Co musíte ráno vědět (9. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se ve třetím čtvrtletí (ne)dařilo skupině ČEZ a jak probíhala prezidentská kampaň v USA? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně zpevnily, investoři čekali na výsledek prezidentských voleb

Americké akcie v den prezidentských voleb překonaly počáteční pokles a mírnými zisky nakonec navázaly na pondělní prudké oživení z devítidenní série ztrát. Wall Street povzbudily známky možného vítězství demokratické kandidátky na post prezidentky USA Hillary Clintonové. Index Dow posílil o 0,4 % na 18 332,74 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,38 % na 2 139,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,53 % na 5 193,49 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,16 % na 18,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,86 %. V pondělí index S&P 500 zpevnil o 2,22 %, nejvíce od začátku března. V zelených číslech skončilo v úterý všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500, dařilo se zejména sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví a průmyslovému sektoru.

Pan Býk neskládá zbraně: Ani vítězství Trumpa nemusí vykolejit akciový vlak jedoucí na sever. Zde je 8 důvodů

Ve stínu velkého duelu: Jak bude po volbách vypadat americký Kongres?

2. Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v zelených číslech, výraznějším ziskům však zabránily obavy investorů z výsledku prezidentských voleb v USA

Evropské akcie v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci, většina evropských akciových trhů uzavřela v plusu. Po celou seanci však evropské benchmarky kolísaly mezi ziskem a ztrátou, což odráželo nervozitu investorů. Ti byli znepokojeni americkými prezidentskými volbami, konkrétně reálnou šancí, že se prezidentem Spojených států stane Donald Trump. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,32 % na 334,91 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,53 % na 6 843,13 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,35 % na 4 476,89 bodu a německý DAX získal 0,24 % na 10 484,32 bodu. Z úterních evropských makrodat byla nejsledovanější německá průmyslová výroba. Ta se v září meziměsíčně propadla o 1,8 %, a zaznamenala tak nejprudší pokles za více než dva roky. Analytici přitom očekávali snížení o 0,5 %. Za celé třetí čtvrtletí však průmyslová výroba v Německu stoupla o 0,3 %, a to za přispění silného růstu ve stavebním sektoru. Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí v úterý reportovaly například ArcelorMittal, Henkel nebo Adecco. ArcelorMittal po ohlášení čistého zisku 680 milionů dolarů spadl o 4,34 %, Henkel, jemuž ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o téměř 8 %, přišel o 0,31 % a akcie Adecco zlevnily o 0,17 %, když provozní zisk firmy klesl o 10 % na 294 milionů eur.

Damoklův meč nevisí vysoko. Toto jsou evropské ekonomiky, které čelí největším politickým rizikům

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, nedařilo se Monetě Money Bank

Pražská burza v úterý nenavázala na pondělní zisk, když index PX odepsal 0,12 % na 897,95 bodu. Více než procento odepsala MONETA Money Bank, dařilo se naopak pojišťovně VIG a tabákové firmě Philip Morris ČR. Největším zobchodovaným objemem se mohla pochlubit Komerční banka, z výsledku seance však akcionáři nemohli být nadšeni, neboť akcie banky zlevnily o 0,66 % na 904,50 Kč. Další finanční tituly uzavřely smíšeně. MONETA Money Bank odevzdala 1,25 % na 83,25 Kč, Erste Group Bank si připsala 0,52 % na 711,10 Kč a pojišťovna VIG zpevnila o 1,35 % na 489,10 Kč. Energetická skupina ČEZ po zveřejnění hospodářských výsledků uzavřela na nule (454,50 Kč). ČEZ za první tři čtvrtletí letošního roku vykázal čistý zisk 14,7 miliardy Kč. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením firmy dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy Kč. Z dalších titulů se dařilo tabákové firmě Philip Morris ČR, která vzrostla o 1,16 % na 12 285 Kč, likérce Stock Spirits, jež zpevnila o 0,5 % na 50 Kč, a nápojářské společnosti Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie si polepšily o 0,87 % na 383,30 Kč. V červených číslech naopak uzavřely O2 Czech Republic (-0,74 %), Unipetrol (-1,62 %), Fortuna (-1,17 %) a CME (-0,34 %).

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci z úterý na středu středoevropského času se svět dozví, kdo se na další čtyři roky nastěhuje do Bílého domu. V Austrálii vyjde listopadová spotřebitelská důvěra a v Číně budou zveřejněny index výrobních cen a říjnová inflace. Japonsko na trh pošle zářijovou bilanci běžného účtu. Z evropských makrodat ve středu zaujmou zejména britská zářijová obchodní bilance, portugalská nezaměstnanost a odhad ekonomického růstu od Evropské komise. V Americe odpoledne vyjdou údaje o zářijových velkoobchodních skladových zásobách a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Kvartální hospodářské výsledky ve středu zveřejní například Viacom, Wendys, Mylan, Juno Therapeutics, SunPower, OMV, E.ON nebo Wizz Air Holdings. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ během prvních devíti měsíců roku vydělal 14,7 miliardy Kč, firma mírně snížila celoroční cíl zisku EBITDA

Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 14,7 miliardy Kč. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením firmy dosáhl čistý zisk 16,7 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 43,8 miliardy Kč. Skupina ve výsledkové zprávě dále uvedla, že mírně snížila celoroční cíle zisku EBITDA a výroby elektřiny.

Novák (ČEZ): Obměna nájemníka Bílého domu může ovlivnit i evropskou energetiku, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí

6. Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na minimum od konce roku 2008

Míra nezaměstnanosti v České republice v říjnu klesla na 5 % ze zářijových 5,2 %. Bez práce bylo 366 244 lidí, nejméně od prosince 2008. Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139 tisíc, což je nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.

7. AB InBev prý dostal nejméně 6 nabídek na Prazdroj a další značky

Na Plzeňský Prazdroj a další pivní značky prodávané pivovarem Anheuser-Busch InBev bylo podáno nejméně šest předběžných nabídek. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Mezi uchazeče podle nich patří například investiční skupina PPF Petra Kellnera či japonský pivovar Asahi. "Spekulace nekomentujeme," řekla v úterý na dotaz ČTK mluvčí PPF Zuzana Migdalová.

8. ČNB v září intervenovala proti posílení koruny ve třetím největším objemu od zahájení kurzového závazku

Česká národní banka v září pokračovala v intervencích proti posilující koruně, za nákup eur utratila 99,5 miliardy Kč. Jde o třetí nejvyšší objem intervencí za jeden měsíc od jejich spuštění v listopadu 2013. Více utratila ČNB za intervence pouze při jejich zahájení v listopadu 2013, přes 200 miliard Kč, a pak v loni srpnu, kdy nakoupila eura za 101 miliard Kč.

9. Výrobce oceli ArcelorMittal se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 680 milionů dolarů po ztrátě 711 milionů dolarů před rokem. V úterý to oznámila firma. Upozornila však, že na její hospodářské výsledky ve čtvrtém čtvrtletí budou mít negativní dopad vyšší ceny uhlí a nižší ceny oceli ve Spojených státech.

10. Průmyslová výroba v Německu v září klesla nejvýrazněji za 2 roky

Průmyslová výroba v Německu se v září meziměsíčně propadla o 1,8 %. Zaznamenala tak nejprudší pokles za více než dva roky. Vyplývá to z úterních údajů německého ministerstva hospodářství.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bitva o křeslo v Bílém domě v kostce

Úterním uzavřením volebních místností v USA se uzavírá jeden z historicky nejvypjatějších soubojů mezi americkými demokraty a republikány. Donald Trump na sebe poutal pozornost zejména svými kontroverzními výroky, Hillary Clintonová zaujala hlavně e-mailovou kauzou. Analytici i veřejnost se shodují, že ani jeden z kandidátů nebyl žádné terno. Tento článek připravujeme v době, kdy ještě volby probíhají, ale ráno již bude jasno!

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby
(AKTUALIZOVÁNO) Do Bílého domu míří Donald Trump. Realitní magnát kandidující na post prezidenta USA překonal metu 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství v souboji proti Hillary Clintonové. Volby i sčítání hlasů jsme v úterý a ve středu sledovali živě.
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus