Do akcií se vyplatí investovat stále, nejen když jsou levné
|

Do akcií se vyplatí investovat stále, nejen když jsou levné

Michael Batnick se na serveru The Irrelevant Investor snažil ukázat, že pouhá orientace jen na relativně levné akciové tituly nemusí vést k vyšším dlouhodobým výnosům. Sklidil za to kritiku, která i podle něj nebyla úplně od věci, a tak se v dalším článku pokusil svůj postoj vysvětlit. Vyplatí se tedy nakupovat levné akcie, nebo ne?

Ocenění Ponaučení pro investory P/E Pravidla a doporučení pro investování

Je jasné, že většina rozumně uvažujících lidí se nebude vyžívat v přeplácení čehokoli, ať jde o jídlo, bydlení nebo oblečení. Problém investorů je ten, že akcie nevnímají stejně jako jiné spotřební zboží. Pokud je něco drahé, lze to nahradit jinou značkou nebo výrobkem. U akcie si ale i po 400% růstu někteří řeknou, že po určité době se najde ještě větší zoufalec, který tu akcii koupí za více peněz.

Batnick si však položil poměrně logickou otázku, co by se stalo, kdyby investor uvažoval pokaždé racionálně a investoval by pouze v době, kdy jsou akcie pod prodejním tlakem a jsou levnější než obvykle. V dlouhodobém horizontu se ukazatel P/E pohybuje průměrně kolem hodnoty 16,3; to budeme považovat za výchozí hodnotu. Jde samozřejmě o hypotetickou situaci, protože před několika desetiletími investoři nemohli vědět, jaká bude dlouhodobá průměrná hodnota P/E v roce 2016, ale dejme tomu, že to tak pro zjednodušení bude.

Graf níže odhaluje poměrně překvapivou realitu. Nejenže by bylo lepší držet investice bez ohledu na ohodnocení, ale oproti původnímu záměru by dokonce bylo výhodnější investovat do indexu S&P 500 v době, kdy byl oproti průměru nadhodnocen.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií

Celkový výnos od roku 1954 při investici bez ohledu na ohodnocení je 10,7 % ročně. Při investici pouze v dobách, kdy bylo P/E nad průměrem, se výnos podle očekávání snížil na 6,5 %. Ještě horší to však bylo v případě, že investor vybíral období, kdy byl index levnější než průměrně – celkový výnos byl pouze 4 % za rok. Průměrný čtvrtletní výnos celkově byl 2,9 %, při investování do nadhodnocených akcií to bylo 3,3 % a při investici do levných akcií pouze 2,4 %.

Otázka tedy zní, zda je skutečně výhodnější investovat pouze v dobách, kdy jsou akcie drahé. Odpověď Batnicka zní jednoznačně ne. A na obranu investování pouze do levných akcií je potřeba dodat, že rok poté, co byly pod průměrným oceněním, vydělaly podhodnocené akcie 17 %, zatímco nadhodnocené pouze 7 % poté, co byly nad průměrným ohodnocením.

Poučení zní, že na ocenění nelze nahlížet jako na samostatnou a dokonalou veličinu. Při investičním rozhodování je potřeba brát v úvahu i jiné faktory, jako jsou příjmy společnosti, HDP, inflace, úrokové sazby a další. Ocenění hraje v rozhodovacím procesu určitě důležitou roli, ale investoři, kteří se příliš soustředí na dobrou cenu a nic jiného je nezajímá, sami sobě dělají medvědí službu.

Opravdu?!

Ve druhé polovině článku se podíváme na několik připomínek, které souvisejí s nedokonalou metodikou. Sám Batnick přiznává, že původní graf je chybný. Na první pohled je těžké uvěřit, že akcie, které jsou nadhodnocené, mohou v dlouhodobém horizontu přinášet investorům lepší výsledky než ty podhodnocené. Cílem ale nebylo zevšeobecňování, spíše šlo o to ukázat, že ani akcie, které jsou považovány za drahé, nemusejí být špatnou volbou.

Zde je tedy pár problémů, na které se Michael Batnick snažil najít odpovědi a uvést věci na pravou míru.

"Počkat, proč je nutné používat ukazatel P/E?"

Ano, je pravda, že ukazatel CAPE (cyclically-adjusted P/E, P/E očištěné o cykly) má mnohem lepší vypovídací schopnost a odstraňuje většinu "šumu".

"Počkat, proč jsou v grafu údaje pouze od roku 1954?"

Nešlo o záměr manipulovat data, ale údaje o P/E na Bloombergu jsou dostupné až od roku 1954. Je pravda, že u vhodnějšího CAPE jsou data dostupná déle.

"Počkat, investor držel peníze v hotovosti, když neinvestoval do akcií?"

Je jasné, že je lepší investovat do instrumentů s pevným výnosem než sedět na hotovosti. Na grafu níže je vidět upravený první graf, v němž v době, kdy peníze nebyly v akciích, byly zainvestovány v pětiletých státních dluhopisech. Výsledek je na první pohled jiný.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií a státních dluhopisů

"Počkat, jak může investor vědět, jaká bude hodnota CAPE v následujícím měsíci?"

Nemůže. Takže i předchozí graf není správný a chybně počítá s nereálnou předvídavostí. A je opět poměrně velkým překvapením, že po opravě tohoto neduhu se průměrná výkonnost podhodnocených akcií dostala na 9,2 %, přičemž nadhodnocené klesly s průměrem na 6 %. Opět je to poměrně jasně vidět na grafu.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií po úpravě CAPE

"Počkat, jak by investor v roce 1926 mohl znát dlouhodobý průměr CAPE od roku 1926 do současnosti?"

Nemohl. Na dalším grafu je zobrazen průměr ukazatele CAPE v čase. Červené oblasti označují období, kdy se ukazatel nacházel pod svou průměrnou hodnotou. Je jednoduché se dnes podívat na historické hodnoty a počítat s nimi, ale investoři v minulosti tento luxus neměli.

Průměrná historická hodnota CAPE u indexu S&P 500

Konečná verze grafu tedy vypadá o dost jinak než původní graf se všemi chybami, i když ani tato není dokonalá (je těžké počítat s tím, že by měl někdo 100letý investiční horizont, indexové fondy v roce 1930 neexistovaly, je potřeba brát v úvahu daně a poplatky a tak dále). Závěr tedy může vypadat tak, že ten, kdo investoval do akcií, když byl ukazatel CAPE pod průměrem, přičemž v době, když byl ukazatel nad průměrem, uložil peníze do pětiletých dluhopisů, vydělal průměrně 8,4 % ročně. Ten, kdo nakupoval nad průměrným CAPE, vydělal pouze 6,8 %. Vždy však platí, že bez omezení ve formě ukazatele CAPE byl výnos stále nejlepší.

Zhodnocení při investování do podhodnocených a nadhodnocených akcií po zohlednění všech nedokonalostí

"Počkat, je skutečně možné investovat na základě ukazatele CAPE?"

Jak se ukázalo dříve, nákup akcií v době, kdy jsou podhodnocené podle ukazatele CAPE, je možná výnosnější než nákup nadhodnocených akcií, ale v obou případech to bylo méně výnosné než klasická strategie "kup a drž". Dále je potřeba brát v úvahu, že v posledních dvaceti letech se akcie podle CAPE nacházely většinu času (75 %) v nejdražším kvintilu, ale stejně vydělaly kolem 445 % (přičemž jsme byli svědky dvou 50% propadů). Kromě toho byl index S&P 500 v "nejlevnějším" kvintilu naposledy v roce 1985. Jak připomíná Batnick, je velmi těžké uvěřit, že někdo má tolik trpělivosti, disciplíny, nebo zkrátka tak velkou potřebu, aby nakupoval akcie pouze v dobách, kdy jsou extrémně levné.

"Počkat, jen to, že jsou akcie nad nebo pod svým dlouhodobým průměrem, přece neznamená, že jsou drahé nebo levné?"

Ano, i to je pravda, ale pokud se opět podíváme na zmiňované kvintily v tabulce, bude nám jasné, že akciím se dařilo znatelně lépe v době, kdy se dostaly na velmi levné úrovně. Dnes je trh bohužel v "nejdražším" kvintilu, ale ani to naštěstí neznamená, že jsou akcie v koncích.

Tabulka

I po odhalení všech nedokonalostí lze tvrdit to, co již bylo řečeno. "I když je ocenění důležitou hnací silou dlouhodobých výnosů, používat je jako jediný základ pro své investice nemusí být nejlepší dlouhodobá strategie," uzavírá svůj článek Batnick.

Zdroj: The Irrelevant Investor
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 40 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR