Co musíte ráno vědět (15. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (15. ledna)

Jak ve čtvrtek skončilo obchodování na obou stranách Atlantiku, kdo by se mohl přidat k Volkswagenu v emisním skandálu a za co si připlatíte v indickém Biháru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek ožily a index S&P 500 se vrátil nad 1 900 bodů

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek po středečním propadu výrazně ožily a jejich širší index S&P 500 se vrátil nad klíčovou hranici 1 900 bodů, pod kterou se ve středu propadl poprvé od konce září. Akciím pomohlo zejména zotavení cen ropy z 12letých minim. Vzestup akcií a cen ropy pak podpořil kurz amerického dolaru. Index Dow vzrostl o 1,41 % na 16 379,05 bodu, S&P 500 přidal 1,67 % na 1 921,84 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,97 % na 4 615 bodů. Index volatility VIX klesl o 5,04 % na 23,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 2,093 %. Všech deset hlavních sektorů S&P 500 ve čtvrtek skončilo v plusu. Nejvíce, přes čtyři procenta, vzrostl energetický sektor, který podpořily vyšší ceny ropy. Přes dvě procenta stouply sektory základních materiálů a zdravotní péče a technologické odvětví.

Ropa, ISM, marže a Fed: Americká ekonomika nemusí být daleko od recese, varuje Jeff Gundlach

3 mýty o zvyšování sazeb v USA a Janet Kolumbus na cestě do neznáma

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, cenné papíry Renaultu srazily spekulace o zapojení firmy do emisního skandálu

Evropské akcie čtvrtek zakončily přibližně 1,5% poklesem. Významný propad zaznamenala automobilka Renault v momentě, kdy vyšla zpráva, že je prošetřována kvůli falšování emisních testů. Akcie automobilky v poledne ztrácely přes 20 %, nakonec ale přišly jen zhruba o 10 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,72 %, francouzský CAC 40 odepsal 1,8 % a německý DAX odevzdal 1,67 %. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,51 % na 339,42 bodu. Problémy při obchodování měla i společnost Fiat Chrysler, jejíž akcie klesly o více než 8 %, což bylo příčinou, že se s nimi přestalo na burze v Miláně obchodovat. Akcie reagovaly na informace, že automobilka falšovala údaje o svých prodejích v Chicagu. Dařilo se naopak energetické společnosti Lundin Petroleum, která si připsala necelých 10 %. Důvodem bylo její oznámení o akvizici více než 10% podílu ve firmě Statoil. Akcie Statoilu na tuto zprávu zareagovaly mírným poklesem.

4 neamerické akciové tipy pro turbulentní období na trzích

Proč záleží na tom, jak jsou na tom rozvíjející se trhy

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla téměř o dvě procenta

Index PX klesl o 1,76 % na 898,62 bodu. S výjimkou akcií Fortuny ztrácely všechny hlavní tituly. Znovu klesly akcie společnosti NWR, které se propadly o více než 11 %. Vzhledem k jejich ceně jde ale jen o technický pohyb. Přes 6 % odepsala i společnost CME. Erste Group Bank ztratila 3,74 %. Analytička České spořitelny Renáta Ďurčová ve čtvrtek zvýšila investiční doporučení na akcie sázkové kanceláře Fortuna na "kupovat" z "redukovat". Cílovou cenu ponechala na úrovni 96 korun. "Nové doporučení reflektuje především současný vysoký EV/EBITDA diskont vůči srovnatelným společnostem. Výrazný diskont podle našeho názoru neodpovídá zdravým finančním fundamentům firmy a silnému potenciálu pro budoucí růst díky vstupu na nově otevřené on-line trhy v Evropské unii a potenciálu pro budoucí expanzi formou fúzí a akvizic," napsala Ďurčová. Akcie Fortuny ve čtvrtek zpevnily o 2,79 %.

Analýza ČEZ na rok 2016: Cena elektřiny klesá, výroba ale poroste. Expertům se akcie české energetické jedničky líbí

Unipetrol na prahu roku 2016: Rekordní zisky, nulové dluhy a dividenda ve hře

4. Očekávané události

Francie v pátek dopoledne zveřejní bilanci státního rozpočtu, Španělsko a Itálie data o inflaci a eurozóna výsledek obchodní bilance za listopad. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech index aktivity newyorského Fedu (Emipre State index), maloobchodní tržby, index výrobních cen, podnikové zásoby a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. S projevem navíc odpoledne vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ropa: Sázky na propad cen jsou na rekordních maximech. Že by signál pro kontrariány?

Již na začátku ledna byly SHORT pozice institucionálních traderů v ropných futures na mnohaletých maximech. Takovéto situace v minulosti naznačovaly blížící se tržní dno. Přichází snad čas začít ropu nakupovat?

6. Růst německé ekonomiky loni zrychlil na 1,7 %

Německá ekonomika loni stoupla o 1,7 %. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 % a dosáhl nejrychlejšího tempa za poslední čtyři roky. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Německá ekonomika těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích.

7. Bank of England ponechala na svém lednovém zasedání politiku beze změny

Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém lednovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor opět v poměru 8:1. Ian McCafferty opět hlasoval za zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.

8. Akcie Renaultu prudce klesly kvůli spekulacím o vyšetřování podvodů s emisemi

Akcie francouzské automobilky Renault ve čtvrtek klesly zhruba o deset procent, kolem poledne ale ztrácely až pětinu hodnoty. Důvodem bylo prohlášení zástupce odborového svazu, že minulý týden prohledávali kanceláře firmy vyšetřovatelé, zřejmě v souvislosti s emisními testy, uvedla agentura Reuters. Renault později vyšetřování potvrdil a ujistil, že se žádných podvodů nedopustil.

9. Deloitte: Ekonomika ČR poroste v průměru o 2,2 % ročně

Česká ekonomika by měla v letech 2017 až 2021 růst průměrným tempem 2,2 % ročně. Životní úroveň v Česku by se tak měla do roku 2021 zvýšit až na 88 % průměru EU, což by mělo být nejvíce ze zemí v regionu. Uvedl to hlavní ekonom Deloitte David Marek.

10. Příliv přímých zahraničních investic do Číny loni stoupl

Příliv přímých zahraničních investic do Číny v loňském roce stoupl o více než šest procent na 126,3 miliardy dolarů. Uvedlo to čínské ministerstvo obchodu. Zahraniční investoři se v loňském roce zaměřovali zejména na sektor služeb. Ten přilákal přímé zahraniční investice v objemu téměř dva biliony korun, což je o 17 % více než v roce 2014.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Indický stát Bihár uvalil daň "z luxusu" na pouliční jídlo

Vláda státu Bihár, který patří v Indii mezi nejchudší, se rozhodla vyhlásil daň "z luxusu" ve výši 13,5 % na 23 druhů vybraného zboží. Na seznamu mezi repelenty proti komárům, kosmetikou či sladkostmi stojícími více než 500 rupií za kilo (asi 185 korun) se ovšem objevily i prosté plněné taštičky samosa, které patří mezi nejběžnější pouliční jídlo. Informovala o tom indická televizní stanice NDTV.

Peníze, které má tato daň státní pokladně zajistit, mají být podle vlády Biháru určené na rozvojové projekty. S tím by Biháru měla pomoci i indická národní vláda, která slíbila finance na rozvoj silnic a železnic či elektrické sítě a dodávky plynu.

Aby ale bihárská vláda dokázala, že jí nejde jenom o peníze, rozhodla se udělit výjimku z daně ze zábavy pro bollywoodský film, jehož název by se dal přeložit jako Křída a houba. Film, který by se měl v dohledné době objevit v kinech, líčí příběh dvou učitelů ve škole v Bombaji. Podle bihárské vlády je jeho "silné sociální poselství" dostatečným důvodem zlevnit vstupenky odpuštěním daně ze zábavy.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus