Do akcií se vyplatí investovat stále, nejen když jsou levné
|

Do akcií se vyplatí investovat stále, nejen když jsou levné

Michael Batnick se na serveru The Irrelevant Investor snažil ukázat, že pouhá orientace jen na relativně levné akciové tituly nemusí vést k vyšším dlouhodobým výnosům. Sklidil za to kritiku, která i podle něj nebyla úplně od věci, a tak se v dalším článku pokusil svůj postoj vysvětlit. Vyplatí se tedy nakupovat levné akcie, nebo ne?

Ocenění Ponaučení pro investory P/E Pravidla a doporučení pro investování

Je jasné, že většina rozumně uvažujících lidí se nebude vyžívat v přeplácení čehokoli, ať jde o jídlo, bydlení nebo oblečení. Problém investorů je ten, že akcie nevnímají stejně jako jiné spotřební zboží. Pokud je něco drahé, lze to nahradit jinou značkou nebo výrobkem. U akcie si ale i po 400% růstu někteří řeknou, že po určité době se najde ještě větší zoufalec, který tu akcii koupí za více peněz.

Batnick si však položil poměrně logickou otázku, co by se stalo, kdyby investor uvažoval pokaždé racionálně a investoval by pouze v době, kdy jsou akcie pod prodejním tlakem a jsou levnější než obvykle. V dlouhodobém horizontu se ukazatel P/E pohybuje průměrně kolem hodnoty 16,3; to budeme považovat za výchozí hodnotu. Jde samozřejmě o hypotetickou situaci, protože před několika desetiletími investoři nemohli vědět, jaká bude dlouhodobá průměrná hodnota P/E v roce 2016, ale dejme tomu, že to tak pro zjednodušení bude.

Graf níže odhaluje poměrně překvapivou realitu. Nejenže by bylo lepší držet investice bez ohledu na ohodnocení, ale oproti původnímu záměru by dokonce bylo výhodnější investovat do indexu S&P 500 v době, kdy byl oproti průměru nadhodnocen.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií

Celkový výnos od roku 1954 při investici bez ohledu na ohodnocení je 10,7 % ročně. Při investici pouze v dobách, kdy bylo P/E nad průměrem, se výnos podle očekávání snížil na 6,5 %. Ještě horší to však bylo v případě, že investor vybíral období, kdy byl index levnější než průměrně – celkový výnos byl pouze 4 % za rok. Průměrný čtvrtletní výnos celkově byl 2,9 %, při investování do nadhodnocených akcií to bylo 3,3 % a při investici do levných akcií pouze 2,4 %.

Otázka tedy zní, zda je skutečně výhodnější investovat pouze v dobách, kdy jsou akcie drahé. Odpověď Batnicka zní jednoznačně ne. A na obranu investování pouze do levných akcií je potřeba dodat, že rok poté, co byly pod průměrným oceněním, vydělaly podhodnocené akcie 17 %, zatímco nadhodnocené pouze 7 % poté, co byly nad průměrným ohodnocením.

Poučení zní, že na ocenění nelze nahlížet jako na samostatnou a dokonalou veličinu. Při investičním rozhodování je potřeba brát v úvahu i jiné faktory, jako jsou příjmy společnosti, HDP, inflace, úrokové sazby a další. Ocenění hraje v rozhodovacím procesu určitě důležitou roli, ale investoři, kteří se příliš soustředí na dobrou cenu a nic jiného je nezajímá, sami sobě dělají medvědí službu.

Opravdu?!

Ve druhé polovině článku se podíváme na několik připomínek, které souvisejí s nedokonalou metodikou. Sám Batnick přiznává, že původní graf je chybný. Na první pohled je těžké uvěřit, že akcie, které jsou nadhodnocené, mohou v dlouhodobém horizontu přinášet investorům lepší výsledky než ty podhodnocené. Cílem ale nebylo zevšeobecňování, spíše šlo o to ukázat, že ani akcie, které jsou považovány za drahé, nemusejí být špatnou volbou.

Zde je tedy pár problémů, na které se Michael Batnick snažil najít odpovědi a uvést věci na pravou míru.

"Počkat, proč je nutné používat ukazatel P/E?"

Ano, je pravda, že ukazatel CAPE (cyclically-adjusted P/E, P/E očištěné o cykly) má mnohem lepší vypovídací schopnost a odstraňuje většinu "šumu".

"Počkat, proč jsou v grafu údaje pouze od roku 1954?"

Nešlo o záměr manipulovat data, ale údaje o P/E na Bloombergu jsou dostupné až od roku 1954. Je pravda, že u vhodnějšího CAPE jsou data dostupná déle.

"Počkat, investor držel peníze v hotovosti, když neinvestoval do akcií?"

Je jasné, že je lepší investovat do instrumentů s pevným výnosem než sedět na hotovosti. Na grafu níže je vidět upravený první graf, v němž v době, kdy peníze nebyly v akciích, byly zainvestovány v pětiletých státních dluhopisech. Výsledek je na první pohled jiný.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií a státních dluhopisů

"Počkat, jak může investor vědět, jaká bude hodnota CAPE v následujícím měsíci?"

Nemůže. Takže i předchozí graf není správný a chybně počítá s nereálnou předvídavostí. A je opět poměrně velkým překvapením, že po opravě tohoto neduhu se průměrná výkonnost podhodnocených akcií dostala na 9,2 %, přičemž nadhodnocené klesly s průměrem na 6 %. Opět je to poměrně jasně vidět na grafu.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií po úpravě CAPE

"Počkat, jak by investor v roce 1926 mohl znát dlouhodobý průměr CAPE od roku 1926 do současnosti?"

Nemohl. Na dalším grafu je zobrazen průměr ukazatele CAPE v čase. Červené oblasti označují období, kdy se ukazatel nacházel pod svou průměrnou hodnotou. Je jednoduché se dnes podívat na historické hodnoty a počítat s nimi, ale investoři v minulosti tento luxus neměli.

Průměrná historická hodnota CAPE u indexu S&P 500

Konečná verze grafu tedy vypadá o dost jinak než původní graf se všemi chybami, i když ani tato není dokonalá (je těžké počítat s tím, že by měl někdo 100letý investiční horizont, indexové fondy v roce 1930 neexistovaly, je potřeba brát v úvahu daně a poplatky a tak dále). Závěr tedy může vypadat tak, že ten, kdo investoval do akcií, když byl ukazatel CAPE pod průměrem, přičemž v době, když byl ukazatel nad průměrem, uložil peníze do pětiletých dluhopisů, vydělal průměrně 8,4 % ročně. Ten, kdo nakupoval nad průměrným CAPE, vydělal pouze 6,8 %. Vždy však platí, že bez omezení ve formě ukazatele CAPE byl výnos stále nejlepší.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií po zohlednění všech nedokonalostí

"Počkat, je skutečně možné investovat na základě ukazatele CAPE?"

Jak se ukázalo dříve, nákup akcií v době, kdy jsou podhodnocené podle ukazatele CAPE, je možná výnosnější než nákup nadhodnocených akcií, ale v obou případech to bylo méně výnosné než klasická strategie "kup a drž". Dále je potřeba brát v úvahu, že v posledních dvaceti letech se akcie podle CAPE nacházely většinu času (75 %) v nejdražším kvintilu, ale stejně vydělaly kolem 445 % (přičemž jsme byli svědky dvou 50% propadů). Kromě toho byl index S&P 500 v "nejlevnějším" kvintilu naposledy v roce 1985. Jak připomíná Batnick, je velmi těžké uvěřit, že někdo má tolik trpělivosti, disciplíny, nebo zkrátka tak velkou potřebu, aby nakupoval akcie pouze v dobách, kdy jsou extrémně levné.

"Počkat, jen to, že jsou akcie nad nebo pod svým dlouhodobým průměrem, přece neznamená, že jsou drahé nebo levné?"

Ano, i to je pravda, ale pokud se opět podíváme na zmiňované kvintily v tabulce, bude nám jasné, že akciím se dařilo znatelně lépe v době, kdy se dostaly na velmi levné úrovně. Dnes je trh bohužel v "nejdražším" kvintilu, ale ani to naštěstí neznamená, že jsou akcie v koncích.

Tabulka

I po odhalení všech nedokonalostí lze tvrdit to, co již bylo řečeno. "I když je ocenění důležitou hnací silou dlouhodobých výnosů, používat je jako jediný základ pro své investice nemusí být nejlepší dlouhodobá strategie," uzavírá svůj článek Batnick.

Zdroj: The Irrelevant Investor
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
před hodinou

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
před hodinou

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty
08:42

VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty

Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v...
Volkswagen Brazílie
Co musíte ráno vědět (24. září)
Co musíte ráno vědět (24. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur
včera v 21:29

E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur

Pivovary Lobkowicz Group žaluje o téměř 21 milionů eur britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15...
Pivovary Lobkowicz
Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru
včera v 20:53

Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru

Společnost Google ve své mapové aplikaci Google Maps spouští nástroj, díky kterému se uživatelé budou moci podívat,...
Alphabet (Google) Americké akcie Koronavirus
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v úterním růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě