Co musíte ráno vědět (17. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (17. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za mořem, do kdy se bude zvyšovat světová spotřeba ropy a na kolik by vás přišel vzácný růžový diamant? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, Dow přerušil sedmidenní růstovou sérii

Americké akciové indexy zahájily středeční obchodní seanci v červených číslech a dva ze tří hlavních benchmarků pod nulou zůstaly celý den. Do plusu se vyšplhal index Nasdaq Composite, který podporoval výrazný růst cen akcií Applu, Microsoftu či firmy NVIDIA. Index Dow ve středu ztratil 0,29 % a uzavřel na 18 868,14 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,16 % na 2 176,94 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se naopak zvýšil o 0,36 % na 5 294,58 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,62 % na 13,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,214 %. V červených číslech skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů S&P 500, nedařilo se hlavně finančnímu odvětví a energetickému sektoru, nad nulou uzavřely technologické odvětví nebo sektor cyklického spotřebního zboží.

Jak (ne)vydělat na Trumpově vítězství

Bublina ve hře: Spustil Trump nové šílenství na akciovém trhu?

2. Evropské akcie ve středu skončily v negativním pásmu

Středa byla pro investory dnem oddechu po silné rally evropských akcií od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Regionální index STOXX Europe 600 kolísal okolo nuly po celou středeční seanci, nakonec uzavřel se ztrátou 0,2 % na 338,47 bodu. Dolů jej táhly zejména akcie finančních domů a chemických společností. Britský FTSE 100 klesl o 0,63 % na 6 749,72 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,78 % na 4 501,14 bodu a německý index DAX spadl o 0,66 % na 10 663,87 bodu. Investoři dále bedlivě sledovali dění v americké politice, které by mohlo naznačit první prezidentské kroky Donalda Trumpa. Za folklór již lze považovat každodenní tipování analytiků, jak pravděpodobné je prosincové zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem. V posledních dnech se hovoří o pravděpodobnosti okolo 90 %. V růstu dále pokračovaly ceny ropy. Pozitivně působila zejména slova ruského ministra energetiky Alexandra Novaka o tom, že je Rusko připraveno podpořit plánované snížení produkce ropy, ke kterému se nedávno "zavázal" kartel OPEC. Zároveň ministr uvedl, že věří v úspěch této dohody. Podmínky by dle jeho názoru mohly být dojednány do konce měsíce, kdy má dojít ke schůzce zástupců zemí vyvážejících ropu. Ze středečních makrodat byla nejzajímavější britská nezaměstnanost ve třetím čtvrtletí. Ta se snížila ze 4,9 % na 4,8 %. Lepšího než očekávaného výsledku se nebála využít britská premiérka Theresa Mayová, která se v duchu hesla "kuj železo, dokud je žhavé" nechala slyšet, že středeční makrodata odrážejí pevnost základů britské ekonomiky. Británie podle jejích slov stále trvá na zajištění kontroly pohybu osob z Evropské unie do Británie a zároveň i na vyjednání volného obchodu se zbytkem světa. Pro zemi s tak silnými ekonomickými základy to jistě bude maličkost. Čtvrtletní hospodářské výsledky ve středu v Evropě reportovala Raiffeisen Bank International. Rakouská finanční společnost vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur, což představuje meziroční pokles o 14,7 %. Její akcie na čísla reagovaly růstem o 3,85 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, Komerční banka zlevnila o více než 4 %

Pražská burza ve středu prohloubila úterní ztrátu, když index PX klesl o 1,66 % na 889,62 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, Komerční banky a energetické skupiny ČEZ. Dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR a likérce Stock Spirits. Objem středečních obchodů se vyšplhal až na 2,8 miliardy Kč, což je více než pětinásobek průměru. Zasloužila se o to zejména MONETA Money Bank, jež si ukrojila asi 1,6 miliardy Kč. Její akcie přitom klesly o 1,76 % na 83,55 Kč. Zájem o akcie Monety je odrazem jejich pondělního zařazení do indexu MSCI Czech Republic. V noci z úterý na středu také GE Capital International prodala prostřednictvím zrychleného úpisu svůj zbývající 18% podíl v Monetě po 81 Kč za akcii. Výrazně ve středu zlevnily rovněž akcie Komerční Banky a energetické skupiny ČEZ. Komerční banka odepsala 4,43 % na 844 Kč, ČEZ klesl o 2,37 % na 416 Kč. Za poklesem energetického gigantu stálo zejména středeční oznámení, že Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. V červených číslech s výjimkou tří emisí uzavřely všechny hlavní tituly na pražské burze. Erste Group bank odevzdala 0,33 % na 746 Kč, operátor O2 Czech Republic zlevnil o 0,79 % na 238 Kč, textilka Pegas Nonwovens přišla o 0,77 % na 769,90 Kč a pojišťovna VIG ztratila 0,84 % na 533,40 Kč. Dařilo se pouze tabákové firmě Philip Morris ČR (+1,09 % na 12 748 Kč), petrochemickému holdingu Unipetrol (+1,33 % na 182,90 Kč) a likérce Stock Spirits (+1,72 % na 50,25 Kč).

Novák (ČEZ): Naše hospodaření bude v roce 2017 hlavně o provozu, ne geopolitice. Zpětný odkup akcií aktuálně není téma

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek na trh Austrálie pošle kompletní statistiku z trhu práce, dopoledne vyjdou výsledek italské obchodní bilance a britské maloobchodní tržby a eurozóna přidá inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. O vývoji indexu spotřebitelských cen budou odpoledne informovat také Spojené státy, které přidají ještě statistiku vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu od agentury EIA a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer ještě budou investoři sledovat projev člena Výkonné rady Evropské centrální banky Petera Praeta. Výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejní v Evropě KBC Groep, NN Groep, Delhaize Group, Royal Mail nebo Koninklijke Ahold Delhaize NV a ve Spojených státech Wal-Mart Stores, Best Buy, JM Smucker, Staples, salesforce.com, Applied Materials nebo Gap. Pražská burza ve čtvrtek zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ: Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. Šéf obchodu Cyrani zdůrazňuje zaměření firmy na obnovitelné zdroje

Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. Změny nebudou mít vliv na dodávky energie. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí Temelína Marek Sviták. Šéf obchodu společnosti ČEZ Pavel Cyrani se navíc vyjádřil k plánům společnosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

6. GE se zbavila zbývajícího podílu v Monetě Money Bank, tlak na cenu akcií banky by ale měl být dočasný

GE Capital International prodala prostřednictvím zrychleného úpisu svůj zbývající 18% podíl ve společnosti MONETA Money Bank za cenu 81 Kč za akcii, tedy za necelých 7,5 miliardy korun. Cena představuje proti úternímu zavíracímu kurzu na burze v Praze slevu asi 4,8 %.

7. IEA: Světová spotřeba ropy bude růst až do roku 2040

Světová spotřeba ropy se bude nejspíše zvyšovat až do roku 2040, a to navzdory snahám o omezování emisí. Ve svém dlouhodobém výhledu to ve středu předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po ropě jako surovině pro pohonné hmoty do osobních automobilů by sice mohla klesat, růst v ostatních sektorech ale tento vliv překoná.

8. Microsoft nabídl Bruselu ústupky, aby mohl převzít firmu LinkedIn

Americká softwarová společnost Microsoft nabídla Evropské komisi ústupky, s jejichž pomocí by mohla získat souhlas s plánovaným převzetím internetové sociální sítě LinkedIn. Komise to uvedla ve středečním sdělení. Minulý týden vyjádřil antimonopolní odbor komise ohledně spojení obou firem určité obavy. Microsoft v létě nabídl za LinkedIn 26 miliard dolarů a byla by to pro něj zdaleka největší akvizice v dosavadní historii.

9. Rakouské Raiffeisen Bank International klesl zisk o 15 %, české Raiffeisenbank letos stoupl čistý zisk o 5,3 %

Rakouská finanční společnost Raiffeisen Bank International vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur. To představuje meziroční pokles o 14,7 %, oznámila ve středu firma, která je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

10. Google rozšíří ústředí v Londýně, vytvoří tam 3 000 míst

Přední americká internetová společnost Google zvětší své ústředí v Londýně zhruba na dvojnásobek a do konce desetiletí tam vytvoří 3 000 nových pracovních míst. Úterní oznámení firmy je vyjádřením důvěry v budoucnost Londýna jako technologického centra i přes rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie, informovala agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pokud nevíte, čím manželce udělat radost, barevné diamanty jsou v kurzu

V přepočtu za téměř půl miliardy korun se v úterý v Ženevě vydražil vzácný růžový diamant, který je druhým největším svého druhu na světě. Telefonická dražba aukční síně Christie's trvala podle agentury DPA jen tři a půl minuty.

Anonymní kupec zaplatí za růžový diamant, který má tvar hrušky, 18,1 milionu švýcarských franků. Vzácný kámen vsazený do prstenu má 9,14 karátu a patří do kategorie "fancy vivid". Do ní se řadí diamanty, které mají nejvyšší možnou koncentraci dané barvy. Tvoří pouhé jedno procento všech diamantů na světě.

V úterý vydražený diamant je druhým největším a nejdražším svého druhu na světě. Letos v květnu byl za 30,8 milionu švýcarských franků vydražen v aukční síni Sotheby's diamant Unique Pink o váze 15,38 karátu, který je největším v této kategorii a barvě. Má rovněž tvar hrušky a je také vsazený do prstenu.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko