US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ-0,45 %
S&P 500-0,25 %
ČEZ-1,38 %
KB-0,10 %
Erste-0,59 %

Burzovní kalendář (7. 11. - 11. 11. 2016)

Druhý listopadový týden bude pro celý finanční svět především ve znamení amerických prezidentských voleb, investoři na pražské burze ale budou muset do svého rozhodování zahrnout také hospodářské výsledky ČEZ a dalších několika firem, s jejichž akciemi se "v Rybné" obchoduje.

Ohlédnutí

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo zasedání měnového výboru americké centrální banky. Zčásti nepochybně i kvůli blížícím se prezidentským volbám v USA se měnová politika neměnila, scénář prosincového zvýšení základní sazby je ale podle vyjádření banky pravděpodobnější (podle trhu zhruba 80 %). Data z amerického trhu práce očekávání prosincového pohybu úroků jen potvrdila - sice vzniklo o něco méně pracovních míst, než se čekalo, to ovšem bylo vyváženo revizemi údajů za předchozí měsíce a nejsilnějším růstem mezd od začátku finanční krize.

Akciové trhy a další trhy s rizikovými aktivy ale mají za sebou nervózní dny. Klesají ceny ropy (dohoda OPEC o omezení těžby suroviny zatím nezískává konkrétní obrysy, spíše naopak) a velkou nejistotu vyvolávají prezidentské volby v USA. Americké i evropské akcie proto na týdenní bázi oslabily, pražská burza ztratila přes 3 %.

Na pražské burze probíhá výsledková sezóna. Komerční bance vzrostl čistý zisk o 22 % na 3,95 miliardy Kč (čekalo se jen 3,6 miliardy), největší vliv na to ale měly opravné položky. Trh byl ale nepříjemně překvapen nižším výhledem výše dividendy, a akcie banky proto za týden ztratily 3,1 %.

Fortuna trh nepříjemně překvapila nižším ziskem EBITDA v důsledku vyšších nákladů. Akcie sázkařské společnosti zakončily týden slabší o 4,1 %.

Erste Group Bank se s oslabením o 9,5 % stala poraženým týdne na pražské burze. Čistý zisk byl sice lepší, než se čekalo, ale firma uvedla slabší výhled na rok 2017. České spořitelně, dceřiné firmě Erste, se zatím daří kompenzovat slabší příjmy způsobené prostředím nízkých úroků. Nejen o tom jsme mluvili s jejím finančním ředitelem Wolfgangem Schopfem.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits (+4,2 %). "Významný menšinový akcionář Luis Amaral opět vyslovil nesouhlas s některými kroky managementu společnosti. Domníváme se ale, že u akcií šlo o technickou korekci předešlého propadu," napsal ve shrnutí týdne hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Podle týdeníku Euro může dojít k prodeji podílu Enterprise Investors ve společnosti Kofola ČeskoSlovensko, a to přes burzu. Enterprise Investors drží v Kofole 37 % akcií a dle Eura bude končit její investiční horizont. Vzhledem k tomu, že prodej majoritnímu akcionáři, rodině Samarasů, je nepravděpodobný, nabízí se prodej přes burzu. Titul zakončil týden slabší o 3,7 %.

Výhled

Světové trhy se v druhém listopadovém týdnu zaměří především na úterý, potažmo středu brzy ráno, kdy budou v USA oznámeny výsledky prezidentských voleb (a také voleb do části Kongresu). Potenciální výhra republikánského kandidáta Donalda Trumpa je trhy vnímána negativně, předpokládá se tlak na ceny rizikových aktiv trvající několik týdnů. Výhra demokratické kandidátky Hillary Clintonové by byla trhem nejspíše přijata kladně a mohla by pomoci ukončit současnou nervozitu.

"Příkladem nervozity plynoucí z rostoucích preferencí Donalda Trumpa je vývoj mexického pesa v páru s dolarem. Volatilita vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2011. Peso za poslední necelé dva týdny ztratilo vůči americkému dolaru více než čtyři procenta. Důvodem jsou obavy z možného zavádění protekcionistických opatření, z nichž jedním by bylo uvalení cla na dovozy z Mexika do USA. Podobná politika by se s největší pravděpodobností týkala například i čínského zboží," napsali ve výhledu k americkým volbám analytici z Komerční banky. "Donald Trump jako prezident není pro finanční trhy zrovna žádanou alternativou, alespoň podle toho, jak na jeho rostoucí oblibu ceny nejrůznějších aktiv reagují. Ač nebude záviset jen na samotném kandidátovi, který se ujme prezidentského kormidla od ledna příštího roku, ale také na složení Kongresu, republikánská hlava státu by na trhy nejpravděpodobněji vnesla další volatilitu, investoři by opouštěli riziková aktiva, vyprodávali akcie či se stahovali z rozvíjejících se trhů, a naopak hledali spásu v kvalitních státních nebo korporátních dluhopisech či zlatě."

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby

"Index S&P 500 prolomil dlouhodobý support 2 120. Tím se denní graf změnil na medvědí. I přes dlouhou šňůru červených denních svíček je ale propad zatím postupný a mírný. Index uzavřel týden na 200denním klouzavém průměru. Cenový odskok na 2 030 je od aktuální ceny vzdálený asi 2,5 %. Také je již potřeba sledovat support 2 000, který byl krátce otestován na konci června po oznámení výsledku britského referenda. Zavírací cena pod 2 000 by de facto ukončila letitý růstový trend. Na opačné straně je rezistence na klesající trendové čáře v pásmu 2 145 až 2 150. Návrat nad 2 150 by ukázal na jasnou převahu býků a otevřel by situaci brzkému otestování historických maxim. Jako nejbližší rezistence se ovšem nabízí předchozí silný support 2 120," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Přeprodaný trh, sezónnost a vítězství Hillary Clintonové v prezidentských volbách by mohly znamenat ten správný povel k obratu a k ráznému ukončení rozvíjejícího se medvědího trendu. Jsem rád, že jsou volby konečně tady – čekání na jméno nového prezidenta skončí a středa by na trhu mohla znamenat návrat k normálu posledních měsíců, tedy k soustředění se na dohady o dalších krocích Fedu."

Makroekonomická data i výsledková sezóna ve světě budou nejspíše stranou zájmu právě ve stínu amerických voleb. Pro světovou ekonomiku v dlouhodobém horizontu může být nový nájemník v Bílém domě velice podstatný. V Číně vyjdou v úterý data o zahraničním obchodu, kde se čeká pokles exportu i importu, u vývozu ale výraznější. V Německu vyjdou v pondělí průmyslové objednávky a v úterý samotná výroba. V USA budou vycházet pravidelné zprávy o zásobách ropy a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, asi nejzajímavější bude páteční údaj o spotřebitelské důvěře měřené indexem Michiganské univerzity. V Česku budou oznámeny maloobchodní tržby, průmyslová a stavební výroba, míra nezaměstnanosti a inflace.

Především bude ale v Česku pokračovat výsledková sezóna. V pondělí bude vedle málo významného nováčka na burze Photon Energy oznamovat své hospodářské údaje společnost Kofola ČeskoSlovensko. "Předpokládáme 22% meziroční propad EBITDA na 296 milionů Kč kvůli vyšším nákladům a pokračujícím problémům v Polsku," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve čtvrtek se k výsledkové sezóně připojí MONETA Money Bank. "Vyhlížíme čistý zisk 975 milionů Kč (meziročně -14 %) v důsledku nižších marží. Ty jsou výsledkem nové politiky firmy, která se snaží udržet tržní podíl. Překvapením by byly jakékoliv informace o dividendě," podotkl analytik z J&T Banky.

Vrchol české výsledkové sezóny přijde v úterý, kdy své hospodářské údaje odhalí ČEZ. Firma se potýká s výpadky produkce v jaderných elektrárnách. "Očekáváme 14% meziroční pokles EBITDA na 11 miliard Kč. Vedle odstávek jaderných bloků za to mohou také nižší ceny elektřiny. Rizikem je také snížení výhledu celoročního zisku," napsal Vaníček.

"Technické potíže v jaderných zdrojích společnosti pokračovaly i v průběhu třetího čtvrtletí. Temelín nevyráběl elektřinu od srpna, kdy byl plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva, a druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak byl ale z důvodu úprav v nejaderné části opět odstaven. Vzhledem k tomu, že jaderné zdroje mají ve výrobním portfoliu ČEZ jedny z nejnižších jednotkových nákladů, předpokládáme, že jejich nižší vytížení a související přibližně 20% pokles výroby ve třetím čtvrtletí se negativně projeví v ziskovosti skupiny. Očekáváme, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku EBITDA ve třetím čtvrtletí zaznamená pokles o 18 % a v absolutní hodnotě nepřesáhne 11 miliard Kč. Vzhledem ke změně legislativy v Polsku, která zpřísňuje podmínky pro umístění větrných elektráren, může být provozní a čistý zisk ještě navíc negativně ovlivněn potenciálním částečným odpisem investic společnosti v této zemi," uvedli ve výhledu hospodaření ČEZ analytici z Komerční banky.

"ČEZ původně pro rok 2016 předpokládal výrobu z jaderných zdrojů na úrovni 30 TWh. Společnost během roku z důvodu odstávek jaderných zdrojů již dvakrát cíl výroby snížila na současných 26,4 TWh. Vzhledem k přetrvávajícím obtížím, především v elektrárně Temelín, očekáváme další snížení výhledu výroby, která v druhém pololetí může klesnout až o 2 TWh. Problematickou situaci v jaderné výrobě vnímáme negativně a vnímáme zvyšující se riziko, že ČEZ nedosáhne svého výhledu EBITDA, který již jednou snížil v polovině roku z 60 na 58 miliard Kč," dodali experti z Komerční banky.

Podrobněji jsme o očekávaných výsledcích společnosti ČEZ hovořili s analytikem Petrem Bártkem z České spořitelny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. listopadu

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná