily o 3,98 % na 170 korun. Titul se nachází již jen zhruba sedm korun pod úrovní, na níž se obchodoval před rozdělením původní O2 Czech Republic na operátora O2 a správce telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN. Akcie CETIN v pondělí klesly jen o 0,58 % na 171 korun. Přes deset procent klesly akcie Fortuny (-10,19 % na 56,40 Kč) a CME (-10,79 % na 45,05 Kč). Přes pět procent odepsaly kromě Komerční banky také cenné papíry Pegasu Nonwovens a likérky Stock Spirits. O rovných pět procent přišly akcie NWR. VIG zlevnila o 4,84 % na 751 korun a Unipetrol odepsal 3,68 % na 155,80 Kč.

Spoříme, jak nám "zobák" narostl aneb O čem také rozhoduje rodný jazyk

Čeká krvavá lázeň i pražskou burzu a mohou nepříznivý trend zvrátit poslední hospodářské výsledky?

4. Očekávané události

V noci na úterý na trh Čína pošle předstihový ukazatel, dopoledne vyjdou v Německu finální zpráva o HDP a index podnikatelského klimatu Ifo a ve Spojeném království bude zveřejněna zpráva o počtu schválených žádostí o hypotéku. Odpoledne v USA vyjdou indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA. Zveřejněn bude také předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb a dále vyjdou zpráva o prodejích nových domů, index aktivity richmondského Fedu a index spotřebitelské důvěry. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí zveřejní v USA Best Buy a v ČR a Rakousku Vienna Insurance Group (VIG). Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Rakouská pojišťovna VIG, která je v ČR vlastníkem Kooperativa pojišťovny, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny, by podle analytiků dotázaných agenturou Bloomberg měla za prvních šest měsíců roku vykázat upravený zisk na akcii 1,71 eura při tržbách 5,08 miliardy eur. Upravený čistý zisk skupiny by měl dosáhnout 226,5 milionu eur. Za loňské první pololetí firma vykázala zisk před zdaněním 290 milionů eur. Hrubé předepsané pojistné dosáhlo 5 miliard eur a čistý zisk činil 213,5 milionu eur.

Vienna Insurance Group - odhad hospodářských výsledků za 1H2015

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 24. srpna

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 2Q2015, co čekají analytici a co už se ví

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Novák (finanční ředitel ČEZ): Pokud máte přebytek hotovosti, je fér se o něj podělit s akcionáři

Energetická společnost ČEZ aktuálně nevidí příležitosti pro masivní investice, a proto se s akcionáři zřejmě bude dělit o více peněz ze zisku. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos ČEZ mezi akcionáře rozdělil zhruba tři čtvrtiny loňského zisku.

6. Euro poprvé od února posílilo k dolaru na 1,15 EUR/USD, dolar prorazil 200denní klouzavý průměr a může dále oslabovat

Euro se poprvé od února obchoduje na úrovni 1,15 EUR/USD. Dolar sráží ústup analytiků od očekávání, že americká centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat již na svém zářijovém zasedání. Změnu očekávání vyvolávají dramatické propady na finančních trzích vyvolané obavami z dalšího vývoje čínské a světové ekonomiky. Kurz eurodolaru navíc prorazil směrem nahoru linii 200denního klouzavého průměru, což indikuje možnost dalšího oslabování americké měny.

EUR/USD: Hlavní měnový pár je na úrovni, kterou v době evropského QE nepamatujeme. Otevírá se cesta k 1,25?

7. Larry Summers: Pokud Fed brzy zvýší úrokové sazby, udělá velkou chybu

Pokud americká centrální banka v dohledné době začne zvyšovat úrokové sazby, udělá velkou chybu. Prohlásil to bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. Fed by dle Summerse zvýšením sazeb riskoval, že inflace zůstane dlouhou dobu uvězněna pod úrovní dvou procent.

8. Dennis Gartman: Teď není čas na hrdinství

Gartman umí malovat na černo. A také toho na trzích už celkem dost zažil a docela solidně se na nich živí. Je to kontrarián k pohledání, ale pokud opravdu sám dělá to, co radí ostatním, je ke zvážení, zda s těmi pověstnými nákupy za atraktivní ceny ještě nepočkat.

9. Šéf Applu k turbulencím na trzích: V průběhu července a srpna jsme v Číně registrovali silný růst

Šéf technologické společnosti Apple Tim Cook dostává na stůl denně údaje o výkonnosti firmy na čínském trhu a aktuální čísla ukazují, že se Applu v Číně v červenci a srpnu více než dařilo. Cook to napsal v e-mailu adresovaném moderátorovi finanční televize CNBC Jimu Cramerovi.

10. Prezidentem asijské banky AIIB bude Ťin Li-čchün

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) jmenovala svým prezidentem Ťin Li-čchüna, bývalého náměstka čínského ministra financí. Informovala o tom čínská tisková agentura Nová Čína. AIIB byla oficiálně zřízena letos v červnu a Čína je jejím hlavním akcionářem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hamás zajal izraelského špiona, byl jím údajně delfín

Palestinská islamistická organizace Hamás působící v Pásmu Gazy údajně odchytila delfína, kterého využíval Izrael pro špionáž. Delfín měl monitorovat výcvik členů ozbrojené frakce Hamásu, podle palestinského deníku al-Quds byl vybaven kamerou a také malými vystřelovacími šípy, které mohly zabít člověka.

Nejedná se o první případ, kdy byl Izrael obviněn z využívání zvířat pro špionáž. Již dříve měl k podobným misím využívat například ptáky. Objevilo se dokonce obvinění, že v roce 2010 Izrael do egyptských vod vyslal žraloka, který zabil několik lidí, s cílem ochromit turistický ruch v zemi.

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna