Co musíte ráno vědět (17. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (17. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a za mořem, do kdy se bude zvyšovat světová spotřeba ropy a na kolik by vás přišel vzácný růžový diamant? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, Dow přerušil sedmidenní růstovou sérii

Americké akciové indexy zahájily středeční obchodní seanci v červených číslech a dva ze tří hlavních benchmarků pod nulou zůstaly celý den. Do plusu se vyšplhal index Nasdaq Composite, který podporoval výrazný růst cen akcií Applu, Microsoftu či firmy NVIDIA. Index Dow ve středu ztratil 0,29 % a uzavřel na 18 868,14 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,16 % na 2 176,94 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se naopak zvýšil o 0,36 % na 5 294,58 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,62 % na 13,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,214 %. V červených číslech skončilo sedm z jedenácti hlavních sektorů S&P 500, nedařilo se hlavně finančnímu odvětví a energetickému sektoru, nad nulou uzavřely technologické odvětví nebo sektor cyklického spotřebního zboží.

Jak (ne)vydělat na Trumpově vítězství

Bublina ve hře: Spustil Trump nové šílenství na akciovém trhu?

2. Evropské akcie ve středu skončily v negativním pásmu

Středa byla pro investory dnem oddechu po silné rally evropských akcií od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Regionální index STOXX Europe 600 kolísal okolo nuly po celou středeční seanci, nakonec uzavřel se ztrátou 0,2 % na 338,47 bodu. Dolů jej táhly zejména akcie finančních domů a chemických společností. Britský FTSE 100 klesl o 0,63 % na 6 749,72 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,78 % na 4 501,14 bodu a německý index DAX spadl o 0,66 % na 10 663,87 bodu. Investoři dále bedlivě sledovali dění v americké politice, které by mohlo naznačit první prezidentské kroky Donalda Trumpa. Za folklór již lze považovat každodenní tipování analytiků, jak pravděpodobné je prosincové zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem. V posledních dnech se hovoří o pravděpodobnosti okolo 90 %. V růstu dále pokračovaly ceny ropy. Pozitivně působila zejména slova ruského ministra energetiky Alexandra Novaka o tom, že je Rusko připraveno podpořit plánované snížení produkce ropy, ke kterému se nedávno "zavázal" kartel OPEC. Zároveň ministr uvedl, že věří v úspěch této dohody. Podmínky by dle jeho názoru mohly být dojednány do konce měsíce, kdy má dojít ke schůzce zástupců zemí vyvážejících ropu. Ze středečních makrodat byla nejzajímavější britská nezaměstnanost ve třetím čtvrtletí. Ta se snížila ze 4,9 % na 4,8 %. Lepšího než očekávaného výsledku se nebála využít britská premiérka Theresa Mayová, která se v duchu hesla "kuj železo, dokud je žhavé" nechala slyšet, že středeční makrodata odrážejí pevnost základů britské ekonomiky. Británie podle jejích slov stále trvá na zajištění kontroly pohybu osob z Evropské unie do Británie a zároveň i na vyjednání volného obchodu se zbytkem světa. Pro zemi s tak silnými ekonomickými základy to jistě bude maličkost. Čtvrtletní hospodářské výsledky ve středu v Evropě reportovala Raiffeisen Bank International. Rakouská finanční společnost vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur, což představuje meziroční pokles o 14,7 %. Její akcie na čísla reagovaly růstem o 3,85 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza ve středu uzavřela v červených číslech, Komerční banka zlevnila o více než 4 %

Pražská burza ve středu prohloubila úterní ztrátu, když index PX klesl o 1,66 % na 889,62 bodu. Dolů burzu táhly akcie Monety Money Bank, Komerční banky a energetické skupiny ČEZ. Dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR a likérce Stock Spirits. Objem středečních obchodů se vyšplhal až na 2,8 miliardy Kč, což je více než pětinásobek průměru. Zasloužila se o to zejména MONETA Money Bank, jež si ukrojila asi 1,6 miliardy Kč. Její akcie přitom klesly o 1,76 % na 83,55 Kč. Zájem o akcie Monety je odrazem jejich pondělního zařazení do indexu MSCI Czech Republic. V noci z úterý na středu také GE Capital International prodala prostřednictvím zrychleného úpisu svůj zbývající 18% podíl v Monetě po 81 Kč za akcii. Výrazně ve středu zlevnily rovněž akcie Komerční Banky a energetické skupiny ČEZ. Komerční banka odepsala 4,43 % na 844 Kč, ČEZ klesl o 2,37 % na 416 Kč. Za poklesem energetického gigantu stálo zejména středeční oznámení, že Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. V červených číslech s výjimkou tří emisí uzavřely všechny hlavní tituly na pražské burze. Erste Group bank odevzdala 0,33 % na 746 Kč, operátor O2 Czech Republic zlevnil o 0,79 % na 238 Kč, textilka Pegas Nonwovens přišla o 0,77 % na 769,90 Kč a pojišťovna VIG ztratila 0,84 % na 533,40 Kč. Dařilo se pouze tabákové firmě Philip Morris ČR (+1,09 % na 12 748 Kč), petrochemickému holdingu Unipetrol (+1,33 % na 182,90 Kč) a likérce Stock Spirits (+1,72 % na 50,25 Kč).

Novák (ČEZ): Naše hospodaření bude v roce 2017 hlavně o provozu, ne geopolitice. Zpětný odkup akcií aktuálně není téma

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek na trh Austrálie pošle kompletní statistiku z trhu práce, dopoledne vyjdou výsledek italské obchodní bilance a britské maloobchodní tržby a eurozóna přidá inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. O vývoji indexu spotřebitelských cen budou odpoledne informovat také Spojené státy, které přidají ještě statistiku vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu od agentury EIA a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer ještě budou investoři sledovat projev člena Výkonné rady Evropské centrální banky Petera Praeta. Výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejní v Evropě KBC Groep, NN Groep, Delhaize Group, Royal Mail nebo Koninklijke Ahold Delhaize NV a ve Spojených státech Wal-Mart Stores, Best Buy, JM Smucker, Staples, salesforce.com, Applied Materials nebo Gap. Pražská burza ve čtvrtek zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ: Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. Šéf obchodu Cyrani zdůrazňuje zaměření firmy na obnovitelné zdroje

Jaderná elektrárna Temelín prodlužuje odstávku prvního bloku a ruší odstávku druhého. Změny nebudou mít vliv na dodávky energie. ČTK o tom ve středu informoval mluvčí Temelína Marek Sviták. Šéf obchodu společnosti ČEZ Pavel Cyrani se navíc vyjádřil k plánům společnosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

6. GE se zbavila zbývajícího podílu v Monetě Money Bank, tlak na cenu akcií banky by ale měl být dočasný

GE Capital International prodala prostřednictvím zrychleného úpisu svůj zbývající 18% podíl ve společnosti MONETA Money Bank za cenu 81 Kč za akcii, tedy za necelých 7,5 miliardy korun. Cena představuje proti úternímu zavíracímu kurzu na burze v Praze slevu asi 4,8 %.

7. IEA: Světová spotřeba ropy bude růst až do roku 2040

Světová spotřeba ropy se bude nejspíše zvyšovat až do roku 2040, a to navzdory snahám o omezování emisí. Ve svém dlouhodobém výhledu to ve středu předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po ropě jako surovině pro pohonné hmoty do osobních automobilů by sice mohla klesat, růst v ostatních sektorech ale tento vliv překoná.

8. Microsoft nabídl Bruselu ústupky, aby mohl převzít firmu LinkedIn

Americká softwarová společnost Microsoft nabídla Evropské komisi ústupky, s jejichž pomocí by mohla získat souhlas s plánovaným převzetím internetové sociální sítě LinkedIn. Komise to uvedla ve středečním sdělení. Minulý týden vyjádřil antimonopolní odbor komise ohledně spojení obou firem určité obavy. Microsoft v létě nabídl za LinkedIn 26 miliard dolarů a byla by to pro něj zdaleka největší akvizice v dosavadní historii.

9. Rakouské Raiffeisen Bank International klesl zisk o 15 %, české Raiffeisenbank letos stoupl čistý zisk o 5,3 %

Rakouská finanční společnost Raiffeisen Bank International vytvořila za první tři čtvrtletí tohoto roku konsolidovaný zisk 394 milionů eur. To představuje meziroční pokles o 14,7 %, oznámila ve středu firma, která je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

10. Google rozšíří ústředí v Londýně, vytvoří tam 3 000 míst

Přední americká internetová společnost Google zvětší své ústředí v Londýně zhruba na dvojnásobek a do konce desetiletí tam vytvoří 3 000 nových pracovních míst. Úterní oznámení firmy je vyjádřením důvěry v budoucnost Londýna jako technologického centra i přes rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie, informovala agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pokud nevíte, čím manželce udělat radost, barevné diamanty jsou v kurzu

V přepočtu za téměř půl miliardy korun se v úterý v Ženevě vydražil vzácný růžový diamant, který je druhým největším svého druhu na světě. Telefonická dražba aukční síně Christie's trvala podle agentury DPA jen tři a půl minuty.

Anonymní kupec zaplatí za růžový diamant, který má tvar hrušky, 18,1 milionu švýcarských franků. Vzácný kámen vsazený do prstenu má 9,14 karátu a patří do kategorie "fancy vivid". Do ní se řadí diamanty, které mají nejvyšší možnou koncentraci dané barvy. Tvoří pouhé jedno procento všech diamantů na světě.

V úterý vydražený diamant je druhým největším a nejdražším svého druhu na světě. Letos v květnu byl za 30,8 milionu švýcarských franků vydražen v aukční síni Sotheby's diamant Unique Pink o váze 15,38 karátu, který je největším v této kategorii a barvě. Má rovněž tvar hrušky a je také vsazený do prstenu.

Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus