3 grafy: O co se teď také hraje?

Kurz jüanu a HDP Číny, sazby v USA, politika centrálních bank obecně, to všechno řešíme na Investičním webu prakticky denně. Některá méně "hlasitá" témata jsou ale stejně vážná a s výše uvedenými souvisejí.
Oslabování měn rozvíjejících se zemí
Důležitý faktor pro investory, ale hlavně pro samotné země. Nezřídka si totiž v době, kdy byl americký dolar výrazně slabší, napůjčovaly právě v americké měně. Nyní je pro ně posilování dolaru (z důvodu relativně silné americké ekonomiky a potenciálnímu zvyšování sazeb v USA) velkou hrozbou. Které země mají v dolarech půjčeno nejvíce?
Obzvlášť Brazílie zažívá těžké časy. Její průmysl se propadá, real ztratil vůči dolaru za rok 40 %. Blížící se olympijské hry zatím kýženou vzpruhu pro ekonomiku nepřinesly, vláda bojuje s neefektivitou i s korupčním skandálem okolo těžební společnosti Petrobras.
Vývoj brazilského průmyslu nepotřebuje další komentář.Posted by investicniweb.cz on 3. září 2015
USA zatím odolávají. Jakžtakž
Makrodata z USA zatím vyznívají relativně dobře. Tamní spotřebě celkově svědčí nižší ceny ropy, mimo energetický sektor je tak situace celkem uspokojivá. Růst mezd a cen je ale stále anemický, centrální banka tak zatím váha se zahájením zvyšování úrokových sazeb. Turbulence v Číně a ve světové ekonomice obecně se zatím na náladě v USA nepodepisují tak, jako tomu bylo v případě významných krizí posledních let (dluhový strop, evropská dluhová krize, pád Lehman Brothers).
Čína a Evropa
Obchodní vztahy Číny a Evropy se v posledních letech prohlubovaly, velice aktivní v tomto směru bylo například Německo. Celková přímá expozice evropských vývozců na Čínu ale zatím není velká. A opatrné byly zatím i banky na starém kontinentu.
Aktuality
